KNOWLEDGE HYPERMARKET


Боротьба проти монгольських завойовників. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 7 клас. Повні уроки>> Історія України: Боротьба проти монгольських завойовників. Повний урок

Тема: Боротьба проти монгольських завойовників.
Тип уроку: засвоєння нових знань та робота з текстами
Мета: вивчити новий матеріал за темою, опрацювати художній текст з історичної точки зору.


Завдання:
- повторення та закріплення вивченого;

- засвоєння нової інформації про напади монголів на Русь;

- удосконалення навички написання історичних портретів;

- вивчити основні терміни уроку, запам"ятами їх значення.

Терміни і поняття уроку: Булгарське царство, Велика Болгарія, війна, східні слов'яни, орда, плем'я, половці, слов'яни, татари, Чернігівське і Смоленське князівства

Персоналії уроку: Чингісхан, хан Батий


IstUkr7-povni-22-xan.jpg

Чингіс-хан


IstUkr7-povni-22-xan-b.jpg

Хан Батий


Методичні примітки: вивчаючи дану тему, не слід багато уваги приділяти монгольській державі, її становленню та історії; розповідь про Золоту Орду за поданим планом повинна займати близько 5 хв.


Хід уроку:

І. Привітання вчителя, оголошення теми та структури уроку.

ІІ. Мотивація та перевірка домашнього завдання.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Перший похід Батия на Русь

У 1235 каган Угедей і Курултай прийняли рішення про новий похід до Європи. На допомогу хану Батию прямували сили інших улусів. У 1236 монголи розорили волзьких булгар. Пізньої осені 1237 основні сили Батия зосередилися в районі верхів'їв р. Воронеж для вторгнення в Північно-східну Русь. Співвідношення сил: монголо-татари мали у війську біля 140 тис. воїнів.

IstUkr7-povni-22-voro.jpg

Р.Воронеж - сучасний вигляд

У разі об'єднання зусиль Русь могла виставити біля 300 тис. воїнів. Однак міжкнязівські суперечки завадили це зробити, князі ж використали згубну в даному випадку тактику "сидіння". Чернець Плано Карпіні писав: "А ще треба знати, що татари більше люблять, щоб люди закривалися в містах і фортецях, ніж щоб билися з ними на поле. Саме, вони кажуть, що це їх поросята, замкнені в хліві, від чого і приставляють до них варту…"

Євпатій Коловрат, рязанський посол в Чернігові, з дружиною в 1700 чоловік наздогнав Батия на території Володимирського князівства і загинув у нерівному бою в 1238 році. У двох битвах (у Коломни в 1238 і на р.Сіті 1238) війська володимиро-суздальського князя Юрія Всеволодовича були розгромлені, а сам князь загинув. Протягом лютого було взято ще 14 міст.

IstUkr7-povni-22-jurij.jpg

Юрій Всеволодович

Після цього одна частина монголів обложила Торжок на шляху до Новгороду. Монголо-татари, зобов'язавши новгородців виплачувати данину, повернули назад в степ. Повернення монгольських загонів на південь носило характер облави. Деяким містам вдалося відбитися (Смоленськ), але більшість була розорена. 7 тижнів до травня 1238 трималося місто Козельськ, при штурмі якого монголи втратили 4 тис.осіб, за що отримало від монголів назву "зле місто". Навесні 1239 їм було розгромлено Переяславське князівство на лівобережжі Дніпра, а восени розорена Чернігово-Сіверська земля.

IstUkr7-povni-22-koz.jpg

Оборона Козельська


Облога та захоплення Києва

Восени 1240 року татаро-монгольські війська на чолі з ханом Батиєм, онуком Чингіз-хана, підійшли до Києва і в грудні 1240 року місто було захоплено і зруйновано татаро-монгольськими завойовниками. Татари використовували стандартну систему захоплення: спочатку в місто відправлявся посол з пропозицією добровільно відкрити ворота. Якщо городяни виконували вимогу хана, то місто тільки грабувалося і обкладалося даниною. Якщо ж городяни відмовлялися здатися, починалася облога.

IstUkr7-povni-22-kiev.jpg


Кияни відмовилися впускати у своє місто чужоземні війська. Облога тривала 10 тижнів і 4 дні. Зрештою татаро-монголи знайшли слабке місце в системі укріплень – Софійські ворота, які з того часу стали називатися Батиєвими. Але навіть прорвавшись до міста, ординцям не відразу вдалося захопити Київ – місто мало не одну смугу укріплень. Опір жителів було настільки наполегливим, що хан був змушений дати своїм військам перепочинок. 4 грудня 1240 Київ упав. Розлючені небаченою відсіччю татаро-монголи перебили більше половини мирного населення.
IstUkr7-povni-22-karta.jpg


Масштаби трагедії підтверджують археологічні розкопки, в результаті яких зустрічаються як поодинокі кістяки, так і величезні братські могили, налічують не одну тисячу скелетів.

Були пошкоджені Успенський, Софіївський собори, Троїцька надбрамна церква (зараз головний вхід в Києво-Печерську Лавру), зруйнована церква Спаса на Берестові, Кирилівська церква, Михайлівський собор, практично всі київські ворота.
IstUkr7-povni-22-kiev1240.jpg


Про створення Золотої Орди учитель розповідає за планом:
1. Утворення Монгольської держави.
2. Завоювання Сибіру та Середньої Азії (коротко). Причини успіхів ординців.
3. Перші походи в Східну Європу.
4. Основні етапи навали на Східну Європу, наслідки для Русі.
5. Боротьба між Бату і Гуюком (коротко).


IV. Аналіз художнього джерела з історичної точки зору

A-thoughtfull8888888888888.jpg
Художнє слово
Із життя Чингісхана

Темучжин був названий Чингісханом - володарем світу, ханом великим і могутнім. І прийшов час, коли він вирішив позбавити землю від татар. Проте з того, як приймали смерть татари, йому стало ясно, що хтось проговорився про рішення винищити їх. Коли було з'ясовано, що таємницю розголосив Бельгутай, його надовго позбавили права брати участь у засіданнях сімейної ради.

Тоді ж відбулася і наступна історія. Чингіз взяв собі в наложниці татарську красуню Есуган-хатун. Якось Есуган сказала Чингіз: "Хаган може вшанувати і мене своїм піклуванням і зробити цією ханшею, якщо буде на те його хаганська милість. Але ж більш мене гідна бути ханшею моя старша сестра по імені Єсуй. Вона тільки що засватана. Куди їй подітися тепер, при теперішній-то метушні?"
 
"Якщо вже твоя сестра ще краща, ніж ти, то я звелю її знайти. Але поступишся ти їй місце, коли вона з'явиться?"

"З хаганского дозволу, я негайно ж поступлюся сестрі, як тільки її побачу".

Наказав Чингіз розшукати Єсуй. Її спіймали разом з нареченим в той час, коли вони намагалися сховатися в лісі. Есуган, як тільки побачила старшу сестру, відразу посадила її на своє місце. Єсуй дійсно сподобалася Чингіз, і він зробив її своєю дружиною. Наречений Єсуй зумів втекти.

Якось вже після походу на татар Чингіз сидів у своєї юрті. Тут же поруч сиділи ханші. Раптом Єсуй глибоко і скорботно зітхнула. Чингіз запідозрив недобре, зметикував, чи не коханого побачила Єсуй, і наказав: "Розставте по сім'ях та місцях роботи всіх присутніх тут аратів. Людей сторонніх виділяйте особливо".

Розставили людей. І залишився в стороні тільки один юнак. Волосся у нього було заплетене в косу, як у людини благородної.
 
"Хто ти такий?" - Запитав Чингіз.

Він відповів: "Я наречений Єсуй. Вороги громили нас, і я в страху втік. Зараз начебто все заспокоїлося, і я прийшов. Я думав, мене не впізнають серед такої великої кількості людей".

Сказав Чингіз наближеним: "Що йому ще тут шпигувати, цьому непримиренному ворогові і волоцюзі? Приберіть його з очей геть!"

І молодому татарину тут же зрубали голову з плечей. Любов привела його до порога чингісової юрти, любов його видала, а ненависть його згубила. Не могла заступитися за нього Єсуй. Тільки ночами іноді, лежачи на м'якому повсті в ханській юрті, гірко плакала вона нишком так згадувала судженого. Татаро-монгольські дівчата звикли, що їхні чоловіки купували їх або брали силою. Есуган, наблизившись до хана, щиро люблячи старшу сестру, просила розшукати її, вірячи, що щастя сестри – бути тут, на ханському ложі, і поступилася їй своїм місцем.
 
Запитання до тексту
1. Які риси характера хана показані в творі?
2. Як називалося помешкання, де жив Чинхісхан зі своїми наложницями?


Завдання:

Створити історичний портрет Чингісхана.

Методичні рекомендації: на виконання завдання відводиться 5 хв. Учні виконують завдання письмово. Перевірка проходить за такою схемою: один учень зачитує портрет, інші доповнюють та узагальнюють.

V. Перевірка знань
1. Як називали монголів у тогочасних літописах Русі та хроніках Європи?
а) монголо-татарами;
б) татарами-ординцями;
в) татарами.

2. Між ким і ким відбулася битва на р.Калка (на річці Калці)?
а) між об′єднаним військом половців і русичів проти монгольської навали;
б) між союзним військом монгольської орди і половців проти руських військ;
в) між трьома сторонами: половцями, монголами та Руссю.

3. Хто вийшов переможцем на р.Калці?
а) монгольське військо;
б) Київська Русь;
в) татари.
 
4. Хто стояв на чолі походу монгольських військ (орд) на Київську Русь 1237 - 1240?
а)  Батухан;
б) Чингісхан;
в) Орхан.

5. Які землі Київської Русі були спустошенні внаслідок нападу монголів?
а) Волинь і Галичина;
б) Чернігівщина та Переяславщина;
в) Київщина.
 
6. Коли відбулося протистояння (облога) Києва?
а) квітень 1223 р.;
б) осінь-зима 1240 р.;
в) літо 1241 р.

7. Якими були наслідки цієї облоги?
а) вщент зруйновано Київ;
б) Київ відбив напад монголів;
в) Київ побув в облозі недовгий час та здався ворожому війську.


VI. Перегляд відео з метою поповнення та закріплення знань.










Успенський собор сьогодні та історія його створення




VII.
Домашнє завдання:
1. Вивчити тему за підручником.
2. Зробити кросворд на 10 питань, використовуючи вивчені поняття та імена історичних особистостей теми.

Використані джерела:

1. Урок на тему "Боротьба проти монгольських завойовників." учителя Ошуренко В.М., м.Коростень

2. Урок на тему "Чингісхан" учителя історії Киричук У.Д., м.Київ

3. Земерова Т. Ю., Скирда І. М. Історія України у визначеннях, таблицях і схемах. 7—9 класи. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009

4. Яковенко Н. Нарис історії України. – К.: Критика, 2006

5. www.tatar-history.narod.ru


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


----

Над уроком працювали

Ошуренко В.М.

Киричук У.Д.

Любименко В.В.




Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 7 клас