KNOWLEDGE HYPERMARKET


УЦР, її керівництво, партійний склад і політична програма. М.Грушевський. Повні уроки
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>[[Історія України|Історія Укр...»)
Строка 111: Строка 111:
=== Відеоматеріал до уроку  ===
=== Відеоматеріал до уроку  ===
 +
{{#ev:youtube|30kSYTxhvlo}}
 +
{{#ev:youtube|CTKcyNE93rE&feature=related}}
 +
{{#ev:youtube|kWcYRp9evVA}}
=== Використані джерела  ===
=== Використані джерела  ===

Версия 12:00, 15 апреля 2011

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 10 клас. Повні уроки>> Історія України: УЦР, її керівництво, партійний склад і політична програма. М.Грушевський. Повні уроки

Тема: УЦР, її керівництво, партійний склад і політична програма. М.Грушевський.

Содержание

Тип уроку

комбінований

Мета

сформувати в учнів системні знання про склад та політичну програму УЦР, Михайла Грушевського як одного з діячів УЦР

Задачі

  • дізнатися про основних діячів періоду, їх роль у становленні незалежності нашої держави;
  • навчитися працювати з текстом;
  • навчитися висловлювати власні судження з приводу певного питання;
  • навчитися критично ставитися до різних поглядів на історичні події;
  • навчитися черпати інформацію з відеоматеріалу.

План уроку

  • Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)
  • Перевірка домашнього завдання. (5-7хв)
  • Актуалізація опорних знань (3-5 хв)
  • Вивчення нової теми. (20 хв)
  • Самостійна робота учнів (4-6 хв)
  • Висновки та узагальнення (3-4 хв)
  • Домашнє завдання (1-2 хв)
  • Відеоматеріал до уроку

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)

Доброго дня, шановні учні! Хто сьогодні відсутній? З якої причини? Тема сьогоднішнього уроку на дошці, перепишіть, будь ласка, у зошити.

Перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

Учитель перевіряє домашнє завдання та виставляє оцінки.

Учитель: Дякую всім, ви відповідально поставилися до завдання. Сподіваюся, в подальшому ви працюватимете ще краще!

Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

  • Що таке революція?
  • Коли розпочалася Українська революція?
  • Який був привід та причини революції?

Вивчення нової теми. (20 хв)

  • Гасло автономії України

Перші звернення Центральної Ради до українського народу мали поміркований характер і не передбачали кардинальних змін в українському суспільстві. Кінцева мета національно- визвольного руху формулювалася у загальний спосіб - підготовка до Установчих зборів.


Національна програма в перші тижні революції носила культурницький характер. Вона націлювала суспільство на об'єднання в політичні товариства, культурні та економічні спілки, заснування українських шкіл, підтримку української преси.


У Києві відновився випуск забороненої царським урядом щоденної газети «Рада», яка стала виходити під назвою «Нова Рада». На її шпальтах М. Грушевський публікував статті, які мали програмний характер і визначали подальші дії Центральної Ради.


М. Грушевський виступав проти надання національно- визвольному рухові поміркованого, переважно культурницького напряму і закликав не чекати Установчих зборів, а добиватися якнайширшої національно-територіальної автономії, яка «більш-менш наближається до державної самостійності». Автономна Україна мала постати на землях, де українське населення становило більшість.


Майбутню Російську республіку М. Грушевський розглядав як федерацію. При цьому він відкидав гасло «Україна - для українців!».


19 березня (1 квітня) Центральна Рада організувала в Києві маніфестацію, у якій взяло участь близько 100 тис. осіб. На Софійській площі відбулося віче, де пролунали вимоги скликання Установчих зборів і Українського національного конгресу з метою запровадження автономії.


Об'єднання національних громадських і політичних сил відбулося під час діяльності Українського національного конгресу, який відкрився в Києві 19 (6) квітня 1917 р. У його роботі взяли участь понад 900 делегатів від політичних партій, робітничих, селянських, військових, культурних організацій, представників Кубані, Галичини, Буковини, Холмщини, Москви, Петрограда й усіх фронтів. Були обговорені питання про принципи федералізму, способи організації автономного устрою, забезпечення прав національних меншин тощо.


Конгрес схвалив гасло автономії України у складі Російської федеративної республіки. Соціально-економічних питань делегати практично не торкалися.

IstUkr10-povni10-manif1.jpg
Маніфестація на Софійській площі

Український національний конгрес підтвердив повноваження Центральної Ради як крайового органу влади і обрав її новий склад. Він розширювався за рахунок представників національних меншин на 15 %.


Головою Центральної Ради було обрано М. Грушевського, заступниками - С. Єфремова і В. Винниченка. Національний конгрес, будучи легітимним виразником національної волі, офіційно передав свої повноваження Центральній Раді.


Українська революція розпочалася відразу після повалення самодержавства. У Києві було створено представницький орган влади всеукраїнського масштабу — Центральну Раду, яка висунула гасло автономії України.


Утворення рад робітничих і солдатських депутатів у великих містах і на фронтах було яскравим свідченням недовіри мас до парламентських форм політичного життя. До українського визвольного руху ради ставилися в основному негативно.

Самостійна робота учнів (4-6 хв)

1.    Схарактеризуйте причини і рушійні сили національної революції.
2.    Почніть складати хронологічну таблицю «Основні події Української революції».

Питання для обговорення в класі, групі

1.    Підготуйте повідомлення на тему «Українські політичні партії та організації на початку революції». Обговоріть їх у класі та ви- словіть власні погляди на їхні цілі й шляхи досягнення кінцевої мети.
2.    Чи згодні ви із словами В. Винниченка, який зазначав: «Український національний конгрес став першим підготовчим етапом у творенні як ідеї української держави, так і в частковому переведенні її в життя». Поясніть вашу думку. Підготуйте доповідь на тему «Український національний конгрес - перший етап у творенні української державності».

Висловіть власне судження

1.    Поясніть, чому М. Грушевський виступав проти надання національно-визвольному рухові поміркованого, культурницького характеру.
2.    Поміркуйте, чому після приходу до влади Тимчасового уряду ідея скликання Установчих зборів стала надзвичайно популярною у суспільстві.

Працюємо з текстом

Прочитайте і порівняйте два погляди на політичну ситуацію в Росії щодо ролі рад в різних регіонах країни на початку березня 1917 р. Дайте відповіді на запитання.


1.    «Склалося оригінальне становище - двовладдя. Його класова сутність полягала в переплетенні двох влад: буржуазної влади в особі Тимчасового буржуазного уряду (та його місцевих органів) і революційно-демократичної диктатури пролетаріату і селянства в особі Рад робітничих і солдатських депутатів. У березні 1917 р. двовладдя поширилося по всій країні».
Книга для чтения по истории СССР, период империализма. - М., 1979. - С. 204.


2.    «Як і в Петрограді, в Україні в першій декаді березня виникають ради робітничих і солдатських депутатів. Але якщо в російській столиці рада робітничих депутатів становила серйозну політичну силу і мала реальний вплив на Тимчасовий уряд, то в Україні ці ради не відігравали провідної ролі й на владу не претендували, тому про існування тут двовладдя не доводиться говорити. Зазначимо, що ради робітничих і солдатських депутатів фінансувалися Тимчасовим урядом».
Історія України. Навчальний посібник. - К., 2002. - С. 210.


1.    Поясніть, чому в радянських і сучасних істориків існують різні погляди на роль рад робітничих і солдатських депутатів на початку революції.
2.    Спираючись на знання з історії, висловіть власну точку зору з означеного питання.

1.    Коли було утворенно Українську Центральну Раду?
А. 8 березня 1917 р.    В. 17 березня 1917 р.
Б. 16 березня 1917 р. Г. 20 березня 1917 р.

2.    Який термін відповідає визначенню: «Союзна держава, яка складається з державних утворень, що мають певну юридичну і політичну самостійність, - це...»?
А. Співдружність.    В. Федерація.
Б. Автономія.    Г. Конфедерація.

3.    Розставте історичні події у хронологічному порядку.
А. Заснування Центральної Ради. Б. Утворення Тимчасового уряду.

Висновки та узагальнення (3-4 хв)

Висновки робить учитель та просить учнів доповнити його.

Домашнє завдання (1-2 хв)

  • Повторити вивчений матеріал за підручником.
  • Заповнити словнички дат і термінів.
  • Зробити конспект: зміст І і ІІ Універсалів (тезово).

Відеоматеріал до уроку



Використані джерела

  • Урок на тему "І Універсал" учителя історії Морозюк Жанна Борисівна Спеціалізованої школи №76 з поглибленим вивченням укр. мови та літератури ім. О.Гончара, м.Київ
  • Урок на тему "Діяльність УЦР" учителя історії Костюченко О. В., школа №158 м.Київ
  • uk.wikisource.org
  • www.br.com.ua
  • cyclop.com.ua

Над уроком працювали:

Морозюк Ж.Б.

Костюченко О. В.

Любименко В.В.


Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 10 клас