KNOWLEDGE HYPERMARKET


Прийменник. Написання прийменників з іншими частинами мови. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Прийменник. Написання прийменників з іншими частинами мови. Повні уроки 


Тема уроку: Прийменник. Написання прийменників з іншими частинами мови.


Содержание

Мета уроку

повторити найважливіші відомості про прийменники, зокрема про основні граматичні особливості прийменників та їх правопис,

про написання прийменників з іншими частинами мови; формувати загальнопізнавальні вміння знаходити прийменники в текстах;

розвивати вміння використовувати прийменники у власних висловлюваннях;

виховувати любов до рідної мови та навколишнього середовища.

Тип уроку

повторення набутих знань.

Хід уроку

Згадаємо всім знайомі рядки…

Зоре моя вечірняя,

Зійди … горою,

Поговорим тихесенько

… неволі … тобою.

Розкажи, як … горою

Сонечко сідає,

Як … Дніпра веселочка

Воду позичає,

Як широка сокорина

Віти розпустила,

А … самою водою

Верба похилилась.

Аж … воді розіслала

Зеленії віти…

M12a.jpeg

Вставте пропущені слова. Якою частиною мови вони є?


Отже, що таке прийменник?

Прийменник – є службова частина мови, що служить для зв’язку слів у реченнях. У них немає власного лексичного значення, а значить вони не виступають ніяким членом речення.

Прийменники бувають:

M12b.jpeg

Згадаємо правопис прийменників.

M12c.jpeg

Прочитати текст. Випишіть прийменники разом зі словами, з якими вони вживаються. Якою частиною мови є кожне слово?

M12d.jpeg

Важко знайти чи навіть уявити родину на Україні, де притримуються всіх традицій, або навіть сучасну оселю, але не мають в ній рушника. До сьогоднішнього дня їх не переставали ткати та вишивати. Яка мета: для краси, на щастя, для душі або просто так. Небагато хто знає, що зображення на українських рушниках – то прадавні символи: у вигляді ромба і крапка посередині – нива, засіяна зерном, квітка або вазон з квітами – світове дерево од неба до землі, зображення людини, неначе малеча намалювала, – Берегиня, богиня сімейного вогника. А згадаймо, де ж висять рушники. В кутку, над іконою, при вході до оселі, над вікном, адже вважається, що рушник – то оберег від всієї нечисті, яка так небажана в наших оселях ... (Г. Бондаренко)


Запишемо прийменники з іменниками та прикметниками.

У хаті, у саду, під річкою, під калиною, на деревах, попід вербами, зозуля над селом, рушник над дверима.

M12e.jpeg

Складіть невелику розповідь про українські символи. Поясніть, яку роль в тексті відіграють прийменники.


«Четвертий зайвий».

На дошці записано прийменники. В кожному рядку викресліть зайвий. Поясніть свій вибір.

Поза, з-за, попереду, попід.

Понад, поміж, проміж, з-під.

Попереду, з-під, з-за, з-над.

Заради, посеред, з-поміж, задля.

Прочитайте виразно текст. Що ви цікавого знаєте про цей обряд? <span style="font-family: monospace;" /> Збиралися пізно ввечері свати і йшли сватати дівчину, щоб на разі відмови ніхто не дізнався про цей випадок і сватання залишалося в таємниці. Першим ділом, зайшовши до хати з хлібом і привітавшись, старости починали традиційну розмову про те, що селом ходять слухи про завітавших до села купців, що шукають дорогоцінний товар – красну дівицю, або про мисливців, що вийшли на слід молодої олениці — гарної дівиці, тощо. Після жартівливих промов батьки запрошували дівчину й при всіх запитували її чи згодна вона брати шлюб. Наречена мала дати відповідь одразу і обов’язково. Ця відповідь була вирішальною та вважалася остаточною. Якщо наречена дала згоду, сватів перев’язували рушниками, а дівчина свого нареченого – хусткою. Якщо згоди не дочекалися – старости й наречений отримували гарбуза чи макогін. На випадок позитивної відповіді дівчини обидві сторони обговорювали питання про придане нареченої. (З журналу)


M12g.jpeg
Переписуючи текст, підкресліть прийменники.


Прочитаємо текст. Замість крапок вставити необхідні прийменники.

… селі знайшли лелеку … поламаним крилом, виходили його, … потім випустили … волю. Одного разу загорілася … людей хата, … … ній були тільки двоє маленьких хлопчиків. … цей час пролітав повз хати врятований лелека. Закружляв … хатою жалібно заклекотів … кинувся … відчинене вікно, крізь яке клубочився дим. Врятував лелека хлопчиків,…дуже обпік собі ноги…дзьоба, … стали кривавими, обпалив крила, … стали ніби вуглики. … того часу … лелеки червоні ноги … дзьоб, … крила-чорні. Господарі віддячили птахові, прилаштувавши…ясені колесо … воза, … він завжди був поряд…ними…виводив своїх пташенят. Отож якщо…хаті звиває гніздо лелека, то вірять, … … ній буде лад. Згідно … повір’ям, … хтось зруйнує лелече гніздо, … неодмінно накличе лихо… (З журналу).

M12f.jpeg

Домашнє завдання.

Скласти й записати речення зі словами угору, у гору, напам’ять, на пам'ять .

Визначте синтаксичну роль поданих слів у складених реченнях. Поясніть їх правопис.


Список використаної літератури.

1. План-конспект на тему: «Написання похідних прийменників разом, окремо, через дефіс». Автор Крайнік Г.В. Євпаторія – 2006рік.

2. Курсова робота на тему: «Моделювання уроків української мови в школах нового типу». Вінниця – 2003рік.

3. Урок на тему: «Розбір прийменника як частини мови. Узагальнення вивченого з теми «Прийменник». Віннікова Ю. П., учитель української мови та літератури, Дніпропетровська школа № 21.

4. Урок на тему: «Прийменник як службова частина мови». Лук’янова Н.В., учитель української мови і літератури вищої категорії Червонозаводської школи І-ІІІ ступенів №2, Полтавська обл..

5. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.



Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас