Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 11 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література:Екзистенціалістська забарвленість проблем пізнання сенсу бутя.Повні урокии
Тема: Екзистенціалістська забарвленість проблем пізнання сенсу бутя
Мета:
Аналіз характер екзистенціалізму в романі А. Камю «Чума». - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.
Тип уроку:
навчально – виховний
Хід уроку
Фактом біографії письменника, що багато в чому визначив життєву долю і філософську позицію, з'явилася хвороба. Так, із-за туберкульозу, на який з 1930 року хворий письменник, звалилися надії на продовження навчання в Еколь Нормаль - вищій школі, що готує університетських викладачів філософії, розвалився перший брак. Камю багато роздумує про смерть, в щоденнику признається в тому, що боїться її, шукає можливості до неї підготуватися. Близько знаючі Камю вважали, що тема самогубства приходить в «Міф про Сізіфа» з особистих переживань.
Історія роману
Роман «Чума»,написаний в 1947 році, став надзвичайно популярним і з тих пір був неодноразово переведений на багато мов. Зміст роману не вичерпується історією епідемії смертельної хвороби, що обрушилася на місто Оран в 194. році. Недивлячись на те, що написана історія епідемії досить правдоподібний, роман все ж є чимось великим. Назва роману, принаймні в ті роки, неминуче асоціювалася із словосполукою «коричнева чума», і тому прийнято вважати, що «Чума» - алегорія Другої Світової Війни і французького Опору. Не відкидаючи таке прочитання назви роману, необхідно сказати, що така однозначність буде все-таки спрощенням. Як і у всій екзистенціальній філософії, смерть стала невід'ємною частиною життя героїв романа. Сам Камю в своєму есе «Міф про Сізіфа», написаного незадовго до «Чуми», визначав цю ситуацію як «абсурд». Поняття абсурду є одній з фундаментальних категорій філософії Камю. Абсурд виникає з протиріччя між серйозним, цілеспрямованим характером людської активності і відчуттям нульового значення її кінцевого результату (смерть індивіда; більш того, вельми вірогідне знищення всього людства): http://www.youtube.com/watch?v=w7SGv7qgiAw
«…И всякий раз абсурдность вытекает из сравнения. Следовательно, я вправе сказать, что чувство рождается не из простого рассмотрения единичного факта и не из отдельного впечатления, а высекается при сравнении наличного положения вещей с определенного рода действительностью, действия – с превосходящим его мира. По сути своей абсурд – разлад. Он не сводится ни к одному из элементов сравнения. Он возникает из их столкновения». Змоделювавши ситуацію людської трагедії, Камю спробував вказати і дорогу подолання трагедії.
Мета твору:
«…Чума – прежде всего книга о сопротивляющихся, а не о сдавшихся, книга о смысле существования, отыскиваемом посреди бессмыслицы сущего». Кожен персонаж роману – це один з варіантів відповіді на питання про сенс і дороги існування на безглуздому і жорстокому світі. Подивіться наступний сюжет і скажіть що для вас є свобода? http://www.youtube.com/watch?v=MAi2aJ7soAI&feature=related
Мужність, скромність і простота, з якою головні герої роману, роблять свою важку справу, можливо, з'явилися причиною того, що герої роману декілька схожі один на одного, за що письменникові неодноразово докоряли як художника. Нам здається, що Камю свідомо обмежував себе, намагаючись відповісти на важливіші питання. Альбер Камю в романі «Чуму» зробив спробу знайти відповідь на проблему людської свободи в світі, в якому звичні моральні імперативи прийшли в непридатність або втрачені. «Погранична ситуація», що будить до справжнього життя героїв романа, не завжди є наслідком їх власної смертельної хвороби. Камю показав в романі, що існують речі і положення, що викликають в душі людини могутній стихійний протест, що виникає з відмови бути байдужим очевидцем чужого нещастя. Завдяки художній майстерності Альбера Камю, і читачі роману здатні скинути вантаж звичних вистав і звичок, тверезо поглянути на свою життєву долю і, таким чином, залишивши світ буття, перейти до осмисленого існування. Декларує безглуздість і байдужість до людської долі світу, в якому людям доводиться прожити своє єдине життя, світу, в якому немає місця Богові і тому «все дозволено», (на чому, власне кажучи, сходилися всі філософи) письменник стверджує, що є все-таки щось, що заставляє людину залишатися моральним. Джерелом моральної поведінки людини, згідно Камю, є сама людина, з його волею, з його відчуттям справедливості, з його витребеньками, врешті-решт. Через всі страждання і жахи епідемії Камю доніс до читача свою віру в духовні сили людини сучасної цивілізації, яка під впливом філософії скептицизму готова була вже зовсім переконатися в собі. Можна сказати, що чума змусила оранців перевірити ще раз своє відношення до звичних моральних норм і цінностей. Варіанти імморальної поведінки (мародерство, пияцтво, жадання сатурналій і так далі) перед лицем смертельної небезпеки не заперечуються Камю, але роман побудований так, що читач розуміє: люди, що вибирають не їх сіль землі. http://www.youtube.com/watch?v=1OrPHUoIdDU Ви переглянули відео, тепер спробуйте знайти характерні особливості які є загальними для роману і вашого світобачення. Список використаних джерел: 1. Баскакова Н. П. Урок літератури в 11 класі: [А. Камю] // Зарубіжна література в школі. – 2005. - № 10. - С. 2 – 5. 2. Великовский С. И. Грани „несчастного сознания“. Театр, проза, философ- ская эссеистика, эстетика Альбера Камю. - М., 1973. 3. Великовский С. И. „Проклятые вопросы“ Камю // Альбер Камю. Избранное. - М., 1988. - С. 5 - 38. 4. Волощук Є. Зарубіжна література: Підручник для 11-го кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2004. – 464 с. 5. Днепров В. Д. С единой точки зрения. - Л., 1989.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.
Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 11 клас
|