KNOWLEDGE HYPERMARKET


Поява цивілізації в долині Гангу. Господарське та повсякденне життя. Держава Ашоки. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія всесвітня>>Всесвітня історія 6 клас. Повні уроки>> Всесвітня історія: Виникнення людини. Основнi теорiї походження людини. Повні уроки


Тема уроку: Поява цивілізації в долині Гангу. Господарське та повсякденне життя. Держава Ашоки.

Мета уроку: розповісти учням про розвиток Індійської держави, мирне та військове життя її мешканців.

Завдання уроку:

1. ознайомити учнів із господарюванням давніх аріїв на індійській території.

2. розповісти школярам, як пов’язаний Олександр Македонський з історією Індії.

3. продиктувати учням для конспекту інформацію про армію Чандрагупти та виникнення держави Ашоки.


Тип уроку: засвоєння нових знань.


Хід уроку:

Індія ведійського періоду. Майже тисячу років в Індії господарювали арії. Вони розчищали непролазні джунглі, обробляли землю, осушували болота, будували міста й села. Цей період в історії Індії називають ведійським, за назвою священних книг Вед. Індія була роздроблена на баїато князівств. Коли зміцніла Перська держава, то перси, скориставшись роздробленістю Індії, приєднали до своєї держави два великих райони в Північно-Західній Індії і перетворили їх на свої сатрапії. Ці сатрапії вважалися найбагатшими в усій Перській державі. Щороку вони сплачували персам велику данину — 360 талантів золотого піску, тобто 9 т золота, а також посилали воїнів у армію.



Грецький історик про похід царя Александра в Індію

Цар Таксіл, володар одного індійського князівства, був мудрою людиною. Він запросив Александра на бенкет і сказав йому: «Для чого нам воювати один з одним? Адже ти не збираєшся забрати в нас воду та засоби до життя, через що лише й варто змагатись розумним людям? Усім іншим майном я охоче поділюся з тобою, якшо виявиться, що я багатший за тебе; а якщо я бідніший — то із вдячністю візьму твої подарунки. Александру Македонському сподобалися слова індійського царя, і він у відповідь щедро його нагородив.



Александр Македонський в Індії. У 334 р. до н. е. великий завойовник Александр Македонський розпочав війну з Персією. Після блискучих перемог та завоювання різних країн і народів Александр забажав дійти до «кінця світу», де, як гадали греки, котить свої води сивий Оксан. Незважаючи на те, що солдати були перевтомлені й виснажені тисячокілометровими переходами під палючим сонцем і в негоду, у 327 р. до н. е. Александр віддав наказ рушати на Індію.

Битва з царем Пором. Не всі індійці вітали завойовників. Індійські мудреці засуджували тих, хто побраталися з ворогом, і закликали індійців захищати свою батьківщину.

Велика армія індійського царя Пора вступила в бій з греками. Цар Пор мужньо бився, сидячи на слоні. Він був могутній велетень, і слон під ним здавався завбільшки з коня.

Існує переказ про те, як цей слон піклувався про свого повелителя. Він захишав Його від ворогів, а коли Пор знесилів від списів, шо вп'ялися в його тіло, слон обережно опустився навколішки і хоботом почав їх виймати.

Коли Пора взяли в полон, Александр спитав його, як з ним треба поводитися. Пор відповів: «По-царськи». Александру припав до душі його героїзм, і він залишив індійця царем, як і раніше, та ще й приєднав до його царства нові, завойовані землі.


Trjd56ue6.jpg

Олександр зустрічає індійського царя Пора, взятого в полон у битві на річці Гідасп.


Fyucygfhjdtyt.jpg

Бойові слони. Рельєф храма в Ангкорі.


Cgmhjyttrhdrh.jpg

Македонська фаланга проти слонів царя Пора.


Xgfnj.jpg

Славетна битва царя Олександра Македонського з Пором, царем індійським. Лубок 1-ї половини XVIII ст.


Імперія Маур'їв. Александр Македонський разом з військом повернувся на батьківщину, але залишив в Індії кілька загонів своїх воїнів і заснував нові міста. Вільнолюбні індійці підняли повстання проти греків. Це було в 322 р. до н. е. Повсталі зруйнували побудовані греками міста й знищили військові гарнізони. Керував повсталими Чандрагупта з роду Маур'їв.



Александр Македонський та індійські мудреці.

Александр Великий розмовляв із індійськими мудрецями Один з них кинув на землю висушену конячу шкуру й сказав: «Я покажу тобі, яке насправді твоє царство і яким йому треба бути». Мудрець наступив ногою на один край шкури, і вона піднялася вгору. Наступив на другий — і цей край задерся вгору. Тоді, мудрець став на середину і міцно притиснув шкуру до землі. Шкура лишилася непорушною. Так він хотів показати цареві, що тому слід більше дбати про середину свого царства, тобто про свою батьківщину, і не відходити від неї далеко в чужі землі.




Фрагмент із художнього фільму «Олександр Великий» (1956 р., в ролі Олександра – і Річард Бартон).



Картини із зображенням Олександра Македонського різних художників.


Згодом він заснував велику імперію, яка простяглася від річки Інлу і гір Гімалаїв на півночі до берегів океану на півдні. Столицею стало місто Паталіпутра. Це було велике, гарне місто, яке мало 64 воріт і 570 бойових башт. Місто займало територію площею 36 квадратних кілометрів. Під час урочистих процесій царя несли в позолоченому паланкіні (критих ношах) під охороною жіночої гвардії. Ці жінки без жалю вбивали кожного, хто насмілювався перетнути шлях царському поїзду.

Армія Чандрагупти. У Чандрагупти постійна армія мала 600 тис. піхотинців. 30 тис. кавалеристів. 9 тис. слонів та безліч бойових колісниць. Воїни були озброєні мечами, списами та довгими, в людський зріст, луками. Лучники натягували лук ногою і надавали стрілі такої сили польоту, що вона пробивала найтовщий щит.

Держава Ашоки. Після смерті Чандрагупти державою правив його син, а після нього вІІІ ст. до н. е. — онук — цар Ашока, який був видатним правителем. Він об'єднав усю Індію, населену різними племенами і народами, в одну величезну державу. Та найголовнішою заслугою Ашоки, як вважають самі індуси, було те, що він підтримав релігію буддизм. У різних частинах своєї держави цар побудував 84 тис. храмів, де індуси поклонялися Будді.

Cgmhjyttrrh.jpg

Цар Ашока




Перевір Себе

1. Що заважало індійцям перемагати іноземних завойовників?

2. Як було засновано імперію Маур'ів'?

3. Як жили індійські царі?


Домашнє завдання:

1. Порівняй поведінку двох царів - Таксіла і Пора — і скажи, хто, на твою думку, вчинив розумніше. Перечитай розділ про буддизм і знайди пояснення, чому Таксіл не захотів воювати проти Александра Македонського. Чому Александру сподобалися слова Пора?

2. Як індійські мудреці пояснили Александру, що людина мусить діяти згідно із законами природи, а не за власними примхами?

3. Яка головна заслуга царя Ашоки?

4. Що було несподіваним для армії Александра в наступальній тактиці індійських воїнів?


Список використаних джерел:

1. Урок на тему «Політичне життя стародавньої Індії». Мaртинюк О. В., учитель історії, м. Полтава.

2. Myths of the World - Schomp V. / Скомп В. - Ancient India / Древняя Индия. 2010.

3. О. І. Шалагінова, Б. Б. Шалагінов. Історія стародавнього світу 6 клас, 2009.

4. С. О. Голованов, С. В. Костирко. Iсторiя стародавнього свiту 6 клас. 2006 р.

5. Индийский поход Александра Македонского. Битва на реке Гидасп: world-history.ru.


Відредаговано і надіслано Сичем Д. Д.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.