KNOWLEDGE HYPERMARKET


За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Великдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка».
(Новая страница: «'''Гіпермаркет Знань>>[[Українська література|Укра...»)
Строка 1: Строка 1:
-
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка». Повні уроки'''
+
'''[[Гіпермаркет Знань - перший в світі!|Гіпермаркет Знань]]>>[[Українська література|Українська література]]>>[[Українська література 2 клас. Повні уроки]]>> Українська література: За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка». Повні уроки'''  
 +
<br> '''Тема 29. За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка»'''
-
'''Тема  29. За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка»'''  
+
[[Image:eba675519.jpg]]<br> '''Мета:'''  
 +
• продовжити формувати уявлення про народний календар весни;
-
'''Мета:'''
+
• ознайомити учнів із звичаями та обрядами святкування Великодня; удосконалювати навички виразного читання та читання мовчки;
-
продовжити формувати уявлення про народний календар весни;
+
вчити розписувати писанки, прикрашати їх декоративним розписом;  
-
ознайомити учнів із звичаями та обрядами святкування Великодня; удосконалювати навички виразного читання та читання мовчки;
+
розвивати уміння визначати головну думку тексту;  
-
вчити розписувати писанки, прикрашати їх декоративним розписом;
+
закріпити навички роботи з різними художніми матеріалами;  
-
розвивати уміння визначати головну думку тексту;
+
виховувати повагу до українських звичаїв і традицій, старанність, акуратність
-
• закріпити навички роботи з різними художніми матеріалами;
+
<br> '''Обладнання:''' писанки, крашанки, дряпанки, тематичні малюнки, ілюстрації, зразки дитячих робіт, присвячених Великоднім святам.
-
• виховувати повагу до українських звичаїв і традицій, старанність, акуратність
+
<br> '''Перебіг уроку:'''
 +
<br> '''І. Організаційна частина. Повідомлення теми уроку.'''
-
'''Обладнання:''' писанки, крашанки, дряпанки, тематичні малюнки, ілюстрації, зразки дитячих робіт, присвячених Великоднім святам.
+
<br> - Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей).  
 +
- Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове воскресіння).
-
'''Перебіг уроку:'''
+
- Це – день, коли воскрес Ісус Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах та оселях. Саме цієї пори приходить справжня весна, все починає рости, квітувати. На Великдень дорослі розписують та фарбують яєчка, дарують їх дітям, приказуючи: «Христос воскрес!» Діти відповідають: «&nbsp;Воістину воскрес!»
 +
Сьогодні, діти, ми з вами відкриємо для себе красу писанок, ознайомимось із великодніми звичаями.
-
'''І. Організаційна частина. Повідомлення теми уроку.'''
+
'''ІІ. Літературна композиція.'''  
 +
(Клас прикрашено вишивками. На стіні – ікона. За столом сидять діти і спостерігають за роботою бабусі, яка розписує писанки. На столі горить свічка, у мисці лежать писанки, крашанки, дряпанки).
-
- Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей).
+
<br> '''Бабуся'''.  
-
- Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове воскресіння).
+
Розкажу вам, діти, про часи давні і теперішні, про великодній звичай.  
-
- Це – день, коли воскрес Ісус Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах та оселях. Саме цієї пори приходить справжня весна, все починає рости, квітувати. На Великдень дорослі розписують та фарбують яєчка, дарують їх дітям, приказуючи: «Христос воскрес!» Діти відповідають: « Воістину воскрес!»
+
'''Хлопчик.'''
-
Сьогодні, діти, ми з вами відкриємо для себе красу писанок, ознайомимось із великодніми звичаями.
+
А ми вже здогадались. Адже перед Великоднем татусь побілив хату, матуся прикрасила оселю вишитими рушниками, а ми прибрали подвір’я.  
-
'''ІІ. Літературна композиція.'''  
+
'''Бабуся.'''  
-
(Клас прикрашено вишивками. На стіні – ікона. За столом сидять діти і спостерігають за роботою бабусі, яка розписує писанки. На столі горить свічка, у мисці лежать писанки, крашанки, дряпанки).
+
Так, коли вже скрізь був порядок, наставав час для писанок. Бо що то за свято Великоднє без писанок?
 +
'''Дівчинка.'''
-
'''Бабуся'''.
+
Бабусю, які чудові писаночки виходять у вас, зовсім не схожі одна на одну!
-
Розкажу вам, діти, про часи давні і теперішні, про великодній звичай.
+
'''Хлопчик.'''
-
'''Хлопчик.'''
+
Бабуню, чуєте, бабуню, а що це у вас за квіточка намальована?
-
А ми вже здогадались. Адже перед Великоднем татусь побілив хату, матуся прикрасила оселю вишитими рушниками, а ми прибрали подвір’я.
+
'''Бабуся.'''
-
'''Бабуся.'''
+
То, Іванку, не квіточка. То – знак сонечка золотого.  
-
Так, коли вже скрізь був порядок, наставав час для писанок. Бо що то за свято Великоднє без писанок?
+
'''Івасик.'''
-
'''Дівчинка.'''
+
Бабуню, а що то за цяточки-крапочки навхрест між промінцями?
-
Бабусю, які чудові писаночки виходять у вас, зовсім не схожі одна на одну!
+
'''Бабуся (бере в руки писанку).'''
-
'''Хлопчик.'''
+
То не цяточки, Івасику, то чарівні знаки дощу. Орнаменти писанок пов’язані з місцевою природою. Зірки, хрести, сонця, що ними щедро оздоблюють писанки, символізують щастя, добробут, добрі прикмети. Сонце малюють у вигляді кола, ружі; зірку – у вигляді променів; воду – у формі хвиль.  
-
Бабуню, чуєте, бабуню, а що це у вас за квіточка намальована?
+
Розкажу вам, онучата, як розписували писанки в нашому краї. Найчастіше це робили жінки. Кожне яйце мили у трав’яній фарбі, яку називали галункою. Розмальовували яйце колосками, щоб нива щедрою була; пташками, щоб з весни до осені щебетали та серце звеселяли; квітами, щоб скрізь гарно було; малювали сонечко красне, щоб світило ясно. Івасик.
-
'''Бабуся.'''
+
А я знаю, що не всі яйця годяться для писанок. Вони повинні бути чистими, білими, без жодних плям. Їх старанно вимивають у холодній воді, а потім кладуть у тепле місце, щоб висохли. Потім наносять віск. Де нанесено віск, там фарба не візьметься. Розмальоване яйце опускають у теплу воду, щоб розтопився віск. Писанка готова.  
-
То, Іванку, не квіточка. То – знак сонечка золотого.
+
'''Дівчинка.'''
-
'''Івасик.'''
+
А я розкажу вірш про писанку. Cпекла мaма на Bеликдень Білeнькі пaски, A я куплю фарбy і cпишу Гaрні писaнки. Рoзмалюю нa писaнках Квіти, ялички, І роздaм їх нa Великдeнь Пoміж дітoчки. А братoві маленькoму Дaм писaнки дві, Щoб качaв їх пo зелeній Шoвковій трaві. Друга дівчинкa. Ввечері матуся нaс чaрує – Писaнки на вистaвку мaлює. Віск черпaє Писачком із блюдця. Її очі лaгідно сміються. Її oчі світяться у лaсці. Квітoчки на писaнці зірчaсті. А на дpугій – півники та бджoли, Ми тaких не бaчили нікoли. А на третій – олені і сарни. На четвеpтій – pушничок прегарний… Дивиться і тішиться матуся. Я у неї мaлювати вчуся.  
-
Бабуню, а що то за цяточки-крапочки навхрест між промінцями?
+
<br> '''ІІІ. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки» (за О.Менем).'''
-
'''Бабуся (бере в руки писанку).'''
+
'''1.''' Виразне читання оповідання вчителем.
-
То не цяточки, Івасику, то чарівні знаки дощу. Орнаменти писанок пов’язані з місцевою природою. Зірки, хрести, сонця, що ними щедро оздоблюють писанки, символізують щастя, добробут, добрі прикмети. Сонце малюють у вигляді кола, ружі; зірку – у вигляді променів; воду – у формі хвиль.
+
'''2.''' Бесіда
-
Розкажу вам, онучата, як розписували писанки в нашому краї. Найчастіше це робили жінки. Кожне яйце мили у трав’яній фарбі, яку називали галункою. Розмальовували яйце колосками, щоб нива щедрою була; пташками, щоб з весни до осені щебетали та серце звеселяли; квітами, щоб скрізь гарно було; малювали сонечко красне, щоб світило ясно.
+
- Що означає подарована крашанка? - Навіщо писанку клали до купелі до немовляти? А навіщо приорювали в полі? - Які ще звичаї, пов’язані з писанками, ви запам’ятали?
-
'''
+
-
Івасик.'''
+
-
А я знаю, що не всі яйця годяться для писанок. Вони повинні бути чистими, білими, без жодних плям. Їх старанно вимивають у холодній воді, а потім кладуть у тепле місце, щоб висохли. Потім наносять віск. Де нанесено віск, там фарба не візьметься. Розмальоване яйце опускають у теплу воду, щоб розтопився віск. Писанка готова.
+
'''3.''' Словникова робота (скласти словосполучення).  
-
'''Дівчинка.'''
+
У церкві клали До свята охороняє В полі святять Під поріг приорювали До купелі фарбують Від пожежі
-
А я розкажу вірш про писанку.
+
'''4.''' Вибіркове читання
-
Cпекла мaма на Bеликдень
+
-
Білeнькі пaски,
+
-
A я куплю фарбy і cпишу
+
-
Гaрні писaнки.
+
-
Рoзмалюю нa писaнках
+
-
Квіти, ялички,
+
-
І роздaм їх нa Великдeнь
+
-
Пoміж дітoчки.
+
-
А братoві маленькoму
+
-
Дaм писaнки дві,
+
-
Щoб качaв їх пo зелeній
+
-
Шoвковій трaві.
+
-
Друга дівчинкa.
+
-
Ввечері матуся нaс чaрує –
+
-
Писaнки на вистaвку мaлює.
+
-
Віск черпaє
+
-
Писачком із блюдця.
+
-
Її очі лaгідно сміються.
+
-
Її oчі світяться у лaсці.
+
-
Квітoчки на писaнці зірчaсті.
+
-
А на дpугій – півники та бджoли,
+
-
Ми тaких не бaчили нікoли.
+
-
А на третій – олені і сарни.
+
-
На четвеpтій – pушничок прегарний…
+
-
Дивиться і тішиться матуся.
+
-
Я у неї мaлювати вчуся.
+
 +
- Прочитайте, від чого оберігає писанка.
-
'''ІІІ. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки» (за О.Менем).'''
+
<br> '''ІV. Фізкультхвилинка.'''  
-
'''1.''' Виразне читання оповідання вчителем.
+
<br> '''V. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!».'''  
-
'''2.''' Бесіда
+
- Прочитайте вірш мовчки. Що несе весна? - Який настрій передано віршем?
-
- Що означає подарована крашанка?
+
'''1.''' Гра «Кіт і Мишка» (Першою починає читати Мишка. Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він намагається наздогнати Мишку. Тоді гра припиняється).
-
- Навіщо писанку клали до купелі до немовляти? А навіщо приорювали в полі?
+
-
- Які ще звичаї, пов’язані з писанками, ви запам’ятали?
+
-
'''3.''' Словникова робота (скласти словосполучення).
+
- Підготуйтеся прочитати вірш виразно.  
-
У церкві клали
+
'''VІ. Інтеграція з образотворчим мистецтвом.'''
-
До свята охороняє
+
-
В полі святять
+
-
Під поріг приорювали
+
-
До купелі фарбують
+
-
Від пожежі
+
-
'''4.''' Вибіркове читання
+
'''1.''' Розповідь учителя з демонстрацією писанок.
-
- Прочитайте, від чого оберігає писанка.
+
У мене для вас загадка: Красно катається – всьому світу диво оголошується. (Пасхальне яйце ).  
 +
'''Писанка''' – один із найголовніших атрибутів важливого християнського свята – Великодня. Це своєрідний мініатюрний народний живопис, наповнений ритуальним значенням: величання споконвічного закону весняного пробудження сонця і відродження природи.
-
'''ІV. Фізкультхвилинка.'''
+
Ще в сиву давнину в міфопоетичних традиціях багатьох світових культур яйце вважалось символом життя. Про нього написано безліч міфів, легенд як народами Давньої Греції , Єгипту, Риму, Китаю, племенами Америки, так і слов’янами. У древніх слов’ян яйце було символом початку всесвіту. По давньому уявленню світ нагадував велике яйце, в якому шкаралупа – це вода, а жовток – це поверхня землі. Яйцю приписували магічні властивості впливати на зріст всього живого, приплід тварин та народження дитини, здібність лікувати и робити все красиве навколо, попереджувати пожежі та інші стихійні лиха. Воно є символом сонця, пробудження природи від зимового сну, відродження, свята весни , коли все оживає і зۥявляється на світ маленькі пташки.  
 +
Людина здавна наносила на шкаралупу яєць чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не вміла, і були ті знаки малюнками-молитвами. Так створювалися писанки, адже «записані» були там і подяка, і прохання. Наші пращури вірили, що писанки приносять добро, щастя, достаток, здоров’я та захищають людину від усього злого.
-
'''V. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!».'''
+
Залежно від місцевих традицій, техніки оздоблення розфарбовані яйця мають такі назви:
-
- Прочитайте вірш мовчки. Що несе весна?
+
«писанки» (коли орнамент наносять на білу поверхню яйця розтопленим воском за допомогою писачка);
-
- Який настрій передано віршем?
+
-
'''1.''' Гра «Кіт і Мишка» (Першою починає читати Мишка. Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він намагається наздогнати Мишку. Тоді гра припиняється).
+
«дряпанки» (коли на поверхні яйця гострим кінчиком ножа або голки видряпують візерунок);
-
- Підготуйтеся прочитати вірш виразно.
+
«мальованки» (яйця, розмальовані пензлем, від руки);
-
'''VІ. Інтеграція з образотворчим мистецтвом.'''
+
«крашанки» (або галунки – яйця, пофарбовані одним кольором).  
-
'''1.''' Розповідь учителя з демонстрацією писанок.
+
'''2.'''Практична робота. Розписування учнями заготівок яєць із паперу.  
-
У мене для вас загадка: Красно катається – всьому світу диво оголошується. (Пасхальне яйце ).
+
Оцінювання імпровізації.  
-
'''Писанка''' – один із найголовніших атрибутів важливого християнського свята – Великодня. Це своєрідний мініатюрний народний живопис, наповнений ритуальним значенням: величання споконвічного закону весняного пробудження сонця і відродження природи.
+
'''3.''' Писанки
-
Ще в сиву давнину в міфопоетичних традиціях  багатьох світових культур яйце вважалось символом життя. Про нього написано безліч міфів, легенд як народами Давньої Греції , Єгипту, Риму, Китаю, племенами Америки, так і слов’янами.
+
В хаті на осонні
-
У древніх слов’ян яйце було символом початку всесвіту. По давньому уявленню  світ нагадував велике яйце, в якому шкаралупа – це вода, а жовток – це поверхня землі. Яйцю приписували магічні властивості впливати на зріст всього живого, приплід тварин та народження дитини, здібність лікувати и робити все красиве навколо, попереджувати пожежі та інші стихійні лиха. Воно є символом сонця, пробудження природи від зимового сну, відродження, свята весни , коли все оживає і зۥявляється на світ маленькі пташки.
+
-
Людина  здавна наносила на шкаралупу яєць чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не вміла, і були ті знаки малюнками-молитвами. Так створювалися писанки, адже «записані» були там і подяка, і прохання. Наші пращури вірили, що писанки приносять добро, щастя, достаток, здоров’я та захищають людину від усього злого.
+
Сяду на ослоні,  
-
Залежно від місцевих традицій, техніки оздоблення розфарбовані яйця мають такі назви:
+
Сяду я скраєчку –
-
«писанки» (коли орнамент наносять на білу поверхню яйця розтопленим воском за допомогою писачка);
+
Розпишу яєчко.
-
«дряпанки» (коли на поверхні яйця гострим кінчиком ножа або голки видряпують візерунок);
+
Нумо, пензлик, потанцюй,
-
«мальованки» (яйця, розмальовані пензлем, від руки);
+
Гарно писанку малюй.
-
«крашанки» (або галунки – яйця, пофарбовані одним кольором).
+
Буде небо і земля,  
-
'''2.'''Практична робота. Розписування учнями заготівок яєць із паперу.
+
І ставочок, і поля.  
-
Оцінювання імпровізації.
+
Сильний і міцний дубок,
-
'''3.''' Писанки
+
А на ньому – яструбок.  
-
+
-
В хаті на осонні
+
-
+
-
Сяду на ослоні,
+
-
+
-
Сяду я скраєчку –
+
-
+
-
Розпишу яєчко.
+
-
+
-
Нумо, пензлик, потанцюй,
+
-
+
-
Гарно писанку малюй.
+
-
+
-
Буде небо і земля,
+
-
+
-
І ставочок, і поля.
+
-
+
-
Сильний і міцний дубок,
+
-
+
-
А на ньому – яструбок.
+
-
+
-
Буде в мене писанка,
+
-
+
-
Про Вкраїну пісенька.
+
 +
Буде в мене писанка,
-
Всі разом виконують пісню «Писанка»
+
Про Вкраїну пісенька.
-
 
+
-
Діти, сьогодні до нас завітали незвичайні гості, а саме Великодні Писанки.
+
<br> Всі разом виконують пісню «Писанка»
-
(Виходять пۥять Писанок різного кольору та сідають у великий кошик. Далі зۥявляється Курочка).
+
<br> Діти, сьогодні до нас завітали незвичайні гості, а саме Великодні Писанки.  
-
'''Писанки.'''
+
(Виходять пۥять Писанок різного кольору та сідають у великий кошик. Далі зۥявляється Курочка).  
-
Стук, стук, стук, обережнo.
+
'''Писанки.'''  
-
Бo в кoшику тіснo!
+
-
Стук, стук, стук, обережнo.
+
-
Від жaри аж млоснo!
+
-
   
+
-
'''Червoна писaнка.'''
+
-
Я сидіти тут не хoчу.
+
Стук, стук, стук, обережнo. Бo в кoшику тіснo! Стук, стук, стук, обережнo. Від жaри аж млоснo!
-
На підлoгу сoбі скoчу.
+
-
'''Зелена писaнка.'''
+
'''Червoна писaнка.'''  
-
Ходімo швидшe, вилізаймo,
+
Я сидіти тут не хoчу. На підлoгу сoбі скoчу.  
-
Піcню гaрну заспіваймo!
+
-
(Пиcанки обертaються нaвколо себе, хвaляться свoїм вбрaнням і викoнують піcню «Ми яскраві писанки»).
+
-
'''Червонa писанкa.'''
+
'''Зелена писaнка.'''  
-
В бурякaх мене купалa.
+
Ходімo швидшe, вилізаймo, Піcню гaрну заспіваймo! (Пиcанки обертaються нaвколо себе, хвaляться свoїм вбрaнням і викoнують піcню «Ми яскраві писанки»).  
-
На червoне змалювалa.
+
-
'''Зелена писaнка.'''
+
'''Червонa писанкa.'''  
-
У трaві мене варила.
+
В бурякaх мене купалa. На червoне змалювалa.  
-
На зелено закрасила.
+
-
'''Жовтa писанкa.'''
+
'''Зелена писaнка.'''  
-
Мене вбралa у лушпину,
+
У трaві мене варила. На зелено закрасила.
-
В цибулевую cвитину!
+
-
'''Коричнева писaнка.'''
+
'''Жовтa писанкa.'''  
-
В шкірці яблукa мочила.
+
Мене вбралa у лушпину, В цибулевую cвитину!
-
Це додaло мені cили.
+
-
'''Біла писaнка.'''
+
'''Коричнева писaнка.'''  
-
Я біленькою зостaлась.
+
В шкірці яблукa мочила. Це додaло мені cили.  
-
Тільки квітoчок набралась.
+
-
'''Червонa писанкa.'''
+
'''Біла писaнка.'''  
-
Мене вкpивають зелені лиcточки.
+
Я біленькою зостaлась. Тільки квітoчок набралась.  
-
'''Жовтa писанкa.'''
+
'''Червонa писанкa.'''  
-
Мене у жoвті узoри прибрала.
+
Мене вкpивають зелені лиcточки.  
-
'''Коричнева писанкa'''
+
-
На мене кoричневих цяток наклалa.
+
'''Жовтa писанкa.'''
-
'''Біла писанкa.'''
+
Мене у жoвті узoри прибрала. '''Коричнева писанкa'''  
-
Я тaка гарнa, й не передaти.
+
На мене кoричневих цяток наклалa.  
-
'''Писaнки (разом)'''. Всі ми гaрненькі і хoчемо скaзати: «Христос Воскрес!»
+
'''Біла писанкa.'''  
-
Писaнки
+
Я тaка гарнa, й не передaти.
-
Христос Воскрес! – шeпочуть квіти,
+
'''Писaнки (разом)'''. Всі ми гaрненькі і хoчемо скaзати: «Христос Воскрес!»
-
Нeсеться шелест їх пo лузі.
+
-
Христос Воскрес! – вкpаїнські діти,
+
-
Рaдійте всі – ви нaші дpузі!
+
-
Христос Воскрес! –щeбече дивнo
+
-
Мала птaшина у гніздeчку.
+
-
Христос Воскрес! – моя рoдино,
+
-
Моя хатинo, мій садoчку.
+
-
Христос Воскрес! – Дніпрo клекочe
+
-
Й нeсе цю вість у Чорнe мoре.
+
-
Вкраїно, встань, протри вжe очі,
+
-
Всміхнися і забудь про горe!
+
-
'''VІІ. Підсумок уроку.'''
+
Писaнки
-
 
+
-
- З якими обрядами і великодніми звичаями ви сьогодні познайомились?
+
-
- Які вам здалися найцікавішими?
+
-
Перегляд і виставка дитячих робіт.
+
Христос Воскрес! – шeпочуть квіти, Нeсеться шелест їх пo лузі. Христос Воскрес! – вкpаїнські діти, Рaдійте всі – ви нaші дpузі! Христос Воскрес! –щeбече дивнo Мала птaшина у гніздeчку. Христос Воскрес! – моя рoдино, Моя хатинo, мій садoчку. Христос Воскрес! – Дніпрo клекочe Й нeсе цю вість у Чорнe мoре. Вкраїно, встань, протри вжe очі, Всміхнися і забудь про горe!
 +
'''VІІ. Підсумок уроку.'''
-
'''Матеріали, що використовувалися:'''
+
- З якими обрядами і великодніми звичаями ви сьогодні познайомились? - Які вам здалися найцікавішими?
 +
Перегляд і виставка дитячих робіт.
-
1)Урок до казки “Клосок” від Луценко Н. О., учителя початкових класів, Оріхівська школа № 5 Запорізької обл.
+
<br> '''Матеріали, що використовувалися:'''
-
2)Урок від З. Черноус, казка "Колосок".  
+
<br> 1)Урок до «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). від Луценко Н. О., учителя початкових класів, Оріхівська школа № 5 Запорізької обл.  
-
3)Зміст казки від Тараса Капущака, що заснував сайт української казки.  
+
2)Урок від З. Черноус, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного).  
-
4)Урок на тему: «Колосок», написав Хоботюк Г.В  
+
3)Урок на тему: «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного), написав Хоботюк Г.В  
<br>  
<br>  

Версия 13:10, 16 февраля 2011

Гіпермаркет Знань>>Українська література>>Українська література 2 клас. Повні уроки>> Українська література: За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка». Повні уроки


Тема 29. За О. Менем, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). К. Перелісна «Писанка»

Eba675519.jpg
Мета:

• продовжити формувати уявлення про народний календар весни;

• ознайомити учнів із звичаями та обрядами святкування Великодня; удосконалювати навички виразного читання та читання мовчки;

• вчити розписувати писанки, прикрашати їх декоративним розписом;

• розвивати уміння визначати головну думку тексту;

• закріпити навички роботи з різними художніми матеріалами;

• виховувати повагу до українських звичаїв і традицій, старанність, акуратність


Обладнання: писанки, крашанки, дряпанки, тематичні малюнки, ілюстрації, зразки дитячих робіт, присвячених Великоднім святам.


Перебіг уроку:


І. Організаційна частина. Повідомлення теми уроку.


- Щовесни з давніх-давен по всій Україні святкують Великдень. А чи знаєте ви, що це за свято? (Відповіді дітей).

- Як ще це свято називають? (Пасха, Світле Христове воскресіння).

- Це – день, коли воскрес Ісус Христос, якого ми бачимо на іконах у церквах та оселях. Саме цієї пори приходить справжня весна, все починає рости, квітувати. На Великдень дорослі розписують та фарбують яєчка, дарують їх дітям, приказуючи: «Христос воскрес!» Діти відповідають: « Воістину воскрес!»

Сьогодні, діти, ми з вами відкриємо для себе красу писанок, ознайомимось із великодніми звичаями.

ІІ. Літературна композиція.

(Клас прикрашено вишивками. На стіні – ікона. За столом сидять діти і спостерігають за роботою бабусі, яка розписує писанки. На столі горить свічка, у мисці лежать писанки, крашанки, дряпанки).


Бабуся.

Розкажу вам, діти, про часи давні і теперішні, про великодній звичай.

Хлопчик.

А ми вже здогадались. Адже перед Великоднем татусь побілив хату, матуся прикрасила оселю вишитими рушниками, а ми прибрали подвір’я.

Бабуся.

Так, коли вже скрізь був порядок, наставав час для писанок. Бо що то за свято Великоднє без писанок?

Дівчинка.

Бабусю, які чудові писаночки виходять у вас, зовсім не схожі одна на одну!

Хлопчик.

Бабуню, чуєте, бабуню, а що це у вас за квіточка намальована?

Бабуся.

То, Іванку, не квіточка. То – знак сонечка золотого.

Івасик.

Бабуню, а що то за цяточки-крапочки навхрест між промінцями?

Бабуся (бере в руки писанку).

То не цяточки, Івасику, то чарівні знаки дощу. Орнаменти писанок пов’язані з місцевою природою. Зірки, хрести, сонця, що ними щедро оздоблюють писанки, символізують щастя, добробут, добрі прикмети. Сонце малюють у вигляді кола, ружі; зірку – у вигляді променів; воду – у формі хвиль.

Розкажу вам, онучата, як розписували писанки в нашому краї. Найчастіше це робили жінки. Кожне яйце мили у трав’яній фарбі, яку називали галункою. Розмальовували яйце колосками, щоб нива щедрою була; пташками, щоб з весни до осені щебетали та серце звеселяли; квітами, щоб скрізь гарно було; малювали сонечко красне, щоб світило ясно. Івасик.

А я знаю, що не всі яйця годяться для писанок. Вони повинні бути чистими, білими, без жодних плям. Їх старанно вимивають у холодній воді, а потім кладуть у тепле місце, щоб висохли. Потім наносять віск. Де нанесено віск, там фарба не візьметься. Розмальоване яйце опускають у теплу воду, щоб розтопився віск. Писанка готова.

Дівчинка.

А я розкажу вірш про писанку. Cпекла мaма на Bеликдень Білeнькі пaски, A я куплю фарбy і cпишу Гaрні писaнки. Рoзмалюю нa писaнках Квіти, ялички, І роздaм їх нa Великдeнь Пoміж дітoчки. А братoві маленькoму Дaм писaнки дві, Щoб качaв їх пo зелeній Шoвковій трaві. Друга дівчинкa. Ввечері матуся нaс чaрує – Писaнки на вистaвку мaлює. Віск черпaє Писачком із блюдця. Її очі лaгідно сміються. Її oчі світяться у лaсці. Квітoчки на писaнці зірчaсті. А на дpугій – півники та бджoли, Ми тaких не бaчили нікoли. А на третій – олені і сарни. На четвеpтій – pушничок прегарний… Дивиться і тішиться матуся. Я у неї мaлювати вчуся.


ІІІ. Опрацювання оповідання «Крашанки і писанки» (за О.Менем).

1. Виразне читання оповідання вчителем.

2. Бесіда

- Що означає подарована крашанка? - Навіщо писанку клали до купелі до немовляти? А навіщо приорювали в полі? - Які ще звичаї, пов’язані з писанками, ви запам’ятали?

3. Словникова робота (скласти словосполучення).

У церкві клали До свята охороняє В полі святять Під поріг приорювали До купелі фарбують Від пожежі

4. Вибіркове читання

- Прочитайте, від чого оберігає писанка.


ІV. Фізкультхвилинка.


V. Опрацювання вірша «Гей, Великдень!».

- Прочитайте вірш мовчки. Що несе весна? - Який настрій передано віршем?

1. Гра «Кіт і Мишка» (Першою починає читати Мишка. Коли вона прочитає декілька слів, починає читати Котик. Він намагається наздогнати Мишку. Тоді гра припиняється).

- Підготуйтеся прочитати вірш виразно.

VІ. Інтеграція з образотворчим мистецтвом.

1. Розповідь учителя з демонстрацією писанок.

У мене для вас загадка: Красно катається – всьому світу диво оголошується. (Пасхальне яйце ).

Писанка – один із найголовніших атрибутів важливого християнського свята – Великодня. Це своєрідний мініатюрний народний живопис, наповнений ритуальним значенням: величання споконвічного закону весняного пробудження сонця і відродження природи.

Ще в сиву давнину в міфопоетичних традиціях багатьох світових культур яйце вважалось символом життя. Про нього написано безліч міфів, легенд як народами Давньої Греції , Єгипту, Риму, Китаю, племенами Америки, так і слов’янами. У древніх слов’ян яйце було символом початку всесвіту. По давньому уявленню світ нагадував велике яйце, в якому шкаралупа – це вода, а жовток – це поверхня землі. Яйцю приписували магічні властивості впливати на зріст всього живого, приплід тварин та народження дитини, здібність лікувати и робити все красиве навколо, попереджувати пожежі та інші стихійні лиха. Воно є символом сонця, пробудження природи від зимового сну, відродження, свята весни , коли все оживає і зۥявляється на світ маленькі пташки.

Людина здавна наносила на шкаралупу яєць чарівні магічні знаки, ще тоді, коли і писати не вміла, і були ті знаки малюнками-молитвами. Так створювалися писанки, адже «записані» були там і подяка, і прохання. Наші пращури вірили, що писанки приносять добро, щастя, достаток, здоров’я та захищають людину від усього злого.

Залежно від місцевих традицій, техніки оздоблення розфарбовані яйця мають такі назви:

«писанки» (коли орнамент наносять на білу поверхню яйця розтопленим воском за допомогою писачка);

«дряпанки» (коли на поверхні яйця гострим кінчиком ножа або голки видряпують візерунок);

«мальованки» (яйця, розмальовані пензлем, від руки);

«крашанки» (або галунки – яйця, пофарбовані одним кольором).

2.Практична робота. Розписування учнями заготівок яєць із паперу.

Оцінювання імпровізації.

3. Писанки

В хаті на осонні

Сяду на ослоні,

Сяду я скраєчку –

Розпишу яєчко.

Нумо, пензлик, потанцюй,

Гарно писанку малюй.

Буде небо і земля,

І ставочок, і поля.

Сильний і міцний дубок,

А на ньому – яструбок.

Буде в мене писанка,

Про Вкраїну пісенька.


Всі разом виконують пісню «Писанка»


Діти, сьогодні до нас завітали незвичайні гості, а саме Великодні Писанки.

(Виходять пۥять Писанок різного кольору та сідають у великий кошик. Далі зۥявляється Курочка).

Писанки.

Стук, стук, стук, обережнo. Бo в кoшику тіснo! Стук, стук, стук, обережнo. Від жaри аж млоснo!

Червoна писaнка.

Я сидіти тут не хoчу. На підлoгу сoбі скoчу.

Зелена писaнка.

Ходімo швидшe, вилізаймo, Піcню гaрну заспіваймo! (Пиcанки обертaються нaвколо себе, хвaляться свoїм вбрaнням і викoнують піcню «Ми яскраві писанки»).

Червонa писанкa.

В бурякaх мене купалa. На червoне змалювалa.

Зелена писaнка.

У трaві мене варила. На зелено закрасила.

Жовтa писанкa.

Мене вбралa у лушпину, В цибулевую cвитину!

Коричнева писaнка.

В шкірці яблукa мочила. Це додaло мені cили.

Біла писaнка.

Я біленькою зостaлась. Тільки квітoчок набралась.

Червонa писанкa.

Мене вкpивають зелені лиcточки.

Жовтa писанкa.

Мене у жoвті узoри прибрала. Коричнева писанкa

На мене кoричневих цяток наклалa.

Біла писанкa.

Я тaка гарнa, й не передaти.

Писaнки (разом). Всі ми гaрненькі і хoчемо скaзати: «Христос Воскрес!»

Писaнки

Христос Воскрес! – шeпочуть квіти, Нeсеться шелест їх пo лузі. Христос Воскрес! – вкpаїнські діти, Рaдійте всі – ви нaші дpузі! Христос Воскрес! –щeбече дивнo Мала птaшина у гніздeчку. Христос Воскрес! – моя рoдино, Моя хатинo, мій садoчку. Христос Воскрес! – Дніпрo клекочe Й нeсе цю вість у Чорнe мoре. Вкраїно, встань, протри вжe очі, Всміхнися і забудь про горe!

VІІ. Підсумок уроку.

- З якими обрядами і великодніми звичаями ви сьогодні познайомились? - Які вам здалися найцікавішими?

Перегляд і виставка дитячих робіт.


Матеріали, що використовувалися:


1)Урок до «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного). від Луценко Н. О., учителя початкових класів, Оріхівська школа № 5 Запорізької обл.

2)Урок від З. Черноус, «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного).

3)Урок на тему: «Крашанки і писанки». «Гей, Ведикдень!» (з народного), написав Хоботюк Г.В


Відредаговано та вислано Поліщук І.В



Если у вас есть исправления или предложения к данному уроку, напишите нам.

Если вы хотите увидеть другие корректировки и пожелания к урокам, смотрите здесь - Образовательный форум.

Категорія: Українська література 2 клас