Конспект уроку з математики для 6 класу
Тема. Додавання раціональних чисел.
Мета: формувати в учнів навички і вміння додавати раціональні числа; розвивати кмітливість, упевненість у власних силах, уміння міркувати; виховувати дисциплінованість, повагу до товаришів, інтерес до предмета і навчання.
Обладнання: гральні кубики, таблиця «Додавання раціональних чисел», картки з кодованими вправами.
ХІД УРОКУ I. Організаційний момент. II. П’ятихвилинки для життя.(1-4слайди) IIІ. Актуалізація опорних знань.
1. Фронтальне опитування.
1. Як додати два числа з однаковими знаками? З різними? 2. Чому дорівнює сума протилежних чисел? 3. До числа а додали від’ємне число. Як змінилося число а? 4. Чи може сума двох чисел бути меншою від доданка? 5. Збільшується чи зменшується число, якщо його додати до додатного числа? Від’ємного ? до числа нуль?
7. Із наведених прикладів виберіть неправильні рівності або нерівності(5слайд) 3. Гра «Хто швидше» Замість зірочок поставте знаки «+» або «-».
ІV. Розв’язування вправ. Виконуючи додавання двох раціональних чисел, спочатку встановлюємо, яким числом – додатним чи від’ємним – є сума двох чисел. Потім знаходимо модуль суми.
1. Знайти значення виразів:
2. Виконання вправ з підручника. № 1033(усно). № 1042 (а,б) (два учні з коментуванням). № 1045(колективне розв’язування).
3.Софізм. Будь-яке від’ємне число дорівнює додатному: Де помилка?
Відповідь: Ділити на нуль (1-1=0) не можна.
4. Кодовані вправи. Виконавши першу вправу, учень підставляє результат у другу умову, а також шукає одержане число серед відповідей. Якщо його там немає – допущено помилку. Виконавши одна за одною всі вправи свого варіанта, учень здає роботу вчителю на перевірку за кодованою відповіддю. Наприклад, 7,2,1,5. Це означає, що а = -11, b = 14,5, c = -7,7, d =-11.
Таких завдань має бути на кожного учня. Відповідь наведено для першого варіанту.
5. Цікаві вправи. 1.Обчислити |a+b+c| , якщо a=-3,b=-10,c=-2.
2.На конкурсі «Веселі козачата» команда отримала спочатку 4 штрафних очки, а потім ще 2. На скільки очок погіршився результат команди?
3. Замість зірочок запишіть такі числа, щоб отримати правильні розв’язки . а) -* + * = -18; б) -* + * =10 в) * + (-*) = 23; г) - * + * =-1; д) * - (-*) = 0; е) * + (-*) = -54.
4. Сума двох послідовних чисел дорівнює – 17. Знайдіть ці числа.
V. Підсумок уроку.
VI. Домашнє завдання. За підручником п.35, Г.Янченко, В.Кравчук, № 1036, 1038, 1047.
Цікаво знати Виникли від’ємні числа в Китаї в І ст. до н.е. у зв’язку з розв’язуванням рівнянь для раціоналізації обчислень. Тоді від’ємні числа, на відміну від додатних, зображали іншим кольором. Додатними числами позначали майно, наявні гроші, прибуток. Їм раділи і зображали їх червоним кольором (китайці їх називали «чен»), від’ємними числами позначали борг, збиток і зображали їх чорним кольором (їх називали «фу»).
Індійські математики Брахмагупта (VII cт.) і Бхаскара (ХІІ ст) використовували такі правила дій для від’ємних і додатних чисел: «Сума майна і майна є майно». «Сума двох боргів є борг». «Сума майна і боргу дорівнює їх різниці». «Сума майна і такого самого боргу дорівнює нулю».
Але довгий час від’ємних не визнавали, вважали їх не справжніми, фіктивними. Бхаскара так писав: «Люди не схвалюють від’ємних чисел».
Сучасне позначення додатних і від’ємних чисел знаками «+» і «-» ввів наприкінці XV ст. німецький математик Я.Відман. Надіслано вчителями Міжнародного ліцею "Гранд"
Предмети > Математика > Математика 6 клас > Додавання від'ємних раціональних чисел > Додавання від'ємних раціональних чисел. Конспект уроку і опорний каркас
|