Тема: Філософські роздуми автора про історію, особистість і народ у романі. Символіка пейзажів Мета: розширити знання учнів про роман – епопею «Війна і мир - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку: Кожен серйозний літературний твір має за свою мету донести до читача ідею автора. У якомусь творі це буде всього одна ідея, але в романі "Війна і мир" Лев Миколайович Толстой спробував представити і розробити свою філософію. Він писав: "Історики описують невірно і зовні, а треба для того, щоб зрозуміти, вгадати внутрішню будову життя".
А оскільки розроблена їм філософська концепція була нова і оригінальна, автор, створив жанр, названий роман - епопея. Спочатку Толстою хотів написати твір про декабриста, що повернувся із заслання, і вже було придумано назву: "Все добре, що добре закінчується".
Але автор зрозумів, що не можна описувати явище без певних причин, що викликали його. Це і стало основою для глобальнішого задуму опису історичних подій в Росії початку XIX століття.
Услід за зміною задуму змінюється і назва роману, набуваючи глобальнішого характеру: "Війна і мир". Ця назва не лише ілюструє зміну і поєднання в романі військових і мирних епізодів, як може здатися на перший погляд, але і включає різні значення слова "мир". "Мир" - це і стан "без війни", і селянська община, і всесвіт (тобто все, що оточує нас; середовище фізичне і духовне). Цей роман розповідає про те, що є війна в житті цілого народу і в житті кожної людини, яку роль грають війни в світовій історії, це роман і про витоки війни, і про її результат.
Створюючи роман, автор вивчав причини історичних подій: безглузду і ганебну для росіян кампанію 1805-1807 років, під час якої навіть звиклого не міркувати справжнього військового Миколи Ростова мучать страшні сумніви: "для чого ж відірвані руки, ноги, убиті люди?" Тут Толстой звертає всю нашу увагу на те, що війна "це противне людському розуму явище". Потім Толстой переходить до опису подій Вітчизняної війни 1812 року, такою, що калічить життя мільйонів, що убило Петю Ростова, Платона Каратаєва і князя Андрія, принесла траур в кожну сім'ю.
Толстой створює на цих прикладах свою історичну концепцію. Він вважає, що найменшою причиною якого-небудь історичного явища служить воля одного або декількох людей, що стоять у влади, що результат події визначає поведінка кожної окремої, начебто незначної, людини і всього народу в цілому. Жанр твору визначає і композицію роману. У основі композиції "Війни і миру" використаний прийом антитези.
Роман "Війна і мир" - твір великого об'єму. Він охоплює 16 років (з 1805 по 1821 рік) життя Росії і більше п'ятисот різних героїв, серед яких є реальні дійові особи описуваних історичних подій, герої, вигадані самим автором, і безліч людей, яким Толстой навіть не дає імен, такі як "генерал, який наказав", "офіцер, який не доїхав". Цим автор підтверджує свою точку зору про те, що рух історії відбувається не під впливом яких-небудь конкретних осіб, а завдяки всім учасникам подій.
У романі "Війна і мир" велику роль грає портретна характеристика героїв. Письменник виділяє якусь окрему межу в портреті героя і постійно звертає на неї нашу увагу: це і великий рот Наташі, і променисті очі Маріі, і сухість князя Андрія, і масивність П’єра, і старість і дряхлість Кутузова, і округлість Платона Каратаєва, і навіть жирні стегна Наполеона. Але останні риси героїв змінюються, і Толстой описує ці зміни так, що можна зрозуміти все що відбувається в душі героїв.
Часто Толстой застосовує прийом контрасту, підкреслюючи невідповідність між зовнішнім виглядом і внутрішнім світом, поведінкою героїв і їх внутрішнім станом. Наприклад, коли Микола Ростов після повернення з фронту додому при зустрічі з Сонею сухо привітався і звернувся до неї на "ви", в душі вони "назвали один одного на "ти" і ніжно поцілувалися".
Розповідь в романі не ведеться від першої особи, але присутність автора в кожній сцені відчутно: він завжди намагається оцінити ситуацію, показати своє відношення до вчинків героя через їх опис, через внутрішній монолог героя або ж через авторське відступ-міркування. Інколи письменник надає читачеві право самому розібратися в тому, що відбувається, показуючи одну і ту ж подію з різних точок зору.
У своєму романі Л. Н. Толстой прагнув виразити свою точку зору на історичні події, показати відношення до безлічі життєвих проблем, відповісти на головне запитання: "У чому сенс життя?" І кредо Толстого в цьому запитанні звучить так, що з ним не можна не погодитися: "Треба жити, треба любити, треба вірити". Отже, в романі "Війна і мир" Л.Н.Толстой прагнув викласти свою філософську концепцію життя, і для цього йому довелося "винайти" новий жанр літературного твору - роман-епопею, а також особливий вигляд психологізму - "діалектику душі". Його твір набув вигляду філософсько-психологічного історичного роману, в якому він розглядає і вгадує "внутрішню будову життя".
Завдання на закріплення нової теми:
Який новий жанр заснував Л. Толстой? На вашу думку яка філософія твору Л. Толстого? Якими прийомами користувався письменник в процесі написання роману? Яка історична концепція роману Л. Толстого? Список використаних джерел: Урок на тему : Жанр роман –епопея його особливості та характеристика., Винник Н. Д. учителя російської мови та літератури, сш №15, м. Харків. Урок на тему : Філософія роману «Війна і мир» Кириліної А. Б, учителя світової літератури, сш №17, м Рівне. Урок на тему : Л.М. Толстой – історична постать світової літератури Квальчук Н. Д. учителя світової літератури, сш №1, м Запоріжжя. Єрмілов В. Толстой - художник і роман «Війна і світ». М., «Радянський письменник», 2001. Коган П.С. Нариси по історії новітньої російської літератури Л.Н.Толстой в російській критиці. М., 2002. Мотильова Т. Про світове значення Толстого. М., «Сучасний письменник». Плеханов Г.В. Мистецтво і література. М., 2008. Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Над уроком працювали
Винник Н. Д.
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.