KNOWLEDGE HYPERMARKET


Від етносу до нації; від Малоросії та Галицької Русі до України. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Історія України>>Історія України 9 клас. Повні уроки>> Історія України: Від етносу до нації; від Малоросії та Галицької Русі до України. Повні уроки

Содержание

Тип уроку

Комбінований

Мета

Ознайомити учнів зі шляхом становлення української нації та змістом "українського питання".

Задачі

  • ознайомити учнів з основними поняттями уроку та записати їх у словнички;
  • сформувати системні знання по темі;
  • виховувати в учнів любов та повагу до рідного краю;
  • навчитися черпати інформацію з відеоматеріалу.

Основні поняття

  • етнос
  • народ
  • народність
  • нація
  • державність
  • українське питання
  • український менталітет.

План уроку

  • Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)
  • Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)
  • Актуалізація опорних знань (3-5 хв)
  • Вивчення нової теми. (20 хв)
  • Самостійна робота учнів (4-6 хв)
  • Висновки та узагальнення (3-4 хв)
  • Домашнє завдання (1-2 хв)

Хід уроку

Привітання вчителя та оголошення теми. (1 хв)

Доброго дня, любі учні! Сьогодні ми з вами дізнаємося, який шлях пройшов український народ до формування нації як єдиної могутньої цілосності. Також в кінці уроку ми зможемо пояснювати, що таке "українське питання" та "український проект". Давайте перевіримо відсутніх. Черговий, доповідайте, будь ласка.

Мотивація, перевірка домашнього завдання. (5-7хв)

Учитель перевіряє домашнє завдання.

- Дякую за те, що відповідально підійшли до виконання домашнього завдання. Ви отримали такі оцінки за даний вид діяльності: ...

Актуалізація опорних знань (3-5 хв)

  • Гра-інтерактив "Асоціюй": які асоціації викликає у вас поняття "нація" - намалюйте або напишіть.
  • Допоміжне обладнання: папір формату А1 та кольорові маркери, кольорові олівці та листочки А4 (для кожного учня).

Вивчення нової теми. (20 хв)

Viv4ennia nov temi.jpg

Український етнос, народність, нація

Українці, як і будь-який інший народ, протягом свого становлення пройшли декілька етапів об'єднання. Перший етап, який є в той же час формою суспільного об'єднання, це рід. З роду виросло плем'я, у складі якого було кілька родів. Далі виникли союзи племен, які історики вважають протодержавами (первинними, додержавами). Як один з найпотужніших можна виділити союз полян. Протодержави на зразок даного союзу змогли започаткувати власну велику, незалежну, могутню державу – Русь, а також протистояти нападникам, які повсякчас хотіли її загарбати.


Древні племена

Древні племена


Саме тоді почався етап перетворення на етнос (в перекладі -  «народ» - давньогрец.) Влада володаря (князя), що спиралася на силу війська, змогла утримати разом ці племена, як єдине ціле. Виникла також юридична єдність. Князі започатковували кодекси законів, які, до того часу існували у вигляді усних норм і правил, об'єднували людей у новостворених державах.


від етносу до нації



У Київській Русі першим законодавцем вважають князя Ярослава Мудрого. Саме він у XI ст. ввів норми державного права в державі. «Руська правда» – це збірка законів у письмовому вигляді. Її частини називаються: «Правда Ярослава» і «Правда Ярославичів», або «Статуту Ярославичів». «Руська правда» була поштовхом для розвитку законодавчого процесу Руської держави та її сусідів.


Ярослав Мудрий

Ярослав Мудрий


береста




Іліраон був продовжувачем ярославових традицій, він у 1037 році створив „Слово про закон і благодать”

Питання до класу:

Voprosi klasy.jpg

1. Що ви пам'ятаєте про Іларіона? Ким він був, коли жив?
2. Розкажіть про зміст даної збірки законів.
3. На кого ці закони мали вплив?


Держава була механізмом і способом захисту людей від ворогів, оскільки окремі племена та союзи племен не могли б протистояти загарбникам. Почало розвиватися ремесло, землеробство, торгівля (в середині держави та з іншими державами, спочатку існувала у формі обміну, а далі – за допомогою грошей). Етнос вже тоді почав ставати спільністю.

Хрещення Русі

Хрещення Русі


Етноси, які ж були поза державою, мали високі шанси зникнути назавжди. Оскільки завойовники приходили на їх землі, підкорювали певні території та нав'язували жителям тих земель свою мову, культуру, релігію – усе. Такі племена втрачали власну ідентифікацію, стаючи лише незначною частинкою племен-завойовників. З нижчими верствами населення траплялося найгірше – їх повністю підкорювали, робили дармовою робочою силою, усіляко експлуатували.


Важливими чинниками на шляху утворення етносу були спільна віра народу і церква. Мова також неабияк згуртовувала людей. Саме тому Русь залишалася окремою одиницею на карті ще невеликого світу. Дані характеристики, про які ми з вами щойно говорили, і складають поняття «етнос».


Український народ був у стані етносу більше тисячі років, хоча динамічно змінювалася культура, мова та інші чинники розвитку суспільства. У Новому часу, як вважає більшість учених, український народ став народністю. Сьогодні такі терміни як «український етнос» та «українська народність» є синонімами, на думку істориків та філологів.




Велика французька революція кінця XVIII ст стала справжнім переворотом. Народ усієї Європи сам почав приймати політичні рішення і став джерелом влади, отже, почалося формування окремих націй. Народ став сувереном, тобто перебрав у свої руки верховне право керувати своєю державою. Іншими словами, нацією може стати той етнос, який, виступивши на арену політичного життя, самостійно визначатиме власні політичну мету, завдання та шляхи їх досягнення. На цій підставі визначається поняття «нація».

Зміст українського питання

Він полягав у кількох болючих і гострих проблемах. Державні посади частіше за все займали не українці, а чужоземні посадовці (залежно від того, якій державі були підпорядковані українські землі в той чи інший період). Тому інтереси усіх верств українців не могли бути вирішені за допомогою вищої влади. Чужоземцям було байдуже до інтересів українського народу. Система освіти також перебувала у пригнобленому стані, довгий час заборонялося вивчення української мови. Коли було запроваджено використання великодержавної мови замість української – це був тяжкий етап у становленні українців як нації та у становленні української державності зокрема. Українське питання проявлялося й насильницьким розділенням українського народу між двома імперіями. Нарешті, складовою українського питання стали приниження честі й гідності українців представниками панівних націй. Українське питання також розкривається через опір українців чужоземним державам, які втручалися у долю українських земель.


Мешканці Лівобережної України

Мешканці Лівобережної України (кін. 18 ст)

Фішки для допитливих: український менталітет

Fiwki dlia doputluvux.jpg

Український етнос виник і формувався у власному етнічному ареалі. Українські родючі землі, м'який і помірний клімат, вічні Дніпро і Карпати стали для українців не стільки елементами життєвого середовища, скільки їх незмінним будинком, їх світом, кладезью національної духовності і культури. Образ рідної землі для українця нерозривно пов'язаний з образом матері, що знаходить відображення в національному фольклорі, поезії та літератури.

Основними національно-специфічними ознаками українського менталітету є: домінуюча над раціональністю емоційність, сентиментальність, чуттєвість та ліризм, прекрасне почуття гумору.

Багато зі згаданих характеристик притаманні «кардіоцентризм» (т.зв. філософії серця): способом пізнання світу переважно за допомогою почуттів, а не розуму. Почуття, інтуїція для традиційного українця важливіше доказів, тому в українських піснях стільки ліризму, ніжності і смутку.


українські символи


Українська ментальність

Українська ментальність, мабуть ще з часів Запорізької Січі, грунтується на індивідуалізм - на відміну, наприклад, від японської, де панують колективістські пріоритети. Волелюбний козак-індивідуаліст, безпосереднє втілення українського духу, найбільше цінував свою свободу і свободу окремо взятої людини. Сім'я - головна суспільна одиниця українця, де на власні очі можна переконатися, що українському етносу так само притаманні: працьовитість, ощадливість, вміння радіти життю, гостинність та інші якості, мальовничо представлені в народних легендах та історіях.

У силу властивої українцям емоційності, для них характерний високий рівень використання жестикуляції. Привітання зазвичай супроводжується рукостисканням, що несе певний сенс. Наприклад, якщо вам подали два пальці - зарозуміле привітання; протягнули долоню човником - висловили збентеження; довго тиснуть руку не відпускаючи - висловлюють дружній або фамільярний інтерес. Для народів, які використовують жестикуляцію в незначній мірі, наприклад, фінів або шведів, українське спілкування здається сильно насиченим жестами.

Самостійна робота учнів (4-6 хв)

1. Що таке український етнос?

2. Як ви розумієте поняття "нація"?

3. Який шлях пройшла Україна у становленні українського народу як нації?

4. У чому суть "українського питання"?

5. Що таке "український проект"?

6. Чи знайшло вирішення "українське питання" на сьогоднішній день?

Висновки та узагальнення (3-4 хв)

1 варіант

Висновки учитель пропонує зробити учням самостійно


2 варіант

Учні об"єднуються у дві команди та ведуть дискусію на тему "Чи вирішено "українське питання" сьогодні?"


3 варіант

Учитель робить висновки та узагальнення самостійно

Домашнє завдання (1-2 хв)

  • Вивчити матеріал за підручником.
  • Творче завдання: намалювати асоціації або єдиний образ до слова "Українська нація"
  • Заповнити словнички


Список використаних джерел:

1. Урок на тему "Українське питання: зародження та історичний розвиток" Пальнікової Н. Л., учителя історії, середня загальноосвітня школа 1-3 ступенів №3 міста Ірпеня

2. Урок на тему "Українське питання та український проект" Богатиренко В. Г., заступника директора з НВР, учителя історії та правознавства Верхньорогачицької школи № 2 Херсонської обл.

3. Охредько О. Е. Історія України. 9 клас: Розширене календарне планування. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009

4. Подобєд А. О. Історія України. 9 клас: Майстер-клас. — Х.: Вид-во «Ранок», 2009

5. Яковенко Н. Нарис історії України. – К.: Критика, 2006


Скомпоновано та віідредактовано Любименко В.В.



Над уроком працювали

Пальнікова Н. Л.

Богатиренко В. Г.

Любименко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Історія України > Історія України 9 клас