KNOWLEDGE HYPERMARKET


Значення опорно-рухової системи. Повні уроки

Гіпермаркет Знань>>Біологія>>Біологія 9 клас. Повні уроки>>Біологія: Значення опорно-рухової системи. Кісткова і хрящова тканини. Практична робота. Повні уроки

Содержание

Тема

  • Значення опорно-рухової системи. Кісткова і хрящова тканини. Практична робота

Мета уроку

  • згадати з учнями будову опорно-рухової системи, будову і функції її основних частин;
  • підвести їх до висновку про відмінності в будові скелета і м'язів тіла чоловічого і жіночого організмів і причини цих відмінностей;
  • розкрити значення рухової активності для збереження здоров'я.

Обладнання

  • скелет людини,
  • таблиці «Будова скелета і м'язів людини»,
  • відеофільм «Опорно-рухова система»,
  • діаграми «Опорно-рухова система».

Хід уроку


I. Питання для обговорення:
а) Що таке орган?
б) Що таке система органів?
в) Що утворює опору нашого тіла?
г) Яку функцію виконують основні складові частини опорно-рухової системи людини?
д) Чи існують відмінності в будові скелета чоловіки і жінки?
е) Яке необхідна умова нормальної життєдіяльності м'язів?
ж) Що таке гіподинамія та які її наслідки?
з) Яке значення рухової активності для збереження здоров'я?
II. Повторення матеріалу з використанням діаграми «Опорно-рухова система».
Опорно-рухова система людини
Рис. 1 Опорно-рухова система людини

Компоненти
опори та руху: скелет   та м'язи
Функції: опорна, захисна.
Кістки людини
Рис. 2 Кістки людини
Кістки: губчасті   та  трубчасті

Відео Скелет людини



М’язова тканина людини
Рис. 3 М’язова тканина людини
М'язова тканина (м'язи) = пучки м'язових волокон + кровеносні судини + нерви + сполучнотканинна оболонка + сухожилля
Хребет людини
Рис. 4 Хребет людини

Робота 1. Визначення гнучкості хребта.

  • Визначення гнучкості хребта

Обладнання

  • табурет, лінійка. (Табурет можна замінити сходинкою драбини.)

Порядок роботи


1. Візьміть у руки лінійку і встаньте на табурет або ступеньку сходів.
2. Не згинаючи ніг, зігніть корпус у попереку.
3. Виміряйте відстань між вказівним пальцем опущених вниз рук і рівнем табурета (сходи). Якщо пальці виявляються нижче площини табурета, ставте знак «». (Наприклад, 3. Це означає, що пальці опустилися на 3 см нижче площини табурета.) Якщо пальці не дістали табурета, ставте знак «-». (Наприклад, - 5. Це означає, що середній палець відстоїть від площини табурета на 5 см.).
4. Підрахуйте середню гнучкість хребта юнаків і дівчат в умовних одиницях (см). Для цього обчисліть середню гнучкість, підсумовуючи отримані дані юнаків, а потім дівчат. Першу з отриманих сум розділіть на число учасників, другу на кількість учасниць експерименту. Потім порівняйте результати за формулою:

(результати дівчат - результати юнаків)   •    100
 результати дівчат

Оцінка результатів. За статистикою гнучкість дівчат на 20 - 25% більше, ніж юнаків. Характерно це співвідношення для вашої групи?

Проблеми хребта
Рис. 5 Проблеми хребта

Робота 2. Виявлення порушення постави

  • Виявлення порушення постави

Порядок роботи


1. Встаньте спиною до стіни так, щоб голова, плечі і сідниці спиралися на стіну.
2. Спробуйте між попереком і стіною просунути кулак.
3. Якщо це неможливо, просуньте туди долоню.
Оцінка результатів. У нормі в даній позі між стіною і попереком кулак проходити не повинен. Якщо це має місце, постава порушена. Поставу слід вважати нормальною, якщо між попереком і стіною проходить долоню.
Відео Патологія хребта


Робота. 3. Збереження правильної постави при стоянні.

  • Збереження правильної постави при стоянні

Порядок роботи


1. Встаньте до стіни, як це було зазначено в роботі 2.
2. Голову тримайте прямо, дивитеся вперед (не піднімайте ніс догори і не висувайте підборіддя).
3. Підніміть і злегка відведіть плечі назад.
4. Втягніть живіт.
5. Таз просуньте вперед. Щілина між стіною і попереком
повинна бути звужено до норми. Проконтролюйте це рукою.
6. Відійдіть від стіни, зберігаючи прийняте положення. Запам'ятайте це положення і намагайтеся утримувати його в майбутньому.
Дайте оцінку своєї поставі.

Список використаних джерел


1. Урок на тему «Значення опорно-рухової системи. Кісткова і хрящова тканини. Практична робота» - Донченко Павло Вікторович, м. Запоріжжя.
2. Сонин Н. И., Сапин М. Р. «Биология» / Человек. 8 класс. – М.: Дрофа, 2005.
3. Анастарова Л. П., Кучменко В. С., Цехмистренко Т. А. Формирование здорового образа жизни подростков на уроках биологии. – М.: Вентана-Граф, 2004.
4. Энциклопедия для детей, АВАНТА +, Человек.



Відредаговано та надіслано Лісняк А. В.



Над уроком працювали

Лісняк Аліна Валеріївна

Донченко Павло Вікторович

Пархоменко Світлана Борисівна



Поставить вопрос о современном образовании, выразить идею или решить назревшую проблему Вы можете на Образовательном форуме, где на международном уровне собирается образовательный совет свежей мысли и действия. Создав блог, Вы не только повысите свой статус, как компетентного преподавателя, но и сделаете весомый вклад в развитие школы будущего. Гильдия Лидеров Образования открывает двери для специалистов  высшего ранга и приглашает к сотрудничеству в направлении создания лучших в мире школ.

Предмети > Біологія > Біологія 9 клас