KNOWLEDGE HYPERMARKET


Хімічні властивості оксидів. Повні уроки

Версия 16:48, 18 апреля 2011

Гіпермаркет Знань>>Хімія>>Хімія 8 клас. Повні уроки>>Хімія: Хімічні властивості оксидів. Повні уроки

Тема Хімічні властивості оксидів. Їх взаємодія з водою, кислотами.

Мета уроку:

вивчення хімічних властивостей оксидів та відображення їх у природі, розглянути види реакцій оксидів з водою та кислотам.

Задачі уроку:

закріпити знання сутності оксидів, навчити учнів вільно орієнтуватися в основних їх хімічних властивостях, вміти їх охарактеризувати, оволодіння знаннями щодо взаємодії оксидів з водою та кислотами.

Основні терміни:
Оксиди (або оксили) - складні речовини, до яких входять два елементи, один з яких Оксиген зі ступенем окиснення -2.
Основні оксиди – оксиди металів, гідрати яких є основами.
Кислотні оксиди (ангідриди кислот) – оксиди, гідратами яких є кислоти.
Амфотерні оксиди – оксиди, яким відповідають амфотерні гідроксиди, здатні в залежності від умов реакції виявляти властивості як кислотних, так і основних кислот.

Хід уроку


Частина 1. Хімічні властивості оксидів


Більшість основних оксидів безпосередньо з водою не взаємодіє. Тільки оксиди найактивніших металів – калію, натрію, кальцію та деяких інших безпосередньо сполучаються з водою, утворюючи розчинні у воді основи – луги.
 
Мал. 1. Класифікація оксидів за хімічними властивостями.

Деякі основні оксиди (MgO, La2O3)  безпосередньо сполучаються з водою, утворюючи нерозчинні основи. Основні оксиди взаємодіють з кислотами, амфотерними гідроксидами, кислотними та амфотерними оксидами з утворенням солей:
BaO + 2HNO3 = Ba(NaO3)2 + H2O;
BaO + N2O5 = Ba(NO3)2;
 
Мал. 2. Нітрат барію.

CaO + Zn(OH)2 = CaZnO2 + H2O;
CaO + ZnO = CaZnO2.

Контролюючий блок 1:


1.    Які оксиди безпосередньо сполучаються з водою?
2.    Які оксиди утворюють при взаємодії з водою луги, а які – нерозчинні основи?
3.    З чим можуть взаємодіяти основні оксиди з результатом утворенням солей?

Частина 2. Взаємодія оксидів з водою та кислотами.


Основні оксиди взаємодіють з кислотами, утворюючи сіль і воду. Наприклад:
ZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2O.
Багато кислотних оксидів безпосередньо сполучається з водою, утворюючи відповідні кислоти. Характерною ознакою кислотних оксидів є їх здатність взаємодіяти з основними й амфотерними оксидами, основами, амфотерними гідроксидами, утворюючи відповідні солі. Вони здатні взаємодіяти з кислотами без утворення солей.
 
Мал. 3. Хімічні властивості основних і кислотних оксидів.

Кислотні оксиди взаємодіють з основами, утворюючи сіль і воду. Наприклад:
SO3 + Ba(OH)2 = BaSO4↓ + H2O.
Взаємодія основних і кислотних оксидів приводить до утворення солей. Наприклад:
3CaO + P2O5 = Ca3(PO4)2.
 
Мал. 4. Кальцій фосфат.


Ви можете спостерігати взаємодію оксиду фосфору з водою на наступному відео.
Відео 1.

http://www.youtube.com/watch?v=tC2Wx9k1u-0
Багато кислотних оксидів безпосередньо сполучається з водою, утворюючи відповідні кислоти. Характерною ознакою кислотних оксидів є їх здатність взаємодіяти з основними й амфотерними гідроксидами, утворюючи відповідні солі. Наприклад:
2Ba(OH)2 + 4NO2 = Ba(NO3)2 + Ba(NO2)2 + 2H2O;
So3 + Zn(OH)2 = ZnSO4 + H2O;
ZnO + SO3 = ZnSO4;
CrO3 + CaO = CaCrO4.
Кислотні оксиди здатні взаємодіяти з кислотами без утворення солей:
SiO2 + 4HF = SiF4 + 2H2O;
H2CrO4 + CrO3 = H2Cr27.
Амфотерні оксиди з водою безпосередньо не взаємодіють, але взаємодіють з кислотами:
ZnO + 2HCl = ZnCl2 + H2O
 
Мал. 5. Хлорид цинку.
Щоб узагальнити знання в даній темі, пропонуємо вам переглянути наступні відео.
Відео 2. Взаємодія оксидів з водою.

http://www.youtube.com/watch?v=yXnee690VgU
Відео 3. Взаємодія оксидів з кислотами.

http://www.youtube.com/watch?v=-T0-88TcucU


Контролюючий блок 2:
1.    З чим взаємодіють основні оксиди для утворення солі і води?
2.    Що утворюється в результаті реакції між кислотним окидом та основою?
3.    Що є особливою ознакою кислотних оксидів?


Домашнє завдання:


Дано такі речовини: барій оксид, ферум (ІІ) сульфат, вода, сульфатна кислота, купрум (ІІ) оксид. Як, використовуючи ці речовини, отримати:
а) барій гідроксид;
б) ферум (ІІІ) гідроксид;
в) купрум (ІІ) гідроксид?
Напишіть рівняння відповідних реакцій.

Цікаво знати, що…

Хімік має у своєму розпорядженні чимало засобів для запалювання без вогню. Одним з таких хімічних запальників може бути, наприклад, кислота. Додержуючись необхідної обережності, виконайте кілька спроб, у яких запалення речовини відбувається за допомогою сульфатної або нітратної кислоти.
1.    Обережно змішайте на папірці приблизно рівні кількості розтертого в дрібний порошок цукру та розтовченої бертолетової солі.
Помістіть суміш у вигляді купки на цеглинку або керамічну плитку і змочіть краплинкою концентрованої сульфатної кислоти, крапнувши її з скляної трубки або піпетки. Цукор раптово і дуже ефектно згоряє. Суміш спалахує за рахунок кисню, що виділяється внаслідок розкладу хлор (IV) оксиду(ClO2), який утворюється під час реакції між бертолетовою сіллю та концентрованою сульфатною кислотою. Реакція взаємодії бертолетової солі з сульфатною кислотою супроводжується значним виділенням тепла.
2.    У невеликій колбочці нагрійте до кипіння концентровану нітратну кислоту і внесіть у пари кислоти шматочок шерстяної тканини, тримаючи її в тигельних щипцях.
Тканина завдяки енергійній реакції з нітратною кислотою займається і згоряє.
3.    Енергійно реагує азотна кислота і з іншими органічними речовинами, наприклад з скипидаром
Насипте у високу хімічну склянку трохи піску. Поставте на нього невелику фарфорову чашку з сумішшю з рівних об’ємів концентрованої нітратної та сульфатної кислот.
Загальний об’єм суміші 4-5 мл. Обережно по краплинках додавайте до суміші кислот скипидар. Реакція відбуватиметься дуже бурхливо: кожна краплина скипидару викликає енергійний спалах з виділенням стовпа кіптяви.

Список використаних джерел:

1. Урок на тему «Оксиди та їх місце у нашому житті» Князєвої М. В., вчителя хімії, м. Бєлгород, СШ №39.
2. Урок на тему «Хімічні властивості оксидів» Сискової Р. Ф., вчителя хімії, м. Челябінськ, СОШ №118.
3. Ф. А. Деркач "Хімія", - науково-методичний посібник. – Київ, 2008.
4. Л. Б. Цвєткова «Неорганічна хімія» – 2-ге видання, виправлене і доповнене. – Львів, 2006.
5. В. В. Малиновський, П. Г. Нагорний «Неорганічна хімія» -  Київ, 2009.

Відредаговано та вислано Лісняк А.В.

<u</u>

Над уроком працювали:

Князєва М.В.

Сскова Р.Ф.

Лісняк А.В


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.