KNOWLEDGE HYPERMARKET


Написання не з прислівниками. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Написання не з прислівниками.Повні уроки 

Написання  не з прислівниками

 Мета
 -      Повторити вивчене про прислівник;
 -      Вчитись правильно писати не з прислівниками;
-       Збагачувати словниковий запас учнів;
 -      Виховувати шанобливе ставлення до рідної мови та культури.

Тип уроку: Навчально-виховний
 
Хід уроку:

Робота з текстом

Не з прислівниками пишеться разом.

Прочитай наступні речення та поясни, як пишеться НЕ з різними частинами мови.
…Не забути батькову науку,
Батьківської ласки не забуть. (О.Орач)

В кімнаті затишній, в маленькій коробці
Жили сірники – неабиякі  хлопці.
Були вони схожі, як схожі близнята,
Траплялось, що брат себе плутав із братом (І.Січовик)
Sirnuku t74.jpg


Степ перейти –життя прожити-
Не легковажні то слова:
Життя утворено від жита.
І хліб усьому голова. (О.Орач)



Україна – вільна, незалежна, суверенна держава. За її незалежність боролось багато поколінь кращих синів українського народу. (О.Катрич)


Утвори від поданих прислівників протилежні за значенням шляхом додавання до них префікса НЕ:
Дзвінко, високо, швидко, щиро, радісно, святково, сумно, холодно, мрійливо, безпробудно, жваво, навмисно.

Знайди у тексті слова з НЕ. Запиши їх у два стовпчики: у перший – прислівники, у другий – прикметники. Поясни їх написання.
Українська народна пісня є особливим явищем у світовій культурі. Вона вражає нас, слухачів, багатством жанрів та стилів. Народна  пісня є незбагненною й незрівнянною за своєю красою й простотою поезії.
Народна пісня творилася протягом багатьох віків і збереглася, дійшла до нашого часу. Вона звучить на сцені, на уроках музики в школі, вдома під час сімейних свят.
Наш народ дбайливо зберігав ці пісні , передавав їх із уст в уста. В історії нашої країни були часи, коли розмовляти та писати рідною мовою не дозволяла влада. Та, незважаючи на це, народна пісня звучала раніше і нині радує нас своєю красою.
В чому ж цілюща  дія пісні? Це так званий спеціалізований жанр, у якому майже нічого, іншого, крім емоцій немає. Недарма пісня приваблює всіх: і виконавців, і слухачів.

Знайди у тексті прислівники з НЕ. Яку роль вони відіграють у тексті? Які ще прислівники зустрічаються  у тексті?
Весняні квіти - вісники весни
Ще зовсім недавно земля була вкрита сніговою ковдрою. Аж  ось яскравими теплими промінцями  заграло сонечко. Воно розкрило очки і всміхнулося. Заглянуло в кожну шпаринку та зігріло все живе.
Прилетіли журавлі з теплих країв та принесли весну на своїх крилах. Прокинулось усе живе навколо  і зачудувалось весняною красою. На свіжих проталинах з`явилися перші проліски-дзвіночки, небесно-казкова сон-трава, квіточки-краплинки мати-й-мачухи. Це тендітні квіти  тягнуться радісно до щедрих променів сонця.
Ліс-богатир, затамувавши подих, вслухається в пробудження природи. Доноситься з блакиті, мов мелодія флейти, голос жайворонка. Невдовзі залунають радісні пісні пташок, переплітаючись зі співом срібного струмочка. Проноситься вітерець, перешіптуючись з бруньками-немовлятами, соковитим салатовим листячком.
Ліс починає нове життя, зодягнувшись у пишнобарвний одяг.


«Поремонтуй» прислів`я та приказки

Добери до першої частини прислів`я другу, яка підходить за змістом
Добре діло / а зло умирає
Без добра / вік не прохолоне
Казало лихо: / ходить у світі тихо
Раз добром налите серце / і лихо не родить
Буде добре/  щоб не вийшло на добре                                                             
Часок у добрі побудеш/ злу жди                                   
За доброю хвилею / все горе забудеш
Добро не пропадає / твори сміло
Нема того злого/ як мине зле
Добро не лихо/ не буть добру
Знайди у прислів`ях прислівники та добери до них синоніми та антоніми.

Робота зі словником

Барвінок -  трав`яниста рослина з вічнозеленим листям і голубуватими квітками.
Благовіщення – одне з християнських свят; символ пробудження природи, воскресіння землі.
Верба – дерево або кущ з гнучким гіллям; символ весни, України; образ українського фольклору; прадерева життя. Без верби і калини нема України – говорить народна мудрість.
Вертеп – старовинний український ляльковий театр.
Веселка – райдуга; подібна до дуги різнобарвна смуга, яка з`являється  в небі після дощу.

Поясни самостійно значення наступних слів:
Веснянка -…; вечорниці - …; вишиванка - …; гончар - …; запорожці - …; ікона - …; казка - …; калина - …; кобзар - …; козак - …; паляниця - …; писанка - …; рушник - …; сопілка - …; храм - …; щедрівка - … .

Чи звернув ти увагу на те, що всі слова стосуються українського народу, його побуту та культури. Якщо виникнуть труднощі при виконанні цього завдання, звернись до Етнокультурознвчого словника, який допоможе тобі пояснити тлумачення цих слів.

Мить творчості

Склади текст «Лісова казка». Зверни увагу на використання прислівників (пункт 4). Як ти гадаєш, чи був би  повноцінним текст, якби ти не вжив у ньому прислівники?
Спробуй від прикметників (пункт 2) утворити прислівники? Як ти це робиш? Поясни.
Опорні групи лексики
1.Ліс, казка, спів, окови, ковдра, дзеркало, барвінок, мурашник, мереживо, пелюстки, дуб, спокій, тиша, проміння, радість, щебетання, гомін,  полювання, глибочінь, віття, стежки, гущавина, задуманість, прохолода, пахощі, сон, вінок.
2.Кришталевий, стокрилий, ласкавий, нетерплячий, мереживний, синьоокий, срібноголосий, щедрий, замріяний, загадковий, крислатий, зеленолистий, багатоцвітний, білокорий, сонячний, пустотливий, старезний, розлогий, казковий, тремтливий, волохатий, золотавий, яскраво-блакитний, прозорий, заквітчаний.
3.Скинути, промчати, підняти, застелити, розчісувати, розкрити, всміхатися, радіти, ожити, наповнювати, приворожити, загомоніти, видзвонювати, просинатися, тремтіти, дотягнутися, снувати, прилинути, визирати, охороняти, милуватися, відгукнутися, осипати, прокинутися.
4.Ніжно, хвилююче, затишно, стрімко, лагідно, тихесенько, казково, чарівно, навкруги, крадькома.
5.Кришталеві окови; стокрила весна; нетерплячий пролісок; крислатий дуб; синьоокий барвінок; мереживна ковдра; срібноголосий спів; щедре проміння; загадкова тиша; пустотливий вітерець.
6.Вітерець розчісує; примчала весна; небо всміхається; мурашник снує; просинається ліс; барвінок застелив; тиша приворожила; природа радіє; проміння дотягнулося; загомоніло віття.
7.Ліс-велет; зима-матінка; квіточки-краплинки; красуні-берізки; очі-віконця; бруньки-немовлята; дівчинка-пустунка; весна-чарівниця.
8.Галявина, мов казкова країна; старезний дуб стоїть, немов маленьке дитя; травичка м`яка, мов килим.
Опорні речення
Прилинула стокрила весна. Звільнилася втомлена земля від снігу і вдихнула тепле  повітря на повні груди. Синьоокий барвінок застелив землю мереживною ковдрою. Ніби дівчинка, милується сон-трава своїми волохатими пелюстками. Стрімко лине весна-чарівниця в найпотаємніші куточки лісу і веде за собою стежками лісової казки.
План
1.Весна завітала до лісу.
2.Радість квітів.
3.Природа ожила.
4.Стежки лісової казки.

Гра «Детальне спостереження»

Дуже корисно скласти подумки опис кімнати та її обстановки. Увійди до кімнати  й швидко оголянь її обстановку, намагаючись створити гарну «фотографію» найбільшого числа предметів: відзнач розмір кімнати, її висоту, колір шпалер, кількість вікон, дверей, стільців. Картин. Потім піди з кімнати й, записавши побачене, порівняй з оригіналом. Повторюй вправу, доки не отримаєш досконалий результат. З такою практикою ти без проблем зможеш точно описати будь-яке місце, яке ти відвідав, тому що твоя спостережливість набуде автоматизму.

Загадки
У носатого Івана
Одежина дерев`яна.
Він у чистім полі ходить
І по ньому носом водить.
Нестрижений, нечесаний,
Гострим ножем затесаний.
Понад річкою місток
Виріс із семи стрічок.
Та по ньому не піду,
Бо ще в воду упаду.

Хлопці б`ють його, а він
Не ображається-
Мчить за вітром навздогін
І назад вертається.
-Що б`ємо тебе, пробач,
-Але ж на те ти і …


Не сховатись від неї ніде:
Я іду-знов поруч іде,
Зупинюся – незрушно стоїть,
Побіжу-і вона побіжить.
Раптом сонце за хмару зайшло-
Щезла, мовби її й не було.

Ніг нема, а я ходжу,
Слів не знаю, а скажу,
І коли вам треба встати,
Я дзвіночком підкажу.

Маю я прудкого друга:
Роги, рама, ще й два круга.
Всівся я йому на спину,
Мчу-нема мені зупину!
Щоб не збитися з дороги,
Я держу його за роги.
Не загаймося-вперед,
Друже мій, ..!


Слова для відгадок: м`яч, велосипед , будильник,  тінь, олівець.

Знайди у загадках прислівники з НЕ. Як вони пишуться? Поясни.

Завдання до теми
1.Склади розповідь на тему «Як ми бережемо хліб».
2.Розкажи, які ти знаєш християнські свята.
3.Розкажи про свою улюблену весняну квітку.
4.Склади твір-роздум на тему «За що я повинен поважати своїх батьків?».

Запитання до теми
1.Що таке прислівник?
2.Як пишуться прислівники з НЕ?
3.Чи мають прислівники закінчення?
4.На які питання відповідають прислівники?
5.З якими частинами мови найчастіше пов`язаний прислівник у реченні?

Список використаних джерел
1.Вашуленко М.С.Орфоепія і орфографія.-Київ, 2008.-63 с.
2.Гамалій А.Т. Ігри та цікаві вправи з української мови для 1-4 класів.-Київ, 2001-75 с.
3.Сапун Г.М. Збірник диктантів з української мови для початкових класів.-Тернопіль: Богдан, 2006.-127 с.
4.Урок на тему: «Ознайомлення з прислівником як частиною мови» Губиш Т.В., вчителя початкових класів Розважівської  ЗОШ І-ІІІ ступенів Іванківського р-ну Київської обл.
5.Урок на тему: «Прислівник. Повторення.» Білоус Н.Л., вчителя української мови та літератури Требухівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Броварського району Київської обл.

Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.



Над уроком працювали
Пучко Л.В.
Губиш Т.В

Білоус Н.Л.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас