Конспект до уроку з предметуЕкономіка, 6 клас. Тема: Скільки грошей потрібно державі? Як формується державний бюджет? Співвідношення доходів і витрат.
Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею «Гранд»
Тема уроку: “ Скільки грошей потрібно державі? Як формується державний бюджет? Співвідношення доходів і витрат”.
Мета:
- сформувати в учнів поняття державного бюджету, його доходів і видатків;
- розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
- виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. “Найкраща витрата часу – це праця”. “ Де руки й охота, там скора робота. ”. Так говорить українська народна мудрість. Я сподіваюсь, що ви отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе Анекдоти:
Бізнес–леді сидить на ланчі в кафе, п’є каву і робить записи в блокноті. Підходить чоловік: - Можу я запропонувати вам маленьку і затишну компанію?! - Дивлячись за скільки продаєте.
Журналіст бере інтерв’ю у мільйонера: - Що вам допомогло досягти успіху? - Переконання, що самі по собі гроші не грають ніякої ролі, важлива тільки робота. - І це переконання допомогло розбагатіти? - Ні, звичайно, я розбагатів, коли зміг переконати в цьому своїх працівників. ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу Питання з повторення:
- Які головні дві функції податків? (фіскальна і регулююча)
- Хто такий монополіст? (єдиний продавець на певному ринку)
- Назвіть головний чинник, що впливає на попит якісного товару? (ціна товару)
Отже, можна безпосередньо приступити до вивчення головного матеріалу сьогоднішнього уроку: формування державного бюджету, його доходної та витратної частин.
План. 1. Поняття бюджету країни. Що ж таке БЮДЖЕТ КРАЇНИ? Звідкіля беруться кошти в бюджеті? (мозкова атака) Бюджет держави на наступний рік зазвичай будується на прикладі минулого, адже ««Хто не пам'ятає минулого - не має майбутнього»» ( українська мудрість).
Отже, БЮДЖЕТ
В Законі України «Про бюджетну систему України» подається таке визначення бюджету: «Бюджет — це план утворення і використання фінансових ресурсів для забезпечення функцій, які здійснюються органами державної влади України, органами влади Автономної Респуб¬ліки Крим та місцевими радами народних депутатів». Державним бюджет — кошторис щорічних доходів та витрат держави, виражений у грошовій формі. Уряд розробляє проект державного бюджету й звітує щодо його виконання. Затверджує бюджет Верховна Рада України.
Головна мета Б: створення фонду, який призначений для фінансування народного господарства, со¬ціально-культурних заходів, потреб оборони та державного уп¬равління держави.
2. Доходи бюджету країни.
Доходи Державного бюджету — це частина централізованих фінансових ресурсів держави, які врегульовані відповідними нормативними актами і необхідні для виконання її функцій. Доходи бюджету відображають економічні відносини держави з підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які виникають у процесі стягнення бюджетних платежів. Доходи а) Податкові • Податок на прибуток • Прибутковий податок • Податок на додану вартість (ПДВ) • Акцизи • Податки на землю і ресурси • Мито
б) Неподаткові • Доходи від державної власності • Доходи від приватизації • Доходи від централізованого експорту • Позики
3. Витрати бюджету.
Витрати
а) Поточні • Сприяння розвиткові галузей господарства • Заходи щодо соціального захисту населення (зарплати, пенсії, стипендії тощо) • Сплата державного боргу
б) На розвиток • Фінансування інвестиційної та інноваційної діяльності • Структурна перебудова господарства
Дефіцит бюджету — сума, на яку витрати держави перевищують доходи за поточний рік.
Профіцит бюджету — державні доходи перевищують витрати.
Державний борг — накопичені за кілька років дефіцити бюджету.
ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
- Яка головна проблема бюджетів більшості країн ?
- Чи в Україні бюджет країни дефіцитний або профіцитний?
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів
- Навести приклади, звідки можуть надходити кошти для покриття дефіциту бюджету.
- Як би ви запропонували зменшити видатки України?
VI Додаткові завдання Цікаві факти:
- Чи знаєте Ви, що в більшості випадків при дефіциті бюджету країни, вона бере в борг кошти як у рамках країни , так і за кордоном.
- Чи знаєте Ви, що статок деяких найбагатших людей світу перевищує державний бюджет України у кілька разів?
VII Домашнє завдання Джерела:
- _________________________________________________________
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...) Підсумки. “ Треба розумом надточити, де сила не візьме.”(укр. нар. мудрість)
|