KNOWLEDGE HYPERMARKET


Визначення відмінку прикметників. Повні уроки
Строка 17: Строка 17:
[[Image:Cymbaly t39.jpg]]<br>  
[[Image:Cymbaly t39.jpg]]<br>  
-
[[Image:sopilka_t39.jpg]]
+
[[Image:Sopilka t39.jpg]]  
 +
 
 +
[[Image:trembita_t39.jpg]]
 +
 
 +
 
Прочитай вірші, знайди в них прикметники та визнач їх відмінок.<br>'''''Веселинки'''''<i><br>Ходить дівчинка сумна –<br>В ластовиннячку вона.<br>Заспокоює матуся:<br>-У люстерко глянь, Ганнусю,<br>Посміхнися на хвилинку!<br>Бачиш, всі руді краплинки<br>Тепер стали веселинки!</i><br>'''<br>''Старанний учень'''''<i><br>Жартувати любить дід,<br>Як навчає внука,<br>Розповів як забивать<br>Цвяхи «із-за вуха».<br>Внук науку зрозумів,<br>Гупав до безтями,<br>Там, де цвяхи забивав, <br>В дошках стали ями.</i><br><br>'''''З''''има образилась'''''<i><br>Надворі хурделиця закрутилася,<br>До віконця холодом притулилася,<br>Свище попід хатою що є сили,<br>Просить, щоб у гості я пустила.<br>Прочиняю двері їй і гукаю:<br>Віхоло, заходь, я чекаю!<br>Вітром у обличчя дмухнула,<br>Снігом із розгону сипнула,<br>Кинула на руки сніжинки…<br>Грію їх – стікають сльозинки.<br>Запитати я не наважуюсь,<br>Чом зима на мене образилась?(Н.Мельник)</i><br><br>Чи є прикметники в останньому вірші?<br>'''<br>Складання тексту за опорними групами речень'''<br>'''  
Прочитай вірші, знайди в них прикметники та визнач їх відмінок.<br>'''''Веселинки'''''<i><br>Ходить дівчинка сумна –<br>В ластовиннячку вона.<br>Заспокоює матуся:<br>-У люстерко глянь, Ганнусю,<br>Посміхнися на хвилинку!<br>Бачиш, всі руді краплинки<br>Тепер стали веселинки!</i><br>'''<br>''Старанний учень'''''<i><br>Жартувати любить дід,<br>Як навчає внука,<br>Розповів як забивать<br>Цвяхи «із-за вуха».<br>Внук науку зрозумів,<br>Гупав до безтями,<br>Там, де цвяхи забивав, <br>В дошках стали ями.</i><br><br>'''''З''''има образилась'''''<i><br>Надворі хурделиця закрутилася,<br>До віконця холодом притулилася,<br>Свище попід хатою що є сили,<br>Просить, щоб у гості я пустила.<br>Прочиняю двері їй і гукаю:<br>Віхоло, заходь, я чекаю!<br>Вітром у обличчя дмухнула,<br>Снігом із розгону сипнула,<br>Кинула на руки сніжинки…<br>Грію їх – стікають сльозинки.<br>Запитати я не наважуюсь,<br>Чом зима на мене образилась?(Н.Мельник)</i><br><br>Чи є прикметники в останньому вірші?<br>'''<br>Складання тексту за опорними групами речень'''<br>'''  

Версия 12:03, 27 февраля 2011

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Визначення відмінку прикметників.Повні уроки 


 Визначення відмінку прикметників

 Мета
-     Повторити вивчене про прикметник;
-     Вчитись відмінювати прикметники;
-     Розвивати пам`ять, увагу, уяву;
-     Виховувати бажання говорити грамотно;
-     Збагачувати словниковий запас учнів;
-     Виховувати любов до української мови.



Тип уроку: Навчально-виховний
 
Хід уроку:

Правила відмінювання  прикметників

Ти вже знаєш, що прикметник – це частина мови, що називає ознаку предмета і відповідає на питання який? яка? яке? які? чий? чия? чиї?

Пам`ятай про те, що прикметник залежить від іменника і завжди стоїть у тому ж самому   відмінку, що й  іменник. Тому,щоб визначити відмінок прикметника, необхідно:
1)    з`ясувати, від якого іменника він залежить;
2)    визначити відмінок іменника.

Н.в. (хто?що?)                   майстерне виконання                                        
Р.в.  (кого?чого?)              майстерного виконання         
Д.в.  (кому?чому?)            майстерному виконанню        
З.в.   (кого?що?)                майстерне виконання      
О.в.  (ким?чим?)                майстерним виконанням      
М.в. (на кому?на чому?)  майстерному виконанні

Вправи на визначення відмінку іменників

Провідміняй прикметники: галасливий (учень); справжня (людина); цікавий  (твір); емоційний (товариш); докладний (переказ).

Потренуймося визначати відмінок прикметника. Знайди у тексті прикметники та визнач їх відмінок.
Заводик маленький
весь час працював,
іграшки чудові
він виготовляв:
конструктори різні,
самокати залізні,
ведмедиків, зайчиків,
різних тваринок,
ляльки та багато
модельних машинок.
М'ячі і лопатки,
піратів, військових,
лото, доміно,
навіть посуд ляльковий…(Н.Музика)

Igrushki t39.jpg      

Утвори форми прикметника за поданим зразком та запиши.
Голосний – голосніший, короткий…довгий…вузький…бадьорий…веселий…дбайливий… добрий…цікавий… кмітливий…культурний…м`який…стійкий.

Прочитай уривок тексту. Знайди в ньому прикметники та визнач їх відмінок.
Наталочка доїла сніданок, швиденько перевдяглася, взула босоніжки й побігла на вулицю. На подвір'ї було тихо, навіть горобці втомилися цвірінчати. Нічний дощик щедро повмивав усі дерева й кущі, навіть кожну травинку. А в калюжах віддзеркалилося голубе небо. Наталочка вдихнула на повні груди й узялася шукати квітку щастя.(Зоряна Живка).
Divchunka t38.jpg

Спиши, вставляючи замість крапок потрібні букви.
Добери до тексту заголовок.
Золот… бризки, наче сонячн… зайчики, замерехтіли у густ… зе́лені дерев і кущів. День у день їх більшає. І ось уже вся крона горить холодн… променем осені.  Жовтогаряч…  листям виблискують у небесн… си́ні топо́лі. Дуби-ве́лети закувала чарівниця у мідн… панцир. Яких тільки кольорів не побачиш в осінн… маскараді листян… дерев!
Але час від часу небосхил оповивають густ… , важк… хмари. Стурбовані ранковим… осінн… холода́ми, птахи починають готуватися у далек… мандрівку.  Інколи долинає з вишини неспокійн… журавлин… курликання, немов своєрідн… плач за батьківщиною.
Пройде час, і земля-матінка повністю вкриється золот… ковдрою. Чаруюч… краса проникне в найвіддаленіш… куточки. І лише ялини та сосни не зможуть вплестися у вінок хороводу золот… осені. Вони – вічнозелен…

З поданих пар слів утвори словосполучення. В кожному із них визнач головне і залежне слово.
Лікарська, засіб; набридливий, ідея; наполегливий, праця; руда,  хлопчик; метушлива горобчик; золотавий квітка; вразливий, бабуся; всесвітня, день; відважна, учень.

Знайди в наступному тексті прикметники та визнач їх відмінок.
Народні музичні інструменти України – це яскрава сторінка історії музичної культури українського народу. Вони виявляють багатство його душі, свідчать про високу матеріальну та духовну культуру. Українські народні музичні інструменти є ще одним підтвердженням наспівного, мелодійного характеру української музики, її багатоголосся. Вони поділяються на струнні (бандура, кобза, ліра, скрипка, цимбали), духові (свирелька, сопілка, ріжок, трембіта) та ударні (бубон, ложки, тріскачки). (В.Бєлікова).
Bandura t39.jpg
Bubon t39.jpg

Cymbaly t39.jpg

Sopilka t39.jpg

Trembita t39.jpg


Прочитай вірші, знайди в них прикметники та визнач їх відмінок.
Веселинки
Ходить дівчинка сумна –
В ластовиннячку вона.
Заспокоює матуся:
-У люстерко глянь, Ганнусю,
Посміхнися на хвилинку!
Бачиш, всі руді краплинки
Тепер стали веселинки!


Старанний учень

Жартувати любить дід,
Як навчає внука,
Розповів як забивать
Цвяхи «із-за вуха».
Внук науку зрозумів,
Гупав до безтями,
Там, де цвяхи забивав,
В дошках стали ями.


З'има образилась
Надворі хурделиця закрутилася,
До віконця холодом притулилася,
Свище попід хатою що є сили,
Просить, щоб у гості я пустила.
Прочиняю двері їй і гукаю:
Віхоло, заходь, я чекаю!
Вітром у обличчя дмухнула,
Снігом із розгону сипнула,
Кинула на руки сніжинки…
Грію їх – стікають сльозинки.
Запитати я не наважуюсь,
Чом зима на мене образилась?(Н.Мельник)


Чи є прикметники в останньому вірші?

Складання тексту за опорними групами речень

Склади текст за темою «СВІТАНОК НА МОРІ».
Використовуй під час роботи опорні слова. Зверни особливу увагу на використання у тексті прикметників (пункт 2, 5).
1.Світанок, море, ранок, обрій, зоря, сонце, промінь, хвиля, гладі́нь, про́стір, водорості, вітерець, тиша, небосхил, далечінь, радість, хмари, повінь, самоцвіти, блакить, прохолода, погода, мешканці, повітря, берег.
2.Морський різнокольоровий, кудлатий, червоний, найсильніший, вогняний, піня́стий, проворний, сталево-синій, гарячий, сонячний, світловий, казковий, прохолодний, ранковий, маленький, новий, чарівний, гарний, сріблястий, кам`янистий, зоряний, повільний, пташиний, загадковий.
3.Гнав, росте, побігли, клекочуть, підіймається, заносить, зустрічає, поспішає, хлюпає, панує, підходить, огортає, наздоганяє, переблискує, починається; наповнює, припікає, пом`якшує, оглянув, згасає, виринув, бачив, захоплюється, зачаровує.
4.Вище, вранці, високо, швидко, повільно, далеко, глибоко, тихо, казково.
5.Прозора гладі́нь; прохолодне повітря; водяна тиша; казковий обрій; піня́сті хвилі; кудлата хмарка; зоряний небосхил; вогняне сонце; морські мешканці; чарівний ранок.
6.Сонце встає; зорі дивляться; вітерець посміхається; промінчики побігли; хвиля заграла; панувала тиша; море пом`якшує; хмарки розмовляють; день народжується; ранок поспішає.
7.Подружки-говорушки; світанок-чарівник; квіти-самоцвіти; хвилі-велетні; хмаринки-пушинки.
8.Ніжні промінчики, ніби різнокольорові самоцвіти; хвильки, неначе подружки-говорушки; золоте море, наче  поле пшениці; ранкові зорі, як ясні очі;  чарівний, немов сонячний світанок.
Опорні речення
Згасають останні зорі. З-за морського обрію визирнув вогняний край сонця. Прозора гладінь моря! Неповторна твоя краса, неповторна твоя чарівність! Ранкова прохолода поступово змінюється денним теплом. Народжується новий день.
План
1.Останні зорі.
2.Морська гладь.
3.Початок нового дня.
Яку роль відіграють прикметники у описах природи? Чому?

Мовні загадки

1.Що за знак – стрункий, мов спис.
Він над крапкою завис,
Спонука до поклику
Хто ж бо він?                    

2.Злита з хвостиком ця крапка,
Невелика, власне, лапка.
Робить паузу, всім знайома.
Як вона зветься?                    

3.У нім три літери, та ба –
Іде на ньому молотьба.
А прочитай з кінця – і вмить
Почне тобі мишей ловить.

4.Вони для речення багато важать,
Турботливо обіймуть, як дружки,
І вставлені слова й цитату вкажуть,
Давайте назвемо їх. Це ...


Завдання до теми:
1.Склади декілька речень з іменниками, що тебе оточують. Добери до них прикметники.
2.Склади розповідь за темою «Моя подорож до моря».
3.Намалюй малюнок за темою «Музичний інструмент».
4.Назви по порядку всі відмінки української мови.

Запитання до теми:
1.Що таке прикметник?
2.На які питання відповідає прикметник?
3.Як відмінюються прикметники?
4.З якою частиною мови найчастіше пов`язаний прикметник?

Список використаних джерел:
1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.
2.Мельник Н.І. Називай словами.-Київ: «Хрещатик», 1997.-23 с.
3.Навчальні програми: учбово-методичне видання.-Київ, 1993.-94 с.45.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
4.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с.
5. Урок-подорож на тему: «Прикметник », Колосович О.О., вчителя  української мови та літератури Шепетівського  НВК "Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – гімназія" Хмельницької обл.
6.Урок на тему: «Прикметник як частина мови» Шурховецької О.С., вчителя української мови та літератури, вчителя вищої категорії Миколаївської гімназії №4.

Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.



Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.


Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас