KNOWLEDGE HYPERMARKET


Вивчення природи людиною. Значення знань про природу в житті та діяльності людини. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Природознавство>>Природознавство 5 клас. Повні уроки>>Природознавство: Вивчення природи людиною. Значення знань про природу в житті та діяльності людини. Повні уроки

Мета уроку – Вивчити методи за допомогою яких людина вивчає природу. Розглянути, яке значення природа відіграє в житті людини.
Хід уроку

Частина 1.
Світ навколо нас сповнений таємниць і загадок. Людству відомо багато чого, але питання в тому чи зможе людство розпорядитися цими знаннями на благо собі і природі?
Метод (від грецького «спосіб») - систематизована сукупність кроків, дій, які необхідно зробити, щоб вирішити певне завдання або досягти певної мети.
Дуже цікаво вивчати природу, але потрібно знати як це робити. А робити це можна за допомогою таких методів, як спостереження, експеримент, вимірювання.


Відео спостереження за слонами

http://www.youtube.com/watch?v=XyQJhXFV29E

Спостереження - це цілеспрямоване і планомірне сприйняття явищ, результати якого фіксуються спостерігачем.

На рисунуку ви можете поспостерігати вплив сонця на ріст рослин.

Рис. 1 Вплив Сонця на ріст рослин

Експеримент - загальнонаукових метод отримання в контрольованих і керованих умовах нових знань. Подівіться малюнок дії сили тяжіння на занурене у воду тіло. Що ви можете розповісти з цього рисунку?

Рис. 2 Дія сили тяжіння на занурене у воду тіло

Рис. 3 Хімічні досліди


Вимірювання - сукупність операцій для визначення відношення однієї (вимірюваної) величини до іншої однорідної величини, прийнятої за одиницю, що зберігається в технічному засобі.
Приклад вимірювання артеріального тиску на рисунку 4

Рис. 4 Вимірювання артеріального тиску

Рис. 5 Вимірювання маси тіла


Природу можно вивчати за двома способами: неозброєним оком та за допомогою приладів. Спочатку людина спостерігала за довкіллям за допомогою органів чуття, але з розвитком цивілізації вона почала використовувати й спеціальні прилади. Вони можуть бути оптичні та вимірювальні. До оптичних відносяться: збільшувальне скло, світлові й електронні мікроскопи, телескопи. До вимірювальних: годинник, терези, термометр, лінійка. Фіксація результатів спостереження здійснюється за допомогою малюнка, запису та фото- або кінозйомки.


Контролюючий блок №1.
1. Які способи вивчення природи вам знайомі?
2. Наведіть приклади ваших спостережень за живими організмами, неживими тілами природи, явищами природи.
3. Як використовує людина спостереження у своїй повсякденній практичній діяльності?

Частина 2

Значення відомостей про природу для життя та діяльності людини.
Всі відкриття в історії були зроблені за допомогою методів вивчення природи. Наведемо деякі приклади.
Англійський вчений Ч. Дарвін, гуляючи по саду, звернув увагу на звичайного дощового хробака, багато людей до цього бачили таких хробаків, але в них більше не виникало інших думок, окрім як про використання їх як наживки при лові риби. Дарвін став спостерігати за поведінкою і способом життя хробака. Йому вдалося виявити, що дощові черв'яки розпушують грунт, тим самим поліпшують її родючість.

Рис. 6 Дощові хробаки


Наші діди і прадіди спостерігали за небесними тілами, атмосферою, рослинами, тваринами і робили відповідні висновки, які дійшли до нас через віки у вигляді прикмет, пророцтв, встановлювалися строки сільськогосподарських робіт.
Знання, отримані при проведенні одних спостережень, використовують потім в інших спостереженнях. Наприклад, в ході спостережень встановили, що клести, білки, дятли живляться насінням шишок ялини, але роблять вони це по-різному. Потім по шишками можна визначити, які тварини харчувалися в тому чи іншому місці.

Відео спостереження за природою

http://you-tube.com.ua/movie.html?rt_movie_id=3657824

За допомогою дослідів вивчають поведінку тварин. Перелітні птахи у своїх тривалих перельотах орієнтуються за Сонцем, зіркам. Змінюючи напрямок сонячних променів, за допомогою дзеркальця, вчені змогли змінити траєкторію руху польоту.
Будь-яка діяльність людини пов’язана з використанням елементів природи. Деякі природні процеси становлять загрозу для людини. Це, приміром, землетруси, повені, посухи, бурі, стихійні пожежі, вогнища інфекційних захворювань.


Відео спостереження за вулканом


 http://you-tube.com.ua/movie.html?rt_movie_id=3669749

Вивчення природи дозволяє зменшити ризик природних небезпек і забезпечити біологічне існування людини.


Контролюючий блок №2.

1. Проведіть досвід з магнітом. Визначте, які тіла він притягує, а які ні. Розкажіть про результати своєї роботи.
2. За допомогою мікроскопа розгляньте мікропрепарати луски шкірки цибулі. Розкажіть про свої спостереження.
3. За допомогою мікроскопа розгляньте зовнішня будова інфузорії туфельки. Розкажіть про свої спостереження.

Список використаних джерел:
1. Азимов А. Краткая история биологии.— М.: Мир, 1999 .— 176 с.
2. Бугаев А. И. Физика. Астрономия. 8 кл. / А. И. Бугаев, М. Ф. Мартинюк, В. В. Смолянец
— К.: Освіта, 2001 .— 383 с.
3. Довідник з біології / За ред. К. М. Ситника.— К.: Наукова думка, 2003.— 793 с.
4. Естествознание. 5 кл. / Под ред. А. Г. Хрипковой — М.: Просвещение, 2002.— 238 с.
5. Ярошенко О. Г. Природознавство. 5 кл. / О. Г. Ярошенко, В. І. Баштовий, Т. В. Коршевлюк— К.: Генеза, 2005.— 125 с.

Відредаговано та викладено Лісняк А.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.