Тема: Переказ улюбленого оповідання з казки Андерсена «Снігова королева» від імені одного з персонажів твору (усно)
Мета: допомогти учням осягнути велич краси та сили людського серця, справжньої дружби; розвивати образне та логічне мислення, уміння визначити головний конфлікт казки та способи його розв’язання, висловлювати власну думку; виховувати щирість, вірність у дружбі, почуття відповідальності за власні вчинки.
Тип уроку: урок-подорож. Хід уроку:
Бесіда.
Учні, пригадайте, як називається твір який ми вивчаємо? Ця казка літературна чи народна? Як звали автора? Хто є головними героями казки
Робота біля дошки
1) Підберіть слова які охарактеризують цих героїв: Кай, Герда, Снігова королева
Робота з класом. Хто найуважніше читає.
за кожну правильну відповідь ви отримуєте бонус – високу оцінку). Чому учні Троля захотіли полетіти на небо?(Щоб поглузувати з янголів і Бога)
Що росло у дерев’яних горщиках у батьків Герди і Кая?(Троянди, зелень) Як розважалися діти влітку? (Бігали в гості одне до одного через дах, сиділи під трояндами і гралися) Як пояснює бабуся чому замерзають вікна? (Снігова королева заглядає у вікна і дмухає) Скільки років Кай живее з крижаним серцем? (Два) Яка наука захоплювала Кая? (Математика)
Скільки часу Герда пробула у бабусі яка знала чари?(Весну і літо) Чому ворон називає принцессу розумною? (Вона прочитала усі газети) Якого кольору були ліжечка – лілеї, в яких спали принц і принцесса (У принца – червонного, у принцеси – білого) В чому була сила Герди? (В щирому серці) На чому лапландка написала листа фінці? (На рибині-трісці) Що сталося, коли в палаці Снігової королеви Герда почала шепотіти “Отче Наш”? (Її подих одразу перетворився на густий туман, з якого вирізнялися маленькі світлі янголи)
Як називвала Снігова королева дзеркало, на якому був її трон? (Дзеркало розуму) О якій порі року завершуються події казки? (Влітку) Учні, чи любите ви подорожувати? От тільки така нагода випадає нечасто. Про подорож, яка чекає на вас сьогодні, можна лише мріяти. Жодне туристичне бюро не запропонує вам такого маршруту. Отже, починаємо свою подорож разом з рішучою і сміливою героїнею казки Андерсена “Снігова королева” – Гердою. Усно опишіть маршрут Герди, яка шукала Кая.
Формування комунікативної компетентності учнів
Що найбільше вразило Кая, коли він вперше побачив Снігову королеву? Розкажіть від імені Герди про зміни, що сталися з Каєм. До кого дівчина звертається за допомогою? Як дівчина потрапила до бабусі, яка зналася на чарах? Які чари використовує старенька? Що насторожило Герду в саду бабусі? Про що розповів дівчині трояндовий кущ? Чому холод пізньої осені не зупиняє Герду? Як поводиться дівчина, почувши розповідь крука про принцесу та хлопчика, якого вона вважає Каєм? Чому Герда відмовилася жити в палаці? Як ви ставитеся до маленької розбійниці? Як вона допомогла Герді? Як дівчина потрапила до старої лапландки? Як вона поставилася до Герди? До кого лапландка порадила дівчині звернутися за допомогою? У чому фінка бачить силу Герди? Чому порятунок Кая фінка вважає найскладнішим випробуванням для дівчини? Яким чином Герда здолала останню перепону – військо Снігової королеви? Снігова королева така могутня, але дівчина перемогла її. У чому сила, краса і велич Герди? Що відчуває дівчина, коли Кай не впізнає її? Як ця мить передана на ілюстрації художника? Молодці, ви гарно вивчили казку. У казках добро традиційно асоціюється з красою, а зло з потворністю. Але в реальному житті часто буває так, що за зовнішньою красою прихована внутрішня потворність.
Інтерактивна вправа “Займи позицію”
Хто є головною героїнею казки – Снігова королева чи Герда?Чому? ( Снігова королева) (Герда) Безперечно, і Герда, і Снігова королева – обидві сильні особистості. У чому сила кожної з них? Давайте порівняємо їх, визначимо спільні та відмінні риси характеру. Складемо Круги Вена. (учні мали випереджальне завдання. Перша група мала вписати на сердечках риси характеру Герди, друга група – на сніжинках риси характеру Снігової королеви, третя – відмітити спільні риси.) Маленька розбійниця, побачивши Кая, сказала: “От, пройдисвіт!... Не знаю чи ти вартий того, щоб за тобою бігали аж на край світу ” А й справді, чи вартий Кай того, щоб заради нього пройти стільки випробувань? Зверніть увагу на епіграф до уроку. (Аргументуйте свою відповідь) Фантастичний світ, зображений Г.К.Андерсеном в казці “Снігова королева” – не просто вигадка. Він виник зі спостережень над життям людей. Впевнена, що і діти і дорослі можуть щоразу по-новому відкривати для себе таємниці казок письменника. А наша незвичайна подорож завершується. Отже, не достатньо бути гарним зовні. Краса визначається вчинками людини, рисами характеру, зокрема такими як милосердя, доброта, людяність, повага, чемність, щирість, співчуття, бажання прийти на допомогу, вміння пожертвувати собою заради іншого. Саме це ми називаємо внутрішньою красою.
Завдання:
Інтерактивна гра “Мікрофон” (продовжити речення)
1. Мені сумно тому, що … 2. Я рада (радий), що … 3. Казка змусила мене замислитися над тим … 4. Я хочу подякувати письменникові за те, що…
Домашнє завдання.
1. Підготувати відповідь на запитання: “У чому полягає справжня краса людини”. 2. Підготувати розповідь від імені героя казки (на вибір учнів): від імені маленької розбійниці: “Як я зустрілася з Гердою та як вона змінила моє життя”, “Історія сильної дівчинки”, “Чому я допомогла Герді”; від імені Герди: “Як я шукала названого братика”, “У саду бабусі, що знала чари”, “Мій шлях від дому до володінь Снігової королеви”; від імені Кая: “Як скалка дзеркала потрапила мені в око”, “Під час поїздки в санях Снігової королеви”, “Моє перебування у палаці Снігової королеви”
Використана література: Урок на тему: Г. К. Андерсон. „Снігова королева”. Велич краси людського серця. Зозук Галина Василівна, учитель історії. Перегінська школа № 1 Рожнятівського району Івано-Франківської обл. Андерсен Г.К. “Снігова королева”. Бітківська Г.В. та ін. Зарубіжна література: Книга для вчителя: календарне планування та розробки уроків. 5 клас 12-річної школи. – К.: Грамота, 2005. – 344 с. Волощук Є.В. зарубіжна література: Підруч. для 5-го кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2005. – 272 с.: іл. Ж.-л “Всесвітня література”.: 2008, №9. – с.37-38.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.