| 
 
 Тема: Мова та мовлення
 Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас > Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності > Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності. Конспект уроку і опорний каркасМета: - забезпечити усвідомлення учнями значення мови як основного засобу спілкування; - розвивати спостережливість, пам’ять, логічне й образне мислення; збагачувати словниковий запас учнів
 Тип уроку: урок засвоєння нового матеріалу
 
 Хід уроку:
 
 1.    «5 хвилин для життя»
 «Як ми говоримо?»
 (використання власне української лексики)
 
 І.   ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ.
 
 ІІ.  АКТУЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ.
 
 Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, бо вона не що інше, як жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почування.
 ( Панас  Мирний )
 
 1.    Бесіда з учнями.
 
 -    Пригадайте, що ви вже знаєте про мову. Для чого людям потрібна мова?
 -    Як ви думаєте, за допомогою чого ми спілкуємося? Що для цього використовуємо: звуки, слова, словосполучення, речення, текст?
 -    Як ви розумієте вислів: „Мова – це найважливіший засіб людського спілкування”?
 -    Чому люди говорять один з одним?
 
 2.    Слово вчителя.
 
 Яке це диво – людська мова! Вона дає можливість людині чути, сприймати, думати, говорити. Без мови неможливе життя людей. Мова – це шлях, яким людина йде від колиски до усвідомлення себе громадянином. Її потрібно не лише любити, а й берегти, вивчати і знати.
 
 ІІІ.  ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
 
 Робота з підручником.
 
 1)    Виконання вправи 1 ( І, ІІ, ІІІ ).
 2)    Виконання вправи 2.
 
 IV. RELAX. «А чи знаєте ви, що…»
 (Мистецтво)
 
 Робота біля дошки.
 
 Наш слава – Українська держава (нар.творч.). Державною мовою в Україні є українська мова (Конституція України). Без мови немає народу, як сонця без сяйва й тепла (С.Шелухін). Як буде в дитини мова, то буде в народу пісня. Як буде в народу школа, то буде народ і держава (Д.Чередниченко).
 
 IV.     ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО.
 
 Бесіда з учнями.
 
 1)    Як має ставитися людина до рідної мови?
 2)    Чому державною мовою має бути рідна мова народу?
 3)    Чому державну мову потрібно знати бездоганно?
 
 Прочитати народні прислів’я. Пояснити зміст кожного з них.
 
 Хто своєї мови цурається, той сам себе встидається. Рідна мова – не полова, ЇЇ за вітром не розвієш. Ми з того роду, що любить свою мову й свободу.
 (Нар.творч.)
 
 Диктант із коментуванням.
 
 Солов’їну, барвінкову українську рідну мову в дар дали мені батьки (В.Лучук). І яка чудова, світла і багата, мова мами й тата! (Марійка Підгорянка). Рідна мова в рідній школі! Що бринить нам чарівніш? (Олександр Олесь). Мова барвиста, мова багата, рідна і тепла, як батьківська хата (В.Гринько). В серці ніжну і погідну збережу я мову рідну (М.Хоросницька). Наша мова калинова і ласкава, і медова, і багата, і не бідна. От що мова наша рідна! (Д.Чередниченко).
 
 V.    ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ.
 
 1.    Прочитати (прослухати) вірш. Пояснити роль рідної мови у житті людини.
 
 Рідна мова, якою мати розмовля
 І гомонить в степу земля...
 Я нею мислю і спілкуюсь,
 Вона і вчить. І окриля,
 Я нею мрію, нею сню,
 Вона чистіша від вогню.
 Серед усіх народів світу
 Звеличує мою рідню.
 Вона і гріє, і сія,
 Вона – мов пісня солов’я.
 Якби змінив її на іншу,
 Себе зневажив сам би я.
 З усіх чужин, з усіх доріг,
 Який би світ не впав до ніг,
 Хто рідної не зрікся мови,
 На рідний вернеться поріг.
 А вдома й горе – не біда,
 Бо мова, як жива вода,
 Вона багата, наша мова –
 І древня, й вічно молода!
 (Юрій Питак, школяр, м. Тернопіль)
 2.    Підсумкова бесіда.
 
 1)    Яку роль відіграє мова в житті суспільства?
 2)    Які засоби, крім мови, люди використовують для спілкування?
 3)    У чому переваги звукової мови перед іншими засобами?
 4)    Які мови вивчають у школі і яка роль кожної у житті людини?
 5)    Яке значення для громадян держави має державна мова?
 
 VI.    ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
 
 Cтор.3-5, впр.5.
 
 
 
 
 |