KNOWLEDGE HYPERMARKET


Тема Мета Заголовок. Повні уроки
Строка 3: Строка 3:
<br>  
<br>  
-
'''Тема. Мета. Заголовок. '''<br><br><u>Мета: </u><br>-узагальнити й систематизувати знання учнів&nbsp; про текст;<br>-навчити визначати тему твору;<br>- навчити визначати мету&nbsp; твору;<br>-навчити добирати заголовок до тексту;<br>-виховувати мовленнєву культуру;<br>-виховувати любов до рідної мови.<br><br><u>Тип уроку:</u>&nbsp; навчально-виховний<br><u><br>Хід уроку:</u><br><br>''Послухайте вірш Л.Компанієць «Татова порада»:<br>Хлопчина вбіг із двору в хату,<br>До тата голосно гука:<br>-А я провідав у лікарні<br>Свого найкращого дружка.<br>Тож правда, тату, я – чутливий<br>І маю серце золоте? –<br>Замисливсь тато на хвилину<br>І так сказав йому на те:<br>-Коли тебе в тяжку хвилину<br>людина виручить з біди,<br>про це добро, аж поки віку,<br>ти, синку, пам`ятай завжди.<br>Коли ж людині щиросердно<br>ти зробиш сам добро колись, -<br>про це забудь, аж поки віку,<br>мовчи й нікому не хвались!''<br><br>Чи зв`язані речення в цьому вірші за змістом? Чи можна цей вірш назвати текстом?<br>Так, цей вірш має всі ознаки тексту. Всі його речення пов`язані між собою за змістом, кожне наступне речення продовжує&nbsp; попереднє, тому що кожен текст, який ми читаємо, має тему. А тема – це те, про що розповідають всі речення разом. Тема цього тексту – це розповідь батька синові про те, що допомігши якісь людині, не потрібно розказувати про це всім іншим, а бути безкорисливим, скромним, і не хвалитись зробленою доброю справою. Тема цього тексту дуже чітко висловлена в заголовку&nbsp; твору: Татова порада. Так буває часто - тема називається в заголовку.<br><br>Спробуйте визначити тему наступного тексту.<br><br>''Сніг – це дрібні кристалики замерзлої води. Він випадає з хмар, коли температура близька точки танення льоду. Усі сніжинки мають по шість променів. У.А.Бентлі, американський фермер, сфотографував через мікроскоп тисячі сніжинок, серед яких не виявилось двох однакових.<br>Сніг утворюється, коли вода, що знаходиться в атмосфері у вигляді пари, замерзає та перетворюється на чисті, прозорі кристали. Рух повітря примушує ці кристали хаотично рухатися.<br>Антарктида покрита шаром снігу завтовшки 4 км. Це найхолодніше місце на землі. Навіть улітку там температура рідко піднімається до -25*С.<br>У багатьох куточках&nbsp; світу головним джерелом води є дощ, але в холодних регіонах і на великій висоті найчастіше випадає сніг. Фактично сніг, що накопичується в горах у посушливих районах, утворює природний резервуар води, набагато більший, ніж будь-який збудований людиною. Коли сніг тане навесні, він перетворюється на воду, яку використовують для зрошення.''<br>Слово «хаотично» означає – у вільному порядку.<br>][[Image:Snig t7.jpg]]<br>Оскільки всі речення у тексті пов`язані&nbsp; за змістом, то в ньому є&nbsp; основна думка.<br>Основна думка – головне, про що хотів сказати автор. Декілька речень, об`єднаних за змістом, складають абзац. Абзаци, так як і речення в тексті, також пов`язані між собою за змістом. Кожний абзац&nbsp; повинен починатися з нового рядка. До кожного абзаца можна добрати заголовок. <br>Попередній текст складається з трьох абзаців. В першому розповідається про те, що таке сніг та яку будову має сніжинка; в другому – про кристалічну будову снігу; в третьому – про Антарктиду; в останньому – про сніг як джерело води.<br><br>Кожен текст має мету. Мета – це те, чого нас навчає текст.<br><br>''Запах<br>Чи замислювалися ви над тим, що допомагає людині відчувати різноманітні запахи?<br>Одні пахощі приносять задоволення, інші – навпаки, відштовхують. Відчуття нюху допомагає нам відрізнити свіжу їжу від зіпсованої; може попередити про небезпеку, нагадуючи, наприклад, про не- вимкнену праску або газову плиту; чи просто підняти настрій пахощами польових квітів або матусиних парфумів. Окрім того, аромати використовують в лікувальних цілях.<br>Учені вважають, що ми відчуваємо запах, коли маленькі краплинки речовини потрапляють у носову порожнину. Слизова оболонка носа людини має маленькі лунки, різноманітні за формою, Тому, наприклад, коли частинка речовини проникає в конусоподібну ямку, ми відчуваємо один запах, якщо в&nbsp; овальну – аромат другий, у круглу&nbsp; - третій і т.д.''<br><br>Яка мета цієї розповіді?<br>Що нового ти з неї дізнався?<br>Прочитай текст ще раз, добери до нього заголовок.<br><br>''Чому язик без кісток<br>Колись давно Язик був дуже сильним. Маючи кістки та м`язи, як Руки й Ноги, він виконував багато різноманітної роботи.<br>Якось одному молодцю знадобилося зрушити величезний камінь. Юнак з усієї сили обхопив валун руками, проте той навіть не ворухнувся. Тоді хлопець уперся у брилу спиною, а в землю – ногами. Та все марно… Парубкові не залишалося нічого іншого, як допомогти собі язиком, Нарешті непохитний камінь зрушив з місця й покотився в потрібному напрямку.<br>-Хо-хо! Я – силач! – вигукнув Язик. – Настільки могутній, що можу зробити те,що іншим частинам тіла не до снаги. Я – богатир!<br>Відтоді хвалько те й робив, що розповідав про свою небачену силу. Коли Голова думала, Руки прали, копали, мили посуд, плели кошики, відгортали сніг, сіяли чи молотили, Ноги ходили, бігали, стрибали, а Спина згиналася, нахилялася в різні боки, носила вантажі, Язик байдикував. Коли ж&nbsp; поблизу когось побачить, одразу розтуляв рота й починав, граючи м`язами, вихвалятися:<br>-Я сам зрушив з місця уламок скелі! А якби захотів, то й усю гору зміг би!<br>-Краще взявся б за якусь роботу,-радили Руки.-А то лише чути твоє торохтіння. Чому б не допомогти мені пошити одяг або зварити обід?<br>-Не Язикова то справа!-відказав хвалько.-Як&nbsp; знадобиться богатирська сила, тоді кличте – не забарюся.<br>Так тривало довгі роки. Язик настільки зазнався, що не виконував більше ніякої роботи. І з ранку до вечора займався лише вихвалянням. Інші органи тіла терпіли, сподіваючись, що в потрібний момент Язик допоможе.<br>Одного разу молодцю знадобилося перенести стовбур до річки. Юнак обхопив дерево руками, вперся в землю ногами, проте величезна вага ніяк не піддавалася.<br>-Язиче, настав час показати силу! – закричали Руки та Ноги. – Допоможи нам!<br>«Богатир» доклав усіх зусиль, але нічого не відбулося. Далося взнаки неробство. Від хвалених м`язів і сліду не залишилося. Навіть кістки всередині&nbsp; Язика зникли. Правду кажуть мудрі люди, що без роботи сила слабне.<br>Присоромлений Язик сховався глибоко в роті й донині намагається звідти без потреби не висовуватися. (Т.Кравецький)''<br><br>Яка тема цієї казки?<br>&nbsp;Яка її мета? <br>Поясни значення народної приказки&nbsp; «Язик без кісток». Про яку людину так кажуть?<br><br>До кожного тексту можна добрати заголовок. Заголовок – це зміст оповідання або іншого тексту, влучно виражений одним або декількома словами. Він завжди знаходиться на початку тексту, пишеться посередині та виділяється крупним шрифтом.<br><br>Ось послухайте невелику оповідь Г.Скребицького та В.Чапліної «Вальдшнеп».<br>''Вальдшнеп – це лісний кулик. Ніс у нього довгий, як шило. Ним вальдшнеп із м`якої сирої землі різних черв`яків&nbsp; добуває.<br>Гніздо вальдшнеп будує в лісі на землі. Якщо потривожити гніздо вальдшнепа, мати-вальдшнепиха всіх пташенят з нього забере. Притисне пташенят лапками до черевця, злетить і перенесе на нове місце.''<br><br>Добери&nbsp; до тексту заголовок.<br>В однієї доброї, мудрої бабусі запитали: <br>- Бабусю! Ти прожила таке важке життя, душею залишилася молодше всіх нас. Чи є в тебе секрет?<br>- Є, милі. Все добре, що мені зробили, записую у своєму серці, все погане - на воді. Якби я робила навпаки, серце моє зараз було б усе в страшних рубцях, а так воно - рай запашний. Бог дав нам дві однаково дорогоцінні здатності: згадувати й забувати. Коли нам роблять добро, вдячність вимагає пам'ятати його, а коли роблять зло, любов спонукує забути його.<br><br>Яка тема та мета цього тексту? Ця розповідь&nbsp; повчальна? Чому?<br><br>Прочитай слова. Чи можна здогадатися про зміст розповіді, з якої вони взяті?<br>Вирішили. Поїхали. Відвідали.Екскурсія. Дізналися. Задоволені. Повернулися. Запам`ятали.<br>Склади невелику розповідь з використанням цих слів.<br><br>Завдання до теми:<br>1.Склади текст за темою «Як я допоміг своїй бабусі».<br>2. 3.Прочитай будь-яку казку та визнач її тему та мету.<br>4.Розкажи, про що розповідається в казці «Чому язик без кісток». Чому слова Язик, Руки, Ноги написані в тексті з великої букви? <br><br>Запитання до теми:<br>1. Що таке тема тексту?<br>2.Що таке абзац тексту?<br>3.Як поєднуються абзаци між собою в тексті?<br>4.Що таке мета тексту? Чи існує вона в кожному прочитанному нами тексті?<br>5.Як добрати до тексту заголовок?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с.<br>2.Казковий вечір. Дитяча газета для допитливих батьків,2009, №8 (439).<br>3.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний&nbsp; центр, 2005.-208 с.<br>4.Навчальні програми.Кловський ліцей/Авт.Н.М.Бібік, Н.О.Добровольська.<br>-К.,1993.-96 с.<br>5.Урок на тему: «Повторення вивченого про текст, його складові ознаки», Шевченко О.Г., учитель української мови та літератури Краматорської школи №35 із профільним навчанням Донецької обл.<br><br>Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.<br><br> <br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум]. <br> <br> [[Category:Українська_мова_4_клас]
+
'''Тема. Мета. Заголовок. '''<br><br><u>Мета: </u><br>-узагальнити й систематизувати знання учнів&nbsp; про текст;<br>-навчити визначати тему твору;<br>- навчити визначати мету&nbsp; твору;<br>-навчити добирати заголовок до тексту;<br>-виховувати мовленнєву культуру;<br>-виховувати любов до рідної мови.<br><br><u>Тип уроку:</u>&nbsp; навчально-виховний<br><u><br>Хід уроку:</u><br><br>''Послухайте вірш Л.Компанієць «Татова порада»:<br>Хлопчина вбіг із двору в хату,<br>До тата голосно гука:<br>-А я провідав у лікарні<br>Свого найкращого дружка.<br>Тож правда, тату, я – чутливий<br>І маю серце золоте? –<br>Замисливсь тато на хвилину<br>І так сказав йому на те:<br>-Коли тебе в тяжку хвилину<br>людина виручить з біди,<br>про це добро, аж поки віку,<br>ти, синку, пам`ятай завжди.<br>Коли ж людині щиросердно<br>ти зробиш сам добро колись, -<br>про це забудь, аж поки віку,<br>мовчи й нікому не хвались!''<br><br>Чи зв`язані речення в цьому вірші за змістом? Чи можна цей вірш назвати текстом?<br>Так, цей вірш має всі ознаки тексту. Всі його речення пов`язані між собою за змістом, кожне наступне речення продовжує&nbsp; попереднє, тому що кожен текст, який ми читаємо, має тему. А тема – це те, про що розповідають всі речення разом. Тема цього тексту – це розповідь батька синові про те, що допомігши якісь людині, не потрібно розказувати про це всім іншим, а бути безкорисливим, скромним, і не хвалитись зробленою доброю справою. Тема цього тексту дуже чітко висловлена в заголовку&nbsp; твору: Татова порада. Так буває часто - тема називається в заголовку.<br><br>Спробуйте визначити тему наступного тексту.<br><br>''Сніг – це дрібні кристалики замерзлої води. Він випадає з хмар, коли температура близька точки танення льоду. Усі сніжинки мають по шість променів. У.А.Бентлі, американський фермер, сфотографував через мікроскоп тисячі сніжинок, серед яких не виявилось двох однакових.<br>Сніг утворюється, коли вода, що знаходиться в атмосфері у вигляді пари, замерзає та перетворюється на чисті, прозорі кристали. Рух повітря примушує ці кристали хаотично рухатися.<br>Антарктида покрита шаром снігу завтовшки 4 км. Це найхолодніше місце на землі. Навіть улітку там температура рідко піднімається до -25*С.<br>У багатьох куточках&nbsp; світу головним джерелом води є дощ, але в холодних регіонах і на великій висоті найчастіше випадає сніг. Фактично сніг, що накопичується в горах у посушливих районах, утворює природний резервуар води, набагато більший, ніж будь-який збудований людиною. Коли сніг тане навесні, він перетворюється на воду, яку використовують для зрошення.''<br>Слово «хаотично» означає – у вільному порядку.<br>][[Image:Snig t7.jpg]]<br>Оскільки всі речення у тексті пов`язані&nbsp; за змістом, то в ньому є&nbsp; основна думка.<br>Основна думка – головне, про що хотів сказати автор. Декілька речень, об`єднаних за змістом, складають абзац. Абзаци, так як і речення в тексті, також пов`язані між собою за змістом. Кожний абзац&nbsp; повинен починатися з нового рядка. До кожного абзаца можна добрати заголовок. <br>Попередній текст складається з трьох абзаців. В першому розповідається про те, що таке сніг та яку будову має сніжинка; в другому – про кристалічну будову снігу; в третьому – про Антарктиду; в останньому – про сніг як джерело води.<br><br>Кожен текст має мету. Мета – це те, чого нас навчає текст.<br><br>''Запах<br>Чи замислювалися ви над тим, що допомагає людині відчувати різноманітні запахи?<br>Одні пахощі приносять задоволення, інші – навпаки, відштовхують. Відчуття нюху допомагає нам відрізнити свіжу їжу від зіпсованої; може попередити про небезпеку, нагадуючи, наприклад, про не- вимкнену праску або газову плиту; чи просто підняти настрій пахощами польових квітів або матусиних парфумів. Окрім того, аромати використовують в лікувальних цілях.<br>Учені вважають, що ми відчуваємо запах, коли маленькі краплинки речовини потрапляють у носову порожнину. Слизова оболонка носа людини має маленькі лунки, різноманітні за формою, Тому, наприклад, коли частинка речовини проникає в конусоподібну ямку, ми відчуваємо один запах, якщо в&nbsp; овальну – аромат другий, у круглу&nbsp; - третій і т.д.''<br>[[Image:parfumi_t7.jpg]]<br>Яка мета цієї розповіді?<br>Що нового ти з неї дізнався?<br>Прочитай текст ще раз, добери до нього заголовок.<br><br>''Чому язик без кісток<br>Колись давно Язик був дуже сильним. Маючи кістки та м`язи, як Руки й Ноги, він виконував багато різноманітної роботи.<br>Якось одному молодцю знадобилося зрушити величезний камінь. Юнак з усієї сили обхопив валун руками, проте той навіть не ворухнувся. Тоді хлопець уперся у брилу спиною, а в землю – ногами. Та все марно… Парубкові не залишалося нічого іншого, як допомогти собі язиком, Нарешті непохитний камінь зрушив з місця й покотився в потрібному напрямку.<br>-Хо-хо! Я – силач! – вигукнув Язик. – Настільки могутній, що можу зробити те,що іншим частинам тіла не до снаги. Я – богатир!<br>Відтоді хвалько те й робив, що розповідав про свою небачену силу. Коли Голова думала, Руки прали, копали, мили посуд, плели кошики, відгортали сніг, сіяли чи молотили, Ноги ходили, бігали, стрибали, а Спина згиналася, нахилялася в різні боки, носила вантажі, Язик байдикував. Коли ж&nbsp; поблизу когось побачить, одразу розтуляв рота й починав, граючи м`язами, вихвалятися:<br>-Я сам зрушив з місця уламок скелі! А якби захотів, то й усю гору зміг би!<br>-Краще взявся б за якусь роботу,-радили Руки.-А то лише чути твоє торохтіння. Чому б не допомогти мені пошити одяг або зварити обід?<br>-Не Язикова то справа!-відказав хвалько.-Як&nbsp; знадобиться богатирська сила, тоді кличте – не забарюся.<br>Так тривало довгі роки. Язик настільки зазнався, що не виконував більше ніякої роботи. І з ранку до вечора займався лише вихвалянням. Інші органи тіла терпіли, сподіваючись, що в потрібний момент Язик допоможе.<br>Одного разу молодцю знадобилося перенести стовбур до річки. Юнак обхопив дерево руками, вперся в землю ногами, проте величезна вага ніяк не піддавалася.<br>-Язиче, настав час показати силу! – закричали Руки та Ноги. – Допоможи нам!<br>«Богатир» доклав усіх зусиль, але нічого не відбулося. Далося взнаки неробство. Від хвалених м`язів і сліду не залишилося. Навіть кістки всередині&nbsp; Язика зникли. Правду кажуть мудрі люди, що без роботи сила слабне.<br>Присоромлений Язик сховався глибоко в роті й донині намагається звідти без потреби не висовуватися. (Т.Кравецький)''<br><br>Яка тема цієї казки?<br>&nbsp;Яка її мета? <br>Поясни значення народної приказки&nbsp; «Язик без кісток». Про яку людину так кажуть?<br><br>До кожного тексту можна добрати заголовок. Заголовок – це зміст оповідання або іншого тексту, влучно виражений одним або декількома словами. Він завжди знаходиться на початку тексту, пишеться посередині та виділяється крупним шрифтом.<br><br>Ось послухайте невелику оповідь Г.Скребицького та В.Чапліної «Вальдшнеп».<br>''Вальдшнеп – це лісний кулик. Ніс у нього довгий, як шило. Ним вальдшнеп із м`якої сирої землі різних черв`яків&nbsp; добуває.<br>Гніздо вальдшнеп будує в лісі на землі. Якщо потривожити гніздо вальдшнепа, мати-вальдшнепиха всіх пташенят з нього забере. Притисне пташенят лапками до черевця, злетить і перенесе на нове місце.''<br><br>Добери&nbsp; до тексту заголовок.<br>В однієї доброї, мудрої бабусі запитали: <br>- Бабусю! Ти прожила таке важке життя, душею залишилася молодше всіх нас. Чи є в тебе секрет?<br>- Є, милі. Все добре, що мені зробили, записую у своєму серці, все погане - на воді. Якби я робила навпаки, серце моє зараз було б усе в страшних рубцях, а так воно - рай запашний. Бог дав нам дві однаково дорогоцінні здатності: згадувати й забувати. Коли нам роблять добро, вдячність вимагає пам'ятати його, а коли роблять зло, любов спонукує забути його.<br><br>Яка тема та мета цього тексту? Ця розповідь&nbsp; повчальна? Чому?<br><br>Прочитай слова. Чи можна здогадатися про зміст розповіді, з якої вони взяті?<br>Вирішили. Поїхали. Відвідали.Екскурсія. Дізналися. Задоволені. Повернулися. Запам`ятали.<br>Склади невелику розповідь з використанням цих слів.<br><br>Завдання до теми:<br>1.Склади текст за темою «Як я допоміг своїй бабусі».<br>2. 3.Прочитай будь-яку казку та визнач її тему та мету.<br>4.Розкажи, про що розповідається в казці «Чому язик без кісток». Чому слова Язик, Руки, Ноги написані в тексті з великої букви? <br><br>Запитання до теми:<br>1. Що таке тема тексту?<br>2.Що таке абзац тексту?<br>3.Як поєднуються абзаци між собою в тексті?<br>4.Що таке мета тексту? Чи існує вона в кожному прочитанному нами тексті?<br>5.Як добрати до тексту заголовок?<br><br>Список використаних джерел:<br>1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с.<br>2.Казковий вечір. Дитяча газета для допитливих батьків,2009, №8 (439).<br>3.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний&nbsp; центр, 2005.-208 с.<br>4.Навчальні програми.Кловський ліцей/Авт.Н.М.Бібік, Н.О.Добровольська.<br>-К.,1993.-96 с.<br>5.Урок на тему: «Повторення вивченого про текст, його складові ознаки», Шевченко О.Г., учитель української мови та літератури Краматорської школи №35 із профільним навчанням Донецької обл.<br><br>Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.<br><br> <br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам]. <br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум]. <br> <br> [[Category:Українська_мова_4_клас]

Версия 10:41, 15 января 2011

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас,Повні уроки>> Українська мова: Тема Мета Загловок.Повні уроки 


Тема. Мета. Заголовок.

Мета:
-узагальнити й систематизувати знання учнів  про текст;
-навчити визначати тему твору;
- навчити визначати мету  твору;
-навчити добирати заголовок до тексту;
-виховувати мовленнєву культуру;
-виховувати любов до рідної мови.

Тип уроку:  навчально-виховний

Хід уроку:


Послухайте вірш Л.Компанієць «Татова порада»:
Хлопчина вбіг із двору в хату,
До тата голосно гука:
-А я провідав у лікарні
Свого найкращого дружка.
Тож правда, тату, я – чутливий
І маю серце золоте? –
Замисливсь тато на хвилину
І так сказав йому на те:
-Коли тебе в тяжку хвилину
людина виручить з біди,
про це добро, аж поки віку,
ти, синку, пам`ятай завжди.
Коли ж людині щиросердно
ти зробиш сам добро колись, -
про це забудь, аж поки віку,
мовчи й нікому не хвались!


Чи зв`язані речення в цьому вірші за змістом? Чи можна цей вірш назвати текстом?
Так, цей вірш має всі ознаки тексту. Всі його речення пов`язані між собою за змістом, кожне наступне речення продовжує  попереднє, тому що кожен текст, який ми читаємо, має тему. А тема – це те, про що розповідають всі речення разом. Тема цього тексту – це розповідь батька синові про те, що допомігши якісь людині, не потрібно розказувати про це всім іншим, а бути безкорисливим, скромним, і не хвалитись зробленою доброю справою. Тема цього тексту дуже чітко висловлена в заголовку  твору: Татова порада. Так буває часто - тема називається в заголовку.

Спробуйте визначити тему наступного тексту.

Сніг – це дрібні кристалики замерзлої води. Він випадає з хмар, коли температура близька точки танення льоду. Усі сніжинки мають по шість променів. У.А.Бентлі, американський фермер, сфотографував через мікроскоп тисячі сніжинок, серед яких не виявилось двох однакових.
Сніг утворюється, коли вода, що знаходиться в атмосфері у вигляді пари, замерзає та перетворюється на чисті, прозорі кристали. Рух повітря примушує ці кристали хаотично рухатися.
Антарктида покрита шаром снігу завтовшки 4 км. Це найхолодніше місце на землі. Навіть улітку там температура рідко піднімається до -25*С.
У багатьох куточках  світу головним джерелом води є дощ, але в холодних регіонах і на великій висоті найчастіше випадає сніг. Фактично сніг, що накопичується в горах у посушливих районах, утворює природний резервуар води, набагато більший, ніж будь-який збудований людиною. Коли сніг тане навесні, він перетворюється на воду, яку використовують для зрошення.

Слово «хаотично» означає – у вільному порядку.
]Snig t7.jpg
Оскільки всі речення у тексті пов`язані  за змістом, то в ньому є  основна думка.
Основна думка – головне, про що хотів сказати автор. Декілька речень, об`єднаних за змістом, складають абзац. Абзаци, так як і речення в тексті, також пов`язані між собою за змістом. Кожний абзац  повинен починатися з нового рядка. До кожного абзаца можна добрати заголовок.
Попередній текст складається з трьох абзаців. В першому розповідається про те, що таке сніг та яку будову має сніжинка; в другому – про кристалічну будову снігу; в третьому – про Антарктиду; в останньому – про сніг як джерело води.

Кожен текст має мету. Мета – це те, чого нас навчає текст.

Запах
Чи замислювалися ви над тим, що допомагає людині відчувати різноманітні запахи?
Одні пахощі приносять задоволення, інші – навпаки, відштовхують. Відчуття нюху допомагає нам відрізнити свіжу їжу від зіпсованої; може попередити про небезпеку, нагадуючи, наприклад, про не- вимкнену праску або газову плиту; чи просто підняти настрій пахощами польових квітів або матусиних парфумів. Окрім того, аромати використовують в лікувальних цілях.
Учені вважають, що ми відчуваємо запах, коли маленькі краплинки речовини потрапляють у носову порожнину. Слизова оболонка носа людини має маленькі лунки, різноманітні за формою, Тому, наприклад, коли частинка речовини проникає в конусоподібну ямку, ми відчуваємо один запах, якщо в  овальну – аромат другий, у круглу  - третій і т.д.

Parfumi t7.jpg
Яка мета цієї розповіді?
Що нового ти з неї дізнався?
Прочитай текст ще раз, добери до нього заголовок.

Чому язик без кісток
Колись давно Язик був дуже сильним. Маючи кістки та м`язи, як Руки й Ноги, він виконував багато різноманітної роботи.
Якось одному молодцю знадобилося зрушити величезний камінь. Юнак з усієї сили обхопив валун руками, проте той навіть не ворухнувся. Тоді хлопець уперся у брилу спиною, а в землю – ногами. Та все марно… Парубкові не залишалося нічого іншого, як допомогти собі язиком, Нарешті непохитний камінь зрушив з місця й покотився в потрібному напрямку.
-Хо-хо! Я – силач! – вигукнув Язик. – Настільки могутній, що можу зробити те,що іншим частинам тіла не до снаги. Я – богатир!
Відтоді хвалько те й робив, що розповідав про свою небачену силу. Коли Голова думала, Руки прали, копали, мили посуд, плели кошики, відгортали сніг, сіяли чи молотили, Ноги ходили, бігали, стрибали, а Спина згиналася, нахилялася в різні боки, носила вантажі, Язик байдикував. Коли ж  поблизу когось побачить, одразу розтуляв рота й починав, граючи м`язами, вихвалятися:
-Я сам зрушив з місця уламок скелі! А якби захотів, то й усю гору зміг би!
-Краще взявся б за якусь роботу,-радили Руки.-А то лише чути твоє торохтіння. Чому б не допомогти мені пошити одяг або зварити обід?
-Не Язикова то справа!-відказав хвалько.-Як  знадобиться богатирська сила, тоді кличте – не забарюся.
Так тривало довгі роки. Язик настільки зазнався, що не виконував більше ніякої роботи. І з ранку до вечора займався лише вихвалянням. Інші органи тіла терпіли, сподіваючись, що в потрібний момент Язик допоможе.
Одного разу молодцю знадобилося перенести стовбур до річки. Юнак обхопив дерево руками, вперся в землю ногами, проте величезна вага ніяк не піддавалася.
-Язиче, настав час показати силу! – закричали Руки та Ноги. – Допоможи нам!
«Богатир» доклав усіх зусиль, але нічого не відбулося. Далося взнаки неробство. Від хвалених м`язів і сліду не залишилося. Навіть кістки всередині  Язика зникли. Правду кажуть мудрі люди, що без роботи сила слабне.
Присоромлений Язик сховався глибоко в роті й донині намагається звідти без потреби не висовуватися. (Т.Кравецький)


Яка тема цієї казки?
 Яка її мета?
Поясни значення народної приказки  «Язик без кісток». Про яку людину так кажуть?

До кожного тексту можна добрати заголовок. Заголовок – це зміст оповідання або іншого тексту, влучно виражений одним або декількома словами. Він завжди знаходиться на початку тексту, пишеться посередині та виділяється крупним шрифтом.

Ось послухайте невелику оповідь Г.Скребицького та В.Чапліної «Вальдшнеп».
Вальдшнеп – це лісний кулик. Ніс у нього довгий, як шило. Ним вальдшнеп із м`якої сирої землі різних черв`яків  добуває.
Гніздо вальдшнеп будує в лісі на землі. Якщо потривожити гніздо вальдшнепа, мати-вальдшнепиха всіх пташенят з нього забере. Притисне пташенят лапками до черевця, злетить і перенесе на нове місце.


Добери  до тексту заголовок.
В однієї доброї, мудрої бабусі запитали:
- Бабусю! Ти прожила таке важке життя, душею залишилася молодше всіх нас. Чи є в тебе секрет?
- Є, милі. Все добре, що мені зробили, записую у своєму серці, все погане - на воді. Якби я робила навпаки, серце моє зараз було б усе в страшних рубцях, а так воно - рай запашний. Бог дав нам дві однаково дорогоцінні здатності: згадувати й забувати. Коли нам роблять добро, вдячність вимагає пам'ятати його, а коли роблять зло, любов спонукує забути його.

Яка тема та мета цього тексту? Ця розповідь  повчальна? Чому?

Прочитай слова. Чи можна здогадатися про зміст розповіді, з якої вони взяті?
Вирішили. Поїхали. Відвідали.Екскурсія. Дізналися. Задоволені. Повернулися. Запам`ятали.
Склади невелику розповідь з використанням цих слів.

Завдання до теми:
1.Склади текст за темою «Як я допоміг своїй бабусі».
2. 3.Прочитай будь-яку казку та визнач її тему та мету.
4.Розкажи, про що розповідається в казці «Чому язик без кісток». Чому слова Язик, Руки, Ноги написані в тексті з великої букви?

Запитання до теми:
1. Що таке тема тексту?
2.Що таке абзац тексту?
3.Як поєднуються абзаци між собою в тексті?
4.Що таке мета тексту? Чи існує вона в кожному прочитанному нами тексті?
5.Як добрати до тексту заголовок?

Список використаних джерел:
1.Вашуленко М.С., Мельничайко О.І. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2003-Ч.І.-126 с.
2.Казковий вечір. Дитяча газета для допитливих батьків,2009, №8 (439).
3.Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний  центр, 2005.-208 с.
4.Навчальні програми.Кловський ліцей/Авт.Н.М.Бібік, Н.О.Добровольська.
-К.,1993.-96 с.
5.Урок на тему: «Повторення вивченого про текст, його складові ознаки», Шевченко О.Г., учитель української мови та літератури Краматорської школи №35 із профільним навчанням Донецької обл.

Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

[[Category:Українська_мова_4_клас]