Тема: Прислів'я та приказки. Контроль навчальних досягнень учнів № 1 Мета: збагатити знання дітей про малі жанри усної народної творчості, з’ясувати їх характерні особливості. Розвивати мислення,розвивати уміння пояснювати прислів'я, допитливість, зорову та слухову пам'ять, образність і точність мовлення. Поповнити словниковий запас учнів. Виховувати бажання самостійно придумувати приказки, вживати прислів'я у спілкуванні, пізнавальний інтерес, любов до рідного слова,. Складання прислів’їв за малюнками та вказівками Мотивація навчальної діяльності учнів: Проблемне завдання учням Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Прислів’я, приказка є художньою пам’яттю народу, висновками з багатовікового життєвого досвіду. В них передано погляди людей на правила поведінки, історію, природу. Це ніби певні поради або правила життя, в яких щось схвалюється, або засуджується. Прислів’я та приказки вживаються тоді, коли треба підкреслити якусь думку, бо в них коротко сказано про найсуттєвіше. У прислів’ї дві частини протиставляються за змістом, але утворюють одне ціле, що виражає узагальнену думку.
Робота з підручником.
Завдання. Прочитайте прислів’я та поясніть їх зміст.
Здоров’я маємо - не дбаємо, а втративши – плачемо. У здоровому тілі – здорова душа. Бережи одяг новий, а здоров’я - доки молодий. Хто довго спав – здоров’я проспав Хто рано встає, тому щастя є
Перегляньте відео, запишіть в зошит слова які допоможуть вам придумати приказки на тему здоров’я:
Виникнення прислів'їв відноситься до глибокої старовини. У них зосереджений і виражений в короткій художній формі зведення знань, спостережень, прикмет трудового народу. Прислів'я закріплюють накопичений народом трудовий, життєвий, соціальний досвід і передають його подальшим поколінням. Джерела появи прислів'їв досить різноманітні.
Головні з них – безпосередні життєві спостереження людей, соціально-історичний досвід народу. Частина прислів'їв і приказок, що існують в народі,відносяться до книжкових джерел. Дидактичні вірші із старовинних рукописів, вірші поетів, а так само твори, що вийшли з класичного Сходу, певною мірою поповнили склад східних прислів'їв.
Прислів'я, менше від інших літературних жанрів піддаються варіантності. Це пояснюється тим, що вони правдиво відтворюють життєві спостереження і дають оцінку певним явищам. Підсилюється така стійкість і тим, що прислів'я легко запам'ятовуються. Характерною ознака прислів'їв та приказок є в можливість передати загальне в конкретному»
Щоб скластиприслів'я, потрібно: • порівняти предмет, або явище з іншим, подібний за істотною ознакою, скажімо формою, кольором, рухом, звуком; • включити цю ознаку в опис предмету чи образу. • сформулювати прислів’я дуже коротко і стисло.
Бесіда.
- З сивої давнини дійшли до нас прислів’я і приказки, в яких говориться про правду і кривду, добро і зло, мужність та боягузтво, любов до рідної землі та свого народу.
Давайте пограємо в гру «Хто правильно закінчить прислів’я»
1) Не все, що знаєш, …..(треба говорити). 2) Літо дає коріння, а осінь…..( насіння). 3) День улітку рік…..(годує). 4) Загляне сонце і в наше…..(віконце). 5) Зима багата снігами, а осінь ….(снопами). 6) Під лежачій камінь і вода не….(тече). 7) Той. Хто людям добра бажає, той і собі…(має).
Послухайте приказки, подумайте і скажіть, про яких людей так говорять:
величається, як заєць хвостом; говорить так, ніби три дні не їв;
ганятися за двома зайцями; аж до діброви чути ваші розмови.
Робота в групах. Подивіться мультфільм і придумайте до нього декілька приказок:
Діти а зараз відгадайте загадку: Дуже я потрібна всім - І дорослим, і малім. Всіх я розуму навчу Хоч сама завжди мовчу. (Книга) Так це Книга, без якої ми не обходимось жодного дня. За книгою ми вчимось, розумнішаємо і формуємо свій світогляд. А чи знаєте ви, що першим російським друкарем бувІван Федоров. Його першими надрукованими книгами були „Апостол" та „Буквар". Роботу Івана Федорова й досі згадують з вдячністю. Недарма на могилі першодрукаря у Львові викарбовано напис „Друкар книг, перед тим не бажаних". Минулодуже багато часу, поки друкована книжка стала постійною в нашому житті. Тепер книга всюди поруч із нами. Вона - наш порадник і друг. Про книгу складено дуже багато прислів'їв та приказок.
Поясніть зміт прислів’і та приказок
Навчання - сонце, а книга - віконце. Книгу читай, розуму набирай. Кому книга - розвага, а кому - навчання. З книгою подружишся, розуму наберешся. Книги читати - усе знати. Книга - міст у світ знань. Дім без книги - день без сонця. Книга добру навчить, від дурного відверне.
А тепер пригадайте прислів'я та приказки про книгу? Діти розповідають прислів'я про книгу. Книга для розуму, що теплий дощик для посівів. Книга для дітей, що волога для полів. Книгу потрібно читати не очима, а розумом. Книга тоді корисна, коли її читають. Без хліба легше прожити, ніж без книги. Книга - твій друг, без неї, як без рук. Книга подібна воді - дорогу проб'є усюди. Як ви розумієте цю приказку?
Запитання на закріплення нової теми:
- Назвіть характерні ознаки прислів’я та приказки? - яке призначення прислів’їв та приказок? - Розкажіть напам’ять вивчену на уроці прислів’я чи приказку.
Домашнє завдання
Скласти присляв’я та приказки на тему: здоров’я, навчання, гарна поведінка.
Список використаних джерел: Урок на тему: Скоромовки. Прислів’я, приказки. Загадки. Спірке Олена Андріївна, Донецька школа № 97. учитель початкових класів. Урок на тему: Прислів’я та приказки Молодогвардійська загальноосвітня школа І – ІІІ ст. Науково – методичний журнал «Початкова школа» №11 2006р. ст.. 1 -4. «Формування культури здоров’я молодших школярів шляхом впровадження здоров’язберігаючих освітніх технологій.» Л. Загрійчук вчителька приватної школи «Перша ластівка» М. Івано – Франківська. Науково – методичний журнал «Початкова школа» №3 2006р. ст. 23 - 25. «Здоров’я – найдорожчий скарб.» В. Соловей вчителька початкових класів Прилуцької гімназії №1 Чернігівської області. Науково – методичний журнал «Початкова школа» №9 2006р. ст. 1 – 3. «Здоров’я, здоров’я і ще раз здоров’я» В. Сухомлинський. Хрестоматия. М. «Высшая школа» 2008 г. Составитель Ф.М. Селиванов «Хрестоматия по фольклору». М. «Просвящение» 2002 г. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В. Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам. Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.