KNOWLEDGE HYPERMARKET


Вступ. Історія як навчальний предмет і наука. Повний урок

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 5 клас. Повні уроки>>Історія України: Вступ. Історія як навчальний предмет і наука. Повні уроки

Тема уроку: Вступ. Історія як навчальний предмет і наука.

Мета уроку: Набуття та удосконалення знань учнів про предмет.

Завдання уроку:

1. Набути знання про те, що вивчає історія України

2. Набути знання про те, що таке історичні джерела, вивчити їх види

3. Сформувати шанобливе ставлення учнів до історії свого народу.

Ist5-1-obwee.jpg

Хід уроку:

Дорогі учні!
Здавна люди займалися землеробством, народжували дітей, передавали з покоління в покоління культурні надбання. Оскільки прагнули усією душею процвітання і збагачення рідної землі. У становленні людства дуже важливим є історичний досвід. Кожна подія повинна залишитися надбанням майбутніх поколінь. Тож люди заповідали власним дітям народну мудрість, яка свідчить: майбутнього не буде без минулого.



Марк Блок визначив історію так: „Історія – це наука про людей в часі”



Завдяки повним урокам по історії України ви ознайомитесь з минулими подіями України та визначними діячами, зрозумієте події різних часів, проаналізуєте помилки та досягнення діячів різних сфер життя суспільства.


Кожен з вас є справжнім дослідником минувшини. З перших уроків ви матимете змогу дізнатися, яким чином і якими методами вчені проводять дослідження подій, що мали місце в минулому. Щоб максимально правдиво відображати історію, відтворювати картини подій, історики співставляють зроблені висновки з історичними джерелами. Це різноманітні матеріали (документи та ін), з яких можна безпосередньо дізнатися про історичні події. Без них ми не мали б чіткого уявлення про історію. Тому важливо вміти працювати з давніми книгами, адаптованими для сучасного розуміння, спогадами, згадками свідків подій, також з фотографіями.


Всі події відбуваються у певний вік, рік, місяць, день. Це називається датою. Щоб краще запам′ятовувати їх, в уроках містяться завдання та вправи для перевірки ваших знань.

Ist5-1 dnipro.jpg

Події завжди мали місце у певній місцевості, області, князівстві тощо. Для історичної точності важливим є точне встановлення місця подій. Для кращого орієнтування у місцях подій ви можете користуватися картами, атласами, а також поданими в уроці додатковими матеріалами-зображеннями. Завжди є учні, які хочуть знати більше. Саме для них в уроках надані цікавинки, історичні довідки, доповнення основної інформації.


Вступні статті до уроків допоможуть відмінно орієнтуватися в сукупності фактів минулоих часів нашої Батьківщини. У вступі витлумачені важливі для розуміння теми поняття, також у них йдеться розповідь про видатних діячів та про події, які неможливо оминути увагою. Ілюстрації допоможуть вашій фантазії „оживити” історичні події. В повних уроках часто можна зустрітинові слова, тож варто пошукати їх значення. Інші завдання можна виконувати, коли ви цілком засвоїли зміст уроку.

Ist5-1 iavornick.jpg


Дмитро Яворницький


В уроках подаються також оповідання, завдяки яким ви ставатимете на певний час учасниками подій. Читати оповідання рекомендується за ролями, розігрувати їх у сценках. Ви маєте змогу навчитися давати оцінку подіям минувщини.


Завдяки вправам та запитанням, поданим в кінці повного уроку, ви можете зрозуміти, скільки матеріалу засвоїли.


Повні уроки історії України дають змогу простежити історичний шлях нашої Батьківщини: починаючи з найдавніших часів і закінчуючи сьогоденням.Варто погодитися з народною мудрістю: «Минувшину можна зрозуміти, тільки полюбивши її».


Історія – наука про минуле
Український народ в усі віки поважно ставився до свого минулого. Це – наша особлива риса, якою варто пишатися. В українській культурі велике значення мають звичаї і традиції. Історична пам'ять завжди зберігалася і передавалася з покоління в покоління у легендах та міфах, у переказах та піснях. Пізніше з”явилася писемність, про події минувщини стали розповідати літописи. Так називаються записи подій, що мали значення для народу. Рік у ті часи називався „літо”, ось звідси і походить назва цих записів. За допомогою них накопичувалися знання про історію народу.


Ist5-1-u4ebnik.jpg

Підручник з історії України для школярів


Зробимо висновок. Історія - наука про минуле. Вона покликана вивчати та описувати життєдіяльність людини, досліджувати події різних часів.
Творцями історії як науки є видатні українські учені: Дмитро Яворницький, Михайло Максимович, Володимир Антонович. Михайло Грушевський – батько історії України. Він є творцем 2000 праць, серед яких варто відзначити десятитомну «Історію України-Русі».

Ist5-1 grushev.jpg
Відео-хвилинка

Лекція про історичні джерела та допоміжні історичні дисципліни. Веде Ізмозік В.С, доктор історичних наук.

Дивитись відео

Історична довідка


Михайло Грушевський (1866-1934) – український історик, людина різнобічних талантів. Зробив внесок і історичну науку, літературознавство, дослідження фольклору. Займався написанням оповідань, п'єс і вірші. Народився в учительській сім”ї. Зростав далеко від України: в Ставрополі, згодом – у Владикавказі. Завдяки розповідям батька Михайло рано зрозумів і відчув, що він є українцем. Навчався у в Тифліській гімназії (нині Тбілісі, Грузія), де захопився минулим України. Вступив до Київського університету, став  за професією істориком.



Цікаві факти про М. Грушевського:


1. У 28-річному віці став на чолі кафедри всесвітньої історії у Львівському університеті.
2. У Львові знайомиться з Іваном Франком, з яким надалі тісно співпрацював.
3. У Львові ж Грушевський знайшов щастя свого життя: історик зустрів Марію Вояковських, з якою одружився в 1896 р.
4. У 1900 році у подружжя народилася дочка Катерина, яка захопилася справою батька, стала згодом етнологом і культурологом.



Історичні джерела допомагають відновити події минулих часів. Є речові, писемні та усні джерела. Серед речових можна назвати такі: стародавні монети, жіночі та чоловічі прикраси, посуд і його залишки, одяг тощо. Історики для більшої достовірності подій користуються також словесними джерелами.
Легенди, казки, міфи та народніпісні – ключики до досвіду минулих поколінь. Вони існували ще в дописемну добу, тому є цінними для вчених.

Відео-хвилинка

Приклади народних пісень:


Чом ти не прийшов


Ой у полі криниченька


Ist5-1-ist-pamiatki.jpg

Приклад історичного джерела
Перевір себе
1.    Що є предметом вивчення науки історії?
2.    Що таке історичні джерела?
3.    Які є види історичних дежерел?
4.    Наведіть кілька прикладів різних видів історичних джерел.

Список використаних джерел:

1. В. Власов, О. Данилевська, Вступ до історії України, 5 клас

2. krasyliv.in.ua

3. Ю. Шаповал, І. Верба «Михайло Грушевський». — К.: Видавничий дім «Альтернативи», 2005.


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Предмети > Історія України > Історія України 5 клас