KNOWLEDGE HYPERMARKET


Конспект уроку «Роль грошей у житті держави і споживача.»

Конспект уроку до предмету Економіка, 9 класу

Тема: “Роль грошей у житті держави і споживача.”

Мета:
1    сформувати в учнів поняття про зміст грошей як економічної категорії та зрозуміти взаємозв’язок грошей із державою та споживачем;
2    розвивати пізнавальні інтереси в учнів,логічне мислення,продовжувати формувати вміння працювати з різними джерелами знань, порівнювати, узагальнювати, робити висновки;
3    виховувати творчу  активність, самостійність у формуванні нових знань,сприяти професійній орієнтації учнів;

Обладнання: комп’ютер, підручники, інформація зі списком літератури та адресою сайтів, слайди.
Тип уроку: комбінований

Хід уроку.

I   Привітання (настрій на позитив) – 1 хв.


“Найкраща витрата часу – це праця”.
“Без труда нема плода”, або
“Щоб рибу їсти, треба в воду лізти”.


Так говорить українська народна мудрість.
Я сподіваюсь, що ви  отримаєте задоволення від праці і не витратите марно час, а відкриєте для себе багато нового й цікавого.

ІІ   Релаксація (1 хв.) – після серйозного веселе


Анекдоти:
Скільки економістів потрібно, щоб замінити лампочку?
- Жодного, тому що, ДИВІТЬСЯ, стає світліше. Безсумнівно, стає світліше.
- Жодного . Темрява призведе до того, що лампочка заміниться сама.
- Жодного . Якщо її потрібно замінити, то ринкові сили це вже зробили.
- Жодного . Якщо уряд залишить усе як є, то вона вкрутиться сама.
- Немає ніякої необхідності її міняти. Усі умови для освітлення створені.
- Жодного; усі чекають невидиму руку ринку, яка виправить нерівновагу в освітленні.

ІІI   Нова тема (25 хв.) – опорний конспект для учнів,використання демонстраційного матеріалу


Питання з повторення:

1    Кого можна назвати головним суб’єктом ринкових відносин? (споживача, адже саме його потреби створюють попит, що є визначальним для ринкової економіки)


2   Від чого залежить суверенітет споживача на ринку? (законодавства країни, ринкової кон’юнктури)


3    Наведіть приклади послуг, що пропонуються на ринку. (Приклади: послуги страхування, медичні послуги, послуги комунальних служб, транспортні послуги, послуги готельного господарства, туристичні послуги, побутові послуги)

Отже, можна безпосередньо приступити до вивчення головної теми сьогоднішнього уроку: грошей, їх суті та ролі у житті людського суспільства з початку їх появи до сьогоднішнього дня, враховуючи еволюції їх форми (коштовності, цінні метали, золоті та срібні монети, паперові банкноти і електронні гроші).

План.
1.    Сутність грошей, їх визначення, роль.


Що ж таке ГРОШІ?
Яке визначення ви б їм дали? (мозкова атака)


Чим ви гадаєте гроші краще за звичайний бартер? (Якщо так, то назвіть відмінні якості грошей)
“Грішми користуються усі, але дати їм точне визначення не може ніхто”.

Отже ГРОШІ
Класична політекономія Заходу, по суті, виросла з дослідження фундаментальних проблем грошей, що були поставлені у працях А. Сміта і Д. Рікардо. Наукові розробки цих учених стали також джерелом теорії грошей К. Маркса,  яка  займає  важливе  місце  в   марксистській економічній науці. Багато уваги проблемам грошей приділялося у працях відомих економістів ХІХ—ХХ ст. — Дж. С. Міля, У. Джевонса, Л. Вальраса, М. Туган-Барановського, А. Маршалла, Дж. Кейнса, П. Самуельсона, М. Фрідмана та ін.


Незважаючи на багатовікові дослідження і велику кількість теоретичних концепцій грошей, людство сьогодні не має однозначної й остаточної відповіді на питання, що ж таке гроші. Але всі економісти  можуть погодитись, що за своїм місцем у товарному виробництві й обміні гроші — це специфічний товар, що має властивість обмінюватися на будь-який інший товар, тобто є загальним еквівалентом.

Головна роль Г: По-перше гроші полегшують і прискорюють обмінно-розподільчі процеси, що відбуваються у суспільстві. Також гроші можуть виступати як засіб впливу на економіку ― або стимулювати або стримувати ринкову активність.

Функції Г: міра вартості;
засіб обігу;
засіб платежу;
засіб нагромадження вартості;
функція світових грошей.
Якості Г:    стабільність вартості;
портативність;
економічність грошового обороту;
однорідність;
подільність;
довготривалість використання.

2.    З історії грошей.
     Гроші пройшли тривалий і складний шлях розвитку від звичайних товарів широкого вжитку до сучасних електронних грошей. Кожна зміна форми грошей зумовлювалася більш високим рівнем розвитку суспільних відносин та істотним ускладненням вимог ринку до грошового еквівалента. Переломним моментом у розвитку форм грошей стала демонетизація золота, унаслідок якої закінчилася епоха повноцінних грошей і розпочалася епоха неповноцінних (це гроші, які не мають реальної вартості)  грошей.

Основні етапи і форми Г. Аналіз схеми.

Ekon6-294.jpg
 
ІV   Вправа на фокус уваги - (несподіване запитання)


1    Як ви гадаєте: гривня або будь-яка інша валюта на сьогоднішній день однорідні за своїми якісними властивостями? Поясніть чому. (Не завжди. Адже одна і та ж сума валюти, наприклад, у кишені та на депозитному рахунку ненадійного банку реально має різну вартість, адже в останньому випадку є ризик її втратити і ліквідність менша)


2    Яка головна проблема будь-якої валюти (стабільність)?


3    Як вважаєте, від чого залежить стабільність грошової одиниці?

V   Завдання для закріплення нової теми (10 хв.)  -задіяти всіх учнів

Як змінювалися якості грошей відповідно до їх форм?

Чим гроші відрізняються від звичайного товару?

Чим поняття ролі грошей відрізняється від поняття функції грошей? Як вони між собою пов’язані?

VI   Додаткові завдання

Цікаві факти:

1    Знаєте, звідки з'явилася назва «копійка»? На срібних грошах, які наказав чеканити Іван Грозний, було зображення великого князя із списом("копьем") в руці, і особисто Іван повелів називати їх «грошима копейнимі».

2    За найважчі металеві монети вважаються шведські мідні монети прямокутної форми вартістю 10 далерів, які випускалися в XVIII столітті. Одна така монета важить 19 кілограмів 710 грамів, і по кутах на ній проставлені відтиснення королівської печатки.

3    Найменша по гідності і вазі російська монета. Її називали пів гріш. Вона дорівнювала 1/4 копійки, і її вага складала всього 0,17 грама.

4    Гроші з самого незвичайного матеріалу. На початку ХIХ століття російсько-американська компанія на Алясці випустила шкіряні гроші. Випуск в кількості 10 тисяч одиниць на суму 42 тисячі рублів був віддрукований на тюленячій шкірі і знаходився в обігу до 1826 року. Зараз одна шкіряна монета з тих випусків коштує стільки ж, скільки така ж по вазі кількість золота.

VII   Домашнє завдання

VIII   Заключна частина уроку (Установчий слоган- “Як я люблю навчатися”; “Розум дає свободу”...)


Підсумки.
“Хто знання має, той мур зламає”. (укр. нар. мудрість)

Надіслано вчителем Міжнародного ліцею "Гранд" Биковим Д.Я.

Предмети > Економіка > Економіка 9 клас > Роль грошей у житті держави і споживача. > Роль грошей у житті держави і споживача. Конспект уроку і опорний каркас