Тема: Тематичне оцінювання: українські землі в ХVІ ст.
Тип уроку: перевірки та поглиблення знань
Мета: перевірити набуті у процесі вивчення тематичного блоку знання
Завдання: - перевірити володіння учнів матеріалом з вивчених тем;
- знайти типові помилки;
- розібрати з учнями типові помилки, заповнити "білі плями" у знаннях;
- поглибити знання з вивчених тем;
- вдосконалити навички створення історичних портретів.
Очикувані результати
Після цього уроку учні вмітимуть:
1. Критично ставитися до відеоматеріалів.
2. Складати історичні портети діячів культурної, політичної та ін. сфер.
3. Аналізувати типові помилки, допущені у виконаних завданнях.
Хід уроку:
І. Привітання вчителя та оголошення теми.
ІІ. Мотивація, перевірка домашнього завдання.
Учитель перевіряє словнички дат та термінів, виставляє оцінки у відповідну графу журналу.
Методичні примітки:
Оцінка 12 балів
Словничок повністю заповнений датами, термінами та поняттями вивченої теми, поняття розташовані у алфавітному порядку, немає виправлень та помилок у трактуванні.
Оцінка 11 балів
Словничок заповнений датами, термінами та поняттями вивченої теми на 90%; є 1-2 виправлення, всі терміни розшифровані правильно.
Оцінка 10 балів
Словничок заповнений датами, термінами та поняттями вивченої теми на 80%; є 3-5 виправлень, не використані виділення кольором.
На допрацювання
Словнички не відповідають критеріям, учитель повертає їх учням на допрацювання до наступного уроку. Оцінка на наступній перевірці знижується на 1 бал.
ІІІ. Перевірка знань. Тест
1. Національно-визвольна війна розпочалася у: а) 1548 p. б) 1569 р. в) 1648 p.
2. Очолив Нацiонально-визвольну війну: а) Богдан Хмельницький б) Павло Апостол в) Максим Кривоніс
3. Цей стан суспільства грав провідну роль у ході визвольної боротьби нашого народу: а) Селянство б) Шляхта в) Козацтво
4. Перший бій у цьому місті відбувся між повстанцями та польським військом: а) На Жовтих Водах б) Під Києвом в) Під Корсунем
5. Ця подія сталася раніше: а) В'їзд Богдана Хмельницького у Київ б) Підписання Берестейських статей в) Облога вiйськом українців Львова і Замостя
6. Збаразько-Зборівська воєнна кампанія мала такий фінал: а) був укладений Білоцерківський договір б) було страчено Богдана Хмельницького в) було підписано Зборівський договір
7. Згідно Збоpiвського договоpу під владою гетьмана опинялися: а) землі України, що входили до складу Речі Посполитої б) Галичина та Познань в) колишні Київське, Брацлавське та Чернігівське воєводства
8. Козацький реєстр включав таку кількіть козаків за Зборівським договором: а) 40 тис. б) 30 тис. в) 20 тис.
9. Б. Хмельницький уклав договір про військову допомогу з такою державою: а) Золота Орда б) Кримське ханство в) Московiя
10. Поляки вважали цю битву найганебнішою за всю польську історію: а) Корсунську б) Жовтоводську в) Пилявецьку
IV. Дискусія на тему: Хмельниччина. Хід боротьби та наслідки.
Опорний текст для вчителя (вступ): Приводом до повстання 1648 року послужила особиста справа одного з козацьких старшин, Богдана Хмельницького. Чигиринський підстароста Чаплинський напав на його будинок, забрав його дружину і таємно обвінчався з нею за католицьким обрядом. Син Хмельницького, десятирічний хлопчик, був так висічений, що незабаром помер. Хмельницький скаржився, але безуспішно; тоді він став готувати повстання. Коронний гетьман Потоцький звелів заарештувати його, але тому вдалося втекти. Разом з Перекопським мурзою Туган-беєм він відправився на Запоріжжя; запорожці проголосили його старшим війська Запорозького і під його начальством, разом з татарськими військами, виступили проти поляків.
V. Перевірка навиків створення історичних портретів
Текст учителя: Богдан Михайлович Хмельницький (при народженні був названий Зіновієм) народився 27 грудня 1595 року в родині сотника. Де він народився, точно невідомо: існує три версії. На місце народження Хмельницького претендують Суботів, Жовква та Чигирин. Ім'я Богдан він отримав пізніше: коли Хмельницький придбав історичну славу, його віднесли до роду Богданов, властвовавших в Молдові в 15 столітті.
Юнак отримав хорошу освіту в єзуїтів, володів польською і латинською мовами, згодом вивчив турецьку і французький. Незважаючи на отриману освіту, в католицтво Зіновій не перейшов, а залишився вірний вірі батьків - православ'ю.
Наука наукою, але юнака вабила військова слава. У складі козачого війська Хмельницький брав участь у польсько-турецькій війні 1620-1621 років, потрапив в полон. Повернувшись на батьківщину, влаштовував морські походи запорожців на турецькі міста, потім отримав уряд сотника чигиринського.
Треба сказати що Хмельницький не завжди був налаштований вороже по відношенню до поляків і дружньо - по відношенню до росіян, як це іноді уявлялося радянськими істориками. При польському королі Владиславі IV Хмельницький воював проти росіян і отримав золоту шаблю за хоробрість.
Хмельницький користувався особливою довірою короля, однак сімейна трагедія відновила жагу Хмельницького помститися Польщі. Помер Хмельницький від 16 серпня 1657. Був похований в Суботові. Однак упокоєння його не було спокійним: у 1664 році польський воєвода Чарнецький спалив хутір Хмельницького, а прах гетьмана і його сина Тимоша викинув «на поталу».
Запоріжжя сьогодні
У Суботові
Завдання: скласти історичний портрет Б.Хмельницького
Фішки для допитливих. Складна доля сучасного Суботова Суботів – невеличке село в декількох кілометрах від Чигирина, з населенням 800 чоловік. Свого хутір час став яблуком розбрату між Хмельницьким і Чаплинським. Дрібнопомісна свара вилилася тоді в серйозний переділ сфер впливу. Цей же маленький хутір і сьогодні є каменем спотикання для українських політиків і бізнес-структур.
Предметом суперечки влади стала земля колишнього замчища Хмельницького і право археологічних розкопок на ній. Тривале протистояння двох структур, в ході якого на розділеному мотузяною кордоном замчище були і наметові табори протесту, і зігнані з Чигирина загони міліції, закінчилося пожежею. Невідомі особи підпалили будівлю цієї самої структури «Екологія та соціальний захист». Приміщення, природно, згоріло, пожежна команда після тривалого очікування почала гасити вугілля
Президент і губернатор виграли битву. Тепер ніщо не завадить проведенню урочистостей. Звичайна процедура підготовки до проведення подібних заходів (2004-2006-2008) полягає у виготовленні декорацій. Також привозять масовку козацтва (50 грн. За участь), навченого де, що і коли слід кричати. Самі жителі Суботова - народ не настільки колоритний, та й не носять вони костюми 17 століття. Тому подивитися на всі можуть через дірки в паркан навколо замчища, та й то - якщо охорона підпустить. Крізь дірки в паркані народ може бачити і яскравих козацьких полковників, нагороджують один одного черговими званнями, прішпілівая саморобні бляшки до оперетковим мундирів і ... Самого ... Народ мовчить, дивлячись на «панські Витребеньки».
Ставлення живого Суботова до декоративної його іпостасі чудово характеризують лелеки: муляж над губернаторським рестораном і справжні гнізда над хатками місцевих жителів. З тих пір, як Суботів був включений в програму «Золота підкова», розгул реставраційних робіт не оминув і Іллінську церкву (репродукція на п'ятигривневій купюрі). Церква одягли в «шубу», замість старих дубових воріт - пластикові. Та ще стоїть питання про переміщення з-під церкви могили з написом «син священика - загинув на фронті в 1943»: хтось з президентського оточення поморщився - не формат. Саме замчище теж «облагороджена» - позбавленою смаку й дорогої тротуарною плиткою, лакованим і прикрашеним тризубом колодязем на місці старого...
Низки туристичних автобусів тягнуться до Іллінської церкви. Сам Суботів не отримує від туристичного буму нічого. Президентсько-губернаторська програма «Золота підкова» призвела лише до відторгнення частини землі і будівництва на ній потьомкінського села і губернаторського ресторану. Річечка Суба, що дала назву хутору, перегороджена греблею для створення біля губернаторського ресторану штучної водойми.
Іллінська церква в Суботові
Інші пам"ятки поблизу Суботова та Чигирина
VI. Самостійна робота: зробити узагальнення по темі в 3-4 речення, записати у зошит.
Під час цього етапу учитель перевіряє за допомогою двох учнів тестові роботи класу та оголошує оцінки. Також аналізують типові помилки та коментують завдання.
VII. Домашнє завдання
Заповнити виявлені "білі плями" у власних знаннях тематичного блоку.
Випереджаюче завдання: намалювати малюнок на тему: "Кріпацтво"
Використані джерела:
1. Урок на тему "Тематичне оцінювання до теми "Українські землі у ХVІ ст." учителя історії Костюченко О. В., школа №158 м.Київ
2. Урок на тему "Українські землі у ХVІ ст.:тематичне оцінювання." Давиденка В. М., учителя історії, Скадовська спеціалізована школа 1-3 ступенів №1, м.Скадовськ, Херсонська обл.
3. О. Гісем, О. Мартинюк Історія України. Конспекти уроків. 7 клас: Посібник для вчителя,-2007
4. Дмитро Колесник „Хутор Суботов и потемкинские деревни” (www.pro-vincia.com.ua)
5. www.testportal.if.ua
Скомпоновано та відредактовано Любименко В.В.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.