Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 5 клас>>Українська література 5 клас>> Українська література: Тарас Шевченко. Розповідь про письменника, його дитинство. За сонцем хмаронька пливе, Садок вишневий коло хати
Тема урока:"Вірш Тараса Шевченка "Садок вишневий коло хати"
Мета: допомогти учням усвідомити ідейно-художню цінність поезії Т. Г. Шевченка, розвивати навички відтворення настроїв пейзажних поезій; виховувати почуття естетичної насолоди від твору мистецтва.
Обладнання: підручник, "Кобзар" Шевченка, портрет митця, переносна дошка, учнівські ілюстрації до поезії, картина місцевого художника, роздруківка репродукції картини Т. Г. Шевченка "Селянська родина", виставка книг Шевченка і про Шевченка, фрагмент документального фільму про святкування дня народження поета, фонограма мелодії української народної пісні" Ніч яка місячна".
Хід уроку I. Організаційний момент Вчитель знайомить учнів із гостями, які присутні на уроці. Учень (привітання гостям). Гостям шановним завжди раді, Побудьте з нами на уроці. Учитись хочемо ми справді. Питайте нас на кожнім кроці. І коли лінь нам заважає, Допоможіть ЇЇ прогнати, Придумайте нам щось цікаве — Тож годі на уроці спати! Вчитель. Для того, щоб ваші язички сьогодні на уроці гарно працювали, проведемо мовленнєву розминку. ВОРОНА ПРОВОРОНИЛА ВОРОНЕНЯ (швидко тричі).
II. Повідомлення теми та мети уроку Епіграф уроку: На Україні повинно мати силу тільки українське слово. В. Винниченко Вчитель. На прикладі поезії Т. Г. Шевченка "Садок вишневий коло хати" ми відчуємо силу українського слова у змалюванні природи рідного краю та гармонії сімейних стосунків. Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття, І голос твій нам душі окриля. Встає в новій красі, забувши лихоліття, Твоя, Тарасе, звільнена земля! А девізом нашого уроку будуть слова: Музика — могутнє джерело думки. (Епіграф та девіз уроку записані на ватмані.)
III. Актуалізація опорних знань Мозковий штурм. — Чим є для української літератури творчість Шевченка? (Надзвичайним явищем.) — Де і коли народився поет? (9 березня 1814 р. в с. Моринці на Черкащині.) — Скільки братів та сестер мав Тарас Григорович? (Два брати: Микита і Йосип. Три сестри: Катря, Ярина, Марія.) — У кого спочатку навчався наш поет? (У шкільного дяка-п'яниці.) Потім? (У маляра, але Тараса приставили козачком до пана.) — Скільки було років Шевченкові, коли його викупили з кріпацтва? (24 роки.) — Як називалась перша збірка митця? ("Кобзар".) — Назвати останню книжку з прижиттєвих видань поета. ("Буквар південноруський".) — Коли помер Шевченко і де його поховали? (10 березня 1861 року, поховали на Смоленському кладовищі в Петербурзі, у травні перезахоронено на Чернечій горі біля Канева.)
IV. Перевірка домашнього завдання а) Читання напам'ять поезії " За сонцем хмаронька пливе". б) Огляд учнівських ілюстрацій.
V. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу Вчитель. Діти, сьогодні на уроці ми потрапимо до музичної різнобарвної країни поезії Т. Г. Шевченка. Зараз ми подивимось фрагмент документального фільму, присвяченого життю і творчості великого українського митця. (Перегляд фрагментів фільму.)
Бесіда — Що нового ви дізнались про поета? — Що із побаченого вам запам'яталось? — Що свідчить про талант Т. Г. Шевченка? Вчитель. Перед вами ілюстрація — картина нашого вчителя образотворчого мистецтва до поезії Тараса Шевченка "Садок вишневий коло хати". Щоб простежити її схожість з поезією, ми виразно прочитаємо вірш. (Вчитель під фонограму "Ніч яка місячна" читає вірш.) Справді, чарівна поезія, котра відображає не лише красу української природи, а й гармонію родинних стосунків. — Чи схожий малюнок з поезією? — Що недомалював художник? (Учні відповідають.) Щоб краще пройнятися цією поезією, прочитай¬те її, будь ласка, вголос. Читаючи вірш у супроводі мелодії, ви відчуєте взаємозв'язок між поезією і девізом нашого уроку, адже музика — могутнє джерело думки. (Учні читають вірш під фонограму.)
Бесіда. — Яку пору року описано у творі? Чому? — Яка ваша улюблена пора року? Де вам краще, вільніше дихається: на природі, вдома чи у гостях? — Як поет описує родину? Чи часто ви вечеряєте всією сім'єю? Коли це буває? — Чому донька подає вечеряти? (Допомагає стомленим батькам.) — Як ви розумієте рядки "А мати хоче научати, та соловейко не дає"? Вчитель. Тарас Шевченко був чудовим знавцем народного побуту, про що свідчать його поезії і картини, зокрема "Селянська родина". На полотні бачимо куточок подвір'я та стареньку хату під солом'яною покрівлею. Тут наприкінці довгого літнього дня зібралася селянська сім'я. Малюк, мабуть, розбив горщика. Першим порухом батька було покарати сина за шкоду. Лагідним жестом мати заступилася за малого. Заспокоєний нею батько в одну руку бере люльку, а другою тягнеться до сина, щоб його приголубити. Під ногами у людей крутиться цікавий до всього дворовий пес. Неподалік на призьбі сидить і гріється у промінні призахідного сонця сивий дідусь. Він заглиблений у свої думки і не дослухається до того, що відбувається на подвір'ї. Картина "Селянська родина" знаходиться у Державному музеї Т. Г. Шевченка. Бесіда за картиною. — Який настрій цього полотна? — Що є спільного в картині і поезії? — Чим відрізняється поезія від картини?
Словникова робота. Поняття про епітет. Запис терміну у словнички. Робота зі статтею підручника про епітети. Вчитель. Знайдіть епітети в поезії Т. Шевченка "Садок вишневий коло хати", запишіть їх у зошити. Запитання до учнів. — Чи є у вірші елементи гумору? Доведіть це. ("А мати хоче научати, та соловейко не дає". Мама підкоряється всевладній красі солов'їного співу, тихого вечора. їй не хочеться суворими словами розвіяти чари весняної ночі.)
Гра "Мажор-мінор". (Учні читають рядки радості, піднесення і суму, втоми.) Мажорний настрій створюють такі рядки:
Садок вишневий коло хати, Хрущі над вишнями гудуть. Співають ідучи дівчата, А матері вечерять ждуть. Сім'я вечеря коло хати, Вечірня зіронька встає. Поклала мати коло хати, Маленьких діточок своїх; Сама заснула коло їх. Вчитель. Тож нехай і у вашому житті буде більше мажору, не залишиться місця для драм, а в душі засвітиться вогник гармонійної краси.
Підсумок уроку. Вчитель. Підбити підсумок уроку нам допоможе метод "Асоціативна квітка". (На паперових пелюстках діти пишуть, яке враження справила на них поезія Т. Г. Шевченка "Садок вишневий коло хати". Пелюстки прикріплюються на дошці, замість серединки такої квітки записана назва вірша. Вчитель коротко повідомляє про дитячі асоціації.) Звертаю вашу увагу на виставку книг. Тут є твори Т Г. Шевченка та цікаві книжки про поета. Читайте, цікавтесь, научайтесь.
VI. Домашнє завдання: вивчити вірш напам'ять. О. Данілеско// Українська література в загальноосвітній школі.- 2008.- №2
Календарно-тематичне планування української літератури, завдання школяру 5 класу, Українська література, Українська література 5 клас Онлайн бібліотека з підручниками і книгами, плани-конспекти уроків з української літератури 5 класу
Предмети > Українська мова > Українська мова 7 клас > Тарас Шевченко. Розповідь про письменника, його дитинство > Тарас Шевченко. Розповідь про письменника, його дитинство. Конспект уроку і опорний каркас
|