Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: РЗМ №1. Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності. Повні уроки Тема уроку: РЗМ №1. Мова і мовлення. Види мовленнєвої діяльності. Мета уроку: актуалізація знання п’ятикласників про мовлення, види мовленнєвої діяльності, мету спілкування; ознайомити учнів з основними правилами спілкування; удосконалити вміння розрізняти такі поняття, як мовлення, види мовленнєвої діяльності, адресат мовлення; розвивати культуру мовленнєвого спілкування п’ятикласників. Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення. Хід уроку 1. Розглянемо структуру спілкування. Форма мовлення Вид мовлення (усна/писемна) (монолог/діалог) Адресант(мовець) Висловлювання Адресат (слухач) Тема й основна Мета спілкування Умови(місце думка ( повідомлення, й час) спілкування спонукання, з’ясування)
На основі таблиці давайте зробимо висновок: від чого залежать наші висловлювання? 2. Згрупувати слова і словосполучення слів у дві колонки: ті, що вказують на неофіційні стосунки; ті що вказують на офіційність процесу спілкування. Удома, на роботі, у школі на уроці, у школі на перерві, під час екскурсії в музеї, на прогулянці, у магазині, у поліклініці, у громадському транспорті, у бібліотеці, в гостях у друга, на класних зборах.
3. Розбийте словосполученні на три частини: сполучення слів, що виражають процес спілкування; процес повідомлення; процес впливу. (m2a.jpeg) Відповідати на уроці української мови; вітатися з друзями; робити зауваження однокласнику; ділитися літніми враженнями з однокласниками; робити повідомлення на занятті мовного гуртка; пояснювати задачу товаришу по парті; запрошувати друзів у похід; розповідати казку молодшому братові. 4. Указати на вид мовленнєвої діяльності (говоріння, слухання, читання, письмо), скориставшись поданими характеристиками: почерк, зв’язно, зміст висловлювання, писемне мовлення, писати зі скороченнями, записувати, рукопис; голос, мовлення, слово, виступ, план мовлення, зміст висловлювання, думка; читати мовчки, читати вголос, підкреслювати, робити виписки, конспект, зміст висловлювання; слухати, зміст висловлювання, запам’ятовувати, співрозмовник, значення, зміст. Мовлення передбачає не лише вміння говорити( усне мовлення), і писати (писемне мовлення), але й слухати (сприймати усне мовлення) і читати (сприймати писемне мовлення). Зверніть увагу! У характеристиці всіх видів мовленнєвої діяльності – говоріння, слухання, читання,письма – спільним є зміст висловлювання, який потрібно донести до співрозмовника або зрозуміти з чужого висловлювання. (m2b.jpeg) Той, хто говорить або пише, називається митцем. У власне, самостійно створене висловлювання, мовець вкладає певний зміст. Той, кому адресовано сказане або написане мовцем, називається адресатом мовлення. Він сприймає зміст створеного іншою людиною висловлювання. За останніми науковими дослідженнями, у спілкуванні людина щодня проводить понад 70 % часу. Найбільше часу витрачається на аудіювання – 42%, трохи менше на говоріння – 32%, ще менше на читання – 15% і найменше на письмо – 11%. Отже, найбільше часу витрачається на слухання-розуміння. Вибрати й виписати тільки ті сполучення слів, які характеризують: 1) процес читання; 2) процес письма. Читати мовчки, записувати думку, складати план мовлення, розуміти зміст висловлювання, писати грамотно, читати швидко, оформлювати думки логічно, послідовно, робити виписки, вести конспект, писати охайно. Яка різниця між говорінням і письмом? Обґрунтуйте свою відповідь. Які вили мовленнєвої діяльності належать до усної форми мовлення, які – до письмової. Заповніть таблицю. Форма мовлення Види мовленнєвої діяльності говоріння слухання читання письмо Основні правила спілкування. 1. Прагніть до того, щоб спілкування з вами було приємним і корисним. 2. Будьте ввічливими і доброзичливими у спілкуванні. Уважно слухайте співрозмовника. 3. Говоріть про те, що може бути цікавим для адресата ваших висловлювань. Ураховуйте вік, характер, інтереси співрозмовника. 4. Поважайте і намагайтеся зрозуміти переконання співрозмовника. Не перебивайте його. 5. Не вживайте грубих слів. Не говоріть надто голосно.
Виконання ситуативних завдань 1. Уявіть ситуацію: ви прийшли до бібліотеки. Схарактеризуйте умови спілкування: назвіть учасників спілкування, форму мовлення, види мовлення, умови спілкування (офіційна чи не офіційна обстановка). 2. Уявіть ситуацію: ви завітали до фотосалону. Складіть і розіграйте діалог з товаришем по парті, використавши подані тематичні слова. Сфотографуватися на пам’ять. Кольорові фотографії. Чорно-біле зображення. Фотографії на документи. Сфотографуватися всім класом. Термінова фотографія. Якісне зображення. Поміркуйте і складіть коротке висловлювання на тему: «Що легше – слухати, читати, говорити чи писати?»
Домашнє завдання. 1. Підібрати народні прислів’я про мову і мовлення. 2. Уявіть, що ви хочете зацікавити свого друга новою книжкою. Яким буде ваше висловлювання? Яку форму ви оберете? Список використаної літератури. 1. Урок на тему: «Розвиток мовлення – найважливіша умова успішного навчання молодших школярів», Ковальова Вікторія Іванівна, старший учитель загальноосвітньої школи-інтернат №2 м. Краматорськ, Донецька обл.. 2. Урок на тему: «Мова і мовлення», автор О. Лобчук 3. Урок на тему: «Мовлення як форма існування живої мови». 4. Урок на тему: «Загальне уявлення про мовлення», кандидат педагогічних наук С.А. Омельчук. 5. Уроки рідної мови в 5 класі. О.Глазова, Ю. Кузнецов., «Педагогічна преса», Київ, 2006 рік.
Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.
|
Авторські права | Privacy Policy |FAQ | Партнери | Контакти | Кейс-уроки
© Автор системы образования 7W и Гипермаркета Знаний - Владимир Спиваковский
При использовании материалов ресурса
ссылка на edufuture.biz обязательна (для интернет ресурсов -
гиперссылка).
edufuture.biz 2008-© Все права защищены.
Сайт edufuture.biz является порталом, в котором не предусмотрены темы политики, наркомании, алкоголизма, курения и других "взрослых" тем.
Ждем Ваши замечания и предложения на email:
По вопросам рекламы и спонсорства пишите на email: