KNOWLEDGE HYPERMARKET


Прийменник. Написання прийменників з іншими частинами мови. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Прийменник. Написання прийменників з іншими частинами мови. Повні уроки 


Тема уроку: Прийменник. Написання прийменників з іншими частинами мови.


Мета уроку: повторити найважливіші відомості про прийменники, зокрема про основні граматичні особливості прийменників та їх правопис,

про написання прийменників з іншими частинами мови; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прийменники в текстах;

розвивати вміння використовувати прийменники у власних висловлюваннях;

виховувати любов до рідної мови та навколишнього середовища.

Тип уроку: повторення набутих знань.

Хід уроку

Згадаємо всім знайомі рядки…

Зоре моя вечірняя,

Зійди … горою,

Поговорим тихесенько

… неволі … тобою.

Розкажи, як … горою

Сонечко сідає,

Як … Дніпра веселочка

Воду позичає,

Як широка сокорина

Віти розпустила,

А … самою водою

Верба похилилась.

Аж … воді розіслала

Зеленії віти…

Вставте пропущені слова. Якою частиною мови вони є?


Отже, що таке прийменник?

Прийменник – є службова частина мови, що служить для зв’язку слів у реченнях. У них немає власного лексичного значення, а значить вони не виступають ніяким членом речення.

Прийменники бувають:


Згадаємо правопис прийменників.


Прочитати текст. Випишіть прийменники разом зі словами, з якими вони вживаються. Якою частиною мови є кожне слово?

Важко знайти чи навіть уявити родину на Україні, де притримуються всіх традицій, або навіть сучасну оселю, але не мають в ній рушника. До сьогоднішнього дня їх не переставали ткати та вишивати. Яка мета: для краси, на щастя, для душі або просто так. Небагато хто знає, що зображення на українських рушниках – то прадавні символи: у вигляді ромба і крапка посередині – нива, засіяна зерном, квітка або вазон з квітами – світове дерево од неба до землі, зображення людини, неначе малеча намалювала, – Берегиня, богиня сімейного вогника. А згадаймо, де ж висять рушники. В кутку, над іконою, при вході до оселі, над вікном, адже вважається, що рушник – то оберег від всієї нечисті, яка так небажана в наших оселях ... (Г. Бондаренко)


Запишемо прийменники з іменниками та прикметниками.

У хаті, у саду, під річкою, під калиною, на деревах, попід вербами, зозуля над селом, рушник над дверима.

Складіть невелику розповідь про українські символи. Поясніть, яку роль в тексті відіграють прийменники.


«Четвертий зайвий». На дошці записано прийменники. В кожному рядку викресліть зайвий. Поясніть свій вибір.

Поза, з-за, попереду, попід.

Понад, поміж, проміж, з-під.

Попереду, з-під, з-за, з-над.

Заради, посеред, з-поміж, задля.

Прочитайте виразно текст. Що ви цікавого знаєте про цей обряд? <span style="font-family: monospace;" /> Збиралися пізно ввечері свати і йшли сватати дівчину, щоб на разі відмови ніхто не дізнався про цей випадок і сватання залишалося в таємниці. Першим ділом, зайшовши до хати з хлібом і привітавшись, старости починали традиційну розмову про те, що селом ходять слухи про завітавших до села купців, що шукають дорогоцінний товар – красну дівицю, або про мисливців, що вийшли на слід молодої олениці — гарної дівиці, тощо. Після жартівливих промов батьки запрошували дівчину й при всіх запитували її чи згодна вона брати шлюб. Наречена мала дати відповідь одразу і обов’язково. Ця відповідь була вирішальною та вважалася остаточною. Якщо наречена дала згоду, сватів перев’язували рушниками, а дівчина свого нареченого – хусткою. Якщо згоди не дочекалися – старости й наречений отримували гарбуза чи макогін. На випадок позитивної відповіді дівчини обидві сторони обговорювали питання про придане нареченої. (З журналу)


Переписуючи текст, підкресліть прийменники.


Прочитаємо текст. Замість крапок вставити необхідні прийменники.

… селі знайшли лелеку … поламаним крилом, виходили його, … потім випустили … волю. Одного разу загорілася … людей хата, … … ній були тільки двоє маленьких хлопчиків. … цей час пролітав повз хати врятований лелека. Закружляв … хатою жалібно заклекотів … кинувся … відчинене вікно, крізь яке клубочився дим. Врятував лелека хлопчиків,…дуже обпік собі ноги…дзьоба, … стали кривавими, обпалив крила, … стали ніби вуглики. … того часу … лелеки червоні ноги … дзьоб, … крила-чорні. Господарі віддячили птахові, прилаштувавши…ясені колесо … воза, … він завжди був поряд…ними…виводив своїх пташенят. Отож якщо…хаті звиває гніздо лелека, то вірять, … … ній буде лад. Згідно … повір’ям, … хтось зруйнує лелече гніздо, … неодмінно накличе лихо… (З журналу).


Домашнє завдання.

Скласти й записати речення зі словами угору, у гору, напам’ять, на пам'ять .

Визначте синтаксичну роль поданих слів у складених реченнях. Поясніть їх правопис.


Список використаної літератури.

1. План-конспект на тему: «Написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс». Автор Крайнік Г.В. Євпаторія – 2006рік.

2. Курсова робота на тему: «Моделювання уроків української мови в школах нового типу». Вінниця – 2003рік.

3. Урок на тему: «Розбір прийменника як частини мови. Узагальнення вивченого з теми «Прийменник». Віннікова Ю. П., учитель української мови та літератури, Дніпропетровська школа № 21.

4. Урок на тему: «Прийменник як службова частина мови». Лук’янова Н.В., учитель української мови і літератури вищої категорії Червонозаводської школи І-ІІІ ступенів №2, Полтавська обл..

5. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.



Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас