<br> '''Тема уроку:''' Усний докладний переказ. Вимоги до мовлення.
<br> '''Тема уроку:''' Усний докладний переказ. Вимоги до мовлення.
+
<br>
+
=== '''Мета уроку''' ===
-
'''Мета уроку:''' удосконалити вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістовий і мовний аналіз тексту з урахуванням стилю, сприймати письмовий текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного тексту.
+
удосконалити вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістовий і мовний аналіз тексту з урахуванням стилю, сприймати письмовий текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного тексту.
+
<br>
+
=== '''Тип уроку''' ===
-
'''Тип уроку''': урок розвитку зв’язного мовлення.
+
урок розвитку зв’язного мовлення.
-
[[Image:m8b.jpeg]]
+
[[Image:M8b.jpeg]]
-
+
-
'''Хід уроку'''
+
+
=== '''Хід уроку''' ===
+
<br>
Прослухати текст. З’ясувати тему висловлювання.
Прослухати текст. З’ясувати тему висловлювання.
+
<br>
-
+
Лисиця виглянула з нори, помружила малинові від сонця очі, розсунула мордочкою звіробій і роззирнулася навкруги. Вона жила в старому деснянському березі під старою дикою грушею, і кращого місця для неї не було: ліворуч на горбі темніє ліс із пахучим селом Соколівка, праворуч тече Десна. На березі бовваніють намети відпочивальників. Лисиця тихенько свиснула, і з нори на ранковий мамин сигнал вигулькнуло троє лисенят. Замелькали зубки, лапки і бліді немічні хвостики. Поповзом, через звіробій лисиця повела дітей по ковбасу. Діти путались у синьому петровому батозі й буксували худими жовтенькими лапками в піску на дорозі, жалібно дзявкотіли.
-
Лисиця виглянула з нори, помружила малинові від сонця очі, розсунула мордочкою звіробій і роззирнулася навкруги. Вона жила в старому деснянському березі під старою дикою грушею, і кращого місця для неї не було: ліворуч на горбі темніє ліс із пахучим селом Соколівка, праворуч тече Десна. На березі бовваніють намети відпочивальників. Лисиця тихенько свиснула, і з нори на ранковий мамин сигнал вигулькнуло троє лисенят. Замелькали зубки, лапки і бліді немічні хвостики. Поповзом, через звіробій лисиця повела дітей по ковбасу. Діти путались у синьому петровому батозі й буксували худими жовтенькими лапками в піску на дорозі, жалібно дзявкотіли.
+
- Якісь вони вайлуваті – не вдалися ні в мене, ні в свого покійного батька, - думала лисиця. – ото був лис! Курей з димарів витягав! А мишей! Бувало, ранком проснусь, а він їх купками передо мною наскладає…
- Якісь вони вайлуваті – не вдалися ні в мене, ні в свого покійного батька, - думала лисиця. – ото був лис! Курей з димарів витягав! А мишей! Бувало, ранком проснусь, а він їх купками передо мною наскладає…
Строка 27:
Строка 31:
Лисиця дала команду своїм малим блохоносцям повзти за нею.
Лисиця дала команду своїм малим блохоносцям повзти за нею.
-
- Знайте: на осінь порозганяю, - сказала лисиця дітям. – Живіть самі. Оце ще підемо по ковбасу, а через місяць драла від мене хто куди, бо я від вас або здохну, або ж подамся в монахині в зоопарк у Київ … По ковбасу підповзаємо так: усі вчотирьох, я перша, залазимо під людський намет. Лежимо. Я перша: дзяв! І мовчу. Тоді знову: дзяв! Лежимо, але будьмо напоготові. Як тільки люди вийдуть з намету до Десни купатися, на лапи і уперед! У наметі під матрацом лежить ковбаса. По палиці в зуби і – до нори. (М.Вінграновський)
+
- Знайте: на осінь порозганяю, - сказала лисиця дітям. – Живіть самі. Оце ще підемо по ковбасу, а через місяць драла від мене хто куди, бо я від вас або здохну, або ж подамся в монахині в зоопарк у Київ … По ковбасу підповзаємо так: усі вчотирьох, я перша, залазимо під людський намет. Лежимо. Я перша: дзяв! І мовчу. Тоді знову: дзяв! Лежимо, але будьмо напоготові. Як тільки люди вийдуть з намету до Десни купатися, на лапи і уперед! У наметі під матрацом лежить ковбаса. По палиці в зуби і – до нори. (М.Вінграновський)
-
[[Image:m8a.jpeg]]
+
[[Image:M8a.jpeg]]
-
{{#ev:youtube|3szl88zPcW8}}
+
{{#ev:youtube|3szl88zPcW8}}
-
Проаналізуємо текст.
+
Проаналізуємо текст.
-
*Про що цей текст?
+
*Про що цей текст?
*Чому про лисицю автор розповідає, як про людину, наділяючи її здатністю міркувати?
*Чому про лисицю автор розповідає, як про людину, наділяючи її здатністю міркувати?
*Чи нагадує поведінка лисячої мами поведінку людської матері? Чим саме?
*Чи нагадує поведінка лисячої мами поведінку людської матері? Чим саме?
-
* Як автор тексту ставиться до лисиці і її дітей?
+
* Як автор тексту ставиться до лисиці і її дітей?
-
*Як текст навчає ставитись до тварин?
+
*Як текст навчає ставитись до тварин?
-
*Який заголовок можна дібрати до тексту?
+
*Який заголовок можна дібрати до тексту?
*Складіть простий план.
*Складіть простий план.
Докладно переказати текст усно.
Докладно переказати текст усно.
-
<u>Самостійна робота з текстом для сприймання й усного відтворення</u>.
+
=== <u>Самостійна робота з текстом для сприймання й усного відтворення</u>. ===
1. Читання тексту учнями мовчки.
1. Читання тексту учнями мовчки.
-
У класі тихо-тихо. Іде контрольна. Вчителька підійшла до Зіни. Її здивувало, чого Зіна заглядає за пазуху щось шепоче, усміхається. Від подиву вчителька зупинилась: з-за пазухи в дівчинки виглянуло маленьке-маленьке кошеня.
+
У класі тихо-тихо. Іде контрольна. Вчителька підійшла до Зіни. Її здивувало, чого Зіна заглядає за пазуху щось шепоче, усміхається. Від подиву вчителька зупинилась: з-за пазухи в дівчинки виглянуло маленьке-маленьке кошеня.
Наступного дня вчителька, відкликавши Зіну, запитала:
Наступного дня вчителька, відкликавши Зіну, запитала:
Строка 57:
Строка 61:
- Ой, пробачте… не було дома нікого, а воно боїться залишатися саме: маленьке ж …
- Ой, пробачте… не було дома нікого, а воно боїться залишатися саме: маленьке ж …
-
Зате скільки казок склали потім школярі про те, як кошеня почало ходити з маленькою дівчинкою до школи. Навчилося читати й писати, допомагало їй розв’язувати задачі… Сімнадцять казок було складено про кошеня і дівчинку, кошеня і задачку, кошеня і шкільний дзвоник (В. Сухомлинський).
+
Зате скільки казок склали потім школярі про те, як кошеня почало ходити з маленькою дівчинкою до школи. Навчилося читати й писати, допомагало їй розв’язувати задачі… Сімнадцять казок було складено про кошеня і дівчинку, кошеня і задачку, кошеня і шкільний дзвоник (В. Сухомлинський).
-
[[Image:m8c.jpeg]]
+
[[Image:M8c.jpeg]]
-
+
-
{{#ev:youtube|wSc-2ZflUpk&feature}}
+
+
{{#ev:youtube|wSc-2ZflUpk&feature}}
+
<br>
2. Визначте тему й основну думку тексту. Підберіть заголовок.
2. Визначте тему й основну думку тексту. Підберіть заголовок.
Строка 73:
Строка 77:
5. Змістовий аналіз тексту.
5. Змістовий аналіз тексту.
-
А) де в тексті діалог? Скільки людей беруть в ньому участь?
+
А) де в тексті діалог? Скільки людей беруть в ньому участь?
-
Б) чи можна в текст увести опис маленького кошеняти. У якій частині переказу доцільніше буде його вмістити?
+
Б) чи можна в текст увести опис маленького кошеняти. У якій частині переказу доцільніше буде його вмістити?
-
[[Image:m8d.jpeg]]
+
[[Image:M8d.jpeg]]
-
Побудуйте усний докладний переказ тексту-розповіді відповідно до плану, використовуючи опис.
+
Побудуйте усний докладний переказ тексту-розповіді відповідно до плану, використовуючи опис.
-
Продивіться уважно мультфільм.
+
Продивіться уважно мультфільм.
-
+
-
{{#ev:youtube|Tp9FjAQneg4}}
+
+
{{#ev:youtube|Tp9FjAQneg4}}
+
<br>
Складіть план тексту. Підготуйте докладній переказ почутого.
Складіть план тексту. Підготуйте докладній переказ почутого.
+
<br>
+
=== '''Домашнє завдання.''' ===
-
'''Домашнє завдання.'''
+
'''[[Image:M8e.jpeg]]'''
-
+
-
'''[[Image:m8e.jpeg]]'''
+
Підготуйте письмовий переказ мультфільму, використовуючи складений на уроці план.
Підготуйте письмовий переказ мультфільму, використовуючи складений на уроці план.
+
<br>
-
+
=== '''Список використаної літератури.''' ===
-
'''Список використаної літератури.'''
+
1. Урок на тему: «Розвиток мовлення. Переказ», Балбасенко Е. К., учитель-дефектолог, Дружківська школа № 12 Донецької обл.
1. Урок на тему: «Розвиток мовлення. Переказ», Балбасенко Е. К., учитель-дефектолог, Дружківська школа № 12 Донецької обл.
-
2. Урок на тему: «Повторення вивченого про текст, його складові ознаки. Структурні особливості тексту. Види зв’язку речень у тексті. Вибірковий усний переказ тексту наукового стилю», Шевченко О. Г., учитель української мови та літератури, Краматорська школа № 35 із профільним навчанням Донецької обл.
+
2. Урок на тему: «Повторення вивченого про текст, його складові ознаки. Структурні особливості тексту. Види зв’язку речень у тексті. Вибірковий усний переказ тексту наукового стилю», Шевченко О. Г., учитель української мови та літератури, Краматорська школа № 35 із профільним навчанням Донецької обл.
3. Уроки рідної мови в 5 класі. О.Глазова, Ю. Кузнецов., «Педагогічна преса», Київ, 2006 рік.
3. Уроки рідної мови в 5 класі. О.Глазова, Ю. Кузнецов., «Педагогічна преса», Київ, 2006 рік.
Строка 109:
Строка 113:
<br> Відредаговано та надіслано Власюк О.О.
<br> Відредаговано та надіслано Власюк О.О.
-
+
<br>
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].
удосконалити вміння усвідомлювати тему й основну думку, логіку викладу, тип і стиль мовлення, запам’ятовувати конкретні факти, послідовність викладу матеріалу; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння здійснювати змістовий і мовний аналіз тексту з урахуванням стилю, сприймати письмовий текст, розуміти його, докладно відтворювати зміст прочитаного тексту.
Тип уроку
урок розвитку зв’язного мовлення.
Хід уроку
Прослухати текст. З’ясувати тему висловлювання.
Лисиця виглянула з нори, помружила малинові від сонця очі, розсунула мордочкою звіробій і роззирнулася навкруги. Вона жила в старому деснянському березі під старою дикою грушею, і кращого місця для неї не було: ліворуч на горбі темніє ліс із пахучим селом Соколівка, праворуч тече Десна. На березі бовваніють намети відпочивальників. Лисиця тихенько свиснула, і з нори на ранковий мамин сигнал вигулькнуло троє лисенят. Замелькали зубки, лапки і бліді немічні хвостики. Поповзом, через звіробій лисиця повела дітей по ковбасу. Діти путались у синьому петровому батозі й буксували худими жовтенькими лапками в піску на дорозі, жалібно дзявкотіли.
- Якісь вони вайлуваті – не вдалися ні в мене, ні в свого покійного батька, - думала лисиця. – ото був лис! Курей з димарів витягав! А мишей! Бувало, ранком проснусь, а він їх купками передо мною наскладає…
Лисиця дала команду своїм малим блохоносцям повзти за нею.
- Знайте: на осінь порозганяю, - сказала лисиця дітям. – Живіть самі. Оце ще підемо по ковбасу, а через місяць драла від мене хто куди, бо я від вас або здохну, або ж подамся в монахині в зоопарк у Київ … По ковбасу підповзаємо так: усі вчотирьох, я перша, залазимо під людський намет. Лежимо. Я перша: дзяв! І мовчу. Тоді знову: дзяв! Лежимо, але будьмо напоготові. Як тільки люди вийдуть з намету до Десни купатися, на лапи і уперед! У наметі під матрацом лежить ковбаса. По палиці в зуби і – до нори. (М.Вінграновський)
Проаналізуємо текст.
Про що цей текст?
Чому про лисицю автор розповідає, як про людину, наділяючи її здатністю міркувати?
Чи нагадує поведінка лисячої мами поведінку людської матері? Чим саме?
Як автор тексту ставиться до лисиці і її дітей?
Як текст навчає ставитись до тварин?
Який заголовок можна дібрати до тексту?
Складіть простий план.
Докладно переказати текст усно.
Самостійна робота з текстом для сприймання й усного відтворення.
1. Читання тексту учнями мовчки.
У класі тихо-тихо. Іде контрольна. Вчителька підійшла до Зіни. Її здивувало, чого Зіна заглядає за пазуху щось шепоче, усміхається. Від подиву вчителька зупинилась: з-за пазухи в дівчинки виглянуло маленьке-маленьке кошеня.
Наступного дня вчителька, відкликавши Зіну, запитала:
- Чому це ти принесла його до школи?
- Ой, пробачте… не було дома нікого, а воно боїться залишатися саме: маленьке ж …
Зате скільки казок склали потім школярі про те, як кошеня почало ходити з маленькою дівчинкою до школи. Навчилося читати й писати, допомагало їй розв’язувати задачі… Сімнадцять казок було складено про кошеня і дівчинку, кошеня і задачку, кошеня і шкільний дзвоник (В. Сухомлинський).
2. Визначте тему й основну думку тексту. Підберіть заголовок.
3. Знайдіть в тексті початок дії, основну частину і висновок. Складіть план висловлювання.
4. Який стиль даного висловлювання?
5. Змістовий аналіз тексту.
А) де в тексті діалог? Скільки людей беруть в ньому участь?
Б) чи можна в текст увести опис маленького кошеняти. У якій частині переказу доцільніше буде його вмістити?
Побудуйте усний докладний переказ тексту-розповіді відповідно до плану, використовуючи опис.
Продивіться уважно мультфільм.
Складіть план тексту. Підготуйте докладній переказ почутого.
Домашнє завдання.
Підготуйте письмовий переказ мультфільму, використовуючи складений на уроці план.
Список використаної літератури.
1. Урок на тему: «Розвиток мовлення. Переказ», Балбасенко Е. К., учитель-дефектолог, Дружківська школа № 12 Донецької обл.
2. Урок на тему: «Повторення вивченого про текст, його складові ознаки. Структурні особливості тексту. Види зв’язку речень у тексті. Вибірковий усний переказ тексту наукового стилю», Шевченко О. Г., учитель української мови та літератури, Краматорська школа № 35 із профільним навчанням Донецької обл.
3. Уроки рідної мови в 5 класі. О.Глазова, Ю. Кузнецов., «Педагогічна преса», Київ, 2006 рік.
Відредаговано та надіслано Власюк О.О.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.