KNOWLEDGE HYPERMARKET


Будова і різноманітність плодів. Поширення плодів. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 7 клас. Повні уроки >> Біологія: Будова і різноманітність плодів. Поширення плодів. Повні уроки


Содержание

Мета уроку

  • Розповісти про будову та різноманітність плодів.

Цілі уроку

  • Пояснити, що будь - яка класифікація плодів - штучна.
  • Розповісти про способи розповсюдження плодів.

План уроку

  • Що таке плід?
  • Автохорії
  • Аллохорії

Хід уроку

  • Розповісти про складності класифікації плодів.
  • Надати характеристику автохорним та аллохорним плодам. 

Після того як відбулося запліднення яйцеклітини і почалося утворення зародка, квітка або тільки гінецей вступає в нову фазу розвитку, яка завершується формуванням плоду, цього характерною органу квіткових рослин. Але що таке плід? На перший погляд те питання може здатися дивним. Багато хто вважає, що справжніми плодами є тільки ті, які утворилися з зав'язі, як слива, вишня, томат або коробочка маку. Ті плоди, в утворенні яких беруть участь інші частини квітки, вони вважають помилковими. З цієї точки зору яблуко - не справжній плід, а помилковий, тому що в його утворенні бере участь квіткова трубка. Адже кожен знає, що зернівка пшениці, сім'янка кульбаби, томат, слива, вишня, яблуко і груша, суниця, ожина і малина - це плоди, так як вони містять в собі насіння і сприяють їх поширенню. Але не всі ботаніки з цим згодні.

Багато хто вважає, що справжніми плодами є тільки ті, які утворилися з зав'язі, як слива, вишня, томат або коробочка маку. Ті плоди, в утворенні яких беруть участь інші частини квітки, вони вважають помилковими. З цієї точки зору яблуко - не справжній плід, а помилковий, тому що в його утворенні бере участь квіткова трубка. Ще більш помилковим плодом є суниця, вся м'яка, їстівна частина якої утворена розрослим квітколожем. Але інші ботаніки справедливо заперечують проти такого дуже вузького і одностороннього визначення плоду.

Вони вказують на те, що набагато зручніше і правильніше розглядати плід як результат видозміни квітки, а не тільки гінецея, хоча саму істотну частину утворюють зав'язь або зав'язі окремих плодолистків, якщо вони ще вільні.


 Зовнішня частина плоду називається оплоднем або перікарпієм. До дозрівання насіння оплодень захищає їх від висихання, від механічних пошкоджень, у їстівних плодів також від поїдання, так як на цій стадії у ньому нерідко містяться отруйні, в'яжучі чи кислі речовини, які в подальшому зникають.

За консистенцією оплодень може бути соковитим або сухим. На цій підставі плоди штучно ділять на соковиті та сухі. Серед соковитих плодів, у свою чергу, виділяють багатонасінні (ягода, яблуко, гарбузина, гесперидій, гранатіна) і однонасінні (кістянка). 


Будь-яка класифікація плодів, тим більше класифікація, побудована на еволюційному принципі, сильно ускладнена винятковою різноманітністю плодів. Різноманітні функції плода, забезпечуючи не тільки розвиток і дозрівання насіння, але також їх розповсюдження, призвели до того, що в будові плоду є надзвичайна розмаїтість пристосувальних ознак. Але так як плід - це «зріла квітка» і так як головну роль у його утворенні відіграє все-таки гінецей, то основні підрозділи еволюційної класифікації плодів будуються на типі будови гінецея. У зв'язку з цим розрізняють дві основні групи плодів - апокарпні і цепокарпні.


На початку XX ст. шведський ботанік Р. Сернандер дав будь-яким частин рослин, за допомогою яких вони здатні розселятися загальну назву діаспор. Як діаспора можуть виступати насіння, плоди, супліддя, частини вегетативного тіла і навіть цілі рослини. Найголовніші типи діаспор у насінних рослин - плоди та насіння, у нижчих і вищих спорових - спори.

Існують два основні шляхи розповсюдження діаспор. Один - шляхом механізмів, вироблених у процесі еволюції самою рослиною, інший - за допомогою різних зовнішніх агентів - вітру, води, тварин, людини і т. д. Перший тип одержав назву автохорії, другий - аллохорії.

Плоди і насіння автохорів розсіюються порівняно недалеко від материнської рослини, зазвичай не більше кількох метрів від неї. Група автохорних рослин поділяється на механохори і барохори . 

Плоди багатьох механохорів розкриваються по гніздах або стулках, причому насіння з них висипається. Найбільш звичайні рослини такого роду - недоторка звичайна (мал. 1), екбаліум пружинистий, або скажений огірок (відео 1).


Відео 1. Скажений огірок.


As1.jpg

                                                                                                 Мал. 1 Недоторка звичайна.

До барохорів відносяться рослини, які мають важкі плоди і насінням. До них можна віднести жолуді дуба, плоди волоського горіха, насіння кінського каштана. Це насіння обсипається з материнської рослини і опиняється в безпосередній близькості від своїх батьків.

 Існують чотири основні способи аллохории . Це анемохорія, зоохорія, гідрохорія і антропохорія .

Насіння анемохорів переноситься рухом повітря. Для плодів анемохорів, що не розкриваються, характерні різноманітні літальні пристосування: летючки, крилатки і так далі. Класичний приклад рослин, що мають плоди-летючки, - кульбаба. Її плоди здатні перелітати по повітрю на значні відстані.

В окремих випадках відмерла рослина із зрілими плодами здатна саме переміщатися під поривами вітру. Ця група рослин називається перекотиполе. Підсихаюче стебло таких рослин легко обламується, і рихлий або більш менш компактний легкий кущ вільно переганяється вітром, розсіюючи при цьому дозреваюче насіння. До рослин типу перекотиполе відносяться багато мешканців степів з найрізноманітніших таксономічних груп, наприклад, качим розложистий. Цікаве видовище масового переміщення перекатиполя ви можете побачити на відео 2.


Відео 2. Перекатиполе.

 Плоди гідрохорів, що поширюються за допомогою води, забезпечені щільним малопроникним для води ендокарпієм, волокнистим легким мезокарпієм, а також повітроносними порожнинами, що підтримують плід на плаву. Найбільш відомим тропічним гідрохором являеться кокосова пальма (мал. 2), що заселила тропічні узбережжя усіх океанів. Плоди таких гідрохорів можуть переноситися морськими і океанічними течіями на тисячі кілометрів.

Asi102.jpg
                                                                                                   Мал. 2 Кокосова пальма.

Зоохорними називаються способи поширення плодів і насіння за допомогою тварин. Вони дуже різноманітні. Є плоди, що прикріпляються до шерсті і ніг тварин за допомогою різних причипок, гачків, шпильок, а також завдяки клейкій поверхні або залізистому опушуванню - екзозоохорія. Класичні екзозоохори - види лопуха (зображення якого ви можете побачити на мал. 3, а на відео 2 ви можете впевнитись, як міцно він тримається за шерсть тварини),

Asi3.jpg

                                                                                                               Мал. 3 Лопух.


Відео 3. Ціпкий лопух.

чиї супліддя, що мають дуже чіпкі щетинки обгорнення, легко переносяться шерстю тварин. До лап тварин за допомогою липкої поверхні прикріпляються плоди ліннеї північної (мал. 4).

Asi5.jpg

                                                                                                      Мал. 4 Ліннея північна.

Так же часто плоди і насіння розселяються ендозоохорно. Ссавці, птахи і комахи поїдають їх і розносять на значні відстані. Звичайними ендозоохормами є соковиті плоди і ягоди наших лісів, наприклад мучниця (мал. 5).

Asi4.jpg

                                                                                                        Мал. 5 Толокнянка.

Антропохорія серед рослин тісно пов'язана з діяльністю людини. Зокрема, антропохорами є усі смітні рослини, а також такі сміттєві рослини, як кропива (Urtica dioica). До групи антропохорних рослин примикають і культурні рослини, що займають величезні площі оброблюваних земель на усіх материках.

 
Контролюючий блок
1. Чому плоди дуже складно класифікувати?
2. Що таке аллохори?
3. Що таке автохори?
Список літератури
1. Урок на тему: "Плоды" автор Лабунец О. Ю.
2. М.М. Мусієнко, П.С. Славний, П.Г. Балан, Біологія, 7 клас
3. Тимонин А.К. Ботаника. Том 4. Систематика высших растений. Книга 2
    Учебник для студ. высш. учеб. заведений. Издательский центр "Академия". 2009. -- 352 с.
4. Ботаника.   Андреева И.И., Родман Л.С.
   2 - е изд., перераб. и доп. - М.: КолосС, 2002. - 488 с.
5. Биология. Современная иллюстрированная энциклопедия
   л. ред. Горкин А. П. - М.: Росмэн-Пресс, 2006. - 560 с. (Серия: Современная иллюстрированная энциклопедия.)