KNOWLEDGE HYPERMARKET


Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання.Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 2 клас.Повні уроки>> Українська мова: Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання Повні уроки.

Содержание

Тема.

Звертання. Практичне засвоєння різних форм звертання.

Мета.

Вивчення поняття «звертання». Вивчення різних форм звертання.

Тип уроку.

Навчально-пізнавальний.

Хід уроку.

Поняття про звернення.

Zv1.JPEG

Звертання - це слово чи словосполучення, яке називає та особа, до якої звертається . У прикладі : Ваня, ти гарно працюєш на уроці. Зверненням є слово Ваня. Звернення виражається зазвичай іменником в називному відмінку:Ти дуже зайнятий, Павло? ; рідше прикметником у значенні іменника: Відпусти мене, рідна, у свiт широкий. Називний відмінок звернення відрізняється від називного відмінка підлягає своєю особливою, звертальною інтонацією: підвищенням або пониженням тону голосу, паузами. Порівняйте: Микола принесе мені книжку .- Коля, принеси мені книгу.

Zv4.JPEG


Звернення може бути поширене пояснювальними словами: Трудів твоїх, мій друг, я не забуду. Коли мова адресована не одному, а кільком особам, імена цих осіб зазвичай з'єднуються сполучникомі або між ними ставиться кома або знак оклику, наприклад: Ваня і Петя, я буду писати вам. Мама! Папа! Ідіть швидше сюди! У промові схвильованої людини звернення може повторюватися: Ох, няня, няня, я сумую.

Давайте відпочинемо і переглянемо мультфільм.


Звернення не з'єднане граматичними зв'язками ні з одним з членів речення і тому не є його членом. Порівняйте приклади, в одному з яких слово бабуся є підметом, а в іншому - зверненням:Бабуся говорить зі мною пошепки. Люблю я тебе, бабусю.

У обігу в нашій мові особлива роль, відмінна від ролі членів речення: всі члени речення служать для вираження думки; найбільше ж звичайне завдання звернення - спонукати співрозмовника слухати мову. Ось чому звертання часто виражається іменем, по батькові та прізвище: Невже, Марія Іванівна, хочеш і ти нас покинути? Звернення може супроводжуватися виразом ласки, докору, засудження і т. д. Це ставлення мовця до співрозмовника висловлюється за допомогою інтонації, суфіксів оцінки, визначень та програм, наприклад: Степанушка, рідній, не видай, милий! Сусіде, мій милий, будь ласка, дай поїсти! Іноді звернення бувають розгорнуті в досить розлогі характеристики; в цих випадках звернення повторюється, при ньому може стояти декілька визначень. Звернення можливо не тільки до осіб, але в поетичної мови і до неживих предметів: в цьому випадку воно є одним із прийомів уособлення. Спасибі, сторона рідна, за твій лікуючий простір! Подруга думи дозвільної, чорнильниця моя, мій вік одноманітний тобою прикрасив я. Часто докір, жаль, докір чи обурення в адресу якої-небудь особи ми висловлюємо тим, що вимовляємо відповідним тоном назву або ім'я цієї особи. У таких випадках виходять пропозиції, які називаються вокативними. Їх не треба путати зі зверненнями.

А зараз трішки відпочинемо.


Загальні імена іменники в ролі особистих звернень.

Крім імені, імені та по батькові, прізвища, як звернень до недавнього часу широко використовувалися слова товариш і громадянин, а також поєднання цих слів з іменниками, що позначають звання, професію, посаду. Наприклад:Товаришу! Ви парасольку, залишили! Громадянин! Ви виходите на наступній зупинці? Громадянин суддя, прошу занести це в протокол. Товариш водій,у вас проїзні є? Громадянин, громадяни зберігаються у вживанні (типові звернення: громадяни пасажири, громадяни зустрічаючі і т.п.),хоча і є зверненнями досить офіційними. Звернення ж товариш, товариші поступаються місцем відродженим формам пан, панове:Ви, пане міністр ...; Панове депутати, вашій увазі пропонується доповідь ...Ці форми звернення, однак, не можна визнати нейтральними й уживаними повсюдно: подібно витісняється словом товариш (товариші), звернення пан, панове більш характерні для офіційних ситуацій спілкування. У сучасному мовному побуті поширені також звернення молодий чоловік, дівчина, друг, земляк, папаша, матуся, синку(останні три слова не по відношенню до родичів), а також порівняно недавно увійшли до вжитку чоловік! жінка! (Мужчина! Здачу забули!). У межах літературно-нормованої мови знаходяться тільки звернення молодий чоловік і дівчина, а інші мають явний відтінок просторічної і в спілкуванні культурних людей використовуватися не повинні.

Розділові знаки при зверненні.

Звернення може стояти перед пропозицією, всередині пропозиції або після пропозиції.

1. Коли звернення стоїть попереду пропозиції, воно відокремлюється комою або знаком оклику. Знак оклику ставиться тоді, коли звернення вимовляється з сильним почуттям. Після звернення в цьому випадку буває велика пауза. Пропозиція після знака оклику зазвичай починають писати з великої літери. Наприклад. Товариші! Слово для привітання надається Івану Петровичу. О Батькувщина! Після багатьох років я знову з тобою.

2.Коли звернення стоїть всередині пропозиції, воно виділяється комами з обох сторін, наприклад: Куди ти скачеш, гордий кінь, і де опустиш ти копита? 3.Коли звернення стоїть у кінці речення, перед зверненням ставиться кома, а після нього - той знак, який потрібен за змістом пропозиції: точка, знак питання, знак оклику, три крапки. Наприклад:Не залишу я тебе, пташеня. Розкажи свою біографію, Артеме! Про що ти думаєш, Павле?

4. Якщо поширене звернення розміщено частинами між членами речення, то кожна частина виділяється комами: Яків, підніми, братику, завісу.

5.Вигукові частки від звернення знаками пунктуації не відділяється: Як добре ти. про море нічне!

Письмові завдання до теми.

1. Прочитай, подумай, хто і де так говорить.

– Добрий день, діти! Сядьте рівно і приготуйтесь слухати.

– Маринко, ти не забула покласти в пенал олівець і ручку?

- Скажіть, будь ласка, скільки коштує кілограм яблук?

– Шановні, наступна зупинка «Театральна».

2. Склади речення, які б починалися так:

- Іванку,…..

- Мамо, коли

- Бабусю, розкажи

3. Перепиши речення вставляючи розділові знаки.

1.Андрійку розкажи де ти відпочивав 2.Оксано ти прочитала книгу 3.Молодець Бажаю тобі Миколко стати чемпіоном 4.Доброго ранку синку 5.Люди бережіть природу 6.Розкажи мені люба бабусю куди відлітають птахи 7.Учись мій хлопче відмінником будь

Запитання до уроку:

1. Що таке звертання?

2. Які форми звертання існують?

3. Якими розділовими знаками виділяються звертання в реченні?


Список використаних джерел:

Урок на тему : «Звертання. Форми звертання.» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл..

Урок на тему : «Розділові знаки на письмі.» учитель початкових класів Куличенко Руслана Миколаївна, ЗОШ №7 м. Коростень Житомирської обл..

Кращий подарунок: Загадки, вірші, оповідання.-Х:ПП «Поляков В.К» 2009. - 384с.

Калач Р.Л. Рідна мова, мова калинова. Ранок, 2008.- 426с.

Савченко О.Я. Читанка, Підручник для навч.закл. К.: Освіта, 2002.- 311с.

Вашуленко М.С., Мельничайко О.І.Рідна мова 2 клас : Підручник для навч.закл. - К.: Освіта 2003. - 295c.




Над уроком працювали


Дідковська І.П.

Куличенко Р.М.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.