KNOWLEDGE HYPERMARKET


Написання переказу, використовуючи різні типи речень Спостереження за роллю однорідних членів. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Написання переказу, використовуючи різні типи речень Спостереження за роллю однорідних членів.Повні уроки 


 Написання переказу, використовуючи різні типи речень. Спостереження за  роллю однорідних членів.

 Мета:

-      Повторити вивчене про речення;
-     Вчитись переказувати тексти усно;
-     Вчитись писати перекази ;
-     Використовувати в переказах речення  різних типів;
-     Повторити вивчене про однорідні члени речення;
-     Збагачувати словниковий запас учнів;
-     Розвивати пам`ять, увагу, уяву, спостережливість.

Тип уроку: Навчально-виховний

Хід уроку:

Усний переказ –  це відтворення змісту чого-небудь прочитаного або почутого.
В українській мові є такі види усних преказів:
а) докладний (близько  до тексту);
б) вибірковий переказ – це робота над вузькою темою. Це означає вибрати з тексту ту частину, що відповідає вузькому питанню, вузькій темі.
Письмовий переказ – це письмове викладення тексту.
Види письмових переказів:
а) докладний, близький до тексту;
б) стислий;
в) творчий (зі зміною особи розповідача, від імені одного з персонажів, з творчими доповненнями).

Послухай текст та перекажи його близько до тексту.
Білокоса красуня
Примчала на конях зима-чарівниця. Все навкруги вкрила пухнастим сніговим килимом. Виграє він на сонці дорогоцінними самоцвітами. Різнокольорові блискітки то загораються, то зникають, як у підземному казковому царстві.
Кинуло щедре зимове сонце сніп золотого проміння в лісову гущавину – і все відразу ожило. Запишалися сріблясті ялинки. Тендітні берізки, немов наречені, замилувалися вінком з іскристого білосніжного мережива. Соромливо всміхнулися до них зірочками-сніжинками красені-ясени. Розлогі віти тисячолітніх дубів у снігових шапках спостерігають дивовижну красу. Панує таємнича загадковість. Кришталевий передзвін чується в повітрі. У зимовому лісі, немов у казці, і хороше, і страшно. Неповторна тиша затамовує подих.
Лише пухнасті вії інею, відірвавшись від гілочки, нагадують про живу картину зимового лісу, творцем якої є білокоса красуня.


Zima t9.jpg

Як готуватися до переказу
1.Уважно прочитай текст: з`ясуй значення незрозумілих слів.
2.Дай відповідь на питання, дані в посібнику або запропоновані вчителем. Якщо зазнаєш труднощів, перечитай відповідні частини тексту.
3.Визнач основну думку тексту. Знайди ті слова, словосполучення і речення, які особливо важливі для її розкриття.
4.Розділи текст на композиційні та змістовні частини відповідно до плану або склади план самостійно.
5.Прочитай текст знову, розділяючи змістові частини його значними паузами.
6.Переказуючи текст, слідкуй за послідовністю, намагайся передати всі основні факти.
7.Прочитай знову ту частину, переказ якої не вдався.


Попрацюй за цим планом з наступним текстом. Напиши переказ тексту.

Не розрахував!
Старий, досвідчений заєць-русак, рятуючись від собак, скакав, пробираючись крізь низенький чагарник.
Залишивши собак далеко позаду, він час від часу зупинявся, слухав, а тоді знову мчав, залишаючи за собою зрадливий слід.
На ялинці, серед густих віт, сидів, зачаївшись, голодний яструб-стерв`ятник. Коли русак скакав повз ялинку, він раптом каменем упав зайцеві  на спину.
Приголомшений несподіваним нападом, русак смикнувся так сильно, що хижак, який не встиг іще як слід вчепитися  другою лапою, ледве втримався в нього на спині. А русак набравши швидкість, помчав, що було сили. Разом з ним мчав і крилатий пасажир.
Певно, не всі зайці боягузи, є й серед них відчайдухи. Саме на такого і натрапив  тетерв`ятник.
Опинившись у ролі вершника, яструб спробував зачепитись лапою за якийсь кущ, щоб хоч трохи загальмувати, стримати шалений біг. Маневр цей йому вдався, Але він не розрахував.
Незважаючи на те, що на плечах у нього висіла сметроносна ноша, заєць мчав щодуху, не зменшуючи швидкості, і варто було хижаку ухопитись за гілку, як він ту ж  мить одірвався від свого переслідувача і зник.
Заєць зник, а яструб повис на кущі. Якщо не брати  до уваги страх, який пережив куций під час перегонів з грізним вершником на спині, то можна вважати, що він легко відбувся – у кігтях хижака залишився тільки жмут заячої шерсті. Так мужність перемогла силу.(М.Бубнов, Ю.Бубнов)

Zaec t22.jpg

Yastrub t22.jpg


Знайди у тексті синоніми до слова заєць. Знайди будь-які три речення з однорідними членами. Чи додають однорідні члени яскравості, точності  у висловлюванні думки автора?

Переказ і складання плану (за прочитаним)
1.Прочитай твір.
2.Визнач головну думку, сформулювавши її кількома реченнями.
3.Розділи твір на частини.
4.Озаглав кожну частину.
5.Прочитай заголовки і перевір, чи передають вони текст достатньо точно; чи не випали з твоєї уваги якісь епізоди.
6.Перекажи твір за планом.

На прикладі наступного тексту потренуйся писати переказ.
Солодкий дощ
Скінчилася зима. Прокинувся муравлик від довгого сну. Поворушив мляво рудими вусиками, випростав лапки – час за роботу братися. Побіг на розвідку.
Як  гарно  навколо! Сніг недавно зійшов, приємно парує вогка  земля.  Заспівали пісень дзвінкоголосі пташки. То там, то тут зеленіє перша травиця. А  ось  вилізла з моху волохата квітка сон.
-Ой, як ти мене налякала!-зупинився перед нею на хвильку муравлик.-Думав, потвора яка. Зараз і кінець мені буде.-Поворушив невдоволено вусиками й поповз собі далі. Коли це згори щось йому ляп! Краплина. Та яка ж велика! Мало не побила бідолаху.
Обтрусився муравлик - і щодуху додому. Прибіг у мурашник, репетує:
-    Закривайте мерщій входи: дощ починається!
І такий галас учинив – уся мурашва позбігалась. Заметушились. Нумо входи-виходи закривати, щоб вода в мурашник  не просякла.
Коли хтось каже:
-    Братця! А наш муравлик від дощу солодкий. Ось покуштуйте його.
Кинулась мурашва до нього, обнюхують, смакують – справді солодкий!
-    Де ж ти солодкий дощ бачив?- питають.- На небі ні хмаринки не було.
-    Не знаю,- ніяковіє муравлик.- Я під березою біг. А мене щось мокре зверху лясь!
-    Так то ж не дощ, а берізчині сльози. Сік капає. Ану, веди нас туди.
І побігли за муравликом по березовий сік.(В.Струтинський)

Muraha t18.jpg

Порядок розбору речення з однорідними членами.
1.Визначити основу речення.
2.Знайти другорядні члени речення.
3.Назвати головні і залежні слова, поставити питання.
4.Визначити, якими частинами мови є головне і залежні слова.
5.Назвати засіб зв`язку слів у реченні (закінчення, закінчення і прийменник, тільки за змістом).

Знайди у посібнику «Позпкласне читання» для 4 класу  оповідання «Хліб і золото». Прочитай. Перекажи. Знайди у тексті речення з  однорідними членами.
Korovay t20.jpg


 ГРА  
Гра на запам`ятовування різних видів інформації.
Ось 20 найменувань предметів, які тобі треба запам`ятати за короткий час: килим, папір, пляшка, ліжко, риба, крісло, вікно, телефон, сосиска, цвях, черевик, мікрофон, ручка, телевізор, тарілка, горіх, автомобіль, кавоварка, цегла.
З названих предметів необхідно постаратися створити смішну уявну картинку. Кожне слово в цій картинці повинно мати намальованим яскравий уявний образ (не букви й не слова!). Асоціація повинна бути забавною.
Наприклад, ліжко.
Можна візуально уявити, як ти спиш у пляшці або п`єш кефір, що ллється з ліжка. Необхідно уявити це подумки й відразу ж перестати про це думати.
Наступний предмет – риба. Припустимо, що ти збираєшся лягти спати, а на ліжку лежить гігантська риба й привітно помахує тобі плавцем.
Тепер – риба й крісло. Нехай величезна риба сидить у кріслі або крісло має форму риби.
Телефон і сосиска. Зі слухавки, як з м`яструбки. Вилітають сосиски.
Кавоварка і цегла. У кавоварку замість кави насипана цегла.


Завдання до теми:
1.Прочитай невеликий уривок з улюбленої книги та перекажи його близько до тексту.
2.Намалюй малюнок за темою «Зима».
3.Розкажи, чи спостерігав ти колись за роботою мурах. Що тебе вразило?
4.Склади розповідь за темою «Канікули».
4.Пригадай, які хороші справи ти зробив сьогодні і чим можеш порадувати своїх батьків.

Запитання до теми:
1.Що таке переказ?
2.Які є види переказів?
3.Як треба готуватися до переказу?
4.Які типи речень ти знаєш?
5.Що таке однорідні члени речення? Яку роль вони грають?

Список використаних джерел:
1.Бубнов М., Бубнов Ю. У пташиному царстві.-Видавничий центр Київського Свято-Троїцького Іонинського монастиря.-К., 2010.-63 с.
2.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.
3.Каніщенко А.П.Опорні групи лексики для розвитку зв`язного мовлення.-К.:КІМО:РУТА, 2010.-96 с.
4.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний  центр, 2005.-208 с.
5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
6.Урок на тему: «Однорідні члени речення. Речення з кількома рядами однорідних
членів », Олена Панчук , вчитель української мови та літератури.
7. Урок на тему: «Однорідні члени речення. Звертання. Складне речення. Пряма мова. Діалог », Галина Корицька , вчитель української мови та літератури.

Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.


----

Над уроком працювали

Панчук О.

Жолник Р.М.

Пучко Л.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас