Правопис іменників жіночого роду з нульовим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини
Мета:
- Повторити вивчене про іменник; - Вчитись відмінювати іменники; - Вчитись складати речення та тексти; - Вчитись грамотно висловлювати свої думки; - Розвивати вміння творчого мислення; - Виховувати любов до української мови.
Тип уроку: Навчально-виховний
Хід уроку:
Іменники жіночого роду з нульвим закінченням у початковій формі в орудному відмінку однини мають закінчення –у(-ю). Перед закінченням м`які приголосні подовжуються і на письмі це подовження передається двома однаковими буквами, а закінчення – буквою -ю:зе́ленню, міддю, сіллю.
Але подовження звуків не відбувається, якщо основа іменника жіночого роду закінчується двома приголосними: людяністю, щирістю, ретельністю.
Спиши текст, розкриваючи дужки. Прилинула весна до лісу. Завітала зеленоока чарівниця до лісу. Зазеленів красень! З травички простягнули волохаті пелюстки сон-тра́ви. Нетерплячі проліски підняли свої рученята до сонця. Напружились гіллячки на красунях вербичках. Ось-ось проклюнуться перші пухнасті котики. Від тепла пробудилася фіалка. Звеселилися її (чарівність) подруги. Ніби готуючись до свята, причепурився ліс у зеленолисте яскраве вбрання. Струмочок-дзвіночок своєю (пустотливість) доповнює лісову чарівність. Легким крилом торкається вітерець казкового весняного одягу. Стиха нахиляється (зелень) до землі. Огортає її своєю (свіжість) і веде таємничу розмову. Весна-красна сипле свої чари. Ліс шумить, набирається сили, загадково посміхається. Поясни, які закінчення мають іменники, що були в дужках. На письмі після букв б, в, ф перед закінченням –ю, а також у слові матір`ю ставиться апостроф: верф`ю, любов`ю,
Прочитай текст. Знайди в ньому іменники в орудному відмінку. Задумались діти. Тепер виявилося, що ніякий не біолог Ілля. Хіба справжній біолог з любов`ю до науки знищить метелика заради колекції? Так подумалося Василькові. А тут ще хтось додумався кидатись шапкою в нього… Школярик від раптового хвилювання зовсім розгубився. Ранець так і забув у вітальні біля черевиків, навіть двері за лікаркою не причинив як слід. Стояв перед матір`ю худенький, розгублений. Мамине серце аж завмерло на мить від жалю до нього, а потім запротестувало: «Ні, я повинна одужати, стати сильною, бо як же він без мене?» І мама всміхнулася якомога бадьоріше.(О.Гурба)
Відгадай загадки.
В морі плаваю на дні, Там спокійніше мені, Як желе мої боки: І прозорі, і м’які. Якщо зловиш мене ти – Можу руку обпекти!
У лусці мої боки – Вони холодні та слизькі. Плавать можу досхочу, Та усе життя мовчу.
Птаха ця живе на морі, Там літає на просторі. Дзьобом рибу ловить влучно, А співає різко й гучно.
Слова для відгадок: чайка, медуза, риба.
Склади невеликий текст (8-10 речень) за темою «Світанок на морі». Під час роботи користуйся поданим нижче матеріалом.
1.Світанок, море, ранок, обрій, зоря, сонце, промінь, хвиля, гладінь, простір, водорості, вітерець, тиша, небосхил, далечінь, радість, хмари, повінь, самоцвіти, блакить, прохолода, погода, мешканці, повітря, берег. 2.Морський, різнокольоровий, кудлатий, червоний, найсильніший, вогняний, піня́стий, проворний, сталево-синій, гарячий, сонячний, світловий, казковий, прохолодний, ранковий, маленький, новий, чарівний, гарний, сріблястий, кам`янистий, зоряний, повільний, пташиний, загадковий. 3.Гнав, росте, меркнув, побігли, клекочуть, підіймається, заносить, зустрічає, поспішає, хлюпає, панує, підходить, огортає, наздоганяє, переблискує, починається, наповнює, припікає, пом`якшує, оглянув, згасає, виринув, бачив, захоплюється, зачаровує. 4.Вище, вранці, високо, швидко, повільно, далеко, глибоко, тихо, казково. 5.Прозора гладінь; прохолодне повітря; водяна тиша; казковий обрій; піня́сті хвилі; кудлата хмарка; зоряний небосхил; вогняне сонце; морські мешканці; чарівний ранок. 6.Сонце встає; зорі дивляться; вітерець посміхається; промінчики побігли; хвиля заграла; панувала тиша; море пом`якшує; хмарки розмовляють; день народжується; ранок поспішає. 7.Подружки-говорушки; світанок-чарівник; квіти-самоцвіти; хвилі-велетні; хмаринки-пушинки. 8.Ніжні промінчики, ніби різнокольорові самоцвіти; хвильки, неначе подружки-говорушки; золоте море, наче поле пшениці; ранкові зорі, як ясні очі; чарівний, немов сонячний світанок. Опорні речення Згасають останні зорі. З-за морського обрію визирнув вогняний край сонця. Прозора гладінь моря! Неповторна твоя краса, неповторна твоя чарівність! Ранкова прохолода поступово змінюється денним теплом. Народжується новий день. План 1.Останні зорі. 2.Морська гладь. 3.Початок нового дня.
Спиши речення , розкриваючи дужки. Мама з великою (любов) ставилася до своїх дітей. Батьківщина з ( вдячність) згадує великого поета. (Гостинність) завжди славилась наша українська земля. Із (щирість) потрібно дарувати подарунки своїм друзям. Великою (людяність) відрізнявся мій тато. (Духовність), (співчуття) та патріотизмом насичені твори Лесі Українки. Поясни написання апострофа у іменниках.
Прочитай текст. Термін «іменник» виник в українській мові вперше в 70-х роках ХІХсторіччя. Ввів це слово Омелян Осипович Партицький. А ось у жителів острова Товариства в Тихому океані немає таких загальних назв, як рослина, тварина, одяг, їжа тощо. Вони пояснюють назву кожної речі, додаючи фразу: «схожий на...». Цікавим, наприклад, є той факт, що слово «хвіст» вони не розуміють, але є такі слова, як риб'ячий хвіст, собачий хвіст, хвіст у птаха. У народів Півночі слова «сніг» взагалі нема, але є близько 20-ти назв окремих видів снігу. У казахів взагалі не існує слова «кінь», замість нього є декілька десятків назв порід і різних мастей коней. У арабів багато років тому слово «меч» мав 500 назв, стільки ж назв мав звичайний лев, а верблюди називалися майже тисячею різних слів (залежно від віку, масті,породи, зросту тощо). Порахуй, скільки іменників у цьому тексті. Чи згоден ти з тим, що іменники складають більшість слів у нашій мові?
Проаналізуйте ситуації. 1.Ранок. Ви йдете до школи і по дорозі зустріли однокласників. Як привітаєтесь з ними? (Привіт! Добрий день!) 2.В школі ви побачили вчителя. Хто повинен привітатись першим? Як привітатись з учителем (Добрий день, Ганно Василівно!) 3.Вечір. Батьки прийшли з роботи. Які слова засвідчують, що ви їм раді? 4.На вулиці ви зустріли старенького дідуся – свого сусіда. Якими словами ви його привітаєте? 5.Ви йдете зі школи додому. Як попрощаєтесь з учителькою? З товаришами? 6.Що скажете батькам, коли лягаєте спати? Як звернутись до мами в магазині, щоб вона купила іграшку? Як ви дякуєте мамі за смачний обід?
Прочитай вірш. ДВА ЛІКАРІ Вели розмову два дружки: -Я хочу лікувать книжки! Візьму я клей, візьму папір І стану лікарем, повір. -Я лікар теж – тобі скажу, Та все роблю без клею, Я просто книгу бережу, Дружити вмію з нею. (Г.Гребенюк) Розкажи, як ти поводишся зі шкільними підручниками?
Завдання до теми: 1.Розкажи, ким би ти хотів стати в майбутньому. 2.Склади розповідь за темою «Ким працює моя мама». 3.Намалюй малюнок за темою «Море». 4.Розкажи про свої успіхи у навчанні. Який предмет тобі подобається найбільше?
Запитання до теми: 1.Що таке іменник? 2.Що таке початкова іменника? 3.На які питання відповідає орудний відмінок іменників? 4.Що таке нульве закінчення іменників? 5. Які закінчення мають іменники жіночого роду з нульвим закінченням початкової форми в орудному відмінку? 6.У яких випадках в іменникаж жіночого роду в О.в. ставиться апостроф?
Список використаних джерел: 1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с. 2.Гурба О.В. Василькові таємниці .-Луганськ: Книжковий світ, 2009.-56с. 3.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.-208 с. 4.Кловський ліцей. Навчальні програми: учбово-методичне видання.-Київ, 1993.-94 с. 5.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с. 6.Світ професій: Людина-людина/Укладач. Р Каверіна.-М., 2006.-300 с. 7. Урок на тему: «Іменник як частина мови », Сороки Г.П., вчителя української мови та літератури Вугледарської загальноосвітньої я школи І-ІІІ ступенів №3 Донецької області.
Відредаговано і надіслано Пучко Л.В. ----
Над уроком працювали
Сорока Г.П.
Пучко Л.В.
Балема Г.О.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.