KNOWLEDGE HYPERMARKET


В. Нестайко. Руденький
Строка 1: Строка 1:
-
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: В. Нестайко. Руденький. Повні уроки'''
+
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: В. Нестайко. Руденький. Повні уроки'''  
 +
<br> '''Тема уроку: Чому совість у людини головне? ''' Всеволод Нестайко «Руденький»
-
'''Тема уроку: Чому совість у людини головне? '''
+
<br> '''Мета уроку:''' вдосконалювати навички читання тексту через вибіркове, рольове та інтонаційне читання; залучати учнів до критичного аналізу тексту в процесі читання; розвивати вміння досліджувати проблему, аналізувати, дискутувати, робити висновки; виховувати бажання бути чесним, щирим, совісним.
-
Всеволод Нестайко «Руденький»
+
 +
<br> '''Тип уроку:''' комбінований (з елементами критичного мислення)
-
'''Мета уроку:''' вдосконалювати навички читання тексту через вибіркове, рольове та інтонаційне читання; залучати учнів до критичного аналізу тексту в процесі читання; розвивати вміння досліджувати проблему, аналізувати, дискутувати, робити висновки; виховувати бажання бути чесним, щирим, совісним.  
+
<br> '''Методи і прийоми:''' розповідь, бесіда, самостійна робота (парна, групова), передбачення, критичний аналіз тексту, дискусія.  
 +
<br> '''Обладнання:''' Савченко О.Я. Читанка: підручник для 2 кл.; портрет В.Нестайка; картки ілюстрацій для групової роботи.
-
'''Тип уроку:''' комбінований
+
<br> '''Хід уроку'''  
-
(з елементами критичного мислення)
+
-
 
+
І. Мовно-читацька розминка  
-
'''Методи і прийоми:''' розповідь, бесіда, самостійна робота (парна, групова), передбачення, критичний аналіз тексту, дискусія.
+
-
 
+
-
 
+
-
'''Обладнання:''' Савченко О.Я. Читанка: підручник для 2 кл.; портрет В.Нестайка; картки ілюстрацій для групової роботи.
+
-
 
+
-
 
+
-
'''Хід уроку'''
+
-
 
+
-
'''
+
-
І. Мовно-читацька розминка'''
+
Артикуляційна зарядка  
Артикуляційна зарядка  
Строка 34: Строка 25:
А ми зараз його розбудимо!  
А ми зараз його розбудимо!  
-
 
+
<br> - Поплямкайте губками.  
-
- Поплямкайте губками.  
+
- Поклацайте зубками.  
- Поклацайте зубками.  
Строка 47: Строка 37:
- Посичіть гускою.  
- Посичіть гускою.  
-
 
+
<br> Розчитування  
-
Розчитування  
+
Вправа на розвиток швидкості читання  
Вправа на розвиток швидкості читання  
-
Гра «Не зіб’юся»  
+
Гра «Не зіб’юся» Діти читають слова хором, ланцюжком, у парі  
-
Діти читають слова хором, ланцюжком, у парі  
+
-
 
+
-
струна зламав  
+
<br> струна зламав  
слова зловити  
слова зловити  
Строка 70: Строка 57:
айстри  
айстри  
 +
<br> Читання деформованих прислів’їв
-
Читання деформованих прислів’їв
+
<br> Дялюність родожча аз усе (Людяність дорожча за усе.)  
-
 
+
-
 
+
-
Дялюність родожча аз усе (Людяність дорожча за усе.)  
+
Брадо распва маас сееб тьлихва (Добра справа сама себе хвалить.)  
Брадо распва маас сееб тьлихва (Добра справа сама себе хвалить.)  
-
 
+
<br> '''ІІ. Перевірка домашнього завдання'''  
-
'''ІІ. Перевірка домашнього завдання'''  
+
Напівголосне читання диктором у парах оповідання В Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» (взаємоперевірка)  
Напівголосне читання диктором у парах оповідання В Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» (взаємоперевірка)  
-
 
+
<br> І варіант – до слів: «… у ваших очах ні подиву, ні насмішки»;  
-
І варіант – до слів: «… у ваших очах ні подиву, ні насмішки»;  
+
ІІ варіант – до кінця тексту.  
ІІ варіант – до кінця тексту.  
Строка 94: Строка 77:
Презентація 1-2 груп: читання тексту «диктором» вголос.  
Презентація 1-2 груп: читання тексту «диктором» вголос.  
-
 
+
<br> Бесіда-роздум  
-
Бесіда-роздум  
+
- Який життєвий іспит витримали діти? (Іспит на людяність, совість, добро)  
- Який життєвий іспит витримали діти? (Іспит на людяність, совість, добро)  
Строка 107: Строка 89:
- Уявіть на мить цю ситуацію. Як би ви особисто вчинили, як би потрапили в таку ситуацію?  
- Уявіть на мить цю ситуацію. Як би ви особисто вчинили, як би потрапили в таку ситуацію?  
-
 
+
<br> '''ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності'''  
-
'''ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності'''  
+
- Як часто такі випробування приходиться витримувати: може раз за життя, чи раз на рік, чи щодня?  
- Як часто такі випробування приходиться витримувати: може раз за життя, чи раз на рік, чи щодня?  
Строка 116: Строка 97:
- Та у нас є безліч інших ситуацій, коли ми здаємо життєві іспити.  
- Та у нас є безліч інших ситуацій, коли ми здаємо життєві іспити.  
-
- Чи можете ви поділитися своїми власними життєвими іспитами, як ви їх переживали ? (Слухаю відповіді дітей)  
+
- Чи можете ви поділитися своїми власними життєвими іспитами, як ви їх переживали&nbsp;? (Слухаю відповіді дітей)  
- Дійсно, такі складні життєві іспити трапляються у житті і дорослих, і дітей.  
- Дійсно, такі складні життєві іспити трапляються у житті і дорослих, і дітей.  
 +
<br> '''ІV. Повідомлення теми і мети уроку'''
-
'''ІV. Повідомлення теми і мети уроку'''
+
<br> - Одну таку ситуацію описав відомий дитячий письменник …  
-
 
+
-
 
+
-
- Одну таку ситуацію описав відомий дитячий письменник …  
+
-
 
+
-
'''V. Сприймання й усвідомлення нового навчального матеріалу'''  
+
<br> '''V. Сприймання й усвідомлення нового навчального матеріалу'''  
 +
<br> Розповідь про письменника В.Нестайка
-
Розповідь про письменника В.Нестайка  
+
… Кожного ранку на вулиці Шовковичній, що у самому центрі Києва, можна зустріти високого сивого чоловіка з песиком на повідку. На нього не полюють фотографи та телекамери, проте його творами захоплюються мільйони дітей та дорослих. І якби зібрати воєдино всю їхню любов до нього – вона осяяла б Україну… Мова, звичайно, йде про одного з найславетніших казкарів – Всеволода Нестайка.
-
… Кожного ранку на вулиці Шовковичній, що у самому центрі Києва, можна зустріти високого сивого чоловіка з песиком на повідку. На нього не полюють фотографи та телекамери, проте його творами захоплюються мільйони дітей та дорослих. І якби зібрати воєдино всю їхню любов до нього – вона осяяла б Україну…
+
[[Image:m-00034097-a-00006842.jpg]]
-
Мова, звичайно, йде про одного з найславетніших казкарів – Всеволода Нестайка (на екрані з’являються його портрети).  
+
- Подивіться уважно в його очі? Яким здається вам цей чоловік? Чому?  
- Подивіться уважно в його очі? Яким здається вам цей чоловік? Чому?  
-
- Мені особливо приємно представляти вам цього автора, бо він мій земляк. Народися 30 січня 1930 року у місті Бердичеві на Житомирщині, де народилась і я.  
+
- Мені особливо приємно представляти вам цього автора, бо він мій земляк. Народися 30 січня 1930 року у місті Бердичеві на Житомирщині, де народилась і я. Його мама – вчителька, тому саме від неї він чув багато цікавого про життя та пригоди дітей. Саме мама перевіряла його перші твори. Нестайко написав понад 30 книг. Його книги перекладені 20 мовами, їх читають у багатьох країнах світу. Особливо приємно, що Всеволод Зіновійович Нестайко і нині живе у Києві, продовжує писати про дітей і для дітей. Одне з його оповідань ми сьогодні прочитаємо і спробуємо розібратися у ситуації, в яку потрапили герої твору. Називається оповідання «Руденький».  
-
Його мама – вчителька, тому саме від неї він чув багато цікавого про життя та пригоди дітей. Саме мама перевіряла його перші твори. Нестайко написав понад 30 книг. Його книги перекладені 20 мовами, їх читають у багатьох країнах світу.  
+
-
Особливо приємно, що Всеволод Зіновійович Нестайко і нині живе у Києві, продовжує писати про дітей і для дітей.  
+
-
Одне з його оповідань ми сьогодні прочитаємо і спробуємо розібратися у ситуації, в яку потрапили герої твору.  
+
-
Називається оповідання «Руденький».  
+
-
 
+
<br> Передбачення за назвою твору та малюнком  
-
Передбачення за назвою твору та малюнком  
+
- Як ви думаєте, про кого може йти мова в творі? Чому ви так думаєте?  
- Як ви думаєте, про кого може йти мова в творі? Чому ви так думаєте?  
Строка 150: Строка 123:
- Чому автор називає «Руденький», а не просто «Рудий»? (Розуміємо, що він симпатизує герою)  
- Чому автор називає «Руденький», а не просто «Рудий»? (Розуміємо, що він симпатизує герою)  
-
- Не читаючи твору, чи можете зрозуміти, про що йтиметься у тексті, яка життєва ситуація могла трапитися? (Роздуми  
+
- Не читаючи твору, чи можете зрозуміти, про що йтиметься у тексті, яка життєва ситуація могла трапитися? (Роздуми учнів)  
-
учнів)  
+
-
 
+
<br> Читання І змістової частини оповідання  
-
Читання І змістової частини оповідання  
+
- Хочете дізнатися таємницю? Тоді слухайте уважно і намагайтеся знайти відповідь на запитання: чи здавав хтось із героїв життєві іспити? (Слухають у запису текст оповідання до слів «Руденький спинився, почервонів. Потім зітхнув…»)  
- Хочете дізнатися таємницю? Тоді слухайте уважно і намагайтеся знайти відповідь на запитання: чи здавав хтось із героїв життєві іспити? (Слухають у запису текст оповідання до слів «Руденький спинився, почервонів. Потім зітхнув…»)  
-
- Чому руденький хлопчик почервонів і зітхнув, адже дідусь сказав про нього такі хороші слова?  
+
- Чому руденький хлопчик почервонів і зітхнув, адже дідусь сказав про нього такі хороші слова? Передбачення  
-
Передбачення  
+
-
- Що могло статися? Поміркуйте, обговоріть в парах.  
+
- Що могло статися? Поміркуйте, обговоріть в парах. Обговорення в парах.  
-
Обговорення в парах.  
+
Презентація 2-3 пар.  
Презентація 2-3 пар.  
-
- А як розвиваються події далі – слухайте.  
+
- А як розвиваються події далі – слухайте. (У запису діти слухають до кінця тексту.)  
-
(У запису діти слухають до кінця тексту.)  
+
-
- Чи здавав хтось свій життєвий іспит? Хто? Чому ви так вважаєте? (І рудий і чорнявий хлопчик)  
+
- Чи здавав хтось свій життєвий іспит? Хто? Чому ви так вважаєте? (І рудий і чорнявий хлопчик) Якщо учні ще не знають відповіді, то:  
-
Якщо учні ще не знають відповіді, то:  
+
- Будемо шукати відповідь на це запитання.  
- Будемо шукати відповідь на це запитання.  
 +
<br> '''VІ Аналіз фактичного та образного змісту тексту'''
-
'''VІ Аналіз фактичного та образного змісту тексту'''
+
<br> Бесіда , вибіркове читання. Словникова робота.  
-
 
+
-
 
+
-
Бесіда , вибіркове читання. Словникова робота.  
+
- Знайдіть і прочитайте, хто грався на дитячому майданчику.  
- Знайдіть і прочитайте, хто грався на дитячому майданчику.  
Строка 208: Строка 173:
- Гарні слова каже дідусь!  
- Гарні слова каже дідусь!  
-
 
+
<br> Виразне читання уривка тексту в особах (розмова дідуся і руденького)  
-
Виразне читання уривка тексту в особах (розмова дідуся і руденького)  
+
- Від слів «Руденький спинився…» прочитаємо оповідання в особах..  
- Від слів «Руденький спинився…» прочитаємо оповідання в особах..  
Строка 215: Строка 179:
- Які дійові особи беруть участь у розмові? (Дідусь і хлопчик)  
- Які дійові особи беруть участь у розмові? (Дідусь і хлопчик)  
-
- Як потрібно читати слова дідуся? (Впевнено, спокійно, повчально)  
+
- Як потрібно читати слова дідуся? (Впевнено, спокійно, повчально) А хлопчика? (Невпевнено, тихо, сором’язливо)  
-
А хлопчика? (Невпевнено, тихо, сором’язливо)  
+
-
 
+
-
Характеристика дійових осіб  
+
<br> Характеристика дійових осіб  
- Чим були подібні хлопчики?  
- Чим були подібні хлопчики?  
Строка 225: Строка 187:
- Чим вони відрізнялися?  
- Чим вони відрізнялися?  
-
- Поверніться до тексту оповідання, прогляньте очима текст і скажіть, чи описує автор зовнішність хлопчиків? Чому?  
+
- Поверніться до тексту оповідання, прогляньте очима текст і скажіть, чи описує автор зовнішність хлопчиків? Чому? (Тому що важливішим є не те, як вони виглядають, а які їх дії, вчинки).  
-
(Тому що важливішим є не те, як вони виглядають, а які їх дії, вчинки).  
+
- Знайдіть, які дії виконують в оповіданні хлопчики.  
- Знайдіть, які дії виконують в оповіданні хлопчики.  
-
 
+
<br> Чорнявий  
-
Чорнявий  
+
Руденький  
Руденький  
Строка 253: Строка 213:
спинився, почервонів, зітхнув  
спинився, почервонів, зітхнув  
 +
<br> '''VІІ.Систематизація знань учнів'''
-
'''VІІ.Систематизація знань учнів'''
+
<br> - Чи можна за діями, що виникають хлопчики, проаналізувавши їх вчинки, зрозуміти, які вони , дібрати ті риси характеру, які їм належать?  
-
 
+
-
 
+
-
- Чи можна за діями, що виникають хлопчики, проаналізувавши їх вчинки, зрозуміти, які вони , дібрати ті риси характеру, які їм належать?  
+
Робота в групах  
Робота в групах  
 +
<br> - Об’єднаємось у групи (постійні)
-
- Об’єднаємось у групи (постійні)  
+
- У вас на парті лежать картки, на яких написані риси характеру людей. Ваше завдання&nbsp;: вибрати слова, що характеризують чорнявого хлопчика (І і ІІ групи), руденького (ІІІ, VІ групи ).
-
- У вас на парті лежать картки, на яких написані риси характеру людей. Ваше завдання : вибрати слова, що характеризують чорнявого хлопчика (І і ІІ групи), руденького (ІІІ, VІ групи ).
+
<br> Презентація роботи в групах  
-
 
+
-
 
+
-
Презентація роботи в групах  
+
Чорнявий Руденький  
Чорнявий Руденький  
Строка 281: Строка 237:
самокритичний  
самокритичний  
 +
<br> '''VІІІ Творче застосування отриманих знань'''
-
'''VІІІ Творче застосування отриманих знань'''
+
<br> Роздуми  
-
 
+
-
 
+
-
Роздуми  
+
- Чи згадав життєвий іспит чорнявий хлопчик? Чи успішно здав його? Чому?  
- Чи згадав життєвий іспит чорнявий хлопчик? Чи успішно здав його? Чому?  
Строка 291: Строка 245:
- Чи витримав іспит руденький? Чому?  
- Чи витримав іспит руденький? Чому?  
-
- А чи не можна передбачити, що насправді чорнявий хлопчик і сором’язливий, і совісний. Подивіться на малюнок. Хлопчик  
+
- А чи не можна передбачити, що насправді чорнявий хлопчик і сором’язливий, і совісний. Подивіться на малюнок. Хлопчик стоїть у під’їзді, дивиться у двір, і хто знає, про що він думає?!  
-
стоїть у під’їзді, дивиться у двір, і хто знає, про що він думає?!  
+
- А про кого з героїв можна сказати так: «Мудрий, спостережливий, розсудливий...» (Про дідуся)  
- А про кого з героїв можна сказати так: «Мудрий, спостережливий, розсудливий...» (Про дідуся)  
-
- Чому ж дідусь сидів на лавочці, за усім спостерігав, але не втрутився у ситуацію  
+
- Чому ж дідусь сидів на лавочці, за усім спостерігав, але не втрутився у ситуацію (Може, він хотів перевірити чи витримає випробування хлопчик)  
-
(Може, він хотів перевірити чи витримає випробування хлопчик)  
+
- А може, за образом дідуся ви уявляєте когось іншого? (Автора)  
- А може, за образом дідуся ви уявляєте когось іншого? (Автора)  
-
- Знайдіть і прочитайте, які найважливіші слова сказав нам автор словами дідуся.(А совість, голубе мій, - це в людині  
+
- Знайдіть і прочитайте, які найважливіші слова сказав нам автор словами дідуся.(А совість, голубе мій, - це в людині головне)  
-
головне)  
+
-
- Знайдіть і прочитайте питальне речення? Як ви його розумієте?( Так легше жити)  
+
- Знайдіть і прочитайте питальне речення? Як ви його розумієте?( Так легше жити) «Мозковий штурм»  
-
«Мозковий штурм»  
+
- Чому поганим бути легко?  
- Чому поганим бути легко?  
Строка 319: Строка 269:
Дискусія  
Дискусія  
-
 
+
<br> І група – доводить, що є щось головніше, ніж совість.  
-
І група – доводить, що є щось головніше, ніж совість.  
+
ІІ група – заперечує, доводить, що совість – головне у житті.  
ІІ група – заперечує, доводить, що совість – головне у житті.  
Строка 326: Строка 275:
ІІІ група (4 – 5 учнів) – аналізує відповіді, робить висновки.  
ІІІ група (4 – 5 учнів) – аналізує відповіді, робить висновки.  
 +
<br> '''IX. Підсумок уроку'''
-
'''IX. Підсумок уроку'''
+
<br> Рефлексія  
-
 
+
-
 
+
-
Рефлексія  
+
- Де живе совість? (Всередині нас, у душі, у серці)  
- Де живе совість? (Всередині нас, у душі, у серці)  
Строка 340: Строка 287:
- Я бажаю всім нам прислухатися до внутрішнього голосу серця, голосу совісті у вашій душі. І якщо сьогодні голос совісті вам підкаже, що у своєму житті ви колись його не послухали (були нечесними, нещирими до мами, тата, друга, вчителя), я бажаю вам здати свій життєвий іспит, виправити ситуацію (попросити пробачення, знайти слова для цього і намагатися жити так, що совість «не мучила» і за себе ніколи не було соромно!  
- Я бажаю всім нам прислухатися до внутрішнього голосу серця, голосу совісті у вашій душі. І якщо сьогодні голос совісті вам підкаже, що у своєму житті ви колись його не послухали (були нечесними, нещирими до мами, тата, друга, вчителя), я бажаю вам здати свій життєвий іспит, виправити ситуацію (попросити пробачення, знайти слова для цього і намагатися жити так, що совість «не мучила» і за себе ніколи не було соромно!  
 +
<br> '''X. Домашнє завдання'''
-
'''X. Домашнє завдання'''
+
<br> 1. Читати оповідання В Нестайка «Руденький&nbsp;: 1в. -за особами;.2в.- придумати продовження оповідання.  
-
 
+
-
 
+
-
1. Читати оповідання В Нестайка «Руденький : 1в. -за особами;.2в.- придумати продовження оповідання.  
+
-
 
+
 +
<br>
'''Список використаної літератури:'''  
'''Список використаної літератури:'''  

Версия 21:59, 24 марта 2011

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: В. Нестайко. Руденький. Повні уроки


Тема уроку: Чому совість у людини головне? Всеволод Нестайко «Руденький»


Мета уроку: вдосконалювати навички читання тексту через вибіркове, рольове та інтонаційне читання; залучати учнів до критичного аналізу тексту в процесі читання; розвивати вміння досліджувати проблему, аналізувати, дискутувати, робити висновки; виховувати бажання бути чесним, щирим, совісним.


Тип уроку: комбінований (з елементами критичного мислення)


Методи і прийоми: розповідь, бесіда, самостійна робота (парна, групова), передбачення, критичний аналіз тексту, дискусія.


Обладнання: Савченко О.Я. Читанка: підручник для 2 кл.; портрет В.Нестайка; картки ілюстрацій для групової роботи.


Хід уроку

І. Мовно-читацька розминка

Артикуляційна зарядка

- Де ж наш пустун-язичок?

Заховався за біленький тіньочок.

Ліг на бочок і мовчок,

А ми зараз його розбудимо!


- Поплямкайте губками.

- Поклацайте зубками.

- Продзижчіть комариком.

- Подирчіть трактором.

- Пошуміть вітерцем.

- Посичіть гускою.


Розчитування

Вправа на розвиток швидкості читання

Гра «Не зіб’юся» Діти читають слова хором, ланцюжком, у парі


струна зламав

слова зловити

стріла злість

стрічка злива

стрибок розлука

гостро

айстри


Читання деформованих прислів’їв


Дялюність родожча аз усе (Людяність дорожча за усе.)

Брадо распва маас сееб тьлихва (Добра справа сама себе хвалить.)


ІІ. Перевірка домашнього завдання

Напівголосне читання диктором у парах оповідання В Сухомлинського «Горбатенька дівчинка» (взаємоперевірка)


І варіант – до слів: «… у ваших очах ні подиву, ні насмішки»;

ІІ варіант – до кінця тексту.

(Підходжу до пар, слухаю)

Самооцінка, взаємооцінка читання

Презентація 1-2 груп: читання тексту «диктором» вголос.


Бесіда-роздум

- Який життєвий іспит витримали діти? (Іспит на людяність, совість, добро)

- У чому виразився іспит? (У ставленні до дівчинки)

- По чому побачив учитель, що діти витримали випробування, адже вони мовчали? (Іноді мовчання говорить більше за слова)

- У чому учні були схожі на вас?

- Уявіть на мить цю ситуацію. Як би ви особисто вчинили, як би потрапили в таку ситуацію?


ІІІ. Актуалізація опорних знань. Мотивація навчальної діяльності

- Як часто такі випробування приходиться витримувати: може раз за життя, чи раз на рік, чи щодня?

- У нашому класі немає такої дівчинки, то, може, й немає випробувань?

- Та у нас є безліч інших ситуацій, коли ми здаємо життєві іспити.

- Чи можете ви поділитися своїми власними життєвими іспитами, як ви їх переживали ? (Слухаю відповіді дітей)

- Дійсно, такі складні життєві іспити трапляються у житті і дорослих, і дітей.


ІV. Повідомлення теми і мети уроку


- Одну таку ситуацію описав відомий дитячий письменник …


V. Сприймання й усвідомлення нового навчального матеріалу


Розповідь про письменника В.Нестайка

… Кожного ранку на вулиці Шовковичній, що у самому центрі Києва, можна зустріти високого сивого чоловіка з песиком на повідку. На нього не полюють фотографи та телекамери, проте його творами захоплюються мільйони дітей та дорослих. І якби зібрати воєдино всю їхню любов до нього – вона осяяла б Україну… Мова, звичайно, йде про одного з найславетніших казкарів – Всеволода Нестайка.

M-00034097-a-00006842.jpg

- Подивіться уважно в його очі? Яким здається вам цей чоловік? Чому?

- Мені особливо приємно представляти вам цього автора, бо він мій земляк. Народися 30 січня 1930 року у місті Бердичеві на Житомирщині, де народилась і я. Його мама – вчителька, тому саме від неї він чув багато цікавого про життя та пригоди дітей. Саме мама перевіряла його перші твори. Нестайко написав понад 30 книг. Його книги перекладені 20 мовами, їх читають у багатьох країнах світу. Особливо приємно, що Всеволод Зіновійович Нестайко і нині живе у Києві, продовжує писати про дітей і для дітей. Одне з його оповідань ми сьогодні прочитаємо і спробуємо розібратися у ситуації, в яку потрапили герої твору. Називається оповідання «Руденький».


Передбачення за назвою твору та малюнком

- Як ви думаєте, про кого може йти мова в творі? Чому ви так думаєте?

- Чому автор називає «Руденький», а не просто «Рудий»? (Розуміємо, що він симпатизує герою)

- Не читаючи твору, чи можете зрозуміти, про що йтиметься у тексті, яка життєва ситуація могла трапитися? (Роздуми учнів)


Читання І змістової частини оповідання

- Хочете дізнатися таємницю? Тоді слухайте уважно і намагайтеся знайти відповідь на запитання: чи здавав хтось із героїв життєві іспити? (Слухають у запису текст оповідання до слів «Руденький спинився, почервонів. Потім зітхнув…»)

- Чому руденький хлопчик почервонів і зітхнув, адже дідусь сказав про нього такі хороші слова? Передбачення

- Що могло статися? Поміркуйте, обговоріть в парах. Обговорення в парах.

Презентація 2-3 пар.

- А як розвиваються події далі – слухайте. (У запису діти слухають до кінця тексту.)

- Чи здавав хтось свій життєвий іспит? Хто? Чому ви так вважаєте? (І рудий і чорнявий хлопчик) Якщо учні ще не знають відповіді, то:

- Будемо шукати відповідь на це запитання.


VІ Аналіз фактичного та образного змісту тексту


Бесіда , вибіркове читання. Словникова робота.

- Знайдіть і прочитайте, хто грався на дитячому майданчику.

- Прочитайте, що зробила бабуся.

- Що зробили діти з цукерками?

- Що значить «похапливо тицьнув цукерку»?

- Прочитайте, що зробив далі чорнявий хлопчик.

- Як ви розумієте слово «дременув»?

- А чому, на вашу думку, чорнявий дременув?

- А як відреагувала дівчинка? Покажіть це голосом і жестами.

- Прочитайте, якою була поведінка руденького хлопчика.

- Що означає «пішов геть»?

- Чому ж він так швидко пішов геть від дівчинки?

- Хто сидів на лавочці і спостерігав за тим, що відбувається?

- Прочитайте, що сказав дідусь про хлопчика.

- Гарні слова каже дідусь!


Виразне читання уривка тексту в особах (розмова дідуся і руденького)

- Від слів «Руденький спинився…» прочитаємо оповідання в особах..

- Які дійові особи беруть участь у розмові? (Дідусь і хлопчик)

- Як потрібно читати слова дідуся? (Впевнено, спокійно, повчально) А хлопчика? (Невпевнено, тихо, сором’язливо)


Характеристика дійових осіб

- Чим були подібні хлопчики?

- Чим вони відрізнялися?

- Поверніться до тексту оповідання, прогляньте очима текст і скажіть, чи описує автор зовнішність хлопчиків? Чому? (Тому що важливішим є не те, як вони виглядають, а які їх дії, вчинки).

- Знайдіть, які дії виконують в оповіданні хлопчики.


Чорнявий

Руденький

похапливо

тицьнув

розгортав цукерку

вихопив цукерку у дівчинки

подивився на дівчинку

і дременув

тицьнув їй цукерку

швидко пішов геть

спинився, почервонів, зітхнув


VІІ.Систематизація знань учнів


- Чи можна за діями, що виникають хлопчики, проаналізувавши їх вчинки, зрозуміти, які вони , дібрати ті риси характеру, які їм належать?

Робота в групах


- Об’єднаємось у групи (постійні)

- У вас на парті лежать картки, на яких написані риси характеру людей. Ваше завдання : вибрати слова, що характеризують чорнявого хлопчика (І і ІІ групи), руденького (ІІІ, VІ групи ).


Презентація роботи в групах

Чорнявий Руденький

злий добрий

жадібний чесний

заздрісний сором’язливий

совісний

самокритичний


VІІІ Творче застосування отриманих знань


Роздуми

- Чи згадав життєвий іспит чорнявий хлопчик? Чи успішно здав його? Чому?

- Чи витримав іспит руденький? Чому?

- А чи не можна передбачити, що насправді чорнявий хлопчик і сором’язливий, і совісний. Подивіться на малюнок. Хлопчик стоїть у під’їзді, дивиться у двір, і хто знає, про що він думає?!

- А про кого з героїв можна сказати так: «Мудрий, спостережливий, розсудливий...» (Про дідуся)

- Чому ж дідусь сидів на лавочці, за усім спостерігав, але не втрутився у ситуацію (Може, він хотів перевірити чи витримає випробування хлопчик)

- А може, за образом дідуся ви уявляєте когось іншого? (Автора)

- Знайдіть і прочитайте, які найважливіші слова сказав нам автор словами дідуся.(А совість, голубе мій, - це в людині головне)

- Знайдіть і прочитайте питальне речення? Як ви його розумієте?( Так легше жити) «Мозковий штурм»

- Чому поганим бути легко?

- Чому хорошим бути важко?

- Що таке совість? ( Думки дітей )

(Довідкове бюро читає визначення з тлумачного словника: «Совість – це почуття і розуміння відповідальності за свою поведінку перед самим собою, перед людьми»)

- А чи найголовніше у житті совість?

Дискусія


І група – доводить, що є щось головніше, ніж совість.

ІІ група – заперечує, доводить, що совість – головне у житті.

ІІІ група (4 – 5 учнів) – аналізує відповіді, робить висновки.


IX. Підсумок уроку


Рефлексія

- Де живе совість? (Всередині нас, у душі, у серці)

- Покладіть голівки, прикладіть праву ручку до свого доброго, щирого серця, відчуйте, як воно б’ється, і подумайте, що може послати іншим людям промінчик вашого серця.

- Що посилає вам промінчик серця? (Добро…)

- Я бажаю всім нам прислухатися до внутрішнього голосу серця, голосу совісті у вашій душі. І якщо сьогодні голос совісті вам підкаже, що у своєму житті ви колись його не послухали (були нечесними, нещирими до мами, тата, друга, вчителя), я бажаю вам здати свій життєвий іспит, виправити ситуацію (попросити пробачення, знайти слова для цього і намагатися жити так, що совість «не мучила» і за себе ніколи не було соромно!


X. Домашнє завдання


1. Читати оповідання В Нестайка «Руденький : 1в. -за особами;.2в.- придумати продовження оповідання.


Список використаної літератури:


1)Урок на тему: "Чому совість у людини головне?", від Тараса Капущака.

2)Урок за Cтaсюкoм О. С: "В. Нестайко. Руденький".

3)Урок на тему: "Небилиці-небувалиці", Біляченко Ольга Василівна


Над уроком працювали:

Поліщук І.В

Cтaсюк О. С

Біляченко О. В.

Тарас Капущак


Cкoмпoнoвaнo та відредагoвaнo Поліщук І.В.

Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, а и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.


Категорія: Українська література 2 клас