Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Словосполучення. Головні й залежні слова у словосполученні. Повні уроки Тема уроку: Словосполучення. Головні й залежні слова у словосполученні. Граматична помилка та її умовне позначення (практично).
Мета уроку: ознайомити учнів з особливостями будови словосполучень, поглибити знання про головне і залежне слово, навчити відрізняти словосполучення від слова, його форми і речення, знаходити і виправляти граматичні помилки; формувати вміння аналізувати будову словосполучень, знаходити головне й залежне слово у словосполученнях.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
Прочитати мовчки текст. Осінній день у лісі. Якось одного дня восени всім класом ми вирушили до лісу. Сонце світило і навіть трохи підігрівало осіннє повітря. Жовте листя вкривало все навкруги. Але це лише здавалося, що килим з листя був жовтим. Якщо розглядіти ближче, то стани видним, що навкруги – барвистий килим. Чарівну лісну тишу порушував стукіт здалеку: тук, тук, тук. Напевне це був дятел. А ще крізь лісну мелодію прослуховувався неначе спів, неначе хтось грає на чарівній скрипці. І було відчуття, що лунає той спів з самої глибини лісу, з-під землі. Всі дуже зацікавилися. Ми довго слухали і ніхто не міг збагнути звідки і що за музику ми чули. Пройшовши майже в саму середину лісу, все глибше і глибше, ми стали все яскравіше чути ту мелодію і тоді ми всі зрозуміли, що та музика – то мелодія струмочка з яру.
Випишіть з тексту словосполучення зі словом день. Визначте головні і залежні слова в кожному словосполученні.
Пригадаємо, що ми з вами вже знаємо про словосполучення, використовуючи таблицю.
а. Яку роль виконує словосполучення у мовленні? Чим воно відрізняється від слова? б. Яка будова у словосполучення? в. Який зв’язок між словами у словосполученні?
Перед вами чотири малюнка.
Листок. Дубовий листок. Який з цих підписів називає зображення більш точно? Чому? Назвіть, що зображено на інших малюнках: спочатку одним словом, потім – словосполученням.
Отже, словосполучення – це синтаксична одиниця, яка містить в собі два чи більше повнозначних слів і служить предметом, дією або їх ознакою. Структура словосполучення: головне і залежне слово. Зв’язок слів у словосполученні граматичній і змістовий.
Дослідити, які сполучення слів належать до словосполучень, і виписати їх, виділивши головне і залежне слово. Осінній дощ, осінь прийшла, чиста роса, вітер і дощ, прийти до лісу, шумить вітер, у лісі, спів пташок, припікає сонце, дерева й кущі, лісовий дзвін, серед лісу. Лісова галявина, прокинувся ліс, біля ставу, вийти в поле, ліс і поле, хмарне небо. За допомогою виконаної вправи зробіть висновок, які поєднання слів не є словосполученнями.
Випишіть словосполучення. Розподіліть їх залежно від того, якою частиною мови є головне слово.
Прямувати, ліс; йти, річка; турбуватися, тварини; спуститися, берег; ступити, галявина; опинитися, берези; гілляка, дуб; бігти, листя; спостерігати, природа; наближатися, яр.
Розглянемо поняття граматична помилка. Цей вид помилок характеризується порушенням у творенні слів, їх відмінкових форм, у побудові словосполучень і речень. Найбільш поширеними видами цих помилок є: а. неправильне утворення слів (посередині осені – всередині осені); б. ненормативне утворення відмінкових форм різних частин мови (по святах – на свята); в. неправильна побудова словосполучень та речень (страждати від головних болей – страждати від головного болю). Умовно граматична помилка позначається великою літерою Г
Прочитайте речення. Знайдіть словосполучення, в яких неправильно вжито відмінки залежних слів. 1) Усі діти нашого класу в цей день були одягнені у святковій формі. 2) На шкільному святі музиканти грали в народні інструменти. 3) Моя думка до спортивних змагань між двома командами школи позитивна. 4) Вісьмома роками батьки віддали мене до спортивної секції по баскетболу. 5) Мені дуже хотілося займатися по футболу. 6) Мені подобається піклуватися за своїх домашніх тварин. 7) Свого домашнього кота я називаю Васько.
Перегляньте відео.
Поставте у відповідність два стовпчики, щоб отримати словосполучення, які ви побачили у відеоматеріалі, записавши їх у відповідному відмінку.
Скласти невелику зв’язну розповідь «У лісі» від першої особи. Виписати 8-10 словосполучень, визначити головне і залежне слова, указати на частини мови, якими вони виражені.
Список використаної літератури. 1. Урок на тему: Словосполучення. Види зв'язку у словосполученні. Будова словосполучень. Касим Оксана Станіславівна, Долинський природничо-математичний ліцей. 2. Урок на тему: «Словосполучення. Головне і залежне слово у словосполученні», кандидат педагогічних наук Омельчук С.А. 3. Урок на тему: «Словосполучення лексичні і фразеологічні. Граматична помилка та її умовне позначення» 4. Потапенко О.І. Методика аналізу сучасного уроку з української мови. Практикум. - К.: Вища школа, 1992.
Відредаговано та надіслано Власюк О.О.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: