KNOWLEDGE HYPERMARKET


Онєгін як втілення типу «зайвої людини» . Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Зарубіжна література>>Зарубіжна література 9 клас. Повні уроки>> Зарубіжна література:Онєгін як втілення типу «зайвої людини». Повні уроки 

Тема:  Духовний світ головних героїв твору. Онєгін як втілення типу «зайвої людини»; суперечливість його почуттів і вчинків. ТЛ. Визначення поняття онєгінська строфа.
Мета: Ознайомити учнів з характерними риспми головних героїв роману «Євгеній Онєгін»
Тип уроку: урок вивчення світової  літератури.


Хід уроку:
Роман А. С. Пушкина “Євгеній Онегин” є чи не найбільшим твором першої половини XIX століття. Цей роман — одне з найулюбленіших, сучасніших і в той же час складних творів російської літератури. На прикладі Онегина, Ленського Пушкін досліджує питання про інтелектуальне життя і етичні шукання російської дворянської інтелігенції 20-х років XIX століття. І, звичайно, Пушкін недаремно назвав свій роман по імені одного з головних героїв.

T51o.jpeg
Євгеній Онєгін несе в собі все, що Пушкін прагнув втілити в образах кавказького полоненого і Алеко. Як і вони, він не задоволений життям, втомився від нього. Але тепер перед нами з'являється не романтичний герой, а  реалістичний досить реалістичний образ. Малюючи історію свого героя, Пушкін детально розповідає про середовище, в якому виріс Онегин, про його освіту і виховання.


Онєгін здобув типову для того часу освіту. Його вчителем був француз, який, “щоб не змучилося дитя, учив його всьому жартома, не докучав мораллю строгою, злегка за витівки лаяв і в Літній сад гуляти водив”. Тобто ми бачимо, що Онєгін здобув вельми поверхневу освіту, проте, якої, було достатньо для того, щоб “суспільство вирішило, що він розумний і дуже милий”.

T51o4.jpeg
Онєгін веде типовий для молоді того часу спосіб життя: відвідує бали, театри, ресторани. Але все це жахливо набридло Онегину, і він
 “давно зевал средь модных и старинных зал”. Ему скучно и на балах, и в театре: “...Отворотился — и зевнул, и молвил: “Всех пора на смену; балеты долго я терпел, но и Дидло мне надоел”.


Тобто пушкінський герой — дитя цього суспільства, але в той же час він чужий для нього. “Туживши душевною порожнечею”, Онєгін розчаровується в житті, впадає в депресію. Він пробує зайнятися якою-небудь корисною діяльністю, зокрема — писати, але “нічого не вийшло з пера його”. Тут позначається як його панське сприйняття (“праця наполеглива йому неприємна”), так і відсутність покликання до праці (“позіхаючи, за перо узявся”).

T51o5.jpeg
Закинувши віршування, Онєгін намагається зайнятися облаштуванням життя селян в своєму маєтку. Але, провівши одну реформу, він і це кидаєБелінський  сказав: “Бездіяльність і вульгарність життя душать його, він навіть не знає, що йому треба, що йому хочеться, але він... дуже добре знає, що йому не треба, що йому не хочеться те, ніж така задоволена, така щаслива самолюбива посередність”.


Онєгіну притаманна така якість, як “душі пряме благородство”. Він щиро прив'язується до Ленського, але взагалі він не любить людей, не вірить в їх доброту і сам губить друга. Онєгін вбиває Ленського знову ж таки тому, що він не зміг звільнитися від умовностей суспільства, які сам в душі зневажав.   

T51o1.jpeg

Образ Тетяни Ларіной противага образу Онєгіна. Вперше в російській літературі жіночий характер протиспоставлений чоловічому, більш того, жіночий характер виявляється сильнішим і вище чоловічого. Пушкін з великою теплотою змальовує образ Тетяни, втілюючи в ній кращі риси російської жінки. Пушкін в своєму романі хотів показати звичайну російську дівчину.

 Особливе місце в романі займає сюжетна лінія Онегин — Тетяна. Пушкін підкреслює, що його герой здатний на відчуття, що він ще не зовсім охололий до життя.
Але його трагедія полягає в тому, що він відкинув любов Тетяни, боячись втратити свою свободу, і не зміг порвати із сусп, зільством навіть зрозумівши його нікчемність. У пригніченому стані духу Онегин виїхав з села . Але і це йому не допомогло.
Повернувшись до Петербургу, Онєгін зустрічає Тетяну, і в ньому спалахує любов до неї. Але Тетяна відмовляє йому, оскільки вона розгледіла  себелюбв номй його  егоїзм, який бів основою  його почуття до неї.
Сценою побачення Онєгіна і Тетяни роман закінчується. Про подальшу долю героя ми не знаємо. Але, можливо, він став би декабристом, до чого вела вся логіка розвитку характеру, що змінився під впливом нового кола життєвих вражень.

T51o2.jpeg

Дуель Онєгіна і Ленського -- самий трагічні і найзагадковіший епізод роману. Онєгін -- в кращому разі «вчений малий, але педант», проте не холоднокровний вбивця. Володимир Ленський -- наївний поет і мрійник, також не справляє враження завзятого стрільця.  З прочитаних сторінок роману розумієш, що суттю і поставленим завданням життя Ленського була віра в любов, дружба і свобода. І, можливо, тому герой сприймає невдалий жарт Онегина як зраду і зраду кращого друга. "Не в силах снесть обмана", Ленський викликає Онегина на дуель, "решась кокетку ненавидеть". 

T51o6.jpeg
Отже, на прикладі Онегина А. С. Пушкин проілюстрував життя московського дворянина в 20-і роки XIX століття. У романі можна знайти відповіді на всі питання, що цікавлять нас. Ми взнаємо і про життя селян того часу, і про театр, і про інтереси молоді, і про літературу.

Словом, про все. Тому недаремно роман “Євгеній Онегин” називають “енциклопедією російського життя”.


Список використаних джерел:
Урок на тему : Образ Євгенія Онєгіна., Оп ілик  О. Д.  учителя російської мови та літератури, сш №11, м. Херсон.
Урок на тему : Природа почуття   Євгенія Онєгіна Стрільчук А. Б, учителя світової літератури, сш №10, м. Харків.
Урок на тему : Роман - «Євгеній Онєгін» взірець світової літератури, Вінник О. Д. учителя світової літератури, сш №11, м. Луцьк.
Пушкин Александр Сергеевич Евгений Онегин.- М.-Ленинград.: Изд. худ. лит., 2000.- 192с.
 Пушкин Александр Сергеевич Евгений Онегин.- М.-Л.: Художественная литература, 2000.- 268с.
Лотман, Юрий Михайлович Роман А.С.Пушкина "Евгений Онегин": Комментарий: Пособ. для учителя.- Изд. 2-е.- Сан. Петербург: "Просвещение" Сан. Петербург. отд., 2003.- 416с.
Відредаговано і надіслано Пилипенко В.В.


Над уроком працювали

Oпілик О. Д.

Стрільчук А. Б.

Пилипенко В.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Зарубіжна література > Зарубіжна література 9 клас