| 
					
 
 
 
 
			
			
			
			
		
		 | 
		 | 
		 | Строка 1: | 
Строка 1: |  
| - | '''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько. Повні уроки'''  | + | '''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько. Повні уроки'''    |  
|   |  |   |  |  
|   | + | <br> '''ТЕМА: М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько. '''   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''ТЕМА: М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько.   | + | '''Мета:''' Ознайомити з віршами-діалогами, вчити читати в особах; правиль¬но інтонувати речення, різні за метою висловлювання; виховува¬ти спостережливість, уважність, розвивати діалогічне мовлення.   |  
| - | '''  | + |  |  
|   |  |   |  |  
| - | '''Мета:''' Ознайомити з віршами-діалогами, вчити читати в особах; правиль¬но інтонувати речення, різні за метою висловлювання; виховува¬ти спостережливість, уважність, розвивати діалогічне мовлення.  | + | '''Обладнання:''' дошка.    |  
|   |  |   |  |  
| - | '''Обладнання:''' Смарт-дошка.   | + | <br> '''Хід уроку'''    |  
|   |  |   |  |  
|   | + | <br> '''І. Мовна розминка'''   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''Хід уроку'''    | + | '''1.''' Відгадування загадок   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | Від краю до краю   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''І. Мовна розминка'''
  | + | Мене всі чекають.    |  
|   |  |   |  |  
| - | '''1.''' Відгадування загадок
  | + | Груш і яблук натрусив,   |  
| - |           
  | + |  |  
| - | Від краю до краю
  | + |  |  
|   |  |   |  |  
| - | Мене всі чекають.
  | + | Скуштувати попросив.    |  
| - |           
  | + |  |  
| - | Груш і яблук натрусив,
  | + |  |  
| - |           
  | + |  |  
| - | Скуштувати попросив.				  | + |  |  
| - |            
  | + |  |  
| - | Знявсь угору: "Шу-шу-шу! —      		                               
  | + |  |  
| - |                                                        
  | + |  |  
| - | Як з'їсте — ще потрушу!"			
  | + |  |  
|   |  |   |  |  
| - | (Вітер)	                                                    
  | + | Знявсь угору: "Шу-шу-шу! —   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | Як з'їсте — ще потрушу!"   |  
|   |  |   |  |  
| - | Приходжу.
  | + | (Вітер)   |  
|   |  |   |  |  
| - | Подивляться —
  | + | [[Image:35756767537]]<br> Приходжу.   |  
|   |  |   |  |  
| - | Примружаться й скривляться.
  | + | Подивляться —   |  
|   |  |   |  |  
| - | (Сонце)		                               
  | + | Примружаться й скривляться.   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | (Сонце)   |  
|   |  |   |  |  
| - | Його ім'я — лише з трьох літер.    	          Стоїть у лісі дід кремезний,  | + | <br> Його ім'я — лише з трьох літер. Стоїть у лісі дід кремезний,    |  
|   |  |   |  |  
| - | Його провісником є вітер.			Гойдає сотеньку внучат, —  | + | Його провісником є вітер. Гойдає сотеньку внучат, —    |  
|   |  |   |  |  
| - | Ним хлібороб у спеку марить.		         Як на вітрах осінніх змерзнуть    | + | Ним хлібороб у спеку марить. Як на вітрах осінніх змерзнуть    |  
|   |  |   |  |  
| - | Його дарують тільки хмари.		           Стрибають дідові з плеча.  | + | Його дарують тільки хмари. Стрибають дідові з плеча.    |  
|   |  |   |  |  
| - | (Дощ)	                                                  (Дуб і жолуді)  | + | (Дощ) (Дуб і жолуді)    |  
|   |  |   |  |  
|   | + | <br> — Яке із слів-відгадок "зайве"? Чому? Що означають слова "вітер", "сонце", "дощ"? (Явища природи.)   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Яке із слів-відгадок "зайве"? Чому? Що означають слова "вітер", "сонце", "дощ"? (Явища природи.)  | + | — До слова "сонце" доберіть ознаки. (Ласкаве, тепле, гаряче, кругле, яскраве.)    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	До слова "сонце" доберіть ознаки. (Ласкаве, тепле, гаряче, кругле, яскраве.)  | + | — Від слова "вітер" утворіть зменшувально-пестливе. (Вітерець.) А як його назвемо, коли він злий і сильний? (Вітрюган, вітрисько.)    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Від слова "вітер" утворіть зменшувально-пестливе. (Вітерець.) А як його назвемо, коли він злий і сильний? (Вітрюган, вітрисько.)  | + | — До слова "дощ" доберіть слова, що означають дію. (Іде, ллє, накрапає, починається.)    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	До слова "дощ" доберіть слова, що означають дію. (Іде, ллє, накрапає, починається.)
  | + | <br> '''2.''' Скоромовка    |  
| - |    | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | '''2.'''	Скоромовка  | + |  |  
|   |  |   |  |  
|   | Лінь лежить у Ліни в ліжку,    |   | Лінь лежить у Ліни в ліжку,    |  
| Строка 67: | 
Строка 59: |  
|   | Каже: «Я посплю тут трішки». Через неї лежебока    |   | Каже: «Я посплю тут трішки». Через неї лежебока    |  
|   |  |   |  |  
| - | Ледь не відлежала боки.  | + | Ледь не відлежала боки.    |  
|   |  |   |  |  
| - | Н. Становська  | + | Н. Становська    |  
|   |  |   |  |  
| - | '''3.''' Розчитування  | + | '''3.''' Розчитування    |  
|   |  |   |  |  
| - | '''A)'''Вправа на інтонування речень.  | + | '''A)'''Вправа на інтонування речень.    |  
|   |  |   |  |  
|   | Сонце іде спати.    |   | Сонце іде спати.    |  
| Строка 79: | 
Строка 71: |  
|   | Сонце іде спати?    |   | Сонце іде спати?    |  
|   |  |   |  |  
| - | Сонце іде спати!  | + | Сонце іде спати!    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Прочитайте речення з тою інтонацією, на яку вказує розділовий знак.  | + | — Прочитайте речення з тою інтонацією, на яку вказує розділовий знак.    |  
|   |  |   |  |  
| - | Читайте речення в різних темпах за сигнальними картками, які я буду показувати. (Н — нормальний, П — повільний, Ш — швидкий, Ск — скоромовкою).  | + | Читайте речення в різних темпах за сигнальними картками, які я буду показувати. (Н — нормальний, П — повільний, Ш — швидкий, Ск — скоромовкою).    |  
|   |  |   |  |  
| - | '''Б)''' Читайте чітко, весело  | + | '''Б)''' Читайте чітко, весело    |  
|   |  |   |  |  
|   | —Гей, Федько! —    |   | —Гей, Федько! —    |  
| Строка 91: | 
Строка 83: |  
|   | Питають люди, —    |   | Питають люди, —    |  
|   |  |   |  |  
| - | Чом заліз  | + | Чом заліз    |  
|   |  |   |  |  
| - | У кропиву ти?  | + | У кропиву ти?    |  
|   |  |   |  |  
|   | —А тому, що з дідусем    |   | —А тому, що з дідусем    |  
|   |  |   |  |  
| - | Ми на пасіку ідем.  | + | Ми на пасіку ідем.    |  
|   |  |   |  |  
|   | Там такі кусючі бджоли —    |   | Там такі кусючі бджоли —    |  
| Строка 105: | 
Строка 97: |  
|   | Нажалю своє тут тіло, щоб не так    |   | Нажалю своє тут тіло, щоб не так    |  
|   |  |   |  |  
| - | Од бджіл боліло!  | + | Од бджіл боліло!    |  
|   |  |   |  |  
| - | К. Дяченко  | + | К. Дяченко    |  
|   |  |   |  |  
|   | + | <br> '''II. Повідомлення теми і мети уроку'''   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''II. Повідомлення теми і мети уроку'''
  | + | <br> — Кожен з вас протягом дня спілкується з багатьма людьми: однокласниками, друзями, батьками, учителями. Пригадайте, як називається розмова, бесіда між двома людьми? (Діалог.)   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | — Поети не могли залишити без уваги такі моменти людського спілкування і створили поетичні діалоги: коли один з героїв вірша запитує, а інший — відповідає. Сьогодні ми розпочинаємо нову тему "Вірші-діалоги", в якій і познайомимось з кращими зразками таких поезій.   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Кожен з вас протягом дня спілкується з багатьма людьми: однокласниками, друзями, батьками, учителями. Пригадайте, як називається розмова, бесіда між двома людьми? (Діалог.)
  | + | <br> '''III. Опрацювання вірша М. Підгірянки «Розмова з сонцем»'''   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Поети не могли залишити без уваги такі моменти людського спілкування і створили поетичні діалоги: коли один з героїв вірша запитує, а інший — відповідає. Сьогодні ми розпочинаємо нову тему "Вірші-діалоги", в якій і познайомимось з кращими зразками таких поезій.
  | + | <br> '''1.''' Робота над заголовком   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | — Про що буде розмова?   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''III. Опрацювання вірша М. Підгірянки «Розмова з сонцем»'''
  | + | — Як ви думаєте, між ким ведеться діалог? Як дізналися?   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | '''2.''' Словникова робота   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''1.'''	Робота над заголовком
  | + | високу колише   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Про що буде розмова?
  | + | стелиться засипає   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Як ви думаєте, між ким ведеться діалог? Як дізналися?
  | + | царівна серденько.   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''2.'''	Словникова робота  | + | '''3.''' Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями.   |  
|   |  |   |  |  
| - | високу		колише
  | + | — Які за інтонацією слова дитини? А матері?   |  
|   |  |   |  |  
| - | стелиться	засипає
  | + | — Між ким відбувається діалог? Як ви думаєте, якого віку дитина?   |  
|   |  |   |  |  
| - | царівна		серденько.
  | + | — Чи зрозуміло: хлопчик це, чи дівчинка? А чому автор не вказала на це?   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''3.''' 	Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями.  | + | '''4.''' Аналіз змісту з елементами вибіркового читання    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Які за інтонацією слова дитини? А матері?  | + | — Прочитайте, які питання цікавили дитину.   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Між ким відбувається діалог? Як ви думаєте, якого віку дитина?  | + | — Які відповіді дає мати?    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Чи зрозуміло: хлопчик це, чи дівчинка? А чому автор не вказала на це?  | + | — Чи можна сказати, що дитина допитлива?    |  
|   |  |   |  |  
| - | '''4.''' 	Аналіз змісту з елементами вибіркового читання
  | + | — Чим цікаві відповіді мами?   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Прочитайте, які питання цікавили дитину.  | + | — Доберіть слова, близькі за значенням до слів:   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Які відповіді дає мати?
  | + | <br> "заснути" (задрімати), "збудиться" (проснеться, прокинеться, встане), "веселі" (радісні, бадьорі, жваві), "погляне" (подивиться, побачить), "встають" (прокидаються, просинаються), "мати" (мама, неня).   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Чи можна сказати, що дитина допитлива?  | + | — Доберіть слова, протилежні за значенням: висока (низька), біла(чорна), вечірня (ранкова), гарна (погана), тихше й тихше (голосніше й голосніше), нічка (день), світає (смеркає), веселі (сумні), раненько (пізненько).   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Чим цікаві відповіді мами?
  | + | '''5.''' Читання вірша учнями у парах   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Доберіть слова, близькі за значенням до слів:   | + | — Чому вірш має таку назву?   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | — Що найбільше цікавило дитину?   |  
|   |  |   |  |  
| - | "заснути" (задрімати), "збудиться" (проснеться, прокинеться, встане), "веселі" (радісні, бадьорі, жваві), "погляне" (подивиться, побачить), "встають" (прокидаються, просинаються), "мати" (мама, неня).
  | + | — Про яку рису характеру дитини це свідчить? (Допитливість)    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Доберіть слова, протилежні за значенням: висока (низька), біла(чорна), вечірня (ранкова), гарна (погана), тихше й тихше (голосніше й голосніше), нічка (день), світає (смеркає), веселі (сумні), раненько (пізненько).  | + | — З якою інтонацією мама відповідала дитині? (Доброзичливо, доступно, з любов'ю)    |  
|   |  |   |  |  
| - | '''5.'''	Читання вірша учнями у парах
  | + | 6. Гра «Обличчям до обличчя»   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Чому вірш має таку назву?
  | + | Учні у парах повертаються одне до одного і читають вірш за особами.   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Що найбільше цікавило дитину?  | + | — Знайдіть у вірші порівняння.   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Про яку рису характеру дитини це свідчить? (Допитливість)  | + | — Прочитайте речення зі звертаннями, з пестливими словами.   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	З якою інтонацією мама відповідала дитині? (Доброзичливо, доступно, з любов'ю)
  | + | '''7.''' Гра «Хто краще?»   |  
|   |  |   |  |  
| - | 6. Гра «Обличчям до обличчя»
  | + | Конкурсне читання вірша за особами.    |  
|   |  |   |  |  
| - | Учні у парах повертаються одне до одного і читають вірш за особами.
  | + | <br> '''IV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Вітрисько»'''   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Знайдіть у вірші порівняння.
  | + | <br> '''1.''' Читання вірша вчителем   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Прочитайте речення зі звертаннями, з пестливими словами.  | + | — Як називається вірш? Чи можна відразу назвати співрозмовників?   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''7.''' Гра «Хто краще?»
  | + | — Чи сподобався вам вірш? Чому він має таку назву?    |  
|   |  |   |  |  
| - | Конкурсне читання вірша за особами.
  | + | — Назвіть дійових осіб вірша.    |  
|   |  |   |  |  
|   | + | '''2.''' Словникова робота   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''IV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Вітрисько»'''
  | + | Трусиш угамуйся впродовж   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | некошену покурівся вітриську   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''1.'''	Читання вірша вчителем
  | + | <br> Читання слів «луною» за вчителем.    |  
| - |    | + |  |  
| - | —	Як називається вірш? Чи можна відразу назвати співрозмовників?
  | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | —	Чи сподобався вам вірш? Чому він має таку назву?
  | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | —	Назвіть дійових осіб вірша.
  | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | '''2.'''	Словникова робота
  | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | Трусиш	угамуйся	впродовж
  | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | некошену	покурівся	вітриську
  | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | Читання слів «луною» за вчителем.    | + |  |  
|   |  |   |  |  
|   | Угамуйся — заспокойся, втихомирся.    |   | Угамуйся — заспокойся, втихомирся.    |  
| Строка 207: | 
Строка 191: |  
|   | Тин — паркан, огорожа.    |   | Тин — паркан, огорожа.    |  
|   |  |   |  |  
| - | Покурівся — пішов, піднявши куряву, пил.  | + | Покурівся — пішов, піднявши куряву, пил.    |  
| - |    | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | '''3.'''	Вибіркове читання
  | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | —	Прочитайте, що запитував господар у вітриська. Що він відповів?
  | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | —	Прочитайте, як господар свариться на вітер. З якою інтонацією треба читати ці слова?
  | + |  |  
| - |    | + |  |  
| - | —	Чому вітрисько покурівся за село?
  | + |  |  
|   |  |   |  |  
| - | '''4.'''	 Вправи на розвиток швидкості читання  | + | <br> '''3.''' Вибіркове читання    |  
|   |  |   |  |  
| - | а)	Читання найбільшої кількості слів, набравши повітря (на одному диханні).
  | + | — Прочитайте, що запитував господар у вітриська. Що він відповів?   |  
|   |  |   |  |  
| - | б)	Гра "Вовк і заєць " (в парах).
  | + | — Прочитайте, як господар свариться на вітер. З якою інтонацією треба читати ці слова?   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''5.'''	Розвиток зв'язного мовлення
  | + | — Чому вітрисько покурівся за село?   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Складіть розмову між вітриськом і господарем, але таку, щоб людина дякувала вітру.
  | + | '''4.''' Вправи на розвиток швидкості читання   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''6.'''	 Гра «Рибки»
  | + | а) Читання найбільшої кількості слів, набравши повітря (на одному диханні).    |  
|   |  |   |  |  
| - | Повторне читання вірша учнями мовчки.
  | + | б) Гра "Вовк і заєць " (в парах).    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Якими за інтонацією є слова вітру? А господаря саду?
  | + | '''5.''' Розвиток зв'язного мовлення   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Як господар звертається до вітру? Чому саме так?  | + | — Складіть розмову між вітриськом і господарем, але таку, щоб людина дякувала вітру.   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Яким ви уявляєте собі вітрисько?
  | + | '''6.''' Гра «Рибки»   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Чи навмисне він робив шкоду у саду?
  | + | Повторне читання вірша учнями мовчки.   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Що зробив вітер, коли господар попросив його піти геть із саду?  | + | — Якими за інтонацією є слова вітру? А господаря саду?    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.  | + | — Як господар звертається до вітру? Чому саме так?   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''7.'''	Виразне читання вірша учнями за особами
  | + | — Яким ви уявляєте собі вітрисько?   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''8.'''	 Гра «Бджілки»
  | + | — Чи навмисне він робив шкоду у саду?   |  
|   |  |   |  |  
| - | Напівголосне читання вірша дітьми.
  | + | — Що зробив вітер, коли господар попросив його піти геть із саду?   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Для чого дітям потрібний жолудь?  | + | — Знайдіть і прочитайте спонукальне речення.   |  
|   |  |   |  |  
| - | — Який із співрозмовників вам сподобався більше? Чому?
  | + | '''7.''' Виразне читання вірша учнями за особами   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Між ким відбувається розмова?
  | + | '''8.''' Гра «Бджілки»   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Прочитайте питальні речення. Що ви помітили?
  | + | Напівголосне читання вірша дітьми.    |  
|   |  |   |  |  
| - | '''
  | + | — Для чого дітям потрібний жолудь?   |  
| - | V.	Підсумок урок'''
  | + |  |  
|   |  |   |  |  
|   | + | — Який із співрозмовників вам сподобався більше? Чому?   |  
|   |  |   |  |  
| - | —	З якими віршами ви сьогодні ознайомилися?  | + | — Між ким відбувається розмова?    |  
|   |  |   |  |  
| - | —	Що таке діалог? Скільки має бути співрозмовників?  | + | — Прочитайте питальні речення. Що ви помітили?    |  
|   |  |   |  |  
|   | + | V. Підсумок урок   |  
|   |  |   |  |  
| - | '''VI.	Домашнє завдання'''
  | + | <br> — З якими віршами ви сьогодні ознайомилися?   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | — Що таке діалог? Скільки має бути співрозмовників?   |  
|   |  |   |  |  
| - | 1.	Читати вірші-діалоги за особами.
  | + | <br> '''VI. Домашнє завдання'''   |  
|   |  |   |  |  
| - | 2.	Підготуватися до уроку позакласного читання «Кольорові вірші, загадки, оповідання.»
  | + | <br> 1. Читати вірші-діалоги за особами.    |  
|   |  |   |  |  
|   | + | 2. Підготуватися до уроку позакласного читання «Кольорові вірші, загадки, оповідання.»   |  
|   |  |   |  |  
|   | + | <br>   |  
|   |  |   |  |  
|   | <br> '''Список використаної літератури:'''    |   | <br> '''Список використаної літератури:'''    |  
| Строка 288: | 
Строка 267: |  
|   | Поліщук І.В    |   | Поліщук І.В    |  
|   |  |   |  |  
| - | Біляченко О. В  | + | Біляченко О. В    |  
|   |  |   |  |  
| - | Бессмертна І  | + | Бессмертна І    |  
|   |  |   |  |  
|   | Хоботюк Г. В.    |   | Хоботюк Г. В.    |  
 
 Версия 20:45, 18 марта 2011
Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько. Повні уроки 
   ТЕМА: М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько.  
 Мета: Ознайомити з віршами-діалогами, вчити читати в особах; правиль¬но інтонувати речення, різні за метою висловлювання; виховува¬ти спостережливість, уважність, розвивати діалогічне мовлення. 
 Обладнання: дошка. 
   Хід уроку 
   І. Мовна розминка 
 1. Відгадування загадок 
 Від краю до краю 
 Мене всі чекають. 
 Груш і яблук натрусив, 
 Скуштувати попросив. 
 Знявсь угору: "Шу-шу-шу! — 
 Як з'їсте — ще потрушу!" 
 (Вітер) 
 Файл:35756767537  Приходжу. 
 Подивляться — 
 Примружаться й скривляться. 
 (Сонце) 
   Його ім'я — лише з трьох літер. Стоїть у лісі дід кремезний, 
 Його провісником є вітер. Гойдає сотеньку внучат, — 
 Ним хлібороб у спеку марить. Як на вітрах осінніх змерзнуть 
 Його дарують тільки хмари. Стрибають дідові з плеча. 
 (Дощ) (Дуб і жолуді) 
   — Яке із слів-відгадок "зайве"? Чому? Що означають слова "вітер", "сонце", "дощ"? (Явища природи.) 
 — До слова "сонце" доберіть ознаки. (Ласкаве, тепле, гаряче, кругле, яскраве.) 
 — Від слова "вітер" утворіть зменшувально-пестливе. (Вітерець.) А як його назвемо, коли він злий і сильний? (Вітрюган, вітрисько.) 
 — До слова "дощ" доберіть слова, що означають дію. (Іде, ллє, накрапає, починається.) 
   2. Скоромовка 
 Лінь лежить у Ліни в ліжку, 
 Каже: «Я посплю тут трішки». Через неї лежебока 
 Ледь не відлежала боки. 
 Н. Становська 
 3. Розчитування 
 A)Вправа на інтонування речень. 
 Сонце іде спати. 
 Сонце іде спати? 
 Сонце іде спати! 
 — Прочитайте речення з тою інтонацією, на яку вказує розділовий знак. 
 Читайте речення в різних темпах за сигнальними картками, які я буду показувати. (Н — нормальний, П — повільний, Ш — швидкий, Ск — скоромовкою). 
 Б) Читайте чітко, весело 
 —Гей, Федько! — 
 Питають люди, — 
 Чом заліз 
 У кропиву ти? 
 —А тому, що з дідусем 
 Ми на пасіку ідем. 
 Там такі кусючі бджоли — 
 Гірш, ніж лікарські уколи. 
 Нажалю своє тут тіло, щоб не так 
 Од бджіл боліло! 
 К. Дяченко 
   II. Повідомлення теми і мети уроку 
   — Кожен з вас протягом дня спілкується з багатьма людьми: однокласниками, друзями, батьками, учителями. Пригадайте, як називається розмова, бесіда між двома людьми? (Діалог.) 
 — Поети не могли залишити без уваги такі моменти людського спілкування і створили поетичні діалоги: коли один з героїв вірша запитує, а інший — відповідає. Сьогодні ми розпочинаємо нову тему "Вірші-діалоги", в якій і познайомимось з кращими зразками таких поезій. 
   III. Опрацювання вірша М. Підгірянки «Розмова з сонцем» 
   1. Робота над заголовком 
 — Про що буде розмова? 
 — Як ви думаєте, між ким ведеться діалог? Як дізналися? 
 2. Словникова робота 
 високу колише 
 стелиться засипає 
 царівна серденько. 
 3. Гра «Бджілки». Напівголосне читання вірша учнями. 
 — Які за інтонацією слова дитини? А матері? 
 — Між ким відбувається діалог? Як ви думаєте, якого віку дитина? 
 — Чи зрозуміло: хлопчик це, чи дівчинка? А чому автор не вказала на це? 
 4. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання 
 — Прочитайте, які питання цікавили дитину. 
 — Які відповіді дає мати? 
 — Чи можна сказати, що дитина допитлива? 
 — Чим цікаві відповіді мами? 
 — Доберіть слова, близькі за значенням до слів: 
   "заснути" (задрімати), "збудиться" (проснеться, прокинеться, встане), "веселі" (радісні, бадьорі, жваві), "погляне" (подивиться, побачить), "встають" (прокидаються, просинаються), "мати" (мама, неня). 
 — Доберіть слова, протилежні за значенням: висока (низька), біла(чорна), вечірня (ранкова), гарна (погана), тихше й тихше (голосніше й голосніше), нічка (день), світає (смеркає), веселі (сумні), раненько (пізненько). 
 5. Читання вірша учнями у парах 
 — Чому вірш має таку назву? 
 — Що найбільше цікавило дитину? 
 — Про яку рису характеру дитини це свідчить? (Допитливість) 
 — З якою інтонацією мама відповідала дитині? (Доброзичливо, доступно, з любов'ю) 
 6. Гра «Обличчям до обличчя» 
 Учні у парах повертаються одне до одного і читають вірш за особами. 
 — Знайдіть у вірші порівняння. 
 — Прочитайте речення зі звертаннями, з пестливими словами. 
 7. Гра «Хто краще?» 
 Конкурсне читання вірша за особами. 
   IV. Опрацювання вірша Т. Коломієць «Вітрисько» 
   1. Читання вірша вчителем 
 — Як називається вірш? Чи можна відразу назвати співрозмовників? 
 — Чи сподобався вам вірш? Чому він має таку назву? 
 — Назвіть дійових осіб вірша. 
 2. Словникова робота 
 Трусиш угамуйся впродовж 
 некошену покурівся вітриську 
   Читання слів «луною» за вчителем. 
 Угамуйся — заспокойся, втихомирся. 
 Тин — паркан, огорожа. 
 Покурівся — пішов, піднявши куряву, пил. 
   3. Вибіркове читання 
 — Прочитайте, що запитував господар у вітриська. Що він відповів? 
 — Прочитайте, як господар свариться на вітер. З якою інтонацією треба читати ці слова? 
 — Чому вітрисько покурівся за село? 
 4. Вправи на розвиток швидкості читання 
 а) Читання найбільшої кількості слів, набравши повітря (на одному диханні). 
 б) Гра "Вовк і заєць " (в парах). 
 5. Розвиток зв'язного мовлення 
 — Складіть розмову між вітриськом і господарем, але таку, щоб людина дякувала вітру. 
 6. Гра «Рибки» 
 Повторне читання вірша учнями мовчки. 
 — Якими за інтонацією є слова вітру? А господаря саду? 
 — Як господар звертається до вітру? Чому саме так? 
 — Яким ви уявляєте собі вітрисько? 
 — Чи навмисне він робив шкоду у саду? 
 — Що зробив вітер, коли господар попросив його піти геть із саду? 
 — Знайдіть і прочитайте спонукальне речення. 
 7. Виразне читання вірша учнями за особами 
 8. Гра «Бджілки» 
 Напівголосне читання вірша дітьми. 
 — Для чого дітям потрібний жолудь? 
 — Який із співрозмовників вам сподобався більше? Чому? 
 — Між ким відбувається розмова? 
 — Прочитайте питальні речення. Що ви помітили? 
 V. Підсумок урок 
   — З якими віршами ви сьогодні ознайомилися? 
 — Що таке діалог? Скільки має бути співрозмовників? 
   VI. Домашнє завдання 
   1. Читати вірші-діалоги за особами. 
 2. Підготуватися до уроку позакласного читання «Кольорові вірші, загадки, оповідання.» 
   
   Список використаної літератури: 
   1)Урок на тему: "Вірші-діалоги", від Біляченко Ольги Василівни. 
 2)Урок на тему: "М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько" від Бессмертної І 
 3)Урок на тему: "М. Підгірянка. Розмова про сонце. Т. Коломієць. Вітрисько", написав Хоботюк Г.В 
   Над уроком працювали: 
 Поліщук І.В 
 Біляченко О. В 
 Бессмертна І 
 Хоботюк Г. В. 
   Cкoмпoнoвaнo та відредагoвaнo Поліщук І.В. 
   Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ. 
 Категорія: Українська література 2 клас
 
 
 
 
 
 
 
 |