KNOWLEDGE HYPERMARKET


Речення, його граматичнa основа (підмет і присудок). Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 5 клас. Повні уроки>> Українська мова: Речення, його граматичнa основа (підмет і присудок). Повні уроки 

Тема уроку: Речення, його граматичне основа (підмет і присудок). Речення з одним головним членом (загальне ознайомлення).


Содержание

Мета уроку

поглибити знання п’ятикласників про речення та його граматичну основу, чим виражаються підмет і присудок; дати учням загальне поняття про речення з де тільки один головний членом; сформувати загально пізнавальні вміння виділити граматичну основу в реченнях, навчити зрівнювати речення з одним головним членом або повною граматичною основою, визначати способи морфологічного вираження підмета і присудка; розвивати творчі вміння побудови речень і зв’язних висловлювань; на основі дидактичного матеріалу виховувати любов до навколишнього середовища, до рідного краю.


Тип уроку

урок засвоєння нових знань.


Хід уроку

Прочитайте поданий текст. Визначте тему і основну думку висловлювання. Підберіть заголовок.


Якось навесні ми з друзями пішли до лісу. Сонце вже встало, іноді піддував легенький вітер, і тоді на весь ліс було чутно, як співають всі дерева. У кожного дерева була своя пісня. Найніжнішою нам здалася пісня берези, так і хотілося підійти і обійняти цю струнку красуню.

M25a.jpeg

У дуба була мужня пісня. Слухаючи його спів мимоволі відчуваєш себе відважним, хоробрим.

Схилившись над водою, замріявшись про щось, співала свою пісню неначе сумна верба. Ці звуки навіювали спогади про осінь, про опавши листя.

Неначе тривожною здалася нам пісня горобини. Спів наганяв думки про сутінки, грозу, яка гне до долу стрункі деревця.

Ось які в лісі звучать пісні.




Чим би ви пояснили, що від берези друзі почули ніжну пісню, від дубу – мужню, верби – задумливу, а від горобина взагалі тривожну?


Давайте згадаємо з молодших класів з чого складається граматична основа речення. Випишіть 8-10 словосполучень, а потім – граматичні основи.


Творчий диктант.

Визначте де закінчуються речення. Запишіть, розставивши необхідні розділові знаки. Підкресліть граматичні основи.

                                          Осінь.

Настала осінь золоті стрічки обплели коси берізок осоки виблискували різними вогниками вже дозріли на ліщині горіхи важкі жолуді падають додолу з могутніх дубів прийшла пора лісовим жителям подумати про харчі на зимову пору норки лісових мишок вже наповнені насінням від клену та зерном хвацькі білочки наховали у свої дупла горішки та жолуді сушать грибочки/

M25b.jpeg M25c.jpeg

Одною з найголовніших ознак речення є наявність підмета і присудка (граматичної основи). Які ще ознаки речення ви можете назвати?


Прочитати слова, які вказані в неправильній формі. Складіть і запишіть речення. Підкресліть граматичні основи. Вкажіть, якою частиною мови виражений підмет і присудок в кожному з речень.


Літо, канікули, за, інший, я, люблю, більше. За, можна, три, цікаво, відпочити, місяць. Під, гарна, час, погода, із, бігати, задоволення, вздовж, річка, ходити, гриби, в, ліс, за. Проте, також, не, дощ, перешкода, відпочинок, корисний. У, непогожа, погода, я, полюбляю, читати.



Всі слова в реченнях пов’язані граматично. Головними членами є підмет і присудок, вони і складають його граматичну основу, і залежать один від одного.

Наприклад:

M25f.jpeg

Граматична основа речення може включати лише один головний член – підмет або присудок.

Наприклад:

     Ліс. Ніч. Ідеальна тиша. Дивуємось лісовою тишею на весні.

M25g.jpeg

Прослухайте пісню



Дайте свої відповідь на питання «Що для кожного є батьківщина?», використовуючи текст пісні. Запишіть речення, виділіть граматичні основи.

M25d.jpeg

Батьківщина – це річка посеред поля.

                    – …

                    – …

                    – …


Якщо підмет або присудок вживаються в формі називного відмінку іменника, тоді між ними може ставатися тире.


Прослухайте текст. Визначте тему і доберіть заголовок. Запишіть в зошити. Підкреслити граматичні основи. Якою частиною мови в тексті виражені підмет і присудок.

Росте край дороги калина. Всі, хто проходить мимо – милуються нею. Адже завжди вона гарна, і навесні, і влітку, і взимку і, тим більше, восени. Як вбереться навесні калина у смарагдове вбрання з білими мереживами з квіточок. Так і радіє око! З часом на місці квіток з’являться червоненькі ягідки, неначе рум’янець. А як прийшла осінь – прибереться калина в найчарівніші барви природи. І навіть сніжна зима не намагається зіпсувати це чудове намисто. От і стоїть вона, пригощає гостинно своїми ягодами і пташок і людей.

M25e.jpeg



Домашнє завдання.

Напишіть невеличку казку на тему: «Головні члени речення». Підкресліть граматичні основи. Позначте якою частиною мови виступають підмет і присудок.


Список використаної літератури.

1. Урок на тему: «Речення, його граматична основа», автор кандидат педагогічних наук Омельчук С.А.

2. Усі уроки рідної мови в 5 класі. С.А. Омельчук, А.І. Ляшкевич, М.В. Кравець, Харків. Видавнича група «Основа»., 2005 рік.

3. С. Я. Хавіна. Позакласна робота з української мови та літератури. – Х.: Вид. група «Основа», 2009.

4. Г. Я. Лазоряк. Творчий потенціал учнів на уроках словесності // Вивчаємо українську мову та літературу. – 2008.

5. Країна знань: Довідник молодшого школяра/Авт.-упорядник Т.М.Огієнко, Н.А.Філіпова, Л.Ф.Богданова, Н.М.Кириченко.-Х.:Науково-методичний центр, 2005.

6. Сонечко: Казки, оповідання, скоромовки//Хрестоматія для позакласного читання./Уклад. Г.Ю.Рогінська.-Харків: Ранок-НТ, 2002.


Відредаговано та надіслано Власюк О.О.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.



Предмети > Українська мова > Українська мова 5 клас