Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Прийменник. Написання прийменників з іншими частинами мови. Повні уроки
Мета уроку: повторити найважливіші відомості про прийменники, зокрема про основні граматичні особливості прийменників та їх правопис, про написання прийменників з іншими частинами мови; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прийменники в текстах; розвивати вміння використовувати прийменники у власних висловлюваннях; виховувати любов до рідної мови та навколишнього середовища. Тип уроку: повторення набутих знань. Хід уроку Згадаємо всім знайомі рядки… Зоре моя вечірняя, Зійди … горою, Поговорим тихесенько … неволі … тобою. Розкажи, як … горою Сонечко сідає, Як … Дніпра веселочка Воду позичає, Як широка сокорина Віти розпустила, А … самою водою Верба похилилась. Аж … воді розіслала Зеленії віти… Вставте пропущені слова. Якою частиною мови вони є?
Отже, що таке прийменник? Прийменник – є службова частина мови, що служить для зв’язку слів у реченнях. У них немає власного лексичного значення, а значить вони не виступають ніяким членом речення. Прийменники бувають: Згадаємо правопис прийменників. Прочитати текст. Випишіть прийменники разом зі словами, з якими вони вживаються. Якою частиною мови є кожне слово? Важко знайти чи навіть уявити родину на Україні, де притримуються всіх традицій, або навіть сучасну оселю, але не мають в ній рушника. До сьогоднішнього дня їх не переставали ткати та вишивати. Яка мета: для краси, на щастя, для душі або просто так. Небагато хто знає, що зображення на українських рушниках – то прадавні символи: у вигляді ромба і крапка посередині – нива, засіяна зерном, квітка або вазон з квітами – світове дерево од неба до землі, зображення людини, неначе малеча намалювала, – Берегиня, богиня сімейного вогника. А згадаймо, де ж висять рушники. В кутку, над іконою, при вході до оселі, над вікном, адже вважається, що рушник – то оберег від всієї нечисті, яка так небажана в наших оселях ... (Г. Бондаренко)
Запишемо прийменники з іменниками та прикметниками. У хаті, у саду, під річкою, під калиною, на деревах, попід вербами, зозуля над селом, рушник над дверима. Складіть невелику розповідь про українські символи. Поясніть, яку роль в тексті відіграють прийменники.
«Четвертий зайвий». На дошці записано прийменники. В кожному рядку викресліть зайвий. Поясніть свій вибір. Поза, з-за, попереду, попід. Понад, поміж, проміж, з-під. Попереду, з-під, з-за, з-над. Заради, посеред, з-поміж, задля. Прочитайте виразно текст. Що ви цікавого знаєте про цей обряд? <span style="font-family: monospace;" /> Збиралися пізно ввечері свати і йшли сватати дівчину, щоб на разі відмови ніхто не дізнався про цей випадок і сватання залишалося в таємниці. Першим ділом, зайшовши до хати з хлібом і привітавшись, старости починали традиційну розмову про те, що селом ходять слухи про завітавших до села купців, що шукають дорогоцінний товар – красну дівицю, або про мисливців, що вийшли на слід молодої олениці — гарної дівиці, тощо. Після жартівливих промов батьки запрошували дівчину й при всіх запитували її чи згодна вона брати шлюб. Наречена мала дати відповідь одразу і обов’язково. Ця відповідь була вирішальною та вважалася остаточною. Якщо наречена дала згоду, сватів перев’язували рушниками, а дівчина свого нареченого – хусткою. Якщо згоди не дочекалися – старости й наречений отримували гарбуза чи макогін. На випадок позитивної відповіді дівчини обидві сторони обговорювали питання про придане нареченої. (З журналу)
Прочитаємо текст. Замість крапок вставити необхідні прийменники. … селі знайшли лелеку … поламаним крилом, виходили його, … потім випустили … волю. Одного разу загорілася … людей хата, … … ній були тільки двоє маленьких хлопчиків. … цей час пролітав повз хати врятований лелека. Закружляв … хатою жалібно заклекотів … кинувся … відчинене вікно, крізь яке клубочився дим. Врятував лелека хлопчиків,…дуже обпік собі ноги…дзьоба, … стали кривавими, обпалив крила, … стали ніби вуглики. … того часу … лелеки червоні ноги … дзьоб, … крила-чорні. Господарі віддячили птахові, прилаштувавши…ясені колесо … воза, … він завжди був поряд…ними…виводив своїх пташенят. Отож якщо…хаті звиває гніздо лелека, то вірять, … … ній буде лад. Згідно … повір’ям, … хтось зруйнує лелече гніздо, … неодмінно накличе лихо… (З журналу). Домашнє завдання. Скласти й записати речення зі словами угору, у гору, напам’ять, на пам'ять . Визначте синтаксичну роль поданих слів у складених реченнях. Поясніть їх правопис.
Список використаної літератури. 1. План-конспект на тему: «Написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс». Автор Крайнік Г.В. Євпаторія – 2006рік. 2. Курсова робота на тему: «Моделювання уроків української мови в школах нового типу». Вінниця – 2003рік. 3. Урок на тему: «Розбір прийменника як частини мови. Узагальнення вивченого з теми «Прийменник». Віннікова Ю. П., учитель української мови та літератури, Дніпропетровська школа № 21. 4. Урок на тему: «Прийменник як службова частина мови». Лук’янова Н.В., учитель української мови і літератури вищої категорії Червонозаводської школи І-ІІІ ступенів №2, Полтавська обл.. 5. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.
Відредаговано та надіслано Власюк О.О.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: