<br> '''Тема:''' Антична література (давньогрецька і римська) — вихідна основа європейських літератур<br>'''Мета: '''<br>розширити знання витоки європейскої літератури, зокрема давньогрецької і римської .<br>викликати в учнів інтерес до подальшого самостійного читання і вивчення античної літератури, залучити їх в роздум про значущість культурного життя, про загальнолюдські цінності<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''
+
<br> '''Тема:''' Антична література (давньогрецька і римська) — вихідна основа європейських літератур<br>'''Мета: '''<br>розширити знання витоки європейскої літератури, зокрема давньогрецької і римської .<br>викликати в учнів інтерес до подальшого самостійного читання і вивчення античної літератури, залучити їх в роздум про значущість культурного життя, про загальнолюдські цінності<br>'''Тип уроку:''' навчально - виховний<br>'''Хід уроку:'''
-
[[Image:T6al.jpeg]]<br>Література є віддзеркалення народного життя. З'явившись, вона у свою чергу впливає в ти або іншим чином на життя народу. Отже, щоб зрозуміти античну літературу, необхідно знати і розуміти життя тих народів, які її створили. Народи ці - древні греки і древні римляни.<br>Перші письмові пам'ятники грецької літератури відносяться до VIII ст до н.е., перші ж письмові пам'ятники римської літератури - до III ст до н.е.
+
[[Image:T6al.jpeg]]<br>[[Зарубіжна_література|'''Література''']] є віддзеркалення народного життя. З'явившись, вона у свою чергу впливає в ти або іншим чином на життя народу. Отже, щоб зрозуміти античну літературу, необхідно знати і розуміти життя тих народів, які її створили. Народи ці - древні греки і древні римляни.
-
[[Image:T6al1jpeg.]]
+
{{#ev:youtube|UGA95jRB9XU}}{{#ev:youtube|BeY1KRsIAzk}} <br>Перші письмові пам'ятники грецької літератури відносяться до VIII ст до н.е., перші ж письмові пам'ятники римської літератури - до III ст до н.е. Падіння Західної Римської імперії і в той же час кінець римської літератури відносяться до V ст н.е., до цього ж часу відноситься кінець і античної грецької літератури, перехідної надалі на шлях візантійської літератури. Таким чином, від свого зародження і до середньовічної літератури [[Антична_(давньогрецька_і_римська)_література_—_вихідна_основа_європейських_літератур|'''антична література''']] займає величезний період часу - біля 1200 років.
-
Падіння Західної Римської імперії і в той же час кінець римської літератури відносяться до V ст н.е., до цього ж часу відноситься кінець і античної грецької літератури, перехідної надалі на шлях візантійської літератури. Таким чином, від свого зародження і до середньовічної літератури антична література займає величезний період часу - біля 1200 років.
+
[[Image:Tal2.jpeg]]<br>Латинське [[Тема_3._Слово._Речення |'''слово''']] antiquus означає "древній". Але коли говорять про античну літературу, то звичайно мають на увазі не древню літературу взагалі (індійську, персидську, єгипетську), а лише древню літературу [[Общая_характеристика_зарубежной_Европы|'''Європи''']], яка включає літератури старогрецьку і давньоримську.<br>Прадавньою суспільно-історичною формацією є общинно-родова. Вона і визначає собою життя грецького народу, що створив спочатку усну, а потім і письмову словесність. Общинно-родова формація є докласовий колективізм найближчих родичів. Ще немає держави і пов'язаних з ним органів примусу, немає регулярної торгівлі. Люди живуть спочатку невеликими родовими об'єднаннями і управляються своїми родовими общинами. Відсутня приватна власність, і спочатку немає розділення.
-
+
-
[[Image:Tal2.jpeg]]<br>Латинське слово antiquus означає "древній". Але коли говорять про античну літературу, то звичайно мають на увазі не древню літературу взагалі (індійську, персидську, єгипетську), а лише древню літературу Європи, яка включає літератури старогрецьку і давньоримську.<br>Прадавньою суспільно-історичною формацією є общинно-родова. Вона і визначає собою життя грецького народу, що створив спочатку усну, а потім і письмову словесність. Общинно-родова формація є докласовий колективізм найближчих родичів. Ще немає держави і пов'язаних з ним органів примусу, немає регулярної торгівлі. Люди живуть спочатку невеликими родовими об'єднаннями і управляються своїми родовими общинами. Відсутня приватна власність, і спочатку немає розділення.
+
[[Image:Tal3.jpeg]]<br>Ця докласова общинно-родова формація в Середземноморському басейні переходить в іншу суспільно-економічну формацію, а саме рабовласницьку, протягом першої половини першого тисячоліття до н.е. Грецька література, яка зародилася тут, відображає перехідний період між двома формаціями. Коріння античної літератури ховаєтьс в глибин міфологічного розвитку. Прекрасне в міфі і літературі виявляється надзвичайно активним початком. Якщо в архаїчній міфології краса наділена привабливою і згубною силою, то класичні олімпійські боги, борючись з чудовиськами, самі є носіями краси, що творить, яка стає принципом космічною, а значить, і людському життю. Антична міфологія і література повні драматичних сюжетів про боротьбу богів і героїв із злом, потворністю несправедливістю за встановлення впорядкованою, прекрасною, заснованою на гармонії і благородній праці життя.<br>Вікторина:
[[Image:Tal3.jpeg]]<br>Ця докласова общинно-родова формація в Середземноморському басейні переходить в іншу суспільно-економічну формацію, а саме рабовласницьку, протягом першої половини першого тисячоліття до н.е. Грецька література, яка зародилася тут, відображає перехідний період між двома формаціями. Коріння античної літератури ховаєтьс в глибин міфологічного розвитку. Прекрасне в міфі і літературі виявляється надзвичайно активним початком. Якщо в архаїчній міфології краса наділена привабливою і згубною силою, то класичні олімпійські боги, борючись з чудовиськами, самі є носіями краси, що творить, яка стає принципом космічною, а значить, і людському життю. Антична міфологія і література повні драматичних сюжетів про боротьбу богів і героїв із злом, потворністю несправедливістю за встановлення впорядкованою, прекрасною, заснованою на гармонії і благородній праці життя.<br>Вікторина:
Строка 15:
Строка 13:
*'''Розділіться на команди і зачитайте свої роздуми над наступними афоризмами:'''
*'''Розділіться на команди і зачитайте свої роздуми над наступними афоризмами:'''
-
• Любов – це прагнення до безсмертя (Сократ) <br>• Єдине нещастя – це невміння переносити нещастя (Біон)<br> • О боги, дайте мені стати внутрішньо прекрасним! Багатим я вважаю мудрого, а купи золота порожньої у мене буде стільки, скільки ні відвезти, ні понести нікому, окрім людини стриманної. Чи просити ще про що-небудь? Здається, цього вистачає (Сократ)<br>Внесок античності у історичний розвиток людства колосальний. Середземноморський греко-рімський світ був у своєму роді полігоном, експериментальним полем, на якому шляхом проб і помилок відпрацьовувалися, користуючись термінологією А. Тойнбі, перші "відповіді" європейців на все різноманіття "викликів" історії. І до цього дня практично у всіх сферах життя (особливо плідно - в політичній і культурній сферах) ми користуємося багатющою спадщиною цих двох маленьких, по наших сучасних мірках народів.<br>Антична міфологія і література повні драматічесих сюжетів про боротьбу богів і героїв із злом, потворністю, несправедливістю за встановлення впорядкованою, прекрасною, заснованою на гармонії і благородній праці життя.
+
• Любов – це прагнення до безсмертя (Сократ) <br>• Єдине нещастя – це невміння переносити нещастя (Біон)<br> • О боги, дайте мені стати внутрішньо прекрасним! Багатим я вважаю мудрого, а купи золота порожньої у мене буде стільки, скільки ні відвезти, ні понести нікому, окрім людини стриманної. Чи просити ще про що-небудь? Здається, цього вистачає (Сократ)<br>Внесок античності у історичний розвиток людства колосальний. Середземноморський греко-рімський світ був у своєму роді полігоном, експериментальним полем, на якому шляхом проб і помилок відпрацьовувалися, користуючись термінологією А. Тойнбі, перші "відповіді" європейців на все різноманіття "викликів" історії. І до цього дня практично у всіх сферах життя (особливо плідно - в політичній і культурній сферах) ми користуємося багатющою спадщиною цих двох маленьких, по наших сучасних мірках народів.<br>Антична міфологія і література повні драматічесих сюжетів про боротьбу богів і героїв із злом, потворністю, несправедливістю за встановлення впорядкованою, прекрасною, заснованою на гармонії і благородній праці життя.
-
[[Image:T6alV.jpeg]]<br>Вергилій, Публій Вергилій Марон (Publius Vergilius Maro) (70-19 до н.е.) • видатний поет Древнього Риму, автор Енеїди, епосу, що оспівує легендарне походження римського народу.
+
[[Image:T6alV.jpeg]]<br>Вергилій, Публій Вергилій Марон (Publius Vergilius Maro) (70-19 до н.е.) • видатний поет Древнього Риму, автор Енеїди, епосу, що оспівує легендарне походження римського народу.
-
[[Image:T6alg.jpeg]]<br>Гомер - легендарний поет-співець, якого на античному світі, а також і в пізніші часи вважали автором перших і прадавніх з пам'ятників грецької художньої літератури, що дійшли до нас, - великих епічних поем «Іліада» і «Одіссея».
+
[[Image:T6alg.jpeg]]<br>Гомер - легендарний поет-співець, якого на античному світі, а також і в пізніші часи вважали автором перших і прадавніх з пам'ятників грецької художньої літератури, що дійшли до нас, {{#ev:youtube|WBywKFwl3ms}}
-
[[Image:t6als.jpeg]]<br>Сапфо - чудова поетеса античної Греції. Народилася на острові Лесбосі. З дитячих років вона взнала труднощі життя: рано усиротівши, сама виростила своїх молодших братів.<br>Головна тема античної поезії - любов і всі її прояви: пристрасть і втрати, біль розлуки і терзання ревнощів. Традиційні фольклорні мотиви дівочих і весільних пісень забарвлені в Сапфо сильним відчуттям, відрізняються яскравою образністю і ритмічною різноманітністю.<br>На завершення нашого уроку ми проаналізуємо вірш Феогніда «Людям одне божество благе залишилося – Надія»:<br>Людям одно божество благое осталось – Надежда.<br>Прочие все на Олимп, смертных покинув, ушли.<br>Скромность ушла от людей, богиня великая Верность<br>Тоже оставила нас вместе с харитами, друг.<br>Клятвам верить нельзя, они даются нечестно<br>Нет на земле никого, кто бы боялся богов.<br>Род благочестных людей прекратился,<br>О праведной жизни знать не желает никто,<br>Нет благочестья ни в ком.<br>И покамест живёшь и видишь сияние солнца,<br>Нужно богов почитать, ждать, что надежда придёт.<br>Нужно молиться богам и, прекрасное мясо сжигая,<br>С жертвы надежде начав, жертвой надежде кончать.<br>Каждая команда читает свой анализ стихотворения
+
- великих епічних поем «Іліада» і «Одіссея».
+
+
[[Image:T6als.jpeg]]<br>Сапфо - чудова поетеса античної Греції. Народилася на острові Лесбосі. З дитячих років вона взнала труднощі життя: рано усиротівши, сама виростила своїх молодших братів.<br>Головна тема античної поезії - любов і всі її прояви: пристрасть і втрати, біль розлуки і терзання ревнощів. Традиційні фольклорні мотиви дівочих і весільних [[Музика|'''пісень''']] забарвлені в Сапфо сильним відчуттям, відрізняються яскравою образністю і ритмічною різноманітністю.<br>На завершення нашого уроку ми проаналізуємо вірш Феогніда «Людям одне божество благе залишилося – Надія»:<br>Людям одно божество благое осталось – Надежда.<br>Прочие все на Олимп, смертных покинув, ушли.<br>Скромность ушла от людей, богиня великая Верность<br>Тоже оставила нас вместе с харитами, друг.<br>Клятвам верить нельзя, они даются нечестно<br>Нет на земле никого, кто бы боялся богов.<br>Род благочестных людей прекратился,<br>О праведной жизни знать не желает никто,<br>Нет благочестья ни в ком.<br>И покамест живёшь и видишь сияние солнца,<br>Нужно богов почитать, ждать, что надежда придёт.<br>Нужно молиться богам и, прекрасное мясо сжигая,<br>С жертвы надежде начав, жертвой надежде кончать.<br>Каждая команда читает свой анализ стихотворения
*'''Завдання на закріплення нової теми:'''
*'''Завдання на закріплення нової теми:'''
Строка 29:
Строка 29:
*'''Домашнє завдання:'''
*'''Домашнє завдання:'''
-
Вивчити напам’ять уривок з «Одісеї» Гомера.<br>'''Список використаних джерел:'''<br>Конспект урока по теме:"Древнегреческая вазопись" , ИЗО в 6 классе . Марина Миничева<br>Урок на тему: "Мифы и легенды Древней Греции" Чернышёва Элеонора Валерьевна, <br>учитель русского языка и литературы, город Белгород, МОУ "Лицей№38"<br>Хорошилова А. В.Х82Усі уроки зарубіжної літератури. 8 клас. — Х.: Вид. група «Основа», 2008. — 368 с.: іл. — (Серія «12-річна школа»).<br>Артамонов С.Д. Литература средних веков. М.,2008.<br>Всемирная галерея. Древний Восток. СПб., 2008.<br> Искусство стран и народов мира. Т. 1-5. М., 2005.<br>Каган М. С. Философия культуры. СПб., 2006<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br> Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, [http://xvatit.com/index.php?do=feedback напишите нам].<br> Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - [http://xvatit.com/forum/ Образовательный форум].<br>
+
Вивчити напам’ять уривок з «Одісеї» Гомера.<br>'''Список використаних джерел:'''<br>Конспект урока по теме:"Древнегреческая вазопись" , ИЗО в 6 классе . Марина Миничева<br>Урок на тему: "Мифы и легенды Древней Греции" Чернышёва Элеонора Валерьевна, <br>учитель русского языка и литературы, город Белгород, МОУ "Лицей№38"<br>Хорошилова А. В.Х82Усі уроки зарубіжної літератури. 8 клас. — Х.: Вид. група «Основа», 2008. — 368 с.: іл. — (Серія «12-річна школа»).<br>Артамонов С.Д. Литература средних веков. М.,2008.<br>Всемирная галерея. Древний Восток. СПб., 2008.<br> Искусство стран и народов мира. Т. 1-5. М., 2005.<br>Каган М. С. Философия культуры. СПб., 2006<br>Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.<br><br> ----
+
+
'''<u>Над уроком працювали</u>'''
+
+
Чернышёва Элеонора Валерьевна
+
+
Пилипенко В.В.
+
+
----
+
+
+
+
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на [http://xvatit.com/forum/ '''Образовательном форуме'''], где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав [http://xvatit.com/club/blogs/ '''блог,'''] Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. [http://xvatit.com/school/guild/ '''Гильдия Лидеров Образования'''] открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.<br>
Тема: Антична література (давньогрецька і римська) — вихідна основа європейських літератур Мета: розширити знання витоки європейскої літератури, зокрема давньогрецької і римської . викликати в учнів інтерес до подальшого самостійного читання і вивчення античної літератури, залучити їх в роздум про значущість культурного життя, про загальнолюдські цінності Тип уроку: навчально - виховний Хід уроку:
Література є віддзеркалення народного життя. З'явившись, вона у свою чергу впливає в ти або іншим чином на життя народу. Отже, щоб зрозуміти античну літературу, необхідно знати і розуміти життя тих народів, які її створили. Народи ці - древні греки і древні римляни.
Перші письмові пам'ятники грецької літератури відносяться до VIII ст до н.е., перші ж письмові пам'ятники римської літератури - до III ст до н.е. Падіння Західної Римської імперії і в той же час кінець римської літератури відносяться до V ст н.е., до цього ж часу відноситься кінець і античної грецької літератури, перехідної надалі на шлях візантійської літератури. Таким чином, від свого зародження і до середньовічної літератури антична література займає величезний період часу - біля 1200 років.
Латинське слово antiquus означає "древній". Але коли говорять про античну літературу, то звичайно мають на увазі не древню літературу взагалі (індійську, персидську, єгипетську), а лише древню літературу Європи, яка включає літератури старогрецьку і давньоримську. Прадавньою суспільно-історичною формацією є общинно-родова. Вона і визначає собою життя грецького народу, що створив спочатку усну, а потім і письмову словесність. Общинно-родова формація є докласовий колективізм найближчих родичів. Ще немає держави і пов'язаних з ним органів примусу, немає регулярної торгівлі. Люди живуть спочатку невеликими родовими об'єднаннями і управляються своїми родовими общинами. Відсутня приватна власність, і спочатку немає розділення.
Ця докласова общинно-родова формація в Середземноморському басейні переходить в іншу суспільно-економічну формацію, а саме рабовласницьку, протягом першої половини першого тисячоліття до н.е. Грецька література, яка зародилася тут, відображає перехідний період між двома формаціями. Коріння античної літератури ховаєтьс в глибин міфологічного розвитку. Прекрасне в міфі і літературі виявляється надзвичайно активним початком. Якщо в архаїчній міфології краса наділена привабливою і згубною силою, то класичні олімпійські боги, борючись з чудовиськами, самі є носіями краси, що творить, яка стає принципом космічною, а значить, і людському життю. Антична міфологія і література повні драматичних сюжетів про боротьбу богів і героїв із злом, потворністю несправедливістю за встановлення впорядкованою, прекрасною, заснованою на гармонії і благородній праці життя. Вікторина:
Розділіться на команди і зачитайте свої роздуми над наступними афоризмами:
• Любов – це прагнення до безсмертя (Сократ) • Єдине нещастя – це невміння переносити нещастя (Біон) • О боги, дайте мені стати внутрішньо прекрасним! Багатим я вважаю мудрого, а купи золота порожньої у мене буде стільки, скільки ні відвезти, ні понести нікому, окрім людини стриманної. Чи просити ще про що-небудь? Здається, цього вистачає (Сократ) Внесок античності у історичний розвиток людства колосальний. Середземноморський греко-рімський світ був у своєму роді полігоном, експериментальним полем, на якому шляхом проб і помилок відпрацьовувалися, користуючись термінологією А. Тойнбі, перші "відповіді" європейців на все різноманіття "викликів" історії. І до цього дня практично у всіх сферах життя (особливо плідно - в політичній і культурній сферах) ми користуємося багатющою спадщиною цих двох маленьких, по наших сучасних мірках народів. Антична міфологія і література повні драматічесих сюжетів про боротьбу богів і героїв із злом, потворністю, несправедливістю за встановлення впорядкованою, прекрасною, заснованою на гармонії і благородній праці життя.
Вергилій, Публій Вергилій Марон (Publius Vergilius Maro) (70-19 до н.е.) • видатний поет Древнього Риму, автор Енеїди, епосу, що оспівує легендарне походження римського народу.
Гомер - легендарний поет-співець, якого на античному світі, а також і в пізніші часи вважали автором перших і прадавніх з пам'ятників грецької художньої літератури, що дійшли до нас,
- великих епічних поем «Іліада» і «Одіссея».
Сапфо - чудова поетеса античної Греції. Народилася на острові Лесбосі. З дитячих років вона взнала труднощі життя: рано усиротівши, сама виростила своїх молодших братів. Головна тема античної поезії - любов і всі її прояви: пристрасть і втрати, біль розлуки і терзання ревнощів. Традиційні фольклорні мотиви дівочих і весільних пісень забарвлені в Сапфо сильним відчуттям, відрізняються яскравою образністю і ритмічною різноманітністю. На завершення нашого уроку ми проаналізуємо вірш Феогніда «Людям одне божество благе залишилося – Надія»: Людям одно божество благое осталось – Надежда. Прочие все на Олимп, смертных покинув, ушли. Скромность ушла от людей, богиня великая Верность Тоже оставила нас вместе с харитами, друг. Клятвам верить нельзя, они даются нечестно Нет на земле никого, кто бы боялся богов. Род благочестных людей прекратился, О праведной жизни знать не желает никто, Нет благочестья ни в ком. И покамест живёшь и видишь сияние солнца, Нужно богов почитать, ждать, что надежда придёт. Нужно молиться богам и, прекрасное мясо сжигая, С жертвы надежде начав, жертвой надежде кончать. Каждая команда читает свой анализ стихотворения
Завдання на закріплення нової теми:
До якого століття відносяться перші пам’ятки античної літератури? Назвіть основну тематику античної поєзії.
Домашнє завдання:
Вивчити напам’ять уривок з «Одісеї» Гомера. Список використаних джерел: Конспект урока по теме:"Древнегреческая вазопись" , ИЗО в 6 классе . Марина Миничева Урок на тему: "Мифы и легенды Древней Греции" Чернышёва Элеонора Валерьевна, учитель русского языка и литературы, город Белгород, МОУ "Лицей№38" Хорошилова А. В.Х82Усі уроки зарубіжної літератури. 8 клас. — Х.: Вид. група «Основа», 2008. — 368 с.: іл. — (Серія «12-річна школа»). Артамонов С.Д. Литература средних веков. М.,2008. Всемирная галерея. Древний Восток. СПб., 2008. Искусство стран и народов мира. Т. 1-5. М., 2005. Каган М. С. Философия культуры. СПб., 2006 Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.
----
Над уроком працювали
Чернышёва Элеонора Валерьевна
Пилипенко В.В.
Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.