KNOWLEDGE HYPERMARKET


Урок виразного читання байок.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 6 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Урок виразного читання байок.Повні уроки

Тема: Урок виразного читання байок
Мета:   Розкриття і уточнення негативних понять: лестощі, нещирість, брехливість, пихатість; позитивних понять: щирість, правдивість, чесність, скромність.    
 Створення у дітей негативного відношення до поведінки головних персонажів байки.   
 Розвиток мови.    
 Збагачення і активізація мовного словника.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:

T18b3.jpeg
Діти, я багато вам читаю, розповідаю небилиць, , прислів'їв та приказок, казок. Ми вчимо напам’ять вірші, пісні.  Читаємо разом байки.
Чи відомо вам, дорогі друзі, що байка – один з самих древніх літературних жанрів? Вона з'явилася ще в Древній Греції. Особливі багато творів цього жанру створив старогрецький байкар Езоп.

T18E.jpeg

Езоп жив більше 2,5 тисяч років тому; байки свої він писав прозою. Дотепність і винахідливість прославили його ім'я в століттях. Вважається, що він першим почав вигадувати байки – відкрив мову іносказання, коли поет висловлюється не прямо, а натяками.
У Древньому Римі байки на латинській мові писав  Федр. Багато хто його байки вважає переказом байок Езопа.
 У Європі прославилися своїми байками француз Же. Лафонтен, в Англії – Т. Мур.

T18l.jpeg

У нас в Росії були немало байкарів –В. Тредіаковський, А. Кантемір, А. Сумароков, але кращим зі всіх був Іван Андрійович Крилов.

T17k4.jpeg

“Езоповським мовою” він володів майстерно. Через іносказання, прислів'я, приказку, натяк він говорив правду: “А Васька слухає та їсть”, “Слона-то я і не примітив”, “Послужливий дурень небезпечніше ворога ”. 
Отже підемо підсумок, що таке байки?

  • Це невелика розповідь, найчастіше у віршах.
  • Байка – це жива сценка: у ній хтось сперечається, свариться, мириться.
  •  Байка злегка схожа на казку. У ній зазвичай діють не люди, а звіри, речі, рослини. Але ведуть вони себе по-людськи: розмовляють, працюють, допомагають або заважають один одному. Вони добрі і злі, розумні і дурні, ну зовсім як люди.

T18b.jpeg

Діти, а чим байка відрізняється від казки, розповіді, вірша?
У байці обов'язково має бути повчання, в якому говориться, що треба робити і чого робити не треба.
У байці завжди є кепкування над яким-небудь поганим або дурним вчинком. 
 На прикладі поведінки героїв байок показуються і засуджуються недоліки людей – заздрість, дурість, жадність, хвастощі та інші. 
А які ви знаєте байки?  Діти. “Сороча мова”, “Ворона і Рак”, “Два товариші”, “Слон і Моська”,


“Бабка і Мурашка”, “Мурашка і Голубка”, “Лев і Мишеня”, “Ворона і Лисиця”, “Мавпа і Окуляри”.

  • Завдання перегляньте відео і дайте відповідь на запитання:


Які негативні риси висміюються в байці “Лебідь, Щука і Рак”? 
Байка показує, як погано працювати недружно.  Вона учить завзятій і дружній роботі.

T18b1.jpeg

Наступне сьогоднішнє завданнячитання байки в ролях:

Під час читання байок в ролях слова виголошуються від імені самих героїв. Проте не слід прагнути змальовувати ту або іншу тварину. Головне - правильно зрозуміти причини настрою персонажів і передати це в своєму читанні.  Звернете увагу і на те, що герої байок діють завжди з повною серйозністю ( не можуть же вони сміятися самі над собою). Тому, виступаючи від їх образу, слід теж зберігати серйозність. Чим серйозніше читці, тим смішніше вони виглядатимуть з боку.
Квартет


       Проказница Мартышка,
               Осел,
               Козел
       Да косолапый Мишка
       Затеяли сыграть Квартет.
Достали нот, баса, альта, две скрипки
   И сели на лужок под липки, -
   Пленять своим искусством свет.
Ударили в смычки, дерут, а толку нет.
"Стой, братцы, стой! - кричит Мартышка. -
                                        Погодите!
Как музыке идти? Ведь вы не так сидите.
Ты с басом, Мишенька, садись против альта,
       Я, прима, сяду против вторы;
  Тогда пойдет уж музыка не та:
      У нас запляшут лес и горы!"
      Расселись, начали Квартет;
      Он все-таки на лад нейдет.
      "Постойте ж, я сыскал секрет, -
   Кричит Осел, - мы, верно, уж поладим,
         Коль рядом сядем".
Послушались Осла: уселись чинно в ряд;
   А все-таки Квартет нейдет на лад.
Вот пуще прежнего пошли у них разборы
           И споры,
      Кому и как сидеть.
Случилось Соловью на шум их прилететь.
Тут с просьбой все к нему, чтоб их решать сомненье.
"Пожалуй, - говорят, - возьми на час терпенье,
Чтобы Квартет в порядок наш привесть:
И ноты есть у нас, и инструменты есть,
       Скажи лишь, как нам сесть!" -
"Чтоб музыкантом быть, так надобно уменье
       И уши ваших понежней, -
       Им отвечает Соловей, -
       А вы, друзья, как ни садитесь,
       Все в музыканты не годитесь".
Діти, в байці “Ворона і Лисиця” - Ворона знайшла шматочок сиру.  Лісиця  лестила Вороні, називала її красуньою, розумною, мудрою і своїми солодкими словами добилася свого: Лисиця – сиру,  а Ворони залишилися ні з чим. 


Давайте почитаємо цю байку:
Ворона и Лисица

    Уж сколько раз твердили миру,
Что лесть гнусна, вредна; но только все не впрок,
И в сердце льстец всегда отыщет уголок.
             
Вороне где-то бог послал кусочек сыру;
                На ель Ворона взгромоздясь,
Позавтракать было совсем уж собралась,
    Да позадумалась, а сыр во рту держала.
    На ту беду, Лиса близехонько бежала;
    Вдруг сырный дух Лису остановил:
Лисица видит сыр, Лисицу сыр пленил.
Плутовка к дереву на цыпочках подходит;
Вертит хвостом, с Вороны глаз не сводит
    И говорит так сладко, чуть дыша:
        "Голубушка, как хороша!
        Ну что за шейка, что за глазки!
        Рассказывать, так, право, сказки!
    Какие перушки! какой носок!
И, верно, ангельский быть должен голосок!
Спой, светик, не стыдись! Что ежели, сестрица,
При красоте такой и петь ты мастерица, -
        Ведь ты б у нас была царь-птица!"
Вещуньина с похвал вскружилась голова,
   От радости в зобу дыханье сперло, -
И на приветливы Лисицыны слова
Ворона каркнула во все воронье горло:
Сыр выпал - с ним была плутовка такова.

Скажіть будь ласка, якими якостями ви наділите Лисицю? 
Розумна, хитра і брехлива. 
Так, правильно, а ворону?
Ворона велика, незграбна, пихата і дурна.
Чому нас вчить ця байка? 
 Не треба слухати лестощі, влесливі слова.
Як бачите, з багатьма байками ми вже познайомилися і ще знайомитимемося.

T18b2.jpeg

  • Запитання на закріплення нової теми:

Чому нас вчать байки?
Чому в байках, головними героями завжди зображають звірів.
Чим відрізняється байка від вірша?

  • Домашнє завдання:

Підготуйтесь до інсценування байки І.А. Крилова «Квартет»
Список використаних джерел:
Урок на тему:В мире басен ГОУ Детский сад №756, г.Москва педагог дополнительного образования по социально-речевому развитию
Виндт Л. Басня как литературный жанр. Поэтика. Л., 2008
Потебня А.А. Из лекций по теории словесности. Басня, пословица, поговорка. Харьков, 2008
Гаспаров М.Л. Античная литературная басня. М., 2009
Классическая басня. М., 2007
Античная басня. М., 2005
Хуторской А.В. Современная дидактика. СПБ, 2009. с. 533
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 6 клас