KNOWLEDGE HYPERMARKET


Вимова і правопис прикметників із суфіксами –ськ-, -зьк-, -цьк-. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Українська мова>>Українська мова 4 клас. Повні уроки>> Українська мова: Вимова і правопис прикметників із суфіксами –ськ-, -зьк-, -цьк-.Повні уроки 


Вимова і правопис прикметників із суфіксами –ськ-, -зьк-, цьк-

 

Содержание

Мета

-    Повторити вивчене про прикметник;
-     Вчитись відмінювати прикметники;
-     Розвивати пам`ять, увагу, уяву;
-     Виховувати бажання говорити грамотно;
-     Збагачувати словниковий запас учнів;
-     Виховувати любов до української мови.


Тип уроку: Навчально-виховний
 
Хід уроку:

Правила правопису прикметників із суфіксами –ськ-, -зьк-, -цьк-



У суфіксах –ськ-, -зьк-, цьк- завжди пишеться знак пом`якшення: празький, львівський, український.
Перед цими суфіксами приголосні також можуть пом`якшуватися у вимові, але  ь після них не пишеться: селянський, ніжинський. Але м`якість звука лˊ перед суфіксом –ськ- позначається знаком пом`якшення: ковельський,  польський.

Практичні завдання



Утвори прикметники від поданих слів за зразком.
Африка-африканський.
Бостон,  Васильків, Га́дяч,  Волинь, Карпати, Овруч, Полтава, Чигири́н, Богуслав, Біла  Церква.
При виникненні труднощів під час роботи звернись до словника.

Прочитай текст. Знайди у ньому прикметники із суфіксами –ськ-, -зьк-, цьк- та випиши їх.
Український віночок
Мабуть, кожна дівчинка вміє плести віночок – із жовтих сонечок кульбаб, із кленових листочків – короною, чи   просто по колу, з`єднуючи поряд лугові та лісові квіти.
А  український віночок - не просто краса,  це також і лікар душі, бо в ньому є така цілюща  сила, що біль знімає, волосся береже?
Вплітають  до віночка дуже багато квітів: волошки,  ружі, незабудки,  калини, безсмертника і деревію, чорнобривців, любистку, ромашки.
Дуже важливе  місце належало деревію. Маленькі  білі квіточки, що утворюють  одну  велику квітку, називать деревцем. Коли квіти відцвітають, вітер розносить насінини далеко-далеко і  з них потім виростають все нові й нові квіти.
Та де б не проросла ця рослинка, вона зажди зацвіте. Тому люди вплели її до віночка, як символ неско́реності.
А барвінок – до людського житла, до горо́ду тягнеться. Зимою відвар з барвінку заварюють та п`ють такий чай від простуди, а  влітку квітами  барвінку прикрашають святковий хліб, хату, прикрашають ним  весільні букети. Цілий рік  шанують цю прекрасну квітку, бо вважають символом життя.
А безсмертник дарує здоров`я  нашому роду людському. Чи виразки, чи вавочки – дуже го́їть, тому й співають славу цьому цвітові.
Цвіт вишні та яблуні – це цвіт материнської любові…

Vinochok t41.jpg

Cvit t41.jpg


Подумай, від яких іменників утворились дані прикметники.
Кавказький, грузинський, молдавський, білоруський, японський, український, карпатський, рівненський, охтирський, американський, канадський.

Знайди в тексті прикметники з суфіксами –ськ-, -зьк-, цьк- та визнач їх рід і відмінок.
Українське козацьке військо було дуже чисе́льним. За часів Богдана Хмельницького, наприклад, воно налічувало 100-300 тисяч чоловік. Козаки були озброєні шаблями та вогнепальною зброєю Порох, кулі та зброю запорожці виготовляли самі або здобували у бою.
У козацькому війську була сувора дисципліна. Найбільшим злочином була зрада батьківщини, за пияцтво козака могли покарати на смерть. У козацькому війську засуджувалися бійки, крадіжки, неповернення позичених грошей.
День у козацькому війську починався з купання (незважаючи на пору року), сніданку та спільної молитви в церкві. Протягом дня козаки займалися господарськими роботами та бойовою підготовкою. Після обіду співали народні пісні та думи. Увечері – спільна молитва в церкві.
Козаки  вражали ворогів силою, міжністю, відвагою, були розумними та хитрими, що допомагало їм перемагати ворогів. Їх бойові лицарські подвиги є прикладом для наслідування сучасною українською молоддю.

Лицар – самовідданий захисник кого-, чого-небудь.
Bogdan t41.jpg

Kozak t41.jpg


Утвори словосполучення за поданим зразком:
Оксами́т-оксамитовий.
Печаль, пустеля, родина, стихія, фольклор, футбол, ювелір, ювілей, янтар.

Спиши [[словосполученняСловосполучення._Головні_й_залежні_слова_у_словосполученні._Повні_уроки|словосполученняСловосполучення._Головні_й_залежні_слова_у_словосполученні._Повні_уроки]] та познач суфікси у прикметниках: мистецька освіта, чудернацький візерунок, Французький бульвар, віденські булочки, Чумацький шлях, український народ, запорізькі козаки, батьківська хата, шевченківські дні.

Склади текст (5-8 речень), використовуючи наступні слова та словосполучення.
Морозний день, чудернацькі візерунки, мороз-художник, витинанки на вікнах, сніжинки, ясне небо.

Загадки



У хаті зачинилася,
Тихенько причаїлася,
Та сидить німа від стра́ху.
Ви впізнали _ _ _ _ _ _ _ _?
Cerepaha 41.jpg

Відкриваються щоночі
Величезні її очі.
Землю темрява вкрива-
Полювать летить _ _ _ _.
Sova t41.jpg

Як на гойдалках на вітках
Вони плигають у клітках.
Граються, кривляються,
Разом забавляються.
А веселі ці малята-
Пустотливі _ _ _ _ _ _ _ _ _.

Mavpa t41.jpg

Він незграбний і товстий,
Завжди він чомусь сумний.
А на лобі в нього ріг,
Ця тварина _ _ _ _ _ _ _ .
Nosorig t41.jpg

Є горішки і грибочки
У дуплі на мотузочку.
Плигаю по гілочкам,
Я – руденька _ _ _ _ _ _ _.

Bilochka t41.jpg

Слова для відгадок: білочка, носоріг, мавпенята, черепаха, сова.

Вова вчить нові слова,
Не буквар читає,
Що в кімнаті бачить, те
Вголос називає.
Одне слово не згадав –
(…) кракусом назвав.


Відпочити сіла Алла.
Під шум лісу задрімала.
Коли чує, черевиком
Зачепила щось велике,
Підняла сухий листок,
А під ним виріс (…).

Сонце гріє – оживаю,
Дощ іде – я проростаю,
Назва слова не нова –
Це звичайнісінька (…).

Слова для відгадок: трава, грибок, кактус.

Складання тексту за опорними словами



ЗАХІД СОНЦЯ
1.Обрій, вечір, тиша, спокій, заду́ма, пе́рли, вітерець, смуток, передзвін, хвилі, чарівник, краплина, подих, радість, тінь, прохолода, сутінки, щирість, самоцвіти, небосхил, світ, колосся, пісня, цвіркун, щебіт, птаство.
2.Мальовничий, пурпуровий, сизий, ніжноголосий, синьоокий, замріяний, вогненно-червоний, втомлений, присоромлений, тендітний, цілющий, багряний, ніжний, вечірній, чарівний, золотий, останній, неймовірний, ясний, прощальний, жада́ний, духмяний, запашний.
3.Мерехтить, осяяв, зігрів, сповіщає, приголубив, ступає, німіє, гладить, огортає, пливе, кличе, чекає, відгомоніти, шле, співє, палає, напускати, засинати, спалахнути, зникає, повіяти.
4.Ледь-ледь, поволі, тихо, натхненно, напружено, мимохідь, надвечір, щойно, довкола, легенько, щедро.
5.Вечірня зоря; малахітова травичка; казкова заду́ма; тепла роса; тендітні стебе́льця; золотавий вогник; чудовий цвіт; густий туман; зелені па́ростки.
6.Земля чекає; день відгомонів; ніч ступає; німіє світ; вітерець кличе; повітря дише; сонечко  посміхнулося; колосок засяяв; вечір напустив; пісня ллється; перешіптуються жита́.
7.Чарівниця-ніч; матінка-земля; руки-промені; сонечко-трудівник; квіти-зірочки.
8.Ніч, як чарівниця; сончко, ніби стомлена працею людина; травичка проростала, немов підтягувалась; сонячні  промені, як теплі материнські руки; паростки, як немовлята.
Опорні речення
Відгомонів трудовий день. Не хоче сонечко розлучатися із землею-матінкою. Втомилося, пораючись з ранку до ночі. Де-не-де засвічувались зорі на небі і чекали з нетерпінням ясного місяця.
План
1.Трудовий день відгомонів.
2.Сонечко-трудівник.
3.На землю ступає ніч.

Зверни особливу увагу на використання прикметників у тексті. Яку роль відіграють вони у тексті? Чому?


Скоромовки



Вивчи напам`ять скоромовки.
У стозі  пшениця,
Під стогом криниця,
Там щука-риба грала,
Золоте перо мала.
Сама собі дивувала,
Що хо́роше вигравала.

В горішині горішина
Горішками обвішана.
Оришка й Тимішко
Струшують горішки.



Завдання до теми


1.Склади декілька речень на тему «Моя кімната». Використовуй у розповіді прикметники.
2.Склади розповідь за темою «Прогулянка по зоопарку».
3.Намалюй малюнок за темою «Квіти».

Запитання до теми


1.Що таке прикметник?
2.На які питання відповідає прикметник?
3.Який знак пишеться у суфіксах прикметників –ськ-, -зьк-, цьк-?


Список використаних джерел


1.Вашуленко М.С.,Дубовик С.Г., Мельничайко О.І., Скуратівський Л.В;За наук.ред. М.С.Вашуленка. Рідна мова: Підруч. для 4 кл.-К.:Освіта, 2004.-Ч.1-128 с.
2.Нечай-Горбачук Л.Д.Позакласне читання.-Слов`янськ, 1998, 46 с.
3.Навчальні програми: учбово-методичне видання.-Київ, 1993.-94 с.
4.Прищепа К.С., Лук`яненко В.Г. Тематичний словник школяра.-К.:Гала, 2009.-336 с.
5.Словниковий дивосвіт./Авт.-упоряд. Ісаєнко О.В.-Х.:Країна мрій, 2009.-352 с.
6. Урок-подорож на тему: «Прикметник », Колосович О.О., вчителя  української мови та літератури Шепетівського  НВК "Загальноосвітня школа І–ІІІ ступенів – гімназія" Хмельницької обл.
7.Урок на тему: «Прикметник як частина мови» Шурховецької О.С., вчителя української мови та літератури, вчителя вищої категорії Миколаївської гімназії №4.

Відредаговано і надіслано Пучко Л.В.


Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.


----

Над уроком працювали

Шурховецька О.С.

Колосович О.О.

Пучко Л.В.



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Українська мова > Українська мова 4 клас