Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас>> Українська мова: Відмінювання іменників різних груп
План-конспект уроку з курсу «Українська мова 4 клас» з теми «Відмінювання іменників різних груп»
'Тип уроку': урок-дослідження . ТЕМА: Вживання прийменників з іменниками у різних відмінках. Мета: Закріпити прийом розпізнавання відмінка іменника, вживання прийменників у певному відмінку, розвивати уміння зіставляти мовні явища, виховувати любов до природи. Обладнання: Таблиці , пам’ятка , тексти для роботи.
Табл.1 Вживання прийменників з іменниками у різних відмінках.
Відмінок
| Питання
| Прийменник
|
Н.в.
| Хто ? Що ?
| -
|
Р.в.
| Кого? Чого?
| Без, від, з, біля
|
Д.в.
| Кому ? Чому?
| -
|
З.в.
| Кого ? що ?
| Про, на, за, по
|
О.в.
| Ким ? чим ?
| Перед, під, за, над
|
М.в.
| Кому? Чому ?
| На, в, по, при
|
Табл. 2 Значення та синтаксична роль відмінків
Називний
| називає предмети. Він є початковою формою кожного іменника, його “ прямою формою” ( тому його називають “прямим відмінком”, а всі інші - “непрямі” ). Цей “ гордий” відмінок , який завжди зі словом справляється сам, і не потребує допомоги прийменників.
|
Родовий
| означає “ одержаний з народження”. Таку назву цей відмінок одержав тому, що вжитий з іменником без прийменника він означає особу, яка є творцем, господарем, власником ( син Івана, плаття сестри, дім батька). Родовий відмінок є чемпіоном за кількістю вживаних з ним прийменників. Він може поєднуватись аж із 150 прийменниками ( а в мові всього біля 200 прийменників).
|
Давальний
| назва походить від слова “ давати”. Найтиповіше його значення – назва адресата, тобто особи, якій щось дають.
|
Знахідний
| від слова “знаходити ” когось або щось. Із знахідним відмінком вживається 28 прийменників.
|
Орудний
| споріднений із словом “ орудувати”, найчастіше називає знаряддя дії ( малювати олівцем, різати ножем). Орудний відмінок поєднується з 23 прийменниками.
|
Місцевий
| вказує на місце і вживається з п’ятьма прийменниками : в, на, о, по, при.
|
Кличний
| від слова “ кликати”, виражає звертання до когось, і як і називний , вживається без прийменників.
|
Лише місцевий відмінок у сучасній українській мові не може вживатись без прийменників. Інші відмінки , крім називного і кличного , можуть поєднуватись з прийменниками , а можуть вживатись і самостійно.
Хід уроку. І. Організаційний момент. ІІ. Ознайомлення з метою та темою уроку. Сьогодні ми продовжуємо працювати над темою “ Відмінювання іменників”. Я запрошую вас до дослідницької лабораторії. А досліджувати ми будемо іменники , вжиті у різних відмінках, з прийменниками та без них.
ІІІ. Визначення дослідницького завдання. Змінювання іменників за питаннями. Робота над значенням відмінків іменників у тексті. Іменники у тексті( частота вживання різних відмінкових форм ). Гіпотези учнів : - Називний, Давальний, Родовий…
Завдання -Уважно прочитати текст, знайти іменнки, визначити відмінок, визначити , який відмінок вживається найчастіше.
ІV. Колективна робота учнів у групах. Учні отримують пам’ятки колективної роботи.
Пам’ятка продуктивної праці. 1.Уважно прочитай завдання. 2.Працюй, не заважаючи іншим. 3.Вислуховуй думку кожного члена групи. 4. Вкладайся у відведений час. 5. Презентувати дослідження можуть всі члени групи.
Текст Журавель Восени діти знайшли в кущах журавля. Його товариші давно відлетіли у вирій, а він залишився. У птаха було поранене крило. Діти принесли журавлика додому. Вправили йому крильце і стали доглядати. Журавель одужав. Прийшла весна. Птах ходив городом, постійно поглядаючи вгору. Одного дня він побачив журавлиний ключ. Журавель замахав крилами та полетів наздоганяти його.
V. Доведення висунутих гіпотез. Після виконання дослідження діти роблять висновок, що найчастіше в тексті вживається Називний відмінок. Він виконує називну функцію. Вчитель: - Вчені підрахували, які відмінки найчастіше вживаються в текстах. На називний відмінок припадає 33 відсотки, на родовий – 24, на знахідний – 20 відсотків, на решту відмінків – ( давальний, орудний, місцевий – 23 відсотки ). А в усному мовленні на називний відмінок припадає 50 відсотків, на знахідний – 20, на родовий – 15. Який же висновок можна зробити? Найуживанішими є називний, родовий та знахідний відмінки. VІ. Практичне застосування набутих знань. Спробуйте прочитати текст, опускаючи прийменники та ставлячи іменники в називний відмінок. Що з цього вийшло? Чи зрозумілий зміст?
Деформований текст Журавель Восени діти знайшли .. кущі журавель. Його товариші давно відлетіли .. вирій, а він залишився. .. птах було поранене крило. Діти принесли журавель додому. Вправили йому крильце і стали доглядати. Журавель одужав. Прийшла весна. Птах ходив город, постійно поглядаючи небо. Одного день він побачив журавлиний ключ. Журавель замахав крила та полетів наздоганяти його.
Користуючись таблицею 2, визначте відмінки іменників за їх значенням.
VІІ. Підсумки уроку-дослідження. Групи презентують власну роботу, заповнені таблиці.
Надіслано учителем Міжнародного Ліцею «Гранд» Шустеровою О.М.
Матеріали з української мови онлайн, завдання та відповіді по класам, плани конспектів уроків з української мови скачати
Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас > Відмінювання іменників різних груп > Відмінювання іменників різних груп. Конспект уроку і опорний каркас
|