Конспект до уроку з предмету Економіка 11 клас Тема: Міжнародні валютно-фінансові організації Заняття 2 Надіслано Биковим Д.Я., вчителем Міжнародного ліцею "Гранд"
Тема уроку: “ Міжнародні валютно-фінансові організації ” Заняття 2. Мета:
- сформувати в учнів поняття про економіку у країнах з ринковою економікою;
- розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
- виховувати творчу активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;
Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди. Тип уроку: комбінований Хід уроку. I Привітання (настрій на позитив) – 1 хв. Курс валют - это иерархическая лестница международного капитала, на которой у каждой страны свой потолок. Константин Кушнір Деньги правят миром, а деньгами - международный валютный фонд в лице американских и британских банкиров. Константин Кушнір ІІ Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе Економіст - це фахівець, який завтра знатиме, чому те, що він передбачав учора, сьогодні не збулося. Економісти відповідають на запитання не тому, що знають на них відповіді, а тому, що їх запитують Кажуть, що першим економістом був Колумб. Коли він вирушав відкривати Америку, то не знав, куди прямує. Коли він її досяг, то не знав, де перебував. І все це зробив на державні гроші. =) ІІI Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу Питання з повторення:
- Що таке, міжнародні фінансово-валютна організація? (Свобода економічної ініціативи, як гарантія правової держави)
- На яких принципах базується ринкова економіка? (приватна власність,конкуренція,автоматизм регулювання)
- Назвіть властивості змішаної економіки.
- Як встановлюється ціна на продукт?(приклад)
Тому епіграфом до нової теми уроку є слова А. Дюми " Самая главная проблема в жизни – это деньги. Если их нет – где взять? Если их много – как потратить."У чому головний зміст цього вислову? План. 1. Поняття ринкової економіки, її визначення, принципи. На попередньому уроці було розглянуто тему МФО та більше уваги було зосереджено на МВФ. Але ж є ще ряд інших МФО про які теж не варто забувати. Тому детальніше поговоримо про інші МФО, а саме групу СБ та ЄБРР. Що ж таке група Світового Банку, ЄБРР? Що вам відомо про нього? (мозкова атака) Що ви можете сказати про цю групу та ЄБРР? Світовий банк, заснований в 1944 році, є однією з найбільших у світі організацій, що надають допомогу з метою розвитку. Банк, що надав у 2002 фінансовому році країнам-клієнтам позики на загальну суму 19,5 млрд дол. США, у цей час здійснює свою діяльність більш ніж в 100 країнах, що розвиваються, роблячи фінансову й консультаційну допомогу з метою підвищення рівня життя й поліпшення життя найбіднішого населення. Банк розробляє стратегії допомоги для кожної зі своїх країн-клієнтів у співробітництві з державними органами, неурядовими організаціями й приватним сектором. Представництва Банку в різних країнах світу займаються реалізацією його програм, підтримують зв'язок з урядом і цивільним суспільством і сприяють більше глибокому розумінню проблем розвитку. 2. Структура Світового банку. До складу Групи Світового Банку (World Bank Group, WBG) входять: 1. Світовий Банк (World Bank, WB), відомий ще як Банк (Bank), у складі: • Міжнародного Банку Реконструкції та Розвитку (International Bank of Reconstruction and Developmemt, IBRD) та • Міжнародної Асоціації Розвитку (International Development Association, IDA); 2. Міжнародна Фінансова Корпорація (International Finance Corporation, IFC); 3. Міжнародний Центр Врегулювання Інвестиційних Спорів (International Centre for Settlement Investment Disputes, ICSID); 4. Багатостороннє Агентство Гарантування Інвестицій (Multilateral Investment Guarantee Agency, MIGA). Членами IBRD може стати будь-яка держава, але лише після набуття членства у IMF. 3. Коротка х-ка органцізацій СБ. Міжнародний банк реконструкції й розвитку – МБРР (International Bank for Reconstruction and Development – IBRD) заснований в 1945 році. Місцеперебування – Вашингтон. В число учасників банку входить 185 країни, також і Україна (увійшла в 1992 р.) Основними цілями банку є: • сприяння країнам-членам в розвитку економіки шляхом надання їм довгострокових позик і кредитів; • заохочення іноземного інвестування через надання гарантій або участь в позиках та інших інвестиціях приватних кредиторів; • стимулювання тривалого збалансованого зростання міжнародної торгівлі, підтримка збалансованості платіжних балансів країн-членів. Міжнародна асоціація розвитку – MAP (International Development Association – IDA) утворена в 1960 році. Місцезнаходження – Вашингтон. Нараховує 160 країн-учасниць, які поділяються на дві групи. До першої групи входить 22 високо розвинуті країни, а також Кувейт і Об'єднані Арабські Емірати. Другу групу складають країни, що розвиваються, і країни з перехідною економікою. Основні цілі МАР: • сприяння економічному розвиткові країн-членів; • підвищення продуктивності праці; • надання довгострокових кредитів найбіднішим країнам; зростання рівня життя в державах-членах, в першу чергу, таких, що розвиваються. Багатостороннє агентство з гарантування інвестицій – БАГІ (Multilateral Investment Guarantee Agency – MIGA) заснована в 1988 році. Місцезнаходження – Вашингтон. Нараховує 145 членів. Україна стала членом БАГІ з 1995 року.
Основні цілі: • сприяння збільшенню притоку інвестицій в країни, що розвиваються, через надання гарантій, включно страхування, по некомерційним ризикам; • здійснення досліджень, збір і поширення інформації для сприяння інвестуванню; • надання технічної допомоги країнам, проведення консультацій з інвестиційних питань. Міжнародна фінансова корпорація – МФК (International Finance Corporation – IFC) заснована в 1956 році. Штаб-квартира – Вашингтон. Нараховує 181 країну-члена, серед них Україна (з 1993 p.). Головна мета МФК – сприяння економічному зростанню країн, що розвиваються, через заохочення приватного підприємництва у виробничому секторі. 4. ЄБРР Європейський банк реконструкції та розвитку — ЄБРР. ЄБРР має статус міжнародної фінансової організації з високим кредитним рейтингом (ААА). Відповідно до установчих документів банк має такі цілі й функції: — підтримка економічного розвитку і реконструкції країн Центральної та Східної Європи (ЦСЄ) з метою сприяння переходу їх до відкритої ринкової економіки і приватного підприємництва; — підтримка країн - отримувачів допомоги в проведенні структурних економічних реформ, включаючи усунення монополізму, децентралізацію і приватизацію з метою інтеграції їхніх економік у світову економічну систему; — організація, модернізація і розширення виробничої, конкурентоспроможної, приватної підприємницької діяльності, передовсім на малих і середніх підприємствах; — сприяння інвестиціям у виробництво, а також у сферу послуг і фінансовий сектор та пов'язану з ними інфраструктуру; — стимулювання ключових і економічно обґрунтованих проектів; — надання технічної допомоги для підготовки, фінансування і реалізації проектів; — стимулювання процесів формування і розвитку ринку капіталів; гарантування розміщення цінних паперів, що випускаються як підприємствами приватного сектора, так і державними підприємствами; спрощення доступу цих підприємств до внутрішніх і міжнародних ринків капіталу наданням гарантій і фінансових консультацій; — фінансування приватних підприємств, а також підприємств, що приватизуються і роблять суттєвий внесок у розвиток приватного сектора; — заохочення прямих іноземних інвестицій; — сприяння екологічному розвиткові без негативних наслідків у довгостроковій перспективі. ІV Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)
- Як, на вашу думку, участь у даних організаціях допомогає Україні?
- Чи, на вашу думку, зміняться основні цілі ЄБРР через 100 років?
V Завдання для закріплення нової теми (10 хв.) -задіяти всіх учнів
- Назвіть основні організації групи СБ. Охарактеризуйте їх.
- ЄБРР – що це? Для чого створене? Які основні завдання?
VI Додаткові завдання Цікаві факти: Незважаючи на досягнуті успіхи СБ, дуже багато чого ще має бути зробити для рішення завдань розвитку. З 4,7 мільярди людей, що живуть в 100 країнах, що є клієнтами Світового банку: • 3 мільярди живуть менш нiж на 2 долари США в день, а 1,2 мільярди - менш нiж на 1 долар у день; • майже 3 мільйони дітей у країнах, що розвиваються, щорічно вмирають від хвороб, якi можна попередити за допомогою вакцинації; • 113 мільйонів дітей не відвідують школу; • 1,5 мільярда людей не мають доступу до чистої питної води. VII Домашнє завдання (з урахуванням трьох рівней) Джерела:
- Підручник стор. 130-142;
VIII Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...) Підсумки. “Мудрий - хто знає потрібне, а не багато що ”. (Есхіл) Література:
- Гальчинський А.С.,Єщенко П.С., Палкін Ю.І. Основи економічної теорії: Підручник.
- Дзюбик С., Ривак О. Основи економічної теорії.
- Основи економічної теорії: політекономічний аспект: Підручник/ Г.Н.Климко, В.П.Нестеренко, Л.О.Каніщенко та ін.;
- Підручник з економіки 11 клас.
Предмети > Економіка > Економіка 11 клас > Міжнародні валютно-фінансові організації > Міжнародні валютно-фінансові організації конспект уроку і опорний каркас
|