KNOWLEDGE HYPERMARKET


Літературна казка.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 5 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: Літературна казка. Повні уроки

Тема: Літературна казка. Г. К. Андерсен. «Снігова королева». С. Маршак. «Дванадцять місяців»
Контроль навчальних досягнень № 4
Мета: Перевірка знань учнів з теми: Літературна казка, уміння учнів  розкривати головний конфлікт казки – зіткнення краси живої і неживої; допомогти учням осягнути велич краси людського серця; виховувати у них почуття відповідальності за свої вчинки.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:
Ми з вами вже знаємо що літературна казка, написана автором вона має схожість з народною казкою, навіть якщо вона не звертається до класичних казкових сюжетів і обходиться без звичних казкових персонажів на зразок баби-яги, без чудес у дусі скатертини-самобранки. І дія літературної казки розвертається частіше не в "якомусь царстві, якійсь державі", а в звичайній квартирі сучасного міста або на фермі та притому не "колись", а у наш час.
Назвіть відмінності літературної казки від народної. (Аргументуйте свою відповідь) на відмінності, що впадають в очі, багато що зближує народну і літературну казки. Воно і зрозуміло: адже обидві вони породжені усним словом.

  • Сформуйте поняття казка.

T30sr21.jpeg

  Речі мають важливе значення в житті людини, вони оточують її в побуті, роблячи його кращим. Виготовлені теплими людськими руками, красиві речі  приносять користь і радість. Іноді навіть незначна річ може змінити життя не лише окремої людини, а й усього світу, як у казці «Снігова королева».
      - Перед нами дзеркало. Чим корисна ця річ?
      - Казка «Снігова королева» починається з розповіді про дзеркало. Хто його власник?
      - Що це за школа «школа диявола»? Розкажіть, що робили її учні?
      - Яким саме було чарівне дзеркало троля?
  Отже, гарна, корисна річ для людини – дзеркало – в руках злющого, «наче сам диявол», троля стає небезпекою. Його скалки, розлетівшись по всьому світу, потрапляючи до очей та сердець людей, робили їхній погляд хибним і злим, а серце крижаним.
У народі кажуть, що розбити дзеркало – до нещастя. А в казці мільйони і більйони скалок дзеркала троля ще літали по світу і множили зло.
-    Давайте згадаємо, між ким відбувається боротьба в казках?
  У народних казках традиційно добро асоціюється з красою, а зло – з потворністю. Але в житті буває, що за зовнішньою красою криється внутрішня потворність.
  Саме такий конфлікт між зовні однаково гарними, духовно різними персонажами спостерігаємо у казці Андерсена « Снігова королева».

T30sk2.jpeg
( На дошці з одного боку – троянда, з іншого – сніжинка).
      - Як ви гадаєте, що красивіше – троянда чи сніжинка?
       - Так, свою чарівність має і сніжинка, і троянда. Чим насамперед відрізняється краса сніжинки, крижинки від квітки, дерева, тварини?
А зараз перегляньте відео і дайте відповідь на запитання:
       - Навіщо дві сім’ї створили для себе « сад» у дерев’яних ящиках?
       - Як він описується у казці?
       - Навіщо там троянди?
        - Як ви думаєте, краса – корисна чи безкорисна?
  Отже, здебільшого краса – безкорисна. Троянда дарує ніжність, тепло, її запах зачаровує оточення, а бутон приваблює око. В цій безкорисності найвеличніша користь – дарувати людям радість! Звернімось тепер до Снігової королеви. Вона теж дуже гарна.

T30sk3.jpeg
-    Знайдіть і зачитайте опис її зовнішності.
  Вона вродлива, але холодна, нежива. Коли Каю потрапила дзеркальна скалка в око і серце, йому починає подобатись саме ця мертва краса.
-    Що тепер до вподоби Каю?
-    Чи можна так висловитись про троянду?
  Зверніть увагу на те, що будь-яка краса – короткочасна: і троянда невдовзі зав’яне, і сніжинка зберігатиме свою геометричну гармонійність лише до перших променів.
-    Чи випадково Андерсен порівнює обличчя Герди з трояндою?
-    Згадаймо, коли Герда потрапила до чаклунки, там було дуже красиво, але все-таки в її саду чогось не вистачало. Чого саме?
  Ось Герда у мудрої фінки, яка відмовляється дати їй силу дванадцяти богатирів, бо ніщо не може зробити дівчинку сильнішою, ніж вона вже є.
-    В чому ж сила дівчинки?
  Тепер ми підійшли до фінальної сцени – Герда в палаці Снігової королеви.
-    Чи приваблює вас цей красивий палац?
-    Чому в ньому немає життя? Зачитайте.
  І знову – дзеркало. Посеред зали – замерзле озеро, де сиділа на троні Снігова королева. Вона називала його «дзеркалом розуму».
       - Що спільного між дзеркалом троля та « дзеркалом розуму» Снігової королеви?
      --Згадайте зустріч Кая і Герди. Що робив Кай?
       - Як поводилася Герда?
       - Що виявилося сильнішим від крижаного серця Кая?
       - Згадайте, що Герда ще оживила своїми гарячими сльозами?
  Людські живі почуття сильніші від холоду та криги. Герда також поцілувала Кая в щоки, очі, руки, ноги – і він ожив. Але згадаймо, що цілувати вміє і Снігова королева, але поцілунок її був холодніший від криги, він пронизав хлопчика наскрізь.

  • Складіть коротку розповідь на тему:Щирість та тепло казки «Снігова Королева»

Сьогодні ми з вами пригадаємо ще одну чудову зимову казку С. Маршака. «Дванадцять місяців».

T3012.jpeg
У більшості казок С.Маршака  розкривається тема боротьби добра і зла. Але кожен автор розкриває цю тему з нової точки зору. Як ви вважаєте,
чи є покірливість складової доброти?
Чи може тверда і непохитна людина бути доброю?
Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі?
Робота з книгою.
Чи згодні ви з наступними висловами:
Чи може тверда і непохитна людина бути доброю?
Чи може покірлива людина збільшувати зло в світі?
Аргументуйте свою відповідь текстом з казки.

  • Завдання:

Здатністю протистояти злу і насильству наділені лише люди, упевнений автор. І якщо істота, яка зовні нагадує людину, стає підлабузником, воно перетворюється на тварин.
Зачитайте цей уривок з казки.

T30121.jpeg

  • Дайте відповідь:

Яку тезу виносить в основний зміст казки «Дванадцять місяців» С. Маршак.
Список використаних жерел:
Урок на тему: Г. К. Андерсон. „Снігова королева”. Велич краси людського серця. Антитеза. Зозук Галина Василівна, учитель історії. Перегінська школа № 1 Рожнятівського району Івано-Франківської обл.
Урок на тему: Літературні казки про тварин. Розробка уроку за твором І. Франка "Лисичка та Журавель" Горожанкіна Л. А., учитель початкових класів, Краснодонська школа № 2 Луганської обл.
Маршак С.Я. Надпись на часах.- М.: Книга, 2009.- 320с.
Маршак Самуил Яковлевич Сказки, песни, загадки. Стихотворения. В начале жизни. Страницы воспоминаний.- М.: Детская литература, 20088.- 768с.
 Брауде Л. Ю. Жизнь и творчество Ханса Кристиана Андерсена. Л, 2008
 Муравьева И. И. Ханс Кристиан Андерсен. М: Молодая гвардия, 2009
 Степанова М. Сказка его жизни. //Дошкольное воспитание. 2008, № 4, с. 61-6
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 5 клас