Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Влада золота та її філософія в повісті «Гобсек». Повні уроки
Тема:
Влада золота та її філософія в повісті «Гобсек»
Мета:
аналіз повісті «Гобсек». - розвиток аналітичного мислення учнів; - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку:
навчально - виховний
Хід уроку:
Вступна бесіда:
• Як ви вважаєте, чому золото дороге? Є три причини, чому люди завжди цінували золото: краса, хімічна інертність і рідкість. Якби залізо було б таким рідким, як золото, воно, ймовірно, цінувалося б так само високо. Золото — м'який, жовтий метал. Це один з найважчих хімічних елементів. 200 см3 цього металу важить більше 540 кг Золото — один з металів який піддається обробці. http://www.youtube.com/watch?v=Jx4SysTDzF0 Золото легко набуває будь-якої форми: один грам золота можна перетворити на пластинку площею майже 2 м2. На відміну від інших металів, золото не блякне на повітрі. (Ви знаєте, що відбувається з сріблом, наприклад, коли воно довго лежить відкритим.) Золото залишається яскравим і не втрачає свій блиск. І, ймовірно, це перша причина, чому люди високо цінували золото. Золото також є одним з найменш хімічно активних металів. Воно вступає реакцію лише з декількома кислотами. Золото завжди використовували як гроші. Хоча чеканилися монети і з інших металів, їх цінність завжди була під сумнівом, а цінність золотих монет — ніколи. • Але ми часто зустрічаємо думку що золото це зло. Як ви думаєте, що є причиною такої думки?
Філософія повісті
Давайте спробуємо знайти пояснення цієї думки за допомогою аналізу повісті О. Бальзака «Гобсек». Магія влади, яку дають золото і розуміння таємних пружин управління світом, додає особі Гобсека таємничо-романтичного ореолу: «Этот высохший старикашка вдруг вырос в моих глазах, стал фантастической фигурой, олицетворением власти золота. Жизнь и люди внушали мне в эту минуту ужас. «Да неужели все сводится к деньгам?» - думал я» Багатство і золото - казковий пароль в буржуазний рай, а володіння ними стає настільки важливим, що набуває характеру мани, одержимості, тверезомислячих і практичних людей, що відводять навіть, далеко убік від дійсної соціально-економічної підоснови того, що відбувається: «Графиня де Ресто видела, как все семейное состояние - поместья, фермы, даже дом, где она живет, - уплывает в руки Гобсека, казавшегося ей сказочным колдуном, пожирателем ее богатства...» Руйнівна сила золота не пощадила і самого Гобсека. Спочатку він з'являється справжнім титаном, одним з богів сучасного світу: «Таких, как я, в Париже человек десять; мы властители ваших судеб - тихонькие, никому не ведомые. Что такое жизнь, как не машина, которую приводят в движение деньги? В качестве духовников биржи мы образуем, так сказать, трибунал священной инквизиции, анализируем самые на вид безобидные поступки состоятельных людей и всегда угадываем верно. Один из нас надзирает за судейской средой, другой за финансовой, третий - за высшим чиновничеством, четвертый за коммерсантами. А под моим надзором находится золотая молодежь, актеры и художники, светские люди, игроки - самая занятная часть парижского общества» У цій картині вгадуються мріяння самого Бальзака про могутній таємний чоловічий союз; про право управляти, що належить лише аристократіі (у широкому сенсі слова). Наступна частина гобсеківського монологу рясніє романтичними перебільшеннями і контрастами. «Как и я, мои собратья всем насладились, всем пресытились и любят теперь только власть ради самого обладания властью и деньгами. ...А вот здесь, - добавил он, прижимая палец ко лбу,- здесь у меня весы, на которых взвешиваются наследства и корыстные интересы всего Парижа. Ну как вам кажется теперь, - сказал он, повернувшись ко мне бледным своим лицом, будто вылитым из серебра, - не таятся ли жгучие наслаждения за этой холодной, застывшей маской, так часто удивлявшей вас своей неподвижностью?» Будучи недурною людиною, Бальзак прекрасно бачив негативні сторони влади золота. Не даремно Гобсек глумливо говорить про те, що насолода і влада складають суть «вашого нового суспільного устрою». Тому, хоча структура бальзаковського оповідання виявляє романтичне коріння, роль зовнішньої сили, яка роковим чином протистоїть героєві, грає зовсім не Провидіння, а побутові умови; за маскою долі часто ховаються нужда і відсутність грошей. Зберігся зроблений Бальзаком проект сюжету п'єси: «Один проти Необхідності. Необхідності, перетвореній на квартирохазяїну, квартирну плату, пралю і т. д.» Цей аспект розкритий в повісті «Гобсек» на прикладі трагедії сім'ї де Ресто. Граф, що пристрасно любив свою дружину, довгий час був не в силах перешкодити їй розоряти сім'ю; графиня, шалено закохана в світського чепуруна Максима де Трай, готова на все, щоб утримати свого легковажного коханця. Дервіль називає Максима злим генієм графині. Проте насправді тут йде мова саме про зіткнення зі світом буржуазних фінансових цінностей, що замінили етичні: «любов» «рокового чоловіка» Максима де Трай - звичайний товар, предмет торгу. Вигідно продаючи свою прихильність, Максим забезпечує собі насолоди (за чужий рахунок) і тішить пихатість, тобто купує ті блага, про які говорив Гобсек.
Дискусія:
• Як ви вважаєте чи можливо людині встояти від пануючої влади золота? • Якщо ми золото називаємо матеріальною цінністю, можливо противага йому в нематеріальних цінностях? Це цікаво: Час - це капітал працівника розумової праці. Французький письменник Оноре де Бальзак по праву вважається одним з найбільших романістів XIX століття. Головна особливість його творчості полягає в тому, що він написав не просто велику кількість романів, — він написав історію цілого суспільства, яку назвав потім «Людська комедія». Створюючи «Людську комедію», Бальзак поставив перед собою завдання, ще не відоме тоді літературі. У своїх творах він прагнув правдиво і нещадно показати сучасну йому Францію, показати реальну дійсне життя своїх сучасників, тому його романи зачіпають величезну кількість тем. Твори Бальзака не втратили своєї популярності і у наш час. Вони популярні і серед молодих залицяльників, і серед людей старшого віку, що черпають в його творах мистецтво розуміння людської душі, прагнучих розібратися в історичних подіях. І для цих людей книги Бальзака — невичерпна скарбниця життєвого досвіду. Це треба знати:Одні лише божевільні та хворі люди можуть знаходити своє щастя в тому, щоб вбивати всі вечори за картами в надії виграти декілька су. О. Бальзак «Гобсек»
Домашнє завдання:
Створіть невеличку презентацію в Ms Power Point, на тему: «Образ Гобсека в сучасному суспільстві».
Список використаних джерел:
Урок на тему: Сближение отдалённых реальностей.Художественные характеры Гобсека и Плюшкина на уроке литературы. Лидия ШАХОВА, г. Ульяновск. Шахова Л.Г. Разрушение личности в буржуазном мире: Повесть Бальзака «Гобсек» в 9-м классе // Литература в школе. 2009. № 3. Бальзак О. Гобсек / Перевод с франц. Н.Немчиновой. М., 2008. С. 63. Все дальнейшие сноски на повесть даются по этому изданию. Гоголь Н.В. Мёртвые души. М., 2000. С. 108. Все дальнейшие сноски на поэму даются по этому изданию. Большакова А. Усадебные локусы в «Мёртвых душах» // Гоголь как явление мировой литературы: По материалам международной научной конференции, посвящённой 150-летию со дня смерти Н.В. Гоголя. М., 2003. С. 248. Шульц С.А. Чичиков: Одиссей или Эней? (Об эпическом в «Мёртвых душах» // Гоголевский сборник. СПб.–Самара, 2003. С. 125. Топоров В.Н. Вещь в антропологической перспективе (апология Плюшкина) // Миф. Ритуал. Символ. Образ. Исследования в области мифопоэтического. М., 2005. С. 89. Над уроком працювали: Пилипенко Вікторія Лідія Шахова Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас
|