Конспект до уроку з предмету Економіка 5 клас Тема:Сімейний бюджет. Доходи і витрати сім’ї
Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею «Гранд» 'Тема уроку: “ Сімейний бюджет. Доходи і витрати сім’ї ”.
'Мета:
- сформувати в учнів поняття сімейного бюджету, його доходів і видатків;
- розвивати пізнавальні інтереси в учнів, логічне мислення, продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
- виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань, сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. “Найкраща витрата часу – це праця”. “ Діло майстра величає! ”. Так говорить українська народна мудрість. Я сподіваюсь, що ви отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.
ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе Анекдоти:
У школі: - Хлопці й дівчата, завуч уходить. Що потрібно сказати? - Слава Богу!!!
Тато дзвонить сусіду: - Ви зробили за сина домашнє завдання по математиці? - Зробив.... - Дайте списати...
Батько строго запитує сина: - Ти коли, нарешті, виправиш погану оцінку в журналі? - Тато, я щодня намагаюся це зробити, але вчителька не випускає журнал з рук. ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів, використання демонстраційного матеріалу Питання з повторення:
- Чому наші можливості придбання речей обмежені? (оскільки ресурси на їх створення і в подальшому придбання також обмежені)?
- Що є першоосновою життя людини? (сім’я)
- Що таке власність? (власність — це суспільні відносини з приводу права володіння певними речами)
Отже, можна безпосередньо приступити до вивчення головного матеріалу сьогоднішнього уроку: формування сімейного бюджету, його доходної та витратної частин. План. 1. Поняття бюджету сім’ї .
Що ж таке БЮДЖЕТ СІМ’Ї? Звідкіля беруться кошти в сімейному бюджеті? (мозкова атака) Отже, БЮДЖЕТ СІМ’Ї Бюджет сім’ї - це план, де враховуються доходи та плануються витрати родини. Бюджет - у перекладі з англійської „грошова сумка" Слово „БЮДЖЕТ" широко розповсюджене. Сучасна економіка вкладає в нього подвійний зміст. З одного боку - це розподіл доходів та витрат людини, родини, міста, країни за певний термін. По-друге, це сума грошових коштів у розрахунку на деякий період часу. Кошти бюджету витрачаються для задоволення всіх потреб родини (житло, харчування, господарські потреби тощо). У багатьох родинах є непрацездатні, тобто ті, хто не можуть працювати з певних причин і забезпечувати себе самостійно {діти, люди похилого віку, інваліди). Тому економісти говорять не про особисті доходи або витрати кожної людини окремо, а про бюджет родини. Головна мета БС: планування доходів і видатків родини. 2. Доходи бюджету сім’ї. ГРОШОВІ ДОХОДИ - всі гроші, які отримані за певний період часу. Сума доходів всієї родини - це сукупний дохід всієї родини. Ця сума також має назву номінальний дохід родини. Номінальний доход не показує точно рівень добробуту родини, тому що за одну й ту ж суму грошей можна купити різну кількість необхідних товарів. Для більш точного оцінювання доходів родини економісти використовують поняття „реальні доходи". Реальні доходи - доходи родини з урахуванням зміни цін(інфляції). Величина реального доходу показує, яку кількість товарів та послуг можна купити за даний номінальний дохід. Заробітна плата - це перший за значенням і найбільш розповсюджений вид доходу за виконану роботу. Крім цього - інші виплати, наприклад, премія. Державна пенсія - щомісячна допомога, яку суспільство надає громадянину при досягненні певного віку або трудового стажу. Допомога з непрацездатності — щомісячна допомога, якщо людина не може працювати з причини хвороби чи інвалідності. "Стимулюючі виплати" - стипендії молоді, яка продовжує навчання після школи у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах. І чимало інших доходів.
3. Витрати сімейного бюджету.
Грошові витрати - це всі витрати, що здійснені за певний період часу. Споживчі витрати - переважаючий напрямок витрат грошей - більше 2/3 всіх витрат. Придбання продуктів харчування, одягу, предметів побутового та культурного призначення, оплата житла, комунальних, побутових та транспортних послуг, відпочинку. Податки та інші обов'язкові витрати - з точки зору закону кожний, хто отримує доход - є платником податків, тобто повинен сплачувати податки і деякі обов'язкові платежі - зокрема, медичні та пенсійні страхові внески. Файл:5jpeg Збільшення заощаджень та придбання власності - більшість прагне відкладати деяку частину доходу. Таким чином вони відмовляються від споживання у теперішньому часі, „переносячи" його у майбутнє, заощадження може бути різною - це і запобіжні заходи на випадок фінансових ускладнень, прагнення заощадити на велику покупку, і просто бажання збільшити свій статок, багатство або статок близьких.
ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
- Чи є в вашій сім’ї бюджет ?
- Чого в ньому більше - доходів чи витрат?
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) - задіяти всіх учнів
- Запропонуйте вдома підрахувати ваш сімейний бюджет та прийміть в цьому участь.
- Які видатки вашої сім’ї ви запропонували б зменшити? А які збільшити? Обґрунтуйте.
VI Додаткові завдання Цікаві факти:
- Чи знаєте Ви, що більшість родин не витрачає час на ведення сімейного бюджету, тому часто позичають кошти в банку?
Чи знаєте Ви, що ті люди, які слідкують за своїми фінансами, частіше стають багатими , аніж ті, що не слідкують? VII Домашнє завдання Джерела: _________________________________________________________
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...) Підсумки. “ Пташка красна своїм пір'ям, а людина — своїм знанням.”(укр. нар. мудрість)
|