KNOWLEDGE HYPERMARKET


Сполучення йо, ьо. Повні уроки
 
Строка 13: Строка 13:
=== Хід уроку <br> ===
=== Хід уроку <br> ===
-
Оленці дали завдання вставити пропущені літери, але вона розгубилася: жодна літера не підходила. Допоможіть дівчинці зробити вправу. <br>
+
Оленці дали завдання вставити пропущені літери, але вона розгубилася: жодна [[Літера_I.План_уроку_до_теми:_Впізнавання_особи_(People)._Літера_G._Літера_H._Літера_I|'''літера''']] не підходила. Допоможіть дівчинці зробити вправу. <br>
Ранн….го, ра….н. дз….б, читир….х, батал….н, бул….н, багат…х, сл….за. <br>
Ранн….го, ра….н. дз….б, читир….х, батал….н, бул….н, багат…х, сл….за. <br>
Строка 25: Строка 25:
Йорж, район, курйозний, сльота, дзьоб.  
Йорж, район, курйозний, сльота, дзьоб.  
-
У сучасній українській мові виділяють приголосні м’які та пом’якшені. При вимові м’яких приголосних середня частина спинки язика зближується з твердим піднебінням, а при вимові пом’якшених – підноситься до твердого піднебінням. Пом’якшені виразного протиставлення м’яким не мають: кіт – кит, білий – болить, вітер – ворота, гірко – горох. М’які приголосні, як окремі фонеми. Здатні розрізняти лексичне і граматичне значення.  
+
У сучасній [[Українська_мова|'''українській мові''']] виділяють приголосні м’які та пом’якшені. При вимові м’яких приголосних середня частина спинки язика зближується з твердим піднебінням, а при вимові пом’якшених – підноситься до твердого піднебінням. Пом’якшені виразного протиставлення м’яким не мають: кіт – кит, білий – болить, вітер – ворота, гірко – горох. М’які приголосні, як окремі фонеми. Здатні розрізняти лексичне і граматичне значення.  
{| cellspacing="1" cellpadding="1" border="1" style="width: 569px; height: 148px;"
{| cellspacing="1" cellpadding="1" border="1" style="width: 569px; height: 148px;"
Строка 52: Строка 52:
-
Випишіть з наступних речень слова із буквосполученням йо, ьо.  
+
Випишіть з наступних [[ Тема_11._Поняття_про_речення|'''речень''']] слова із буквосполученням йо, ьо.  
Прапор наш, як літо, в сонці майорить. По долині жито, по горі блакить. (Д. Павличко)  
Прапор наш, як літо, в сонці майорить. По долині жито, по горі блакить. (Д. Павличко)  
Строка 78: Строка 78:
Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був «знахарем душі», бо в нйому є чаклунська сила, щьо і боль знімає, і волосся биреже.  
Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був «знахарем душі», бо в нйому є чаклунська сила, щьо і боль знімає, і волосся биреже.  
-
До віночька впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всйого у українському вінку дванадцять квіток, і кожна з них є своєрідним лікарьом і обирегом. (М. Крущук)  
+
До віночька впліталося богато різних [[Відділ_Квіткові._Повні_уроки|'''квітів''']]. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всйого у українському вінку дванадцять квіток, і кожна з них є своєрідним лікарьом і обирегом. (М. Крущук)  
[[Image:m89b.jpeg]]&nbsp; [[Image:m89c.jpeg]]
[[Image:m89b.jpeg]]&nbsp; [[Image:m89c.jpeg]]

Текущая версия на 19:52, 9 августа 2012

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Сполучення йо, ьо. Повні уроки 

Тема уроку: Сполучення йо, ьо .

Содержание

Мета уроку

пояснити правила вживання буквосполучень ьо, йо, формувати вміння правильно писати слова із вказаними буквосполученнями; формувати навички роботи з підручником та таблицею; виховувати повагу до усної народної творчості; розвивати пам’ять, увагу, уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів.

Тип уроку

урок вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

Оленці дали завдання вставити пропущені літери, але вона розгубилася: жодна літера не підходила. Допоможіть дівчинці зробити вправу.

Ранн….го, ра….н. дз….б, читир….х, батал….н, бул….н, багат…х, сл….за.

Якого правила ще не вчила Оленка?



За записаними на дошці словами сформулювати правила вживання ьо, йо.

Йорж, район, курйозний, сльота, дзьоб.

У сучасній українській мові виділяють приголосні м’які та пом’якшені. При вимові м’яких приголосних середня частина спинки язика зближується з твердим піднебінням, а при вимові пом’якшених – підноситься до твердого піднебінням. Пом’якшені виразного протиставлення м’яким не мають: кіт – кит, білий – болить, вітер – ворота, гірко – горох. М’які приголосні, як окремі фонеми. Здатні розрізняти лексичне і граматичне значення.

                                     Уживання ьо Уживання йо
Лише після м’яких приголосних у кінці та в середині складу: кольоровий, сьомий, крайньою, чотирьох.

1. На початку слова: йому.

2. Після голосних: майор.

3. Іноді після приголосних: Соловйов.

 

Диктант переклад.

Перекладіть українською мовою слова і порівняйте їхнє написання в обох мовах.

Батальон, миллион, летчик, майор, вечернему, ерш, сегодня, ледниковый, лён, йод, четырёх, серьёзный, седьмой.


Випишіть з наступних речень слова із буквосполученням йо, ьо.

Прапор наш, як літо, в сонці майорить. По долині жито, по горі блакить. (Д. Павличко)

M89a.jpeg

І так свіжо і синьо у небі й душі! (В. Сосюра) «Хіба це справжній їжачок? Це так собі, невдаха. Усе одно, аби в пеньок набити гострі цвяхи!» І поки хлопці про цвяхи живенько розмовляли, їжак пустився навтьоки, чкурнув – що духу стало. (В. Стус). Аж тут цаписько бородатий, що ліг на моріжку поспати, від гамору схопивсь на ноги і войовничо випнув роги. (А. Григорук) Йди-но, йоржику, сюди! Онде крихти хліба! Йорж не вийде із води. Йорж не птах, а риба. (Т. Коломієць)


Записати слова у два стовпчики: у першу з буквосполученням йо, у другий – з ьо.

Льон, дзьоб, майор, його, медальйон, сьомий, батальйон, тьохкати, бульйон, бойовий, крайовий, синього, трьох, Воробйова, майонез, у нього, льодовик, броньовик, йогурт, зверхньо.

Доповніть стовпчики з попереднього завдання словами із запропонованого відеоматеріалу.



Виправити помилки, які були допущені автором, та записати текст в зошити.

Своєрідним жіночим оберегом в Україні завжди був віночок. І нині, як і в давнену з ранйого детинства кожна дівченка вчится виплітати з різного зілля віночьки.

Віночьок служив не тільки окрасою голови дівчини, він був «знахарем душі», бо в нйому є чаклунська сила, щьо і боль знімає, і волосся биреже.

До віночька впліталося богато різних квітів. Переважна більшість із них має лікувалні властивосьті. Всйого у українському вінку дванадцять квіток, і кожна з них є своєрідним лікарьом і обирегом. (М. Крущук)

M89b.jpeg  M89c.jpeg


Перепишіть прислів’я, вставляючи пропущені слова з йо, ьо. Позначити в словах орфограму «Буквосполучення йо, ьо».

Дівочі … - то весняний дощ. Кінь на … ногах, а спотикається. У … шлунку кишни марш грають. Дивіться …, бо завтра не дотовпитесь. Сором не ворон, очей не … .

Для довідок. Сльози. Чотирьох. Порожньому. Сьогодні. Видзьобає.


Запишіть, що зображено на малюнках.

M89d.jpeg M89e.jpeg M89f.jpeg M89g.jpeg M89h.jpeg

Навчальний диктант.

Позначити в словах орфограму «Буквосполучення йо, ьо».

У нашій сім’ї дуже шанували лелек. Над самою хатою вони клекотали дзвінко вранці і вечірньої пори.

Цього літа лелеки вирощували шістьох лелечат. Носили їм цілими днями їжу, запихали у бездонні вола. А ввечері лелечиха перещупувала дзьобами пір’я на малятах, а лелека витанцьовував чорногузячого гопака на краю гнізда. Він видзвонював своїм червоненьким дзьобом, розмахував широкими крилами, підскакував. Лелечата сиділи тихенько і дивилися на батькові танці. мама наша часто говорила: «Та посидьте хвилинку тихенько, як лелечата».

Може, ми б і сиділи, якби наш тато танцював нам гопака. Та його не було вдома, він приходив, коли ми спали. (Ю. Збанацький)



Підсумки уроку.

Розіграти діалог «Для чого в мові є м’який знак?»


Домашнє завдання.

Написати твір-мініатюру на одну з тем: «Цілющі властивості рослин», «У вінок «чар-зілля» я вплітаю», «Лікарські рослини на службі людини».


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Сполучення йо, ьо », вчитель української мови та літератури Недашківська Г.Г., Звенигородська спеціалізована школа І-ІІІ ст.. № 1, Черкаська обл..

2. К.І. Приходченко. Календарний рік у вправах і завдання. – Харків: «Основа», 2004.

3. Лазарчук Л.Ю. Українська мова. 5 клас. Збірник завдань, вправ, диктантів, загадок, лінгвістичних казок, мовних ігор. – Тернопіль. 2001.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.


Над уроком працювали Власюк О.О., Недашківська Г.Г.


Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.