KNOWLEDGE HYPERMARKET


Філософськіпогляди письменника та їхнє втілення в художніх творах.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 10 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Філософськіпогляди письменника та їхнє втілення в художніх творах. Повні уроки

Содержание

Тема:

Філософські, етичні й естетичні погляди письменника та їхнє втілення в художніх творах

Мета:

Поглиблене  вивчення творчості  Ф.М. Достоєвського, аналіз  філософських поглядів письменника в його творах.
- розвиток аналітичного мислення учнів;
- виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.

Тип уроку:

навчально - виховний

Хід уроку:


Розпочнемо сьогоднішній урок з перегляду відео:


Вступна бесіда:

T15fd.jpeg
А як ви можете визначити термін філософія життя?
Як ви вважаєте що впливає на формування філософського світогляду?
А яке місце в цьому процесі займає література?

Засвоєння нового матеріалу.


Сьогодні ми з вами познайомимось з філософією творчості Ф.М. Достоєвсьгоості Ф.М. Достоєвського.
Федір Михайлович Достоєвський (1821- 1881) належить стільки ж літературі, скільки і філософії. Ні у чому це не виражається з більшою яскравістю, як в тому, що він донині надихає філософську думку. Коментатори Достоєвського продовжують реконструювати його ідеї, — і сама різноманітність цих коментарів залежить не від якої-небудь неясності в Достоєвського у вираженні його ідеї, а, навпаки, від складності і глибини їх. Звичайно, Достоєвський не є філософом в звичайному і банальному сенсі слова, — в нього немає жодного чисто-філософського вигадування.

T15fd1.jpeg
Він мислить як художник, — діалектика ідей втілюється у нього в зіткненнях і зустрічах різних “героїв”. Вислови цих героїв, що часто мають самостійну ідейну цінність, не можуть бути відірвані від їх особи, — так, Розкольників, незалежно від його ідеї, сам по собі, як особа, зупиняє на собі увагу: його не можна відокремити від його ідеї, а ідеї не можна відокремити від того, що він переживає... В усякому разі, Достоєвський належить російській — і навіть більше — світовій філософії.
Творчість Достоєвського зосереджена довкола питань філософії духу, — це теми антропології, філософії історії, етики, філософії релігії.


У цій області велика кількість і глибина ідей в Достоєвського вражаючі, — він належить до тих творчих розумів, які страждають від достатку, а не від недоліку ідей. Не здобувши систематичної філософської освіти, Достоєвський дуже багато читав, вбираючи в себе чужі ідеї і відгукуючись на них в своїх роздумах. Оскільки він пробував вийти за межі чисто-художньої творчості (а в нім, поза сумнівом, був величезний дар і темперамент публіциста), він, все одно, залишався мислителем і  художником одночасно.

T15fd2.jpeg
Його “Щоденник Письменника”, оригінальний по своєму стилю, постійно заповнений чисто-художніми етюдами.
Починаючи з першокласного твору “Злочин і кара”, Достоєвський пише романи один за іншим - “Ідіот”, "Підліток”, “Біси” і, нарешті, “Брати Карамазови”. Зараз вже відомі надзвичайно широкі і філософські значні перші задуми вказаних творів, — і ретельний аналіз різних редакцій їх показує, як багато вкладав Достоєвський в свою художню творчість. Багато раз вже вказувалося, що під “емпіричною” тканиною у всіх цих творах є ще інший план, який часто називають метафізичним.
Цікавим фактом в житті Достоєвського був його виступ на так званому “Пушкінському святі” (травень 1880-го року), коли освячували пам'ятник Пушкіну в Москві. Всі російські письменники (окрім Л. Толстого) приїхали на це свято, яке було дійсно святом літератури, як таке. Всі виступи до  Достоєвського були цікавими і захоплювали слухачів, але коли Достоєвський виголосив свою промову, враження було настільки велике, що в загальному підйомі і збудженні здавалися зниклими всі колишні ідейні розбіжності. Вони як би потонули, розчинилися, щоб злитися в новому ентузіазмі загальнолюдської  ідеї, яку з таким незвичайним підйомом проголосив Достоєвський.


Скажіть, будь ласка, наскільки вдало скульптори передали внутрішній світ Достоєвського?
Який пам’ятник вас вразив найбільше, аргументуйте свою відповідь.

T15fd3.jpeg
У основі всього ідейного життя, всіх шукань і побудов Достоєвського були його релігійні шукання. Достоєвський все життя залишався релігійною натурою, все життя “мучився”, по його словам, думкою про Бога. Тому в особі Достоєвського більше, ніж в особі кого-небудь іншого, ми маємо справу з філософською творчістю, що зростала в лоні релігійної свідомості.

T15fd4.jpeg

Але вся виняткова значність ідейної творчості Достоєвського полягала якраз в тому, що він з величезною силою і неперевершеною завглибшки розкриває релігійну проблематику в темах антропології, етики, естетики, історіософії. Саме у усвідомленні цих проблем з точки зору релігії і полягало те, про що він говорив, що його “мучив Бог”. У “записнику” Достоєвського читаємо:: “и в Европе такой силы атеистических выражений нет и не было. Не как мальчик же я верую во Христа и Его исповедую, а через большое горнило сомнений моя осанна прошла”....

T15fd5.jpeg
Філософська творчість Достоєвського, в його найбільш глибоких натхненнях, стосувалася лише “філософії духу”, та зате в цій області воно досягало чисто виняткової значності. Антропологія, етика, історіософія. проблема теодиції - все це трактується Достоєвським гостро і глибоко.


Завдання:


Підготуйте невеличку доповідь на тему: Творчість Ф.М. Достоєвського в формуванні моєї особистості. Створіть промовистий буклет вашої доповіді.
Як ви вважаєте чи важка творчість Достоєвського для вивчення в шкільній програмі?

Список використаних джерел:


Урок на тему: Творчество Ф.М.Достоевского, Федореева Людмила Ивановна. МОУ СОШ № 3, Хабаровский край .
Урок на тему: Святочные рассказы.Ф.М.Достоевского, Панфилова Е.А., учитель начальных классов МОУ СОШ № 25
Бердяєв Н.А. Світобачення Достоєвського // Н. Бердяєв про російську філософію /Уп., вступ. ст. і пом. Б.В. Ємельянова, А.І. Новікова. Ч.1;
 Бердяєв Н. А.: Pro et contra. Кн.1. / Уп., вступ. ст. і пом. А. А. Єрмічева. СПб., 2007.
 Розанов В.В. Легенда про Великого Інквізитора Ф.М. Достоєвського // Зб. Антологія російської філософії, СПб, 2007. 
 Сапов В. Достоєвський Федір Михайлович // Російська філософія. Малий енциклопедичний словник. М., 2005. ;
 Зарубіжна література XIX століття. Хрестоматія.- К: "Педагогічна преса", 2001.- 512с.
 Зарубіжна проза першої половини ХХ сторіччя: новели, повісті, притчі: Посібник для 11 класу/ Укл. Бігун Б.Я.- К: Навчальна книга, 2002.- 319с.
Над уроком працювали:
Федореева Л. И.
Панфилова Е.А
Пилипенко В.В.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 10 клас