KNOWLEDGE HYPERMARKET


Урок на тему "Закріплення звукового значення букви «ї»"

Тема: Закріплення знань про букви "Ї",  "ї".
          
Матеріал уроку:  Текст з букваря "На екскурсії".

Мета:
•     продовжити формувати у дітей уявлення про звуко-буквені співвідношення в системі голосних української мови;
•    формувати навички читання діалогічного тексту; удосконалювати якості читання;
•    розвивати навички зв'язного мовлення учнів;
•    виховувати почуття патріотизму, гордості за своє рідне місто.

Обладнання: звукові фішки, український алфавіт, зразки друкованих і писаних букв, комп’ютер, диск зі слайд-фільмом до уроку, роздатковий матеріал (індивідуальні картки, картки з кросвордом).


Хід уроку:
1.    Повторення та закріплення вивченого.
•    Мовна зарядка.
•    П'ятихвилинка для життя.
•    Гра “Голосуємо руками”
•    Гра “Спіймай букву Ї”.
•    Звуко-буквений аналіз слів “їжачок”, “поїзд”, солов’ї”,  “Україна”.

2.   Вивчення нового матеріалу
•    Розповідь учителя про Київ.
•    Легенда про створення Києва.
•    Бесіда про сучасний Київ.
•    Демонстрація слайд-фільму про Київ.
•     “Чи був ти уважним?”. Кросворд.

3 . Хвилинка відпочинку.

4.  Опрацювання тексту з “Букваря” “На екскурсії”.
•    Словникова робота.
•    Слухання твору (вчитель, учні).
•    Постановка і відповіді на питання.
•    Читання тексту самостійно.
•    Аналіз тексту, вибіркове читання.

5   Робота над вдосконаленням техніки читання
•    Робота над виразністю.
•    Читання в особах.
•    Тренінгові вправи на швидкість читання.

6.   Підсумок уроку. Оцінювання.


1.    Повторення та закріплення вивченого.

Вітання                                                                         СЛАЙД 1

•    Повторення та закріплення вивченого.
•    Мовна зарядка.
      Вправи “Футбол”, “Задми свічку”.

•    П'ятихвилинка для життя.                                  СЛАЙД 2, 3, 4
      Тренінг понять “звуки”, “букви”, “приголосні”, “голосні”.
      Гра “Засели будиночки”. Якщо підкреслена буква позначає голосний – у червоний будиночок, якщо приголосний – у синій. “Селимо” слова: літо, калина, вишня, весна, зима, сніжинка, осінь.
                                                                                         СЛАЙД 5
•     Оголошення теми і задач уроку.                       СЛАЙД 6
      Сьогодні ми продовжимо вивчення букви, з якою ми познайомилися на попередньому уроці. Ми будемо шукати її в словах, ловити на слух, робити звуковий аналіз слів з нею. Також ми проведемо віртуальну подорож по нашому улюбленому місту.

•    Відгадайте загадку:
      Ми пішли до гаю вдвох – я й сестра маринка.
      І в гаю тім “тьох” та “тьох”, та іще так дзвінко.
      Що за співанки? Чиї? То співають… (Солов’ї).           СЛАЙД 7
     Де в слові солов’ї стоїть ї?
     Знайдіть в тексті загадки ще слово з буквою ї. Де вона стоїть? Буква Ї завжди стоїть тільки в кінці слова? Доведіть, наведіть приклади.

•    Гра “Голосуємо руками”. (Якщо Ї стоїть на початку слова – піднімаємо ліву руку, в кінці – праву руку, посередині – дві руки будиночком. Слова: їжа, їхати, приїхав, солов’ї, їжак, Україна, поїзд, гаї, їдальня.

•    Гра “Спіймай букву Ї”. (Плескаємо в долоні).              СЛАЙД 8
      Їжак покликав їсти й пити своїх маленьких їжачків.
      Та не схотіли їсти діти - він їхню їжу сам поїв.

•    Діти, а чому під буквою Ї дві звукові картки? Які саме звуки вона завжди позначає? Звуко-буквений аналіз  слів “їжачок”, “поїзд”, солов’ї”,  “Україна”. (Робота в зошитах).                                             СЛАЙД-картка 26

2.   Вивчення нового матеріалу.                                           СЛАЙД 9

  •   Розповідь вчителя. Кожна країна має одне найголовніше місто. Його називають столицею. Яке місто є столицею України? Скільки років Києву? А чому наше місто так називається?
  •   Легенда про створення Києва. Давним-давно жили на холмах три могутні брати. Одного звали Кий, другого Щек , а третього Хорив (імена пишу на дошці). І була в них дуже красива сестра Либідь. І вирішили брати побудувати місто славне і красиве. А коли побудували, назвалт його на честь старшого брата – самого сильного і могутнього – Київ. Гора, на якій жив Щек, тепер називається Щекавицею, гора Хорива – Хоривицею. Київ стоїть на березі великої ріки. Як вона називається? (Дніпро)     СЛАЙД 10   Охороняє Київ – Михайло Архистратиг. Поки він наш охоронець, ніяка біда Києву не страшна.                                                СЛАЙД 11
  • Діти, а що Ви знаєте про нашу столицю, де гуляєте з батьками? (Вільні висловлювання дітей). Бесіда
  • Зараз ми проведемо віртуальну екскурсію по Києву і подивимося найвизначніші місця. Будьте уважні, запам'ятовуйте назви, вашу увагу ми перевіримо.                                                                              СЛАЙД 12-18
  • Ой, квітка каштана, чому вона з'явилася? Яке відношення має дерево каштана до Києва? (Символ Києва). Поясніть вираз: Київ потонув у зелені каштанів.                                                                      СЛАЙД19                                           
  • Ляльковий театр. Після екскурсії містом завжди приємно відпочити і подивитися гарну виставу.                               СЛАЙД 20                               
  • А до нас уже поспішає їжачок, щоб перевірити нашу уважність. Він приніс нам кросворд.                                             СЛАЙД 21, СЛАЙД-картка 27

    1. Наша країна; 2. Дерево – символ Києва;
    3. Головна вулиця Києва; 4. Столиця України;
    5. Ворота – в'їзд до Києва; 6. Андріївський…
    7. Велика церква Софійський… 8. Річка Києва

3.    Хвилинка відпочинку.                                                         СЛАЙД 22
    Співаємо пісню “Алфавіт”.
 
4.    Опрацювання тексту з “Букваря” “На екскурсії”.

  • Як ви думвєте, по вулицях Києва ходять тільки кияни? (Приїжджають гості, туристи). Сьогодні ми будемо читати текст “На екскурсії”.
  • Словникова робота. Щоб краще зрозуміти текст, розберемо наступні слова (пишу на дошці “майдан”, “площа” “узвіз”, “собор”) СЛАЙД 23
  • Читання слів у колонках (з екрану комп'ютера)          СЛАЙД 24

      їдемо поїдемо приїхали Київ Василько Леся Петрик
      Михайлівський Золотоверхий Собор
      Андріївський Узвіз
      Парк Слави
      схили Дніпра
      Ляльковий театр    казка “Кіт у чоботях”.
Дивлячись на ці слова, як ви думаєте, що буде в оповіданні? Давайте перевіримо, чи ви праві.
      Читання тексту кращими учнями.
      Чому текст називається “На екскурсії”?
      Про кого розповідається в тексті?
      Допомагайте мені ставити запитання. (Діти ставлять питання один одному).

  •  Читання тексту самостійно (пошепки). Звертаємо увагу на розділові знаки.
  •  Аналіз тексту. А куди б ви запросили Лесю з Петриком?


5.   Робота над вдосконаленням техніки читання.

  • Зверніть увагу на розділові знаки в кінці речень. Як ми читаємо, якщо крапка? А яка інтонація питальних речень? Давайте потренуємось.
  • Тренінгові вправи на швидкість читання.                  СЛАЙД 25


6.  Підсумки уроку. Відмічання найкращих учнів.
    Розкажіть, що нового ви почули сьогодні на уроці?



Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"  Іванченко Оленою Василівною


Предмети > Українська мова > Українська мова 1 клас > Закріплення звукового значення букви «ї» > Закріплення звукового значення букви «ї». Конспект уроку і опорний каркас