Тема: Пізнавальне значення світової літератури: зображення в ній життя, побуту, звичаїв, світогляду, духовних і моральних цінностей різних народів світу. Мета: знайомство учнів з пізнавальним значенням літератури. - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до літератури. Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку: Поет народжується, вже збагачений досвідом всього людства. Изольда Курц У періоді всієї своєї вікової історії наш народ створив високохудожню літературу. Вона знаходиться на гідному місці в світовій культурі.
Художня література володіє величезною суспільно-політичною, виховною і пізнавальною роллю. Тому що в ній представлена історія всього народу, його боротьба за свою волю, за своє удачливе і щасливе життя, за битву проти національного, а також соціального гніту.
У літературі чесно і справедливо відображується суспільна дійсність: різні періоди життя всього народу, прагнення і, звичайно, надії людей. Художня література – це різновид мистецтва, що є найпотужнішим засобом пізнання людини, інструментом, який впливає на дійсність, що відбувається. Література формує розум людини, його волю і психіку, його відчуття і людський сильний характер, а саме – формує особистість людини.
Відгадайте загадку:
Означає слово це Те, що шукають всі поети. Букв порядок змінний (Рима)
Творець літератури узагальнює різні життєві випадки і явища, потім будує типові образи, і при цьому показує своє особисте відношення до даних подій або випадку. Значення письменника і його творчості, а, отже, і літератури позначаються в тому, наскільки правдиво і правильно відображують і висловлені інтереси і мрії людей. Художня творчість призначається для того, щоб служити народові. У літературних творах ми пізнаємо минулі, нинішні і, звичайно ж, бачимо майбутні мрії людини.
В уяві починають формуватися новітні поняття, в глибині душі народжується невідоме до цих пір відчуття. І лише літературні твори і праці ми сприймаємо в першу чергу своїм серцем, а потім і практичним розумом, і здоровим глуздом.
Вікторина:
Хто з цих вигадників прославився не лише байками, але і державними гімнами • Езоп • І.А.Крилов • Ж.де Лафонтен • С.В.Міхалков Хто написав «Казки про Італію» • Л.Н.Толстой • Дж.Родари • А.М.Горький • А.Мандзоні Хто з цих літературних героїв мав прізвисько Каланча • Гуллівер • Дядя Степа • Дон Кихот • Папа Карло
Література базується на гуманістичних поглядах і переконаннях, схвалює нетлінні і вічні загальнолюдські цінності. Саме цим вона і є близькою, дуже потрібною і просто необхідною для людства. Письменники і творці літератури в абсолютно різних по своєму жанру творах відображують багатообразні верстви населення, відкривають талант і дар простої людини, оспівують працю людей. І цим п ищеплюють зацікавленість до своєї власної історії, любов до рідної землі-матінки, до батьків і близьких, до свого ближнього і до своїх братських народів.
Література допомагає і підтримує людину в складні хвилини життєвого шляху. Надихає на подвиги ради своїх ближніх і ради інших. Дає силу для подолання різних життєвих негараздів, направляє і орієнтує на дорогу до правильного вирішення важливих в даний момент проблем.
Cаме цим вона і коштовна для нас і для кожного народу окремо. Літературний напрям - часто отожествляєтся з художнім методом. Позначає сукупність фундаментальних духовно-естетичних принципів багатьох письменників, а також ряду угрупувань і шкіл, їх програмно-естетичних установок, використовуваних засобів.
Це цікаво: Треба жити, щоб писати, а не писати, щоб жити. Жюль Ренар
У боротьбі і зміні напрямів найвиразніше виражаються закономірності літературного процесу. Прийнято виділяти наступні літературні напрями: • Класицизм • Сентименталізм • Натуралізм • Романтизм (до якого деякі відносять і літературу бароко) • Символізм • Реалізм (у якому виділяють ренесансний реалізм, тобто реалізм епохи Відродження, просвітницький реалізм, тобто реалізм епохи Освіти, критичний реалізм і соціалістичний реалізм). Про правомірність виділення інших напрямів єдиної думки немає - таких, як маньерізм, передромантизм, неокласицизм, неоромантизм, імпресіонізм, експресіонізм, модернізм і інш. Річ у тому, що літературні напрями, змінюючи один одного, породжують безліч проміжних форм, які існують не довго і не носять глобального характеру. Були спроби запропонувати більш універсальні системи розділення на літературні напрями - напр. "класика" і "романтика"; або "реалістична" і "ірреалістична" література.
Літературна течія - часто асоціюється з літературним угрупуванням і школою. Позначає сукупність творчих осіб, для яких характерні ідейно-художня близькість і програмно-естетична єдність. Інакше, літературна течія - це різновид літературного напряму. Наприклад, стосовно російського романтизму говорять про "філософську", "психологічну" і "цивільну" течію. У російському реалізмі деякі виділяють "психологічну" і "соціологічну" течію.
Запитання для закріплення нової теми:
Як ви розумієте поняття літературна течія?
Опишіть характерні риси реалізму в літературі. Розвиток реалізму в літературі Англіі і Росії,назвіть загальні та відмінні риси. Видатні письменники цієї єпохи.
Домашнє завдання:
Дайте визначення наступним поняттям:
Що таке художня література? Які ви знаєте літературні напрямки?
Підготуйте розповідь на тему: Значення світової літератури в формуванні особистості.
Список використаної літератури: Урок на тему : Роль літератури в освіті , Назаренко Н. М., викладача світової літератури Сш. №7 ,м. Кіровоград. Урок на тему : Значення літератури в формуванні особистості, Паб Н. Д., викладача світової літератури Сш. №10 ,м. Миколаїв. • Литература.- К: Освіта, 2009.- 415с. • Литература.- К: Перун, 2009.- 560с. Античная литература.- М: Современник, 2008.- 493с. Литература ХХ века 1871-1917.- М.: Просвещение, 2007.- 640с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.