KNOWLEDGE HYPERMARKET


Література і фольклор. Повні уроки
Строка 58: Строка 58:
#Хуторской А.В. Современная дидактика. СПБ, 2009. с. 533  
#Хуторской А.В. Современная дидактика. СПБ, 2009. с. 533  
-
<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].  
+
<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br> ----
 +
 
 +
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
 +
 
 +
Вікоренко Н. М.
 +
 
 +
Колісніченко В. Д.
 +
 
 +
Пилипенко В.В.
 +
----
 +
 
 +
 
 +
 
 +
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов&nbsp; высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
 +
 
[[Category:Зарубіжна_література_5_клас]]
[[Category:Зарубіжна_література_5_клас]]

Версия 14:07, 16 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 5 клас. Повні уроки>>Зарубіжна література: Література і фольклор. Повні уроки

Тема:  Література і фольклор — скарбниця духовних багатств людства
Мета: знайомство учнів з з літературним та фольклорними жанрами та історією їх виникнення.
 - розвиток аналітичного мислення учнів;
 - виховання інтересу до літератури.
Тип уроку: навчально - виховний
Хід уроку:
Російському фольклору не повезло, як і російській міфології, з тією лише різницею, що існування міфології було придушено в період хрещення Русі, а записи усної народної творчості все-таки були опубліковані, хоча і дуже пізно: лише у XVII--XIX століттях.

T51f.jpeg
Безліч пісень, билини, казки, загадки, прислів'я, приказки, плачі і заклинання виникли задовго до появи писемності. Деякі з них частиною своєю стали основою для різних творів писемної літератури, велика ж частина передавалася з поколіннь в покоління устно.
Головними темами фольклору були, звичайно, календарні обряди. Одушевляючи природу, наділяючи її людськими якостями, русичі зверталися до природи із заклинаннями, закликами і напученнями.

T51f1.jpeg

Наприклад, вважалося, що весна - красна може “забуде  повернутись”, тому, зробивши глиняні свистілки у вигляді птиць, виходили за околицю і закликали весну, танцюючи і дуючи в свистілки.
Відомі свята дротів зими, приходу літа, початку польових робіт і збору урожаю. Всі вони супроводжувалися  безліччю пісень, заклинаннями, зговорами:
Жайворонок, жайворонок!
Візьми собі зиму,
А нам віддай весну.
Візьми собі санки, А нам віддай віз.
- Весна, весна гарна! 
Прийди, весна, з радістю,
З радістю, з радістю, З великою милістю:
Уроди льон високий, Жито, овес хорошим!
Величезний пласт фольклору представляють прислів'я,


приказки, загадки, казки або пісні, в яких описано трудовий процес, повсякденний устрій, багатовікова життєва мудрість або історичні події.

T51f2.jpeg

Безліч легенд і історій, складаючи так званий “усний літопис ”, розповідають про заснування Києва, про помсту Ольги древлянам, про смерть Олега від укусу змії, про покликання варягів на Русь і інші події, реальні або вигадані.
Приблизно в X столітті складається російський героїчний епос -- билини, в яких створюються образи героїв, якими хотів би їх бачити народ. Найперші  герої були сповна язичницького походження,


наприклад, Волх Всеславоевич, здатний перетворюватися на ворона, вовка або навіть мурашку, втілював в собі закон загального перетворення світу.

T51f3.jpeg

У пізніших билинах ми зустрічаємо Вольга Святославговича, теж наділеного даром перетворень. Вже тоді доблесними починають вважатися інші якості, наприклад, сила, якою володіє селянський син Мікула Селянинович.

  • Завдання:

Перегляньте відео і дайте відповідь на запитання:



Якими рисами наділено головних героїв?
Яки риси використано для створення богатирів?
Опишіть ваше враження від переглянутого відео.

T51f4.jpeg
З виникненням писемної літератури фольклор не вичерпався і не зник з культури, швидше навпаки, він надає їй потужного впливу, проникаючи в ту чи іншу форму в літопису, а потім і в світську літературу, але в той же час продовжував існувати паралельно з нею, збагачуючись новою тематикою, новими ідеями і новими формами.

T51f5.jpeg
Писемність в Древній Русі виникла задовго до християнства. Якийсь чорноризець Хоробрий, що жив в Болгарії в кінці IX -- початку X століття, в розповіді “О письменехъ” писав: “Прежде убо словене неймаху писменъ, ну чертами и резанми гадааху погани сущи” (Прежде славяне не имели книг, чертами и резами свои языческие гаданья осуществляли). Эти “черты и резы” и есть пиктографическое письмо в виде черточек, зарубок, которые могли обозначать простой счет, знаки родовой собственности, сроки сельскохозяйственных работ и, как пишет Храбр, знаки для гадания.

  • Давайте переглянемо наступне відео і обсудимо новий матеріал:


На жальну, старовинних книг збереглося дуже мало, оскільки багаточисельні пожежі, згубні навали, пвання Орди, недбале зберігання знищили значні бібліотеки, що були при деяких монастирях. У князів на утриманні часто перебували переписувачі книг, а значить, були і самі книги. Наприклад, князь Ярослав славився великою бібліотекою і мав при собі переписувачів і перекладачів книг. Найбільші бібліотеки були в Києві, при Софійському соборі, в Новгороді, Полоцьку, в Києво - Печерському та їн. монастирях.

  • Завдання на закріплення нової теми:

За яких умов виник і розвивався фольклор?
Назвіть головні теми фольклору.
Хто є основоположниками слов’янської писемності?

  • Домашнє завдання:

Підготуйте підбірку різноманітних  приказок та прислів’їв .

Список використаної літератури:

  1. Урок на тему : Виникнення писемності, Вікоренко Н. М., викладача світової літератури сш. №2 , м. Херсон.
  2. Урок на тему : Фольклор духовна скарбниця народу, Колісніченко В. Д., викладача світової літератури Сш. №2 ,м. Калуш.
  3. Болгаров Михаил Владимирович Русская и зарубежная литература в кроссвордах и заданиях . 6 класс.- Харьков: Изд. группа "Основа", 2009.- 96с.
  4. Русские пословицы и поговорки/ Под ред. В.П.Аникина.- М.: Художественная литература, 2008.- 432с.- (Классики и современники. Русская классическая литература).
  5. Мир культуры (Основы культурологии). Учебное пособие. 2-е Б95 издание, исправленное и дополненное.-- М.: Издательство Фёдора Конюхова; Новосибирск: ООО “Издательство ЮКЭА”, 2009. -- 712 с.
  6. Хуторской А.В. Современная дидактика. СПБ, 2009. с. 533


Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.

----

Над уроком працювали

Вікоренко Н. М.

Колісніченко В. Д.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 5 клас