|
|
Строка 1: |
Строка 1: |
| '''Конспект до уроку з предмету [http://school.xvatit.com/index.php?title=%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B0_5_%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81 Економіка 5 клас]<br>Тема: [http://school.xvatit.com/index.php?title=%D0%91%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE._%D0%AF%D0%BA_%D0%B2%D0%BE%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%8E%D1%94%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F%3F_%D0%94%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8_%D0%B2_%D1%81%D1%96%D0%BC%E2%80%99%D1%97_%D1%8F%D0%BA_%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%B1%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0. Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.]''' <br>Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею «Гранд» | | '''Конспект до уроку з предмету [http://school.xvatit.com/index.php?title=%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D0%BC%D1%96%D0%BA%D0%B0_5_%D0%BA%D0%BB%D0%B0%D1%81 Економіка 5 клас]<br>Тема: [http://school.xvatit.com/index.php?title=%D0%91%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE._%D0%AF%D0%BA_%D0%B2%D0%BE%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D1%8E%D1%94%D1%82%D1%8C%D1%81%D1%8F%3F_%D0%94%D0%BE%D1%85%D0%BE%D0%B4%D0%B8_%D0%B2_%D1%81%D1%96%D0%BC%E2%80%99%D1%97_%D1%8F%D0%BA_%D0%BE%D1%81%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B0_%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%BD%D1%8F_%D0%B1%D0%B0%D0%B3%D0%B0%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0. Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.]''' <br>Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею «Гранд» |
- | <metakeywords>Конспект до уроку з предмету Економіка 5 клас | + | <metakeywords>Конспект до уроку з предмету Економіка 5 клас |
| Тема: Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.</metakeywords> | | Тема: Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.</metakeywords> |
- | <br><br>'''Тема уроку: «Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.»'''<br>'''Мета:''' | + | <br><br>'''Тема уроку: «Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.»'''<br>'''Мета:''' |
| + | |
| | | |
| * сформувати в учнів поняття про багатство і доходи в сім*ї; | | * сформувати в учнів поняття про багатство і доходи в сім*ї; |
| + | |
| * розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; | | * розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки; |
| + | |
| * виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів; | | * виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів; |
| | | |
- | <br>'''Обладнання:''' комп’ютер, підручники,адміністративна карта світу, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.<br>'''Тип уроку: '''комбінований<br><br>'''Хід уроку.'''<br><br>'''I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.'''<br>Найбільше багатство - розум. Найбільше спадщина - вихованість. Найбільша убогість - неуцтво. (Алі-Ібн Аби-Таліб)<br>'''ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе'''<br>А от би накупити китайських годин задешево, на машині часу махнути в минуле років на 20, там їх загнати за високими цінами й накупити на отримані гроші долари по 60 копійок! - Або краще винайти таку машину, як Ксерокс, тільки для предметів, а потім взяти шматок золота, і ксерить його, ксерить! - Так, панове міністри ... ще будуть пропозиції з оздоровлення економіки?<br>'''ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу'''<br>Питання для повторення:<br>Чим багата Україна?<br>Що відрізняє країну багату від небагатої?<br>Звідкіля держава отримує гроші для свої потреб, наприклад, виплачування зарплат вчителям, лікарям7 (основна частина доходів держави – податки)<br>Одним з енайбільш видатних науковців, який першим почав розглядати категорію «багатство» бів Адам Сміт. У своєму творі: «Дослідження природи та причин багатства народів» (1776 р) Сміт з високою деталізацію систематизує сучасні йому ідеї. «Поділ праці повинен сприяти та розвивати продуктивність робочої сили найкраще», так розпочинає Сміт свою працю об'ємом понад 1000 сторінок. А ми спробуємо розібратись в цьому питанні за урок. Почнемо? ;)<br>'''План'''<br>1. Основні категорії теми: багатство, рухоме та нерухоме майно, духовне багатство.<br>2. Доход сім'ї як джерело збільшення її багатства. <br><br>'''1. Основні категорії теми: багатство, рухоме та нерухоме майно, духовне багатство.'''<br><br> Послухай, що сталося в родині Мишка. <br>Якось ввечері Мишко підраховував свої гроші. Ведмедиця читала дітям казку і малюки з увагою її слухали. Як ти вважаєш, хто багатший: ти чи Лисиця? - спитала ведмедиця. <br><br>Як, на твою думку, визначити, хто багатший? <br><br>Щоб відповісти на це запитання, треба порівняти кількості грошей, якими ми володіємо. У кого грошей більше, той і багатший, відповів ведмідь. - А ми думаємо, зауважили ведмежата, у кого більше іграшок, різноманітних речей, той і багатий. -Правильно! І гроші, і речі нам необхідні, щоб задовольняти різноманітні потреби: базові і другорядні, матеріальні і духовні. <br><br>Різні люди мають різні потреби. Чим більше своїх потреб вони можуть задовольнити, тим багатшими вони себе вважають. <br><br>- Крім грошей, у нас і у Лисиці є багато іншого: дім, земля, машина, посуд, одяг, цінні папери, коштовності тощо. <br><br>Все, що люди мають, називається МАЙНО. Його можна використовувати за призначенням для задоволення потреб, а також можна продати, щоб на отримані гроші купити товари і отримати послуги . Людина, у якої є майно, багатша за ту, у якої нема майна. <br><br>Як ти вважаєш, що таке багатство? <br><br>В економіці БАГАТСТВОМ називають цінність всього майна, а також гроші, якими володіє людина чи родина. <br><br>-Так що ж, тепер нам необхідно все продати, щоб дізнатися хто багатший: ми чи Лисиця? - хором запитали ведмежатка. Ми не хочемо залишатися без іграшок, самокату, велосипеду і всього іншого. <br>-Ні, заперечив Мишко. Нічого продавати не треба. Просто необхідно подумати: за скільки можна було б це продати, якщо б ми мали бажання це зробити, тобто оцінити наше майно. А майно наше може бути рухомим і нерухомим. <br>-Як це? - запитали ведмежатка. <br>Речі, які можна перенести, переставити з місця на місце називають РУХОМИМ МАЙНОМ. Наприклад, меблі, посуд, одяг, машина, прикраси, іграшки тощо. Дім, квартира, тобто житло, присадибна ділянка, гараж тощо,,що не можна перенести, переставити має назву НЕРУХОМЕ МАЙНО. <br><br>- Тоді ми дуже багаті, - зраділи маленькі ведмежатка. У нашій клуні є багато старих речей. Біжимо, підрахуємо наше багатство. <br>-Зачекайте, зупинив їх ведмідь Мишко. Ті речі, які лежать у клуні, були колись нам корисними, але вони зносились і втратили свою цінність, корисність. <br>- Тоді чому ти так оберігаєш картини, які теж вже старі? - поцікавились ведмедики. <br>- Є такі речі, ціна яких з роками зростає. Це картини відомих художників, скульптури, коштовності, старовинні речі, тобто <br>__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ <br> (Антикваріат)<br>- Я ось що хочу спитати, - промовила ведмедиця, яка до сих пір мовчки спостерігала. Чому один і той же мешканець в одному місці багатий, а в іншому - його багатим не вважають. <br>- Справа ось у чому, - одказав Мишко. Цінність майна цього мешканця кожний раз порівнюється з цінністю майна інших мешканців. І ось що ще. Я весь час пам'ятаю і у роботі керуюсь порадами розумної вчительки Сови, яка міркувала так: <br><br>Одни вважають головними потребами володіння грошима, рухомим та нерухомим майном. Інші багатством вважають, добру душу, милосердя, освіченість, щире серце, любов, щастя у родині, уміння співчувати іншим людям. Таких теж називають багатими, духовно багатими. Людині, крім бажання володіти рухомим та нерухомим майном необхідно прагнути до ДУХОВНОГО БАГАТСТВА. <br><br>-Кожний бізнесмен, на мою думку, повинен думати не тільки про свій прибуток, своє багатство, а й про те, як принести користь не тільки собі, а й суспільству: зробити своє місто, свою країну заможними, людей щасливими, природу життєдайною, а не вмираючою, - сказав Мишко. При цьому він дуже значним і серйозним поглядом подивився на своїх дітей. <br><br>Подумай, чому? Як ти вважаєш, як стати багатим і від чого з жить багатство родини? <br><br>ВЕЛИЧИНА БАГАТСТВА родини залежить від її доходу та витрат. <br><br>- Багатство нагадує мені море, - сказав Мишко, - у яке одна річк під назвою Доходи впадає і друга, яка має назву Витрати, витікає. Якщо рі Доходів буде повноводною, а річка Витрат, як струмок, у вашому морі бу дуже багато води. Якщо річка Доходів буде нагадувати струмочок, а рік Витрат перетвориться на бурхливий потік, то незабаром ваше море стан схожим на звичайну калюжу. Але якщо ви запрудите річку Витрат, то ваш бурхливе море перетвориться на звичайне застійне болото, у якому все вмирає - болото Скупості. <br>-Я з тобою повністю згодна, - підтримала думку ведмедиця, - і гадаю, що наші діти, коли підростуть, будуть пам'ятати про це завжди. <br> <br>А що ти думаєш з приводу слів ведмедя та його жінки? <br>'''2. Доход сім'ї як джерело збільшення її багатства.''' <br><br> Пригадай! <br>БЮДЖЕТ РОДИНИ – це___________________________________________________. <br> <br>Пригадати, що входить до складу бюджету, допоможуть тобі ребуси розумної вчительки Сови. Це: <br><br>Кошти бюджету витрачаються для задоволення всіх потреб родини (житло, харчування, господарські потреби тощо). У багатьох родинах є непрацездатні, тобто ті, хто не можуть працювати з певних причин і забезпечувати себе самостійно {діти, люди похилого віку, інваліди). Тому економісти говорять не про особисті доходи або витрати кожної людини окремо, а про бюджет родини. <br>Розглянь ситуацію. <br>Ведмежатка дуже хотіли побувати у цирку на новій програмі „Льодова феєрія". Ввечері, коли вся родина зібралася вдома, ведмежатка вирішили просити про це тата. <br>Але тато Михайло Іванович тільки знизав плечима і промовив: <br>- На жаль, у нас зараз немає грошей. План доходів та витрат родини завжди ми складаємо, притримуємося його дуже ретельно (тут він суворо подивився на маму ведмедицю), але грошей нема, а місяць ще не закінчився. 1 тепер треба чекати заробітної плати на початку наступного місяця. <br>Тато відкрив книгу, у якій завжди записував всі витрати та доходи. <br>-Може, ми отримали менше, ніж у тому місяці, - міркувала мати. <br>Тато ведмідь не погодився: <br>- Ні, ми не зробили якихось незвичайних покупок і заробили стільки ж, скільки завжди. Більш того, ми виграли у лотерею. Отже, наш добробут збільшився. <br>Що ж сталося? <br><br>Допомога розумної вчительки Сови.<br>Сума доходів всієї родини - це СУКУПНИЙ ДОХОД всієї родини. Ця сума також має назву НОМІНАЛЬНИЙ ДОХОД РОДИНИ. Номінальний доход не показує точно рівень добробуту родини, тому що за одну й ту ж суму грошей можна купити різну кількість необхідних товарів. <br>НОМІНАЛ - вартість, яку позначено на цінних паперах (акціях, облігаціях, грошах). <br>У нашій ситуації Мишкова родина отримала в цьому місяці таку с суму грошей, що і в тому місяці. Але ціни на товари могли за місяць зрости на придбання тих самих продуктів та товарів першої необхідності витратил більше грошей, ніж у попередньому місяці. Це мого бути однією з причин того, чому в кінці місяцю грошей на відвідування цирку не вистачило. <br>Для більш точного оцінювання доходів родини економісти використовують поняття „реальні доходи". РЕАЛЬНІ ДОХОДИ - доходи родини з урахуванням зміни цін. Величина реального доходу показує, яку кількість товарів та послуг можна купити за даний номінальний доход. <br><br>Розглянь схему. Дізнайся витоки сімейних доходів. <br> <br><br>Заробітна плата- це перший за значенням і найбільш розповсюджений вид доходу за виконану роботу. Крім цього - інші виплати, наприклад, премія. <br>Державні допомоги та пенсії - цей вид доходу сплачує держава для підтримки життя тим громадянам, які не в змозі повністю забезпечувати себе самостійно, або для стимулювання певних видів діяльності. <br>Це: Державна пенсія - щомісячна допомога, яку суспільство надає громадянину при досягненні певного віку або трудового стажу. <br>Допомога з непрацездатності — щомісячна допомога, якщо людина не може працювати з причини хвороби чи інвалідності. <br>Допомога на дітей — допомога родинам, які виховують дітей. <br>Допомога по безробіттю - допомога у випадку тимчасової втрати роботи. <br>Велика кількість соціальних допомог не виплачується у грошовій формі. Це безкоштовний проїзд, пільги з оплати комунальних та побутових послуг, купівлі медичних препаратів тощо. Ці допомоги дозволяють економити гроші тим, хто їх отримує. <br>"Стимулюючі виплати" - стипендії молоді, яка продовжує навчання після школи у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах. <br>ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)<br>Подумай, хто багатший? <br>• Робінзон Крузо, який на безлюдному острові має скриню, повну грошей і золота, чи пенсіонер, який отримує невеличку пенсію? <br>• Той, у кого речей зовсім не багато, проте вони нові і якісні чи той, у кого багато-багато старих ремонтованих речей і який нічого не викидає? <br>• Той, хто має достатню кількість грошей, але не може нічого купити з причини дефіциту товару читой, у кого кишені порожні, ау магазинах усе є? <br>• Той, хто має багато грошей, але ніколи нікому не допомагає і живе тільки для задоволення своїх потреб, чи той, хто вміє прийти на допомогу і поділитися хлібом? <br>'''V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів'''<br> Запиши, що може бути рухомим майном, а що нерухомим, спробуй оцінити його. <br> <br> Спробуй підрахувати багатство твоєї родини. <br> <br> <br>'''VI Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівнів)'''<br>'''Джерела:'''
| + | <br>'''Обладнання:''' комп’ютер, підручники,адміністративна карта світу, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.<br>'''Тип уроку: '''комбінований<br><br>'''Хід уроку.'''<br><br>'''I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.'''<br>Найбільше багатство - розум. Найбільше спадщина - вихованість. Найбільша убогість - неуцтво. (Алі-Ібн Аби-Таліб)<br>'''ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе'''<br>А от би накупити китайських годин задешево, на машині часу махнути в минуле років на 20, там їх загнати за високими цінами й накупити на отримані гроші долари по 60 копійок! - Або краще винайти таку машину, як Ксерокс, тільки для предметів, а потім взяти шматок золота, і ксерить його, ксерить! - Так, панове міністри ... ще будуть пропозиції з оздоровлення економіки?<br>'''ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу'''<br>Питання для повторення:<br>Чим багата Україна?<br>Що відрізняє країну багату від небагатої?<br>Звідкіля держава отримує гроші для свої потреб, наприклад, виплачування зарплат вчителям, лікарям7 (основна частина доходів держави – податки)<br>Одним з енайбільш видатних науковців, який першим почав розглядати категорію «багатство» бів Адам Сміт. У своєму творі: «Дослідження природи та причин багатства народів» (1776 р) Сміт з високою деталізацію систематизує сучасні йому ідеї. «Поділ праці повинен сприяти та розвивати продуктивність робочої сили найкраще», так розпочинає Сміт свою працю об'ємом понад 1000 сторінок. А ми спробуємо розібратись в цьому питанні за урок. Почнемо? ;)<br>'''План'''<br>1. Основні категорії теми: багатство, рухоме та нерухоме майно, духовне багатство.<br>2. Доход сім'ї як джерело збільшення її багатства. <br><br>'''1. Основні категорії теми: багатство, рухоме та нерухоме майно, духовне багатство.'''<br><br> Послухай, що сталося в родині Мишка. <br>Якось ввечері Мишко підраховував свої гроші. Ведмедиця читала дітям казку і малюки з увагою її слухали. Як ти вважаєш, хто багатший: ти чи Лисиця? - спитала ведмедиця. <br><br>Як, на твою думку, визначити, хто багатший? <br><br>Щоб відповісти на це запитання, треба порівняти кількості грошей, якими ми володіємо. У кого грошей більше, той і багатший, відповів ведмідь. - А ми думаємо, зауважили ведмежата, у кого більше іграшок, різноманітних речей, той і багатий. -Правильно! І гроші, і речі нам необхідні, щоб задовольняти різноманітні потреби: базові і другорядні, матеріальні і духовні. <br><br>Різні люди мають різні потреби. Чим більше своїх потреб вони можуть задовольнити, тим багатшими вони себе вважають. <br><br>- Крім грошей, у нас і у Лисиці є багато іншого: дім, земля, машина, посуд, одяг, цінні папери, коштовності тощо. <br><br>Все, що люди мають, називається МАЙНО. Його можна використовувати за призначенням для задоволення потреб, а також можна продати, щоб на отримані гроші купити товари і отримати послуги . Людина, у якої є майно, багатша за ту, у якої нема майна. <br><br>Як ти вважаєш, що таке багатство? <br><br>В економіці БАГАТСТВОМ називають цінність всього майна, а також гроші, якими володіє людина чи родина. <br><br>-Так що ж, тепер нам необхідно все продати, щоб дізнатися хто багатший: ми чи Лисиця? - хором запитали ведмежатка. Ми не хочемо залишатися без іграшок, самокату, велосипеду і всього іншого. <br>-Ні, заперечив Мишко. Нічого продавати не треба. Просто необхідно подумати: за скільки можна було б це продати, якщо б ми мали бажання це зробити, тобто оцінити наше майно. А майно наше може бути рухомим і нерухомим. <br>-Як це? - запитали ведмежатка. <br>Речі, які можна перенести, переставити з місця на місце називають РУХОМИМ МАЙНОМ. Наприклад, меблі, посуд, одяг, машина, прикраси, іграшки тощо. Дім, квартира, тобто житло, присадибна ділянка, гараж тощо,,що не можна перенести, переставити має назву НЕРУХОМЕ МАЙНО. <br><br>- Тоді ми дуже багаті, - зраділи маленькі ведмежатка. У нашій клуні є багато старих речей. Біжимо, підрахуємо наше багатство. <br>-Зачекайте, зупинив їх ведмідь Мишко. Ті речі, які лежать у клуні, були колись нам корисними, але вони зносились і втратили свою цінність, корисність. <br>- Тоді чому ти так оберігаєш картини, які теж вже старі? - поцікавились ведмедики. <br>- Є такі речі, ціна яких з роками зростає. Це картини відомих художників, скульптури, коштовності, старовинні речі, тобто <br>__ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ <br> (Антикваріат)<br>- Я ось що хочу спитати, - промовила ведмедиця, яка до сих пір мовчки спостерігала. Чому один і той же мешканець в одному місці багатий, а в іншому - його багатим не вважають. <br>- Справа ось у чому, - одказав Мишко. Цінність майна цього мешканця кожний раз порівнюється з цінністю майна інших мешканців. І ось що ще. Я весь час пам'ятаю і у роботі керуюсь порадами розумної вчительки Сови, яка міркувала так: <br><br>Одни вважають головними потребами володіння грошима, рухомим та нерухомим майном. Інші багатством вважають, добру душу, милосердя, освіченість, щире серце, любов, щастя у родині, уміння співчувати іншим людям. Таких теж називають багатими, духовно багатими. Людині, крім бажання володіти рухомим та нерухомим майном необхідно прагнути до ДУХОВНОГО БАГАТСТВА. <br><br>-Кожний бізнесмен, на мою думку, повинен думати не тільки про свій прибуток, своє багатство, а й про те, як принести користь не тільки собі, а й суспільству: зробити своє місто, свою країну заможними, людей щасливими, природу життєдайною, а не вмираючою, - сказав Мишко. При цьому він дуже значним і серйозним поглядом подивився на своїх дітей. <br><br>Подумай, чому? Як ти вважаєш, як стати багатим і від чого з жить багатство родини? <br><br>ВЕЛИЧИНА БАГАТСТВА родини залежить від її доходу та витрат. <br><br>- Багатство нагадує мені море, - сказав Мишко, - у яке одна річк під назвою Доходи впадає і друга, яка має назву Витрати, витікає. Якщо рі Доходів буде повноводною, а річка Витрат, як струмок, у вашому морі бу дуже багато води. Якщо річка Доходів буде нагадувати струмочок, а рік Витрат перетвориться на бурхливий потік, то незабаром ваше море стан схожим на звичайну калюжу. Але якщо ви запрудите річку Витрат, то ваш бурхливе море перетвориться на звичайне застійне болото, у якому все вмирає - болото Скупості. <br>-Я з тобою повністю згодна, - підтримала думку ведмедиця, - і гадаю, що наші діти, коли підростуть, будуть пам'ятати про це завжди. <br> <br>А що ти думаєш з приводу слів ведмедя та його жінки? <br>'''2. Доход сім'ї як джерело збільшення її багатства.''' <br><br> Пригадай! <br>БЮДЖЕТ РОДИНИ – це___________________________________________________. <br> <br>Пригадати, що входить до складу бюджету, допоможуть тобі ребуси розумної вчительки Сови. Це: <br><br>Кошти бюджету витрачаються для задоволення всіх потреб родини (житло, харчування, господарські потреби тощо). У багатьох родинах є непрацездатні, тобто ті, хто не можуть працювати з певних причин і забезпечувати себе самостійно {діти, люди похилого віку, інваліди). Тому економісти говорять не про особисті доходи або витрати кожної людини окремо, а про бюджет родини. <br>Розглянь ситуацію. <br>Ведмежатка дуже хотіли побувати у цирку на новій програмі „Льодова феєрія". Ввечері, коли вся родина зібралася вдома, ведмежатка вирішили просити про це тата. <br>Але тато Михайло Іванович тільки знизав плечима і промовив: <br>- На жаль, у нас зараз немає грошей. План доходів та витрат родини завжди ми складаємо, притримуємося його дуже ретельно (тут він суворо подивився на маму ведмедицю), але грошей нема, а місяць ще не закінчився. 1 тепер треба чекати заробітної плати на початку наступного місяця. <br>Тато відкрив книгу, у якій завжди записував всі витрати та доходи. <br>-Може, ми отримали менше, ніж у тому місяці, - міркувала мати. <br>Тато ведмідь не погодився: <br>- Ні, ми не зробили якихось незвичайних покупок і заробили стільки ж, скільки завжди. Більш того, ми виграли у лотерею. Отже, наш добробут збільшився. <br>Що ж сталося? <br><br>Допомога розумної вчительки Сови.<br>Сума доходів всієї родини - це СУКУПНИЙ ДОХОД всієї родини. Ця сума також має назву НОМІНАЛЬНИЙ ДОХОД РОДИНИ. Номінальний доход не показує точно рівень добробуту родини, тому що за одну й ту ж суму грошей можна купити різну кількість необхідних товарів. <br>НОМІНАЛ - вартість, яку позначено на цінних паперах (акціях, облігаціях, грошах). <br>У нашій ситуації Мишкова родина отримала в цьому місяці таку с суму грошей, що і в тому місяці. Але ціни на товари могли за місяць зрости на придбання тих самих продуктів та товарів першої необхідності витратил більше грошей, ніж у попередньому місяці. Це мого бути однією з причин того, чому в кінці місяцю грошей на відвідування цирку не вистачило. <br>Для більш точного оцінювання доходів родини економісти використовують поняття „реальні доходи". РЕАЛЬНІ ДОХОДИ - доходи родини з урахуванням зміни цін. Величина реального доходу показує, яку кількість товарів та послуг можна купити за даний номінальний доход. <br><br>Розглянь схему. Дізнайся витоки сімейних доходів. <br> <br><br>Заробітна плата- це перший за значенням і найбільш розповсюджений вид доходу за виконану роботу. Крім цього - інші виплати, наприклад, премія. <br>Державні допомоги та пенсії - цей вид доходу сплачує держава для підтримки життя тим громадянам, які не в змозі повністю забезпечувати себе самостійно, або для стимулювання певних видів діяльності. <br>Це: Державна пенсія - щомісячна допомога, яку суспільство надає громадянину при досягненні певного віку або трудового стажу. <br>Допомога з непрацездатності — щомісячна допомога, якщо людина не може працювати з причини хвороби чи інвалідності. <br>Допомога на дітей — допомога родинам, які виховують дітей. <br>Допомога по безробіттю - допомога у випадку тимчасової втрати роботи. <br>Велика кількість соціальних допомог не виплачується у грошовій формі. Це безкоштовний проїзд, пільги з оплати комунальних та побутових послуг, купівлі медичних препаратів тощо. Ці допомоги дозволяють економити гроші тим, хто їх отримує. <br>"Стимулюючі виплати" - стипендії молоді, яка продовжує навчання після школи у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах. <br>ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)<br>Подумай, хто багатший? <br>• Робінзон Крузо, який на безлюдному острові має скриню, повну грошей і золота, чи пенсіонер, який отримує невеличку пенсію? <br>• Той, у кого речей зовсім не багато, проте вони нові і якісні чи той, у кого багато-багато старих ремонтованих речей і який нічого не викидає? <br>• Той, хто має достатню кількість грошей, але не може нічого купити з причини дефіциту товару читой, у кого кишені порожні, ау магазинах усе є? <br>• Той, хто має багато грошей, але ніколи нікому не допомагає і живе тільки для задоволення своїх потреб, чи той, хто вміє прийти на допомогу і поділитися хлібом? <br>'''V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів'''<br> Запиши, що може бути рухомим майном, а що нерухомим, спробуй оцінити його. <br> <br> Спробуй підрахувати багатство твоєї родини. <br> <br> <br>'''VI Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівнів)'''<br>'''Джерела:''' |
| + | |
| | | |
| * Відповідний параграф підручника. | | * Відповідний параграф підручника. |
| | | |
| <br>'''VI Заключна частина уроку (Установчий салоган)'''<br> Як казав Ленін, "Вчитися, вчитися і вчитися - це краще, ніж працювати, працювати і працювати" ...<br>Використана література:<br>• Підручник "Економіка" за ред. В.Т. Мельничук, Г.О. Ковальчук, В.О. Огнев'юк;<br>• Підручник "Загальна економіка" за ред. І.Ф. Радіонової;<br>• Підручник з економіки 5 клас.<br><br><br><br><br><br><br> | | <br>'''VI Заключна частина уроку (Установчий салоган)'''<br> Як казав Ленін, "Вчитися, вчитися і вчитися - це краще, ніж працювати, працювати і працювати" ...<br>Використана література:<br>• Підручник "Економіка" за ред. В.Т. Мельничук, Г.О. Ковальчук, В.О. Огнев'юк;<br>• Підручник "Загальна економіка" за ред. І.Ф. Радіонової;<br>• Підручник з економіки 5 клас.<br><br><br><br><br><br><br> |
| + | [[категория: Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.конспект уроку і опорний каркас]] |
Версия 12:39, 25 марта 2010
Конспект до уроку з предмету Економіка 5 клас Тема: Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства. Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею «Гранд»
Тема уроку: «Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.» Мета:
- сформувати в учнів поняття про багатство і доходи в сім*ї;
- розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
- виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники,адміністративна карта світу, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований
Хід уроку.
I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. Найбільше багатство - розум. Найбільше спадщина - вихованість. Найбільша убогість - неуцтво. (Алі-Ібн Аби-Таліб) ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе А от би накупити китайських годин задешево, на машині часу махнути в минуле років на 20, там їх загнати за високими цінами й накупити на отримані гроші долари по 60 копійок! - Або краще винайти таку машину, як Ксерокс, тільки для предметів, а потім взяти шматок золота, і ксерить його, ксерить! - Так, панове міністри ... ще будуть пропозиції з оздоровлення економіки? ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу Питання для повторення: Чим багата Україна? Що відрізняє країну багату від небагатої? Звідкіля держава отримує гроші для свої потреб, наприклад, виплачування зарплат вчителям, лікарям7 (основна частина доходів держави – податки) Одним з енайбільш видатних науковців, який першим почав розглядати категорію «багатство» бів Адам Сміт. У своєму творі: «Дослідження природи та причин багатства народів» (1776 р) Сміт з високою деталізацію систематизує сучасні йому ідеї. «Поділ праці повинен сприяти та розвивати продуктивність робочої сили найкраще», так розпочинає Сміт свою працю об'ємом понад 1000 сторінок. А ми спробуємо розібратись в цьому питанні за урок. Почнемо? ;) План 1. Основні категорії теми: багатство, рухоме та нерухоме майно, духовне багатство. 2. Доход сім'ї як джерело збільшення її багатства.
1. Основні категорії теми: багатство, рухоме та нерухоме майно, духовне багатство.
Послухай, що сталося в родині Мишка. Якось ввечері Мишко підраховував свої гроші. Ведмедиця читала дітям казку і малюки з увагою її слухали. Як ти вважаєш, хто багатший: ти чи Лисиця? - спитала ведмедиця.
Як, на твою думку, визначити, хто багатший?
Щоб відповісти на це запитання, треба порівняти кількості грошей, якими ми володіємо. У кого грошей більше, той і багатший, відповів ведмідь. - А ми думаємо, зауважили ведмежата, у кого більше іграшок, різноманітних речей, той і багатий. -Правильно! І гроші, і речі нам необхідні, щоб задовольняти різноманітні потреби: базові і другорядні, матеріальні і духовні.
Різні люди мають різні потреби. Чим більше своїх потреб вони можуть задовольнити, тим багатшими вони себе вважають.
- Крім грошей, у нас і у Лисиці є багато іншого: дім, земля, машина, посуд, одяг, цінні папери, коштовності тощо.
Все, що люди мають, називається МАЙНО. Його можна використовувати за призначенням для задоволення потреб, а також можна продати, щоб на отримані гроші купити товари і отримати послуги . Людина, у якої є майно, багатша за ту, у якої нема майна.
Як ти вважаєш, що таке багатство?
В економіці БАГАТСТВОМ називають цінність всього майна, а також гроші, якими володіє людина чи родина.
-Так що ж, тепер нам необхідно все продати, щоб дізнатися хто багатший: ми чи Лисиця? - хором запитали ведмежатка. Ми не хочемо залишатися без іграшок, самокату, велосипеду і всього іншого. -Ні, заперечив Мишко. Нічого продавати не треба. Просто необхідно подумати: за скільки можна було б це продати, якщо б ми мали бажання це зробити, тобто оцінити наше майно. А майно наше може бути рухомим і нерухомим. -Як це? - запитали ведмежатка. Речі, які можна перенести, переставити з місця на місце називають РУХОМИМ МАЙНОМ. Наприклад, меблі, посуд, одяг, машина, прикраси, іграшки тощо. Дім, квартира, тобто житло, присадибна ділянка, гараж тощо,,що не можна перенести, переставити має назву НЕРУХОМЕ МАЙНО.
- Тоді ми дуже багаті, - зраділи маленькі ведмежатка. У нашій клуні є багато старих речей. Біжимо, підрахуємо наше багатство. -Зачекайте, зупинив їх ведмідь Мишко. Ті речі, які лежать у клуні, були колись нам корисними, але вони зносились і втратили свою цінність, корисність. - Тоді чому ти так оберігаєш картини, які теж вже старі? - поцікавились ведмедики. - Є такі речі, ціна яких з роками зростає. Це картини відомих художників, скульптури, коштовності, старовинні речі, тобто __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ (Антикваріат) - Я ось що хочу спитати, - промовила ведмедиця, яка до сих пір мовчки спостерігала. Чому один і той же мешканець в одному місці багатий, а в іншому - його багатим не вважають. - Справа ось у чому, - одказав Мишко. Цінність майна цього мешканця кожний раз порівнюється з цінністю майна інших мешканців. І ось що ще. Я весь час пам'ятаю і у роботі керуюсь порадами розумної вчительки Сови, яка міркувала так:
Одни вважають головними потребами володіння грошима, рухомим та нерухомим майном. Інші багатством вважають, добру душу, милосердя, освіченість, щире серце, любов, щастя у родині, уміння співчувати іншим людям. Таких теж називають багатими, духовно багатими. Людині, крім бажання володіти рухомим та нерухомим майном необхідно прагнути до ДУХОВНОГО БАГАТСТВА.
-Кожний бізнесмен, на мою думку, повинен думати не тільки про свій прибуток, своє багатство, а й про те, як принести користь не тільки собі, а й суспільству: зробити своє місто, свою країну заможними, людей щасливими, природу життєдайною, а не вмираючою, - сказав Мишко. При цьому він дуже значним і серйозним поглядом подивився на своїх дітей.
Подумай, чому? Як ти вважаєш, як стати багатим і від чого з жить багатство родини?
ВЕЛИЧИНА БАГАТСТВА родини залежить від її доходу та витрат.
- Багатство нагадує мені море, - сказав Мишко, - у яке одна річк під назвою Доходи впадає і друга, яка має назву Витрати, витікає. Якщо рі Доходів буде повноводною, а річка Витрат, як струмок, у вашому морі бу дуже багато води. Якщо річка Доходів буде нагадувати струмочок, а рік Витрат перетвориться на бурхливий потік, то незабаром ваше море стан схожим на звичайну калюжу. Але якщо ви запрудите річку Витрат, то ваш бурхливе море перетвориться на звичайне застійне болото, у якому все вмирає - болото Скупості. -Я з тобою повністю згодна, - підтримала думку ведмедиця, - і гадаю, що наші діти, коли підростуть, будуть пам'ятати про це завжди. А що ти думаєш з приводу слів ведмедя та його жінки? 2. Доход сім'ї як джерело збільшення її багатства.
Пригадай! БЮДЖЕТ РОДИНИ – це___________________________________________________. Пригадати, що входить до складу бюджету, допоможуть тобі ребуси розумної вчительки Сови. Це:
Кошти бюджету витрачаються для задоволення всіх потреб родини (житло, харчування, господарські потреби тощо). У багатьох родинах є непрацездатні, тобто ті, хто не можуть працювати з певних причин і забезпечувати себе самостійно {діти, люди похилого віку, інваліди). Тому економісти говорять не про особисті доходи або витрати кожної людини окремо, а про бюджет родини. Розглянь ситуацію. Ведмежатка дуже хотіли побувати у цирку на новій програмі „Льодова феєрія". Ввечері, коли вся родина зібралася вдома, ведмежатка вирішили просити про це тата. Але тато Михайло Іванович тільки знизав плечима і промовив: - На жаль, у нас зараз немає грошей. План доходів та витрат родини завжди ми складаємо, притримуємося його дуже ретельно (тут він суворо подивився на маму ведмедицю), але грошей нема, а місяць ще не закінчився. 1 тепер треба чекати заробітної плати на початку наступного місяця. Тато відкрив книгу, у якій завжди записував всі витрати та доходи. -Може, ми отримали менше, ніж у тому місяці, - міркувала мати. Тато ведмідь не погодився: - Ні, ми не зробили якихось незвичайних покупок і заробили стільки ж, скільки завжди. Більш того, ми виграли у лотерею. Отже, наш добробут збільшився. Що ж сталося?
Допомога розумної вчительки Сови. Сума доходів всієї родини - це СУКУПНИЙ ДОХОД всієї родини. Ця сума також має назву НОМІНАЛЬНИЙ ДОХОД РОДИНИ. Номінальний доход не показує точно рівень добробуту родини, тому що за одну й ту ж суму грошей можна купити різну кількість необхідних товарів. НОМІНАЛ - вартість, яку позначено на цінних паперах (акціях, облігаціях, грошах). У нашій ситуації Мишкова родина отримала в цьому місяці таку с суму грошей, що і в тому місяці. Але ціни на товари могли за місяць зрости на придбання тих самих продуктів та товарів першої необхідності витратил більше грошей, ніж у попередньому місяці. Це мого бути однією з причин того, чому в кінці місяцю грошей на відвідування цирку не вистачило. Для більш точного оцінювання доходів родини економісти використовують поняття „реальні доходи". РЕАЛЬНІ ДОХОДИ - доходи родини з урахуванням зміни цін. Величина реального доходу показує, яку кількість товарів та послуг можна купити за даний номінальний доход.
Розглянь схему. Дізнайся витоки сімейних доходів.
Заробітна плата- це перший за значенням і найбільш розповсюджений вид доходу за виконану роботу. Крім цього - інші виплати, наприклад, премія. Державні допомоги та пенсії - цей вид доходу сплачує держава для підтримки життя тим громадянам, які не в змозі повністю забезпечувати себе самостійно, або для стимулювання певних видів діяльності. Це: Державна пенсія - щомісячна допомога, яку суспільство надає громадянину при досягненні певного віку або трудового стажу. Допомога з непрацездатності — щомісячна допомога, якщо людина не може працювати з причини хвороби чи інвалідності. Допомога на дітей — допомога родинам, які виховують дітей. Допомога по безробіттю - допомога у випадку тимчасової втрати роботи. Велика кількість соціальних допомог не виплачується у грошовій формі. Це безкоштовний проїзд, пільги з оплати комунальних та побутових послуг, купівлі медичних препаратів тощо. Ці допомоги дозволяють економити гроші тим, хто їх отримує. "Стимулюючі виплати" - стипендії молоді, яка продовжує навчання після школи у середніх спеціальних та вищих навчальних закладах. ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання) Подумай, хто багатший? • Робінзон Крузо, який на безлюдному острові має скриню, повну грошей і золота, чи пенсіонер, який отримує невеличку пенсію? • Той, у кого речей зовсім не багато, проте вони нові і якісні чи той, у кого багато-багато старих ремонтованих речей і який нічого не викидає? • Той, хто має достатню кількість грошей, але не може нічого купити з причини дефіциту товару читой, у кого кишені порожні, ау магазинах усе є? • Той, хто має багато грошей, але ніколи нікому не допомагає і живе тільки для задоволення своїх потреб, чи той, хто вміє прийти на допомогу і поділитися хлібом? V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів Запиши, що може бути рухомим майном, а що нерухомим, спробуй оцінити його. Спробуй підрахувати багатство твоєї родини. VI Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівнів) Джерела:
- Відповідний параграф підручника.
VI Заключна частина уроку (Установчий салоган) Як казав Ленін, "Вчитися, вчитися і вчитися - це краще, ніж працювати, працювати і працювати" ... Використана література: • Підручник "Економіка" за ред. В.Т. Мельничук, Г.О. Ковальчук, В.О. Огнев'юк; • Підручник "Загальна економіка" за ред. І.Ф. Радіонової; • Підручник з економіки 5 клас.
Предмети > Економіка > Економіка 5 клас > Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства. > Багатство. Як воно створюється? Доходи в сім’ї як основа створення багатства.конспект уроку і опорний каркас
|